Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data:
Scoala Primara Beia
Inv. primar.: Balog Anamaria

Clasa I Clasa a III-a Clasa a IV-a


Obiectul: Lb.şi lit.română. Obiectul: Limba şi literatura română. Obiectul: Matematică.
Unitatea de învăţare: Înfloresc grădinile. Unitatea de învăţare: Vara. Unitatea de învăţare: Fracţii.
Subiectul lecţiei:„Sunetul şi grupul de litere Subiectul lecţiei : Subiectul. Subiectul lecţiei: Compararea fracţiilor.
Tipul lecţiei: de fixare şi consolidare a
ghe ,Ghe” Tipul lecţiei: mixtă.
cunoştinţelor.
Tipul lecţiei: de fixare şi Obiectivul fundamental: îmbogăţirea Ob. fundamental:
consolidare a cunoştinţelor. cunoştinţelor gramaticale cu o nouă parte de - consolidarea cunoştinţelor despre
Obiectivul fundamental: propoziţie: subiectul exprimat compararea fracţiilor.
Consolidarea deprinderii de a citi şi scrie prin substantiv sau pronume personal. Obiective cadru:
corect silabe, cuvinte şi propoziţii ce conţin Obiective cadru: 1.- Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor
sunetele învăţate. 1- Dezvoltarea capacităţii de exprimare specifice matematicii;
Obiective cadru: orală. 2.- Dezvoltarea capacităţilor de
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a 2- Dezvoltarea capacităţii de receptare a explorare/ investigare şi rezolvare de
mesajului oral. mesajului scris probleme;
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală. ( citirea/ lectura). 3.- Formarea şi dezvoltarea capacităţii de
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a
3- Dezvoltarea capacităţii de exprimare a comunica utilizând limbajul matematic;
mesajului scris (citirea/lectura).
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă. scrisă. 4.- Dezvoltarea interesului şi motivaţiei
Obiective de referinţă: Obiective de referinţă: pentru studiul şi aplicarea contexte
1.2. să sesizeze intuitiv 2.5 să utilizeze corect în exprimarea orală variate;
corectitudinea unei propoziţii ascultate. proprie elementele de construcţie a
1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie comunicării studiate; Obiective de referinţă:

1
dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele 2.6. să manifeste cooperare în diferite 1.3.să utilizeze numere fracţionare pentru
dintr-o silabă. elemente de construcţie a comunicării a exprima subdiviziuni ale întregului;
2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri studiate; 2.5.să rezolve probleme cu text;
verbale potrivite unor situaţii date. 3.4. să citească în mod corect un text 3.1. să exprime pe baza unui plan simplu
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, necunoscut; de idei, oral sau în scris, demersul
silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi 3.6. să recunoască în texte diferite elemente parcurs în rezolvarea unei probleme;
în textul scris de mână. de construcţie a comunicării studiate; 4.1.să manifeste interes pentru analiza şi
3.2. să sesizeze legătura dintre enunţuri şi 4.1. să respecte regulile de despărţire în rezolvarea unor probleme practice prin
imaginile care le însoţesc. silabe, ortografia şi punctuaţia într-un text metode matematice;
4.1. să scrie corect litere, silabe,cuvinte. propriu;
4.2. să scrie corect, lizibil şi îngrijit 4.4. să realizeze corect acordurile Obiective operaţionale:
proproziţii scurte. gramaticale în enunţurile redactate; OO1 –să compare două fracţii care au
4.3. să utilizeze convenţii ale limbajului 4.5. să aşeze corect în pagină textele acelaşi numitor respectiv numărător,
scris(punctul, semnul întrebării, scrierea cu scrise, respectând scrierea cu alineate şi având ca elemente de sprijin desene
majusculă). spaţiul liber între cuvinte, scrierea adecvate ;
caligrafică/ lizibilă. OO2 –să utilizeze corect semnele de
Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: comparaţie >,<,= între fracţiile
OO1:: să citească corect, conştient, în ritm OO1: să recunoască subiectul folosind comparate , considerate ca părţi din
propriu silabe, cuvinte, propoziţii, texte, întrebarea corespunzătoare; întregi identici ;
care conţin pe lângă literele învăţate, grupul OO2: să identifice partea de vorbire prin OO3 – să opereze corect cu termenii
de litere ghe/ Ghe. care este exprimat subiectul; matematici specifici unităţii Fracţii:
OO2: să despartă corect în silabe cel putin OO3: să identifice subiectul din propoziţiile fractie, numitor ,numărător, întregi
cinci cuvinte din cele douăzeci de cuvinte date; identici ;
date; OO4: să definească subiectul din propoziţiile OO4 – să ordoneze un şir de fracţii cu
OO3: să identifice pluralul unor substantive anterioare; numărătorii sau numitorii egali ;
sau forma diminutivă a acestora, în funcţie OO5: să răspundă corect la întrebări. OO5 – să manifeste interes pentru lecţia
de cerinţă; Strategii didactice: de matematică , participând activ pe
OO4: să ordoneze corect cuvintele din cele Resurse procedurale: parcursul acesteia, ca urmare a

