Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16-17.04.2018
ŞCOALA : Şcoala Gimnazială ,,Sfântul Nicolae” Oraşul Mizil
CLASA : a III a A
PROPUNĂTOR: prof.înv. primar Ilie Emilia
SUBIECTUL: Numitor şi numărător
OBIECTUL: Matematică
TIPUL LECTIEI: predare-învăţare
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fracţii
RESURSE TEMPORALE: 2x45 minute
RESURSE UMANE: 23 elevi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

Competenţe specifice:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea maselor, lungimilor şi capacităţilor
6.4. Identificarea şi utilizarea unităţilor de măsură uzuale pentru lungime, capacitate, masă (metrul, centimetrul, litrul, mililitrul, kilogramul,
gramul) şi a unor instrumente adecvate
COMPETENŢE OPERAŢIONALE:
O1 – să scrie cel puţin 4 numitori, respectând cerinţele.
O2 - să scrie corect cel puţin 3 fracţii , ţinând cont de indicaţii;
O3- să împartă cel puţin 2 dreptunghiuri, folosind măsurătorile cerute;
O 4 - să lipească cel puţin 4 floricele, ţinând cont de recomandări;
O5- să compună cel puţin 2 poezii.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea.
MIJLOACE DE INVATAMANT: cozonac, jetoane flori, fluturi, fracţii, diplome
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală, pe grupe.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Metodica predării matematicii, Costică Lupu, Dumitru Săvulescu;


2. Orientări moderne privind predarea matematicii la clasele I – IV, coord. Vasile Buduşanu.
3. Activităţi în completarea programului din ciclu primar, V. Pârâială.

Desfăşurarea activităţii
Nr. Etapele lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
crt Procedurale Materiale

1. Moment Voi asigura condiţiile necesare Elevii se pregătesc pentru Conversaţia - Observare
organizatoric desfăşurării unei activităţi eficiente. începerea orei. sistematică
2. Captarea atenţiei Voi adduce un cozonac pe care îl Elevii participă la discuţii. Conversaţia cozonac Observarea
voi împărţi elevilor în mod egal. comportamentului
Vom purta discuţii despre noţiunea Explicaţia elevilor
de întreg şi în câte părţi a fost
împărţit întregul.

3. Anunţarea temei Îi anunţ pe elevi că, astăzi, vom Elevii sunt atenţi la explicaţii. Conversaţia Observarea
şi a obiectivelor învăţa despre noţiunile NUMITOR Explicaţia comportamentului
noii lecţii şi NUMĂRĂTOR , vom rezolva elevilor
exerciţii applicative , ne vom juca.
4. Dirijarea învăţării Exerciţiul Manual Observarea
Voi explica noţiunile de numitor, Elevii ascultă explicaţiile. Problemati comportamentului
numărător, linie de fracţie. Vom zarea Caiete elevilor
scrie noţiunile la tablă şi în caiete. Elevii solicitaţi răspund Aprecierea
solicitărilor. Tablă cantitativă şi
Vom rezolva exerciţiile propuse în calitativă a
manual la tablă şi în caiete. Exerciţiul corectitudinii
Voi ajuta elevii care întâmpină răspunsurilor
dificultăţi în rezolvarea exerciţiilor. Problemati
Voi oferi explicaţiile necesare zarea
rezolvării sarcinilor de lucru.

5. Obţinerea Voi împărţi elevii în 3 grupe. Le Elevii sunt atenţi şi răspund Exerciţiul Jetoane Observarea
performanţei propun să fim grădinari şi vânzători solictărilor. fracţii, flori, sistematică
pentru câteva minute. fluturi
Fiecare grupă va avea câte o cutiuţă
cu jetoane cu fracţii şi cu jetoane cu
floricele şi fluturaşi.
EX: Jetonul cu fracţia 2 / 8
inseamna ca elevii vor trebui să Jocul
deseneze un dreptunghi pe care îl didactic
vor împărţi în 8 părţi egale şi vor
trebui să încercuiască 2 optimi din
acel întreg şi să le facă o ramă cu
fluturaşi, pentru a fi vândute.
Prima echipa va fi echipa lalelor, a
doua echipă va fi echipa
zambilelor, a treia echipă va fi
echipa narciselor.
Elevii vor avea de compus şi o
poezie cum ar fi: În grădină am
lalele, ce dragi îmi sunt ele .
6. Încheierea Voi recompensa echipa câştigătoare Explicaţia Manual Aprecirea
activităţii cu diplome în formă de stropitoare. Elevii ascultă aprecierile. activităţii elevilor
Voi aprecia elevii care au Conversaţia
participat la desfăşurarea lecţiei. Elevii îşi notează tema pentru
Le dau temă pentru acasă exerciţiile acasă.
8, 9 din manual.

S-ar putea să vă placă și