Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

PROFESOR: Oana Mădălina BOCOȘ

DATA: 04.04 2019

CLASA: a V-a

OBIECTUL: Limba și literatura română

SUBIECTUL: Numeralul

TIPUL LECȚIEI: comunicare și însușire de noi cunoștințe

MOTIVAȚIA: este o lecţie valoroasă din perspectiva metodelor active, în sprijinul consolidării şi
sistematizării unui sistem de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi referitoare la actul comunicării;

COMPETENŢE GENERALE :

3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;


4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENȚE SPECIFICE:
 3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al corectitudinii, al
lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii
 4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative
 4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi
sintactico-morfologice în interacţiunea verbală
 4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de învăţare
pe tot parcursul vieţii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

COGNITIVE:
 Să identifice numeralul într-un text;
 Să precizeze de câte feluri sunt numeralele;
 Să clasifice numeralele cardinale;
 Să diferențieze valorile morfologice ale aceluiași cuvânt.

AFECTIVE:

 Dezvoltarea capacităților de comunicare;


 Exprimarea emoţiilor personale într-o manieră sigură şi plăcută;
 Manifestarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode si procedee:
 Conversația euristică, expunerea, jocul didactic, analiza gramaticală;

Forma de organizare:
 Activitate frontală, în perechi, pe grupe, individuală.

RESURSE:
 Materiale: manualul, fișe de lucru, caietul auxiliar;
 Temporale: 50 de minute;
 Umane: colectivul clasei a V-a B cadrul didactic;
 De spațiu: sala de clasă;
Demersul didactic

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE, EVALUARE


ACTIVITĂȚII PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE,
FORME DE
ORGANIZARE
EVOCAREA Pregătirea materialului Se pregătesc pentru Conversația
1. Moment pentru lecție și stabilirea lecție
organizatoric ordinii și a disciplinei
2. Verificarea Se verifică temele, atât Elevii citesc și urmăresc Conversația Evaluarea
cunoștințelor din punct de vedere rezolvarea temei; individuală și
anterioare calitativ, cât și cantitativ, corectează eventualele frontală
oferindu-se explicații greșeli, participă activ,
acolo unde este cazul. răspunzând solicitărilor.
3. Captarea Se creează o atmosferă Elevii analizează Activitate frontală Observare
atenției care să trezească bilețele și completează Conversația sistematică
interesul pentru tema spațiile punctate cu Expunerea
lecției. Sunt prezentate o atenție.
serie de bilețele pe care
sunt trecutede sau
expresii lacunare,
preluate din basme, pe
care elevii trebuie să le
completeze cu cifrele Citesc răspunsurile
corespunzătoare pentru a
le confirma veridicitatea.
După raspunsurile
completate, elevii vor
observa ca toate
cuvintele completate
exprimă un număr.

4. Anunțarea Se precizează titlul Elevii ascultă cu interes Expunerea Observarea


subiectului și lecției și obiectivele și notează titlul în Activitate frontală sistematică
a obiectivelor propuse – Numeralul. caiete.
activității

REALIZAREA Se poartă o discuție cu


SENSULUI elevii prin care se
5. Introducerea punctează unele
noilor elemente necesare Elevii participă activ la
conținuturi demersului de discuție manifestând Activitate frontală Observarea
introducere a noilor interes pentru a Conversația sistematică
conținuturi: identifica cele două Aprecieri
Prin ce cuvinte putem tipuri de numeral: verbale
exprima un număr? Dar numeral
ordinea prin numărare? cardinal/numeral
Se împart niște bilețele ordinal
pe care sunt trecute atât
numerale cardinale cât și
numerale ordinale, elevii Activitate frontală
fiind solicitați sa citească Elevii citesc bilețele și Jocul didactic
cuvântul trecut pe bilețel le pun în coșuețul
și să îl pună în coșulețul corespunzător
corespunzător

Se realizează o selecție a
acestor cuvinte potrivite
pentru fiecare categorie
de numeral,
descoperindu-se cele
două tipuri de numeral: Evaluare
numeral cardinal și
numeral ordinal. reciprocă
În urma discuțiilor se Aprecieri
definește numeralul. verbale
Pentru a descoperi Elevii cooperează
tipurile de numerale și pentru rezolvarea
flexiunea acestora, se corectă a exercițiilor și
rezolvă oral exercițiile 1, își trec în caiete
2, 3 și 4 de la pagina noțiunile teoretice
164, scriindu-se pe tablă descoperite. Activitate în
doar puține exemple din perechi
care să rezulte numerale Analiza
simple și compuse și gramaticală
modul de alcătuire al
acestora
Elevii sunt organizați
Pentru a cunoște valorile în perechi și rezolvă
morfologice ale sarcinile exercițiului 6
cuvintelor un și o, se pentru a descoperi
rezolvă exercițiile 5 și 6 ficare valoare
de la pagina 165, morfologică a
prezentarea soluțiilor cuvintelor date.
realizându-se prin
metoda RAI. Aruncă mingea pentru a
găsi răspunsurile.

REFLECȚIA Pentru consolidarea Elevii rezolvă exercițiul Activitate pe grupe Observare


6. Consolidarea cunoștintelor se rezolvă și în perechi. sistematică
cunoștințelor exercițiul 4 de la pagina
165.
7. Asigurarea Redactează o compunere Elevii notează tema.
retenției și a narativ-descriptivă în
transferului care să prezinți o
înâmplare neobișnuită
petrecută cu un personaj
fabulos.
8. Evaluarea Evaluez elevii care au Activitate Aprecieri
demonstrat interes și îndividuală verbale
care au participat activ și individuale și
calitativ în cadrul colective.
activității

Balaurul cel cu................capete


Cei...................purceluși

Alba ca zapada si cei .................... pitici

Punguta cu ..................bani

Cele………………..lebede.

Soacra cu ........nurori.

Șaptezeci și nouă Primul


Al treilea

A doua întâiul

S-ar putea să vă placă și