2
două propoziţii date; Metode şi procedee: aprecierilor permanente , a perspectivei
OO5: să completeze cel puţin patru cuvinte conversaţia,explicaţia,exerciţiul,munca evaluarii.
cu independentă, problematizarea.
Resurse materiale : tabla, creta, caietul,
grupul de litere ghe/ Ghe, din cele
manualul, fişe de muncă independentă. Strategii didactice:
şaisprezece cuvinte date.
Forme de organizare: Resurse procedurale:
- frontal. Metode si procedee:
Strategii didactice:
- individual. conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
Resurse procedurale:
Resurse umane: elevii. observarea organizată, problematizarea,
Metode şi procedee: conversaţia,
Resurse de timp: 45 minute.
explicaţia, problematizarea, observarea munca independentă.
Forme şi strategii de evaluare:
sistematică, exerciţiul. Resurse materiale: manual ,planşe cu
- evaluare formativă ( prin aprecieri
Resurse materiale : manual, fişe de lucru, definiţii şi exemple, fişe de lucru.
verbale, scrise)
planşa cu grupul de litere ghe/Ghe, caiete. - evaluare de proces ( prin fişe de muncă Forme de organizare:
Forme de organizare: independentă) -frontal. -
- frontal. - evaluare de produs ( prin aprecieri individual.
- individual. verbale) Resurse umane: elevii
Resurse umane: elevii Resurse de timp : 45 minute
Resurse de timp: 45 minute Bibliografie:
Forme şi strategii de evaluare: 1.MEC:Programa şcolară pentru clasa Forme si strategii de evaluare:
a)evaluare formativă -evaluare formative (prin aprecieri
a III-a,Limba şi literatura română,
( prin aprecieri verbale, scrise) verbale).
Bucureşti, 2004. -evaluare de proces (prin fise de munca
b)evaluare de proces ( prin fişe de
muncă independentă) 2. MEC: T. Pitilă, C. Mihăilescu, independenta).
c)evaluare de produs ( prin aprecieri Limba şi literatura română, manual pentru -evaluare de produs (aprecieri verbale).
verbale) clasa a III-a, Editura Aramis, 2005.
Bibliografie: Bibliografie:
MEC:Programa şcolară 1. MEC: Programa şcolară
1. pentru clasa I- pentru clasa a IV-a, Matematică,
2. Bucureşti, 2005.

2.MEC: A. Maior, A. Călugăriţă, E.


2. MEC: C. Mihăilescu, T. Piţilă –

3
Abecedar, manual pentru clasa I,Editura Maior – Matematică, manual pentru
Aramis clasa a IV-a, Editura Aramis,

Desfăşurarea lecţiei

Clasa I Clasa a III-a Clasa a IV-a

1. Moment organizatoric 1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric


Se asigură condiţii optime pentru Se asigură condiţii optime pentru începerea orei şi se Se asigură condiţii optime pentru începerea orei şi se
începerea orei pregătesc materialele necesare pentru lecţie . pregătesc materialele necesare pentru lecţie .
şi se pregătesc materialele
necesare pentru lecţie.

2.Captarea atenţiei
Se realizează pentru toate clasele cu ajutorul a două planşe care o reprezintă pe Albă-ca-zăpada şi cei şapte pitici. Întreb eleviii dacă recunosc aceste
personaje şi din ce poveste fac parte. Vom analiza scenele din plaşe, şi vom constata că trei pitici sunt bucuroşi. Ei pot să se distreze cum doresc, pentru că
şi-au rezolvat cu succes tot ce le-a cerut Albă-ca-zăpada.Iar ceilalti patru sunt supăraţi din cauză că nu au ştiut să rezolve ce le-a cerut Albă-ca-zăpada. Pentru
clasa I , piticii au trimis un rebus. Pentru clasa a II-a piticii au pregătit o ghicitoare. Pentru clasa a III-a piticii au trimis tot un rebus, iar pentru clasa a IV-a
ghicitori cu fractii.(A.D.)

