Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Învăţătoare
Clasa II
Şcoala
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina : Limba română
Curriculum aprofundat
Subiectul : Banul muncit – Al. Mitru
Tipul lecţiei : consolidare
Obiective cadru : 2. dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
3. dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris ( citirea /
lectura).
Obiective de referinţă :
1.5. să distingă vocalele, consoanele şi silabele dintr-un cuvânt dat;
2.3. să pronunţe corect şi clar enunţuri;
2.4. să redea prin cuvinte proprii, cu ajutorul învăţătorului, un
paragraf/fragment dintr-un text citit;
3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;
3.3. să citească fluent, corect un text cunoscut de mică întindere;
4.3. să respecte ortografia cuvintelor şi punctuaţia în scrierea enunţurilor;
Obiective operaţionale:
O1 – să pronunţe corect cuvinte în structura cărora se află grupul de litere
ge,gi;
O2 – să citească fluent, corect, conştient un text, respectând intonaţia
impusă de semnele de punctuaţie;
O3 – să povestească textul cu ajutorul învăţătorului;
O4 – să construiască un alt final textului dat;
O5 – să-şi exprime acordul/dezacordul în legătură cu faptele personajelor;
O6 – să scrie un fragment din text după dictare.
Strategia didactică :
a) Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, problematizarea, munca
independentă
b) Material didactic: fişa de muncă independentă, text – suport ;
c) Material bibliografic :
 M.E.C. – Programe şcolare pentru învăţământul primar,
Bucureşti, 1998;
 Ion Berca – Metodica predării limbii române, clasele I-IV,
E.D.P., Bucureşti, 1973;
 M. Peneş, V. Molan- Îndrumător pentru folosirea manualului de
limba română, Editura Aramis, Bucureşti, 1997;
 Silvia Nuţă – Metodica predării limbii române în clasele
primare, Editura Aramis, 2001.

1
ETAPELE STRATEGIA DIDACTICĂ / UNITATEA DE EVALUARE
LECŢIEI CONŢINUT

1.Moment Crearea climatului necesar desfăşurării în condiţii


organizatoric eficiente a lecţiei.
Pregătirea materialelor pentru lecţie.

2.Verificare  Elevii primesc spre rezolvare fişa de muncă Evaluez


independentă (completaţi cu cuvintele într-o, într-un). capacitatea
 Voi face verificarea cantitativă a temelor. elevilor de a
 Se va verifica modul de rezolvare a muncii completa corect
independente. fişa.
 Se va verifica tema calitativ (citeşte cuvintele din
text care conţin grupurile de litere ge,gi)

3.Anunţarea  Astăzi la ora de limba română vom citi lecţia, o vom


obiectivelor povesti, iar la sfârşit vă voi ruga să-mi spuneţi părerea
lecţiei voastră despre personajele şi întâmplările din lecţie.
4.Desfăşurarea - Câte litere folosim pentru a scrie sunetul ge ? Evaluez
activităţii - Acum spuneţi cuvinte în care sunetele ge,gi să se capacitatea
audă la început/mijloc / la sfârşit. elevilor de a
- Am mai învăţat şi alte sunete care se scriu cu două identifica
litere / grup de litere? (ce, ci) grupurile de
- Citeşte cuvinte din lecţie care conţin aceste grupuri litere ce, ci, ge,
de litere. gi în text.
 Citirea integrală a textului
 Citirea selectivă:
Evaluez
- Citiţi propoziţiile în care apar cuvintele galben,
capacitatea
lunii, mare, părintele.
elevilor de a citi
- Alcătuiţi propoziţii în care aceste cuvinte să aibă alt
selectiv.
înţeles.
- Ce semne de punctuaţie apar în lecţie?
- Citiţi propoziţiile în care apar ele.
- Citiţi propoziţiile din care aflăm ce face tatăl cu
galbenul; unde îl trimite Petcu pe Iliuţă.
 Citirea pe roluri.
 Formulări de întrebări şi răspunsuri pe marginea
textului.
 Povestirea orală a textului cu sprijinul învăţătorului: Evaluez
- Cum se numesc personajele? capacitatea
- Ce îi spune tatăl lui Iliuţă? elevilor de a
- Ce face Iliuţă? De la cine ia galbenul? povesti cu
- Ce face tatăl cu galbenul? Cum este Iliuţă?
2
- Cum reacţionează Iliuţă când tatăl îi aruncă în foc sprijin textul.
galbenul muncit?
- Ce învăţătură reţinem din acest text? Evaluez
 Modificarea cursului textului capacitatea
- Imaginaţi-vă un alt final al lecţiei în care elevilor de a
întâmplarea să se termine cu bine. Cum ar fi dacă s-ar crea un alt final
termina rău? textului.

 Exprimarea opiniei proprii în legătură cu textul şi cu Evaluez


variantele propuse de elevi. capacitatea
 Dictare: primul fragment din text. elevilor de a-şi
exprima opinia.
5.Încheierea Tema pentru acasă .
activităţii Aprecieri asupra modului de participare a elevilor la
lecţie, observaţii, recomandări.

3
MUNCĂ INDEPENDENTĂ

Capacitatea: receptarea mesajului scris


Subcapacitatea: scrierea corectă a ortogramelor într-o sau într-un

Itemi:

Completaţi spaţiile folosind cuvintele într-o sau într-un:

___________ zi, am mers la bunica. Am ajutat-o la curăţenie. Am pus cănile


___________ dulap, cuţitul _________ sertar, pâinea ___________ coş. Am luat
__________ mână mătura şi __________ clipă casa strălucea de curăţenie.

Obiective operaţionale:
-să scrie corect ortogramele;
-să completeze propoziţiile cu ortograma corectă.

Descriptori de performanţă:

FOARTE BINE BINE SUFICIENT


- scrie corect - scrie corect - scrie parţial corect
ortogramele; ortogramele; ortogramele;
- completează spaţiile - completează spaţiile - completează spaţiile
corect 1-2 greşeli cu 3 greşeli

S-ar putea să vă placă și