Sunteți pe pagina 1din 4

Şcoala „

Clasa a IV-a B Step by step


Înv.

Proiect Didactic

Activitate: Întâlnirea de dimineaţa


Data:
Scopul: formarea capacităţii de exprimare şi de relaţionare în cadrul grupului
Obiective:
O1- să citească în ritm propriu mesajul zilei şi agenda
O2- să completeze calendarul cu data, alternanţa şi simbolul pentru vreme
O3- să rezolve exerciţii matematice oral,pornind de la data calendaristică
O4- să participe la discuţii, prezentând noutăţile şi formulând întrebări sau răspunsuri
O5- să exprime punctul de vedere personal, analizând situaţia dată
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizarea
Mijloace de învăţământ: calendar, marker, agenda zilei, mesaj
Moduri de organizare: activitate frontala, individuală
Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Conţinutul activităţii Metode si


activităţii op. procedee

Moment conversaţia
organizatoric O1 Organizez colectivul de elevi. explicaţia
Precizez elevilor materialele de care au nevoie.
Solicit elevilor să citească agenda zilei.
Prezint oaspeţii.
Elevii:
îsi aranjează materialele necesare
se înscriu la noutăţi
citesc mesajul
căuta soluţii pentru rezolvarea cerinţelor
citesc agenda zilei

Propun elevilor să citească agenda zilei.


Agenda zilei O1 Citesc agenda şi formulează întrebări, dacă este nevoie. conversaţia
Îsi aleg centrul de activitate. explicaţia

Cer elevilor să precizeze data zilei în curs.


Calendarul O2 Solicit să completeze calendarul cu data, simbolul pentru exerciţiul
lunii ianuarie alternanţă şi simbolul pentru starea vremii. explicaţia
Elevii precizează data, starea vremii si completează cu simboluri.
Elevii :
o enumeră lunile de toamnă problematizarea
o precizează a câta luna a anului este luna octombrie conversaţia
o rezolvă exerciţii matematice sau propun altele
O3 o precizează importanta zilei respective

Solicit elevii care s-au înscris la noutăţi.


Noutăţile O4 Copiii prezintă noutăţile; se formulează întrebări şi răspunsuri, explicaţia
O5 aprecieri. observaţia

Mesajul zilei O1 Solicit elevii să citească mesajul. conversaţia


Elevii citesc mesajul. explicaţia
Discut cu elevii pe baza conţinutului mesajului. exerciţiul
O5 Rezolva o parte din sarcini.

Încheierea Apreciez modul cum s-a desfăşurat activitatea şi le reamintesc


activitatii elevilor că urmează minilecţia la Limba și literatura română

S-ar putea să vă placă și