Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Învățătoare:Cojocaru Irina
Clasa:a II-a
Disciplina: Limba și literatura română

Nr.lecției: 18(7)
Subiectul:Ortografia cuvintelor ce conțin grupurile de litere: ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi.
Tipul lecţiei: Lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Unități de competențe:
4.2.Folosirea regulilor de ortografie și de punctuație învățate.
5.3.Respectarea normelor fonetice și gramaticale elementare.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil
O1-să aplice în scris regulile de ortografie și punctuație învățate;
O2-să identifice într-un text cuvinte care conțin grupurile de litere învățate;
O3-să formeze cuvinte care conțin grupurile de litere învățate cu silabele date;
O4-să despartă corect cuvintele în silabe;
O5-să participe cu interes la lecție;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, ciorchinele.
 Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe cu toate grupurile de litere, ghicitori, bileţele, fişe de lucru, caiete, coli,jetoane,
 Forme de organizare: frontală, individuală
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum național Învățământul primar,Chișinău 2018
Metodologia de evaluare criterială prin descriptori în înățământul primar,clasele I-IV
Ghidul de implementare a curriculumului pentru învățământul primar,Chișinău MECC,2018
Limba și literatura română, manual pentru clasa a II-a,lecturi literare, caietul auxiliar.

P30. Dictarea
1. Scriu corect cuvintele.
2. Respect regulile ortografice și de
punctuație.
3. Respect cerințele organizării estetice a
scrisului în pagină.
4.Scriu lizibil și cu acuratețe
Scenariul didactic al lecției
O Elemente de conținut t Strategii didactice Strategii
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace de ECD

1. Organizarea clasei Fiecare elev este pregătit 1m Frontal Convesația EFI


(moment organizatoric) pentru lecție și repetă
Este marcat prin repetarea poezia de salut.
poeziei:
,,În fiecare dimineaţă
S-avem gândul bun pe faţă!
Către soare să privim,
Iubire să dăruim,
Şi-n lume s-o răspândim!
Şi-atunci, în fiecare
dimineaţă Elevii prezintă caiețelele cu
Avem gândul bun pe faţă!” tema pentru acasă. 3m Individual Observația Caiete,manual
Cum te simți azi ? Explicația
2. Verificarea temei pentru
acasă.
Verific tema calitativ și
cantitativ
3. Reactualizarea Elevii vor lua poziția
cunoștințelor și a corectă și vor asculta 20 Individual Observația Caiet,pix EFE
O1 capacităților. indicațiile învățătoarei. m Explicația

Voi propune elevilor o Dictare Exercițiul

dictare cu sarcini care Accidentul

conține grupurile de litere Anghel şi Gheorghiţă se

studiate anterior. joacă cu mingea.


O2 Etapele de lucru: Gheorghiţă trage la poartă.

Învățătorul dictează stând în Vrând să apere, Anghel

fața clasei. cade şi se loveşte la

Textul se citește o dată în genunchi. Începe să curgă

întregime. Se explică unele sânge. Mingea nimereşte în

cuvinte și expresii, se geamul vecinilor care se

analizează ortogramele sparge.

necunoscute. - Ce ghinion! Cine ar fi

Apoi învățătorul citește ghicit?

prima propoziție. Sarcini

Elevii ascultă, fără a scrie. 1. Subliniază cu o linie

Pe urmă învățătorul o cuvintele care conțin

dictează pe cuvinte ori grupuri de litere.

sintagme, sau în întregime, 2. Selectează din text trei

dacă propoziția e scurtă. cuvinte care arată acțiuni.

Fiecare cuvânt, sintagmă, Nimerește,să curgă,se

propoziție se citește de 2 ori. sparge.

Fiecare cuvânt din text 3. Găsește în text cuvinte

trebuie să fie rostit nu mai cu sens asemănător pentru

mult de 5 ori (1 – prima citire cuvintele:

a textului, 2 – citirea Fereastră- geam


propoziției în întregime, 3 – Se strică-se sparge
dictarea propoziției, 4 – Nenoroc - ghinion
fixarea propoziției, 5 –
repetarea întregului text).

S-ar putea să vă placă și