Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecție

Data: 13 martie 2020


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Sărulești, Buzău
Clasa: a V-a
Disciplina: Limba și literatura română
Profesor: Andrei Elena-Irinela
Titlul lecției: Adjectivul
Tipul lecției: acumulare de noi cunoștințe
Durata: 50 de minute
Competențe generale:
1.Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.
Competențe-cheie:
 Comunicare în limba maternă.
 Sensibilizare și exprimare culturală.
Competențe specifice:
1.1 Identificarea temei, a unor informații esențiale și de detaliu, a intențiilor de comunicare explicite și/sau a comportamentelor care
exprimă emoții din texte narative, monologate sau dialogate.
2.1. Identificarea informațiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale.
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a
comunica idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate.
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de exprimare corectă a intențiilor comunicative.
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale și sintactico-morfologice în interacțiunea
verbală.
Obiective operaționale:
Obiective cognitive: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
1. Să recunoască adjectivul în diverse mesaje orale sau scrise.
2. Să înțeleagă valoarea expresivă a adjectivului în textul literar.
3. Să utilizeze corect adjectivul în producerea de mesaje orale/scrise, ținând cont de aspectul acordului său cu substantivul.
4. Să diferențieze adjectivele variabile de cele invariabile.
5. Să producă texte utilizând categoria morfologică învățată.
Obiective afective:
1. Să aprecieze importanța practică a lecției învățate.
2. Să-și cultive o atitudine pozitivă față de disciplina Limba și literatura română.
3. Să-și dezvolte interesul față de obiectul Limba și literatura română.
Obiective psihomotorii:
1. Să se angajeze activ în soluționarea sarcinilor didactice.
2. Să utilizeze corect mijloacele de învățământ propuse.

Strategia didactică:
 metode și procedee: exercițiul cu caracter ludic, conversația catihetică și euristică, explicația, învățarea prin descoperire,
demonstrația, exercițiul cvintet.
 forme de organizare a colectivului de elevi: frontal, în perechi.
 mijloace de învățământ: fișele de lucru, manualul, planșele.

Resurse:
 Bibliografice:
 oficiale: Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, Clasele a V-a – a VIII-a, București, 2017.
 didactice: Limba și literatura română, manual pentru clasa a V-a, ed. Intuitext, București 2017.
GALR, 2005.
DOOM2.
 metodice: Didactica limbii și literaturii române, Florentina Sâmihăian și Mariana Norel, 2005.

 Psihopedagogice: clasa este alcătuită din 19 elevi și este eterogenă din punctul de vedere al capacităților receptive de învățare;
sunt elevi care sunt interesați în mod clar de disciplina Limba și literatura română, implicându-se activ în învățare; interesul
pentru studiu este, în general, bun.
 Spațiale: sala de clasă.
Demersul didactic1

Obiective Etapa lecției, activitatea profesorului și a elevilor Strategia Evaluare Timp


operaționale didactică
Momentul organizatoric: salutul, strigarea catalogului. 2 minute.

-să se angajeze EVOCAREA- Momentul de punere în context se va realiza printr- Conversația Chestionarea 10 minute.
activ în un exercițiu de dezgheț: elevii, rugați să facă pereche cu colegul din catihetică, orală.
soluționarea apropierea lor, primesc un „pachețel” (cf. Anexei 1) pe laturile exercițiul Observația
sarcinilor căruia sunt trecute câteva cuvinte – cu valoarea morfologică de ludic. sistematică.
didactice; adjectiv- necesare întregirii unui text lacunar (Anexa 2) din Malul
- să recunoască Siretului de Vasile Alecsandri. În urma rezolvării acestui exercițiu
adjectivul în cu caracter ludic, profesorul conduce o conversație menită să
diverse mesaje evidențieze titlul noii lecții: adjectivul.
orale sau scrise. Tot acum vor fi enunțate și obiectivele lecției.

REALIZAREA SENSULUI 30 de minute.


Activitățile din acest moment al lecției vor fi organizate în

1
Scenariul didactic are la bază modelul E-R-R (Evocare-Realizarea sensului-Reflecție) și este construit conform recomandărilor lucrării menționate în
bibliografia metodică, semnate de Florentina Sâmihăian și Mariana Norel.
funcție de nivelurile de învățare stabilite de taxonomia lui Bloom2.
Prin intermediul conversației, profesorul verifică modul în Conversația
care elevii și-au însușit cunoștințele despre adjectiv în ciclul primar catihetică.
și stabilește, împreună cu aceștia, definiția adjectivului, abordând Explicația.
un demers analogic. Astfel se atinge primul nivel din Taxonomia
lui Bloom, cel al cunoșterii.
Următorul demers didactic are în vedere al doilea nivel, cel
al înțelegerii. Observația. Observarea
Corelând discuția cu textul de la începutul orei, profesorul le va Învățarea prin sistematică a
- să înțeleagă explica elevilor că adjectivul are o valoare expresivă și un rol descoperire. comportamen
valoarea important în realizarea descrierii, mai ales pentru capacitatea sa de tului elevilor.
expresivă a a alcătui figura de stil numită epitet. Se va reciti textul tare pentru a
adjectivului în evidenția caracterul său expresiv datorat utilizării adjectivului-
textul literar; epitet ornant sau cromatic.

