Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA : 21.10.2010
CLASA : a IV-a B
ÎNVǍŢǍTOARE:
SCOALA :
OBIECTUL : LIMBA ŞI LITERARURA ROMANǍ
SUBIECTUL : Textul narativ “ Cioc! Cioc! Cioc!” de Emil Gârleanu
TIPUL LECŢIEI :Lecţie mixtã
SCOPUL LECŢIEI : formarea priceperii de a delimita textul în fragmente

COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul
lecturii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1.sǎ citeascǎ textul utilizând modalitãţi diferite de citire;
O2.sǎ identifice fragmentele textului;
O3 să formulize întrebări și răspunsuri cu privier la informațiile esențiale din textul
support;
O4 să transcrie un fragment din text, respectând criteriile de așezare a textului în pagină
și regulile de despărțire a cuvintelor la capăt de rând;
O5 să stabilească corelații între imagini și text.

STRATEGII DIDACTICE :
1.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia,exerciţiul,
explicaţia, metode de gândire critică – explozia stelară.

2.FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII:


individual, frontal.

3.MATERIAL DIDACTIC : textul suport Cioc! Cioc! Cioc!,


de Emil Gârleanu, manual, manualul digital și Culegere de exerciții clasa a IV-a – Editura
Intuitext
DESFAŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE TIMP OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA FORME METODE EVALUARE


LECŢIEI OP. INVATATORULUI ELEVILOR DE ORG. SI
PROCEDEE
Momentul 1’ Asigur cadrul propice Se pregatesc
organizatoric desfaşurǎrii în condiţii pentru orǎ. Individual
optime a lecţiei.

Reactualizarea 2’ Solicit elevilor sã citeascã Citesc lecţia.


cunoștințelor lecţia “ ştafetã ”. Frontal Exerciţiul
Verific tema din punct de
vedere cantitativ.

Captarea 3’ Afişez te tablã o planşã cu un Rezovã la tablã


atentiei aritmogrif. aritmogriful şi Frontal Conversaţi
Dacã vor rezolva rebusul, vor descoperã a
descoperi ce vor învãţa la ora soluţia.
de limba românã.

Anuntarea temei 2’ Ora aceasta, la limba Elevii ascultã


si a obiectivelor românǎ vom citi cu atenţie şi Frontal Explicaţia
lecţia,vom delimita textul noteazã data şi
Cioc! Cioc! Cioc! De Emil titlul pe caiete.
Gârleanu în fragmente.
Notez pe tablã titlul lecţiei.

Dirijarea 13’ SE solicit elevilor sã citeascã Elevii citesc în Frontal Lucrul cu Oralã
învǎţǎrii O1 lecţia în gând, iar cu creionul gand textul şi-l manualul
sã delimiteze pe manual delimiteazã în
fragmentele textului. fragmentele. Individual
O2 Se solicită elevilor să Elevii răspund
răspundă la următoarele la întrebări.
întrebări:
- Câte fragmente are
textul?
- Ce a aflat
povestitorul de la
gaița sa?
- Ce consider
povestitorul că ar
putea însemna
ciripitul rândunicii și
al vrabiei?
- Ce semnificație are
cântecul
O3 privighetorii?
Se rezolvă împreună cu elevii Elevii rezolvă
exercițiul nr 3 de la pag. 32
din manual pentru a stabili exercițiul.
corelația dintre ilustrații și
fragmentele textului. Elevii
Se urmărește videoclipul vizionează
educational din manualul videoclipul cu
digital despre delimitarea
atenție și
textului în fragmente și se
notează la table noțiunile noi. notează
notiunile noi
în caiete.

Obtinerea 15’ Frontal Conversaţi


performantei Elevii a
E solicit elevilor să găsească identifică în
în text diferite informații de text
detaliu și să identifice din ce informațiile.
fragmente ale textului fac
parte. Exerciţiul
Lucru cu
manualul
Asigurarea 2’ Individual Exerciţiul
retenției și a Elevii își
transferului Se solicit elevilor să noteze notează tema
tema pentru acasă: Ex. 6 și 7 pe caiete.
de la pag. 32 din manual

Aprecieri si 2’ Fac aprecieri şi recomandãri Ascultã Frontal conversaţia


recomandari cu privire la modul în care s- aprecierile.
a desfãşurat ora şi la modul
în care elevii au rãspuns.

S-ar putea să vă placă și