4
3.Anunţarea temei şi a 3.Reactualizarea cunostintelor 3.Anunţarea temei şi a
obiectivelor. Se va face prin fisa de lucru. Se va verifica tema obiectivelor.
Azi la ora de limba română pentru acasă. Azi la ora de matematică
vom repeta grupurile de ( Anexa 7). veţi rezolva o fişă de lucru
litere ghe/Ghe şi vom (A.D. 4) care conţine exerciţii şi
consolida deprinderea de a probleme cu fracţii.
completa cuvinte cu aceste Veţi compara două fracţii
grupuri de litere, de a alcătui cu şi veţi ordona un şir de
fracţii care au numitorii
ele propoziţii uşoare etc.;
sau numărătorii egali.
.(A.D. 2) (A.D. 3)

5
6
4.Fixarea şi consolidarea
cunoştinţelor.
 reactualizarea
cunoştinţelor necesare.
Le voi prezenta planşa cu grupul
de litere ghe/Ghe
( Anexa 3).
Le voi da fişa de lucru(Anexa 2).
 descrierea şi explicarea

7
sarcinilor.
Le voi descrie şi explica
sarcinile de lucru. (A.D. 2)
 munca independentă.
Elevii rezolvă fişa de lucru
independent. (A.I. 2)
După ce au terminat vor rezolva
cerintele din manual
4.Fixarea şi consolidarea
(pag. 111).
cunoştinţelor.
Verificarea muncii
independente
si a temei pentru acasă.
 reactualizarea
cunoştinţelor
necesare.
Le voi prezenta planşe cu
definiţii
şi cu exemple de
comparare a
fracţiilor(Anexa 5,6). Le voi
da fişa de lucru( Anexa 8).
 descrierea şi
explicarea
sarcinilor.

8
Le voi descrie şi explica
4.Anunţarea temei şi a obiectivelor. sarcinile de lucru de la
Azi la limba română vom învăţa o altă parte de fiecare exerciţiu. (A.D. 3)
propoziţie şi anume „Subiectul exprimat prin
substantiv sau pronume personal”. Se notează  munca
independentă.
titlul, pe tablă şi în caiete. Voi va trebui să
Elevii rezolvă fişa de lucru
recunoaşteţi subiecte în texte date, să realizaţi
independent. (A.I. 3)
corespondenţa dintre subiect şi predicat, să ştiţi
prin ce poate fi el exprimat ( substantiv sau
pronume personal) etc.
5.Transmiterea noilor cunoştinţe.
1.Pe tablă vor fi scrise câteva propoziţii. Se
subliniază cuvintele care arată despre cine se
vorbeşte în propoziţie. Se formuleză întrebări la
care răspund cuvintele subliniate.
2.Se defineşte subiectul.
3.Se formuleză enunţuri şi se identifică
subiectele.
4.Vor scrie la tablă propoziţii lacunare.
Se cere completarea lor şi identificarea
locului pe care îl poate ocupa subiectul
într-o propoziţie. Întreb elevii dacă ar
avea înţeles propoziţia fără subiect şi
predicat şi le explic faptul că ele se mai
numesc şi părţi principale de

9
propoziţie, că predicatul se acordă cu
subiectul şi că nu se pune virgulă între
ele.
(A.D. 4)
6.Fixarea cunoştinţelor.
Se dau fişe de lucru( Anexa 4).
(A.I. 4)

5.Evaluare
Vom rezolva la tabla selectiv
nişte exerciţii din fişa de lucru.
6.Încheierea lecţiei.
Voi face aprecieri individuale si
colective cu privire la activitatea
copiilor la ora desfăşurată. (A.D.
1)

10
5.Evaluare
Vom verifica la tablă
selectiv nişte exerciţii din
fişa de lucru.
6.Tema pentru acasă.
Pagina 83.
Exerciţiul 1 şi 3.
7.Încheierea lecţiei.
Voi face aprecieri asupra
7.Evaluare: modului de desfăşurare a
Se verifică fişele de lucru. Se fac aprecieri asupra lecţiei; (A.D. 2)
activităţii desfăşurate de elevi.
8. Tema pentru acasă.
Pagina 111.
Întrebările 1,2,3.
9.Încheierea lecţiei.
Voi face aprecieri asupra modului de desfăşurare a
lecţiei; (A.D. 3)

11
12

S-ar putea să vă placă și