2
Taxonomia lui Bloom reprezintă o clasificare de diferite obiective de învățare și abilități stabilite de educator pentru studenții săi, fiind un instrument puternic
pentru a ajuta la dezvoltarea obiectivelor de învățare, deoarece explică procesul de învățare:
- Înainte de a înțelege un concept, trebuie să ți-l reamintești.
- Pentru a aplica un concept, trebuie să îl înțelegi mai întâi.
- Pentru a evalua un proces, trebuie să îl analizezi.
- Pentru a crea o concluzie corectă, trebuie să fi finalizat o evaluare amănunțită.
Nivelurile din Taxonomia lui Bloom sunt: 1. Cunoaștere; 2. Înțelegere; 3. Aplicare; 4. Analiză; 5. Sinteză; 6. Evaluare.
Activitatea ulterioară are în vedere trecerea la al treilea nivel,
- să utilizeze cel al aplicării. În acest scop, elevii primesc sarcina de a rezolva Învățarea prin Observația
corect exercițiul 4 de la pagina 154 din manualul lor. (Anexa 3) Acesta se exercițiu. sistematică.
adjectivul în va scrie pe tablă. Aprecieri
diverse Prin învățare prin descoperire, elevii vor putea trage verbale.
contexte; concluziile că între adjectiv și substantivul determinat trebuie să Învățarea prin
- să cultive o existe corelații de acord, că adjectivul poate sta atât în fața descoperire.
atitudine substantivului- caz în care îi preia articolul, cât și după acesta. Demonstrația.
pozitivă față de
disciplina
Limba și
literatura
română. Mai apoi, o altă activitate se concentrează asupra nivelului
analizei din taxonomia lui Bloom. Învățarea prin Observația
-să diferențieze/ Pentru aceasta, profesorul afișează la loc vizibil patru imagini cu exercițiu, sistematică.
compare flori (Anexa 4), fiecare reprezentând genul masculin sau feminin, learning by Aprecieri
adjectivele respectiv numărul singular sau plural. Sub planșe, se va completa doing. verbale.
invariabile de tabelul din Anexa 5. În urma acestei sarcini, elevii vor fi învățat
(cu) cele diferența între adjectivele variabile și cele invariabile, precum și
variabile. cum să afle corect numărul de forme.
Activitatea finală din momentul Realizării sensului atinge Învățarea prin Aprecierea
- să producă penultimul nivel din taxonomie, este vorba despre nivelul sintezei. acțiune. verbală a
texte utilizând Plecând de la tema capitolului actual, Galeria eroilor, dar și cel elevilor.
categoria precedent, Fotografii cu prieteni, elevii primesc sarcina de a descrie
gramaticală în 3-5 rânduri colegul cu care au făcut pereche la începutul orei,
învățată. folosind adjective cărora să le dea cât mai multă expresivitate
pentru a crea imagini surprinzătoare.
Se citesc aleatoriu câteva redactări.

REFLECȚIA
Reflecția reprezintă momentul de conștientizare a procesului Chestionarea 8 minute
învățării, făcându-se corelația cu utilitatea lecției în viața reală; abia orală.
acum se atinge și ultimul nivel al taxonomiei lui Bloom, al Notarea
- să aprecieze evaluării. activității
importanța Reflecția se realizează conducând o conversație euristică, în timpul Conversația elevilor cu
practică a căreia se vor relua și pașii lecției, dupa modelul ”la început”, euristică. puncte.
lecției învățate; ”apoi”, ”în final”, configurată prin întrebări de tipul: Ce am studiat
- să dezvolte o azi? Cum a început lecția? Care credeți că a fost rostul acestei
atitudine activități? Cum vom putea folosi ce am învățat azi?
pozitivă față de Dacă timpul o permite, în funcție de ritmul cu care s-au realizat
disciplina celelalte activități, se poate face și exercițiul cvintet. (Anexa 6) Exercițiul
Limba și cvintet
literatura
română.
ANEXE
Anexa 1
Anexa 2
Când o salcie...........................................lin pe baltă se coboară,
Când o mreană saltă-n aer după-o viespe...................................,
Când .........................................rațe se abat din zborul lor,
Bătând apa....................................de un nour ...................................
Malul Siretului, de V.Alecsandri.

Anexa 3
Ex.4/p.154 Pune adjectivele dintre paranteze la forma adecvată, astfel încât să obții enunțuri corecte și coerente.
Îî dau unei eleve (frumos) și (deștept) o carte.
(Silitor) fete le-am adus câte un album.
Părinții (mândru) se laudă cu rezultatele (bun) la școală.
(Auriu) peștișori sunt prinși de pescarii (răbdător).
Cartea interesantă a fost citită de (nerăbdător) copii.
Le-a dat copiilor creioane (colorat).
(Eficient) asistente i s-a mărit salariul abia acum, deși lucrează de mult timp în (vechi) spital.
Anexa 4
Anexa 5

Se vor adăuga în tabel și câteva adjective invariabile din lista: roz, bej, mov, kaki, lila, grena, crem, oranj, tenace, feroce,
perspicace, eficace.
Anexa 6- Exercițiul cvintet.
1. Adjectivul,
2. ........................,.........................(2 adjective),
3..........................,.........................,..................( 3 verbe care să înfățișeze acțiunile prin care s-a realizat procesul învățării).
4. ............................................................................................................................................
( o frază scurtă, în care se poate exprima o părere personală cu privire la lecție)
5. ........................... .... (un cuvânt-cheie).

S-ar putea să vă placă și