Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Școala Gimnazială Zărand


Data: 24.04.2014
Clasa: a V- a
Profesor: Ilica Viorica - Petronela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina de învățământ: Limba și literatura română
Subiectul lecției: „Vizită” de Ion Luca Caragiale
Spațiu. Timp. Acțiune. Personaje
Tipul lecției: de formare a deprinderilor de receptare a unui text literar
Competențe generale:
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală și scrisă;
 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.
Competenţe specifice:
1.1. identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al
acestuia;
3.1 identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;
3.5 folosirea unor tehnici / strategii de lucru cu textul / cartea ;
4.1 redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan;
Obiective operaţionale:
a. cognitive: - La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
 să povestească pe scurt conţinutul schiţei „Vizită…”, de I. L. Caragiale
 să identifice cuvintele care arată timpul şi spaţiul în care se petrec întâmplările din opera
Vizită de I. L. Caragiale;
 să identifice ideile principale din text;
 să identifice personajele din text în ordinea apariţiei, apoi în ordinea importanţei;
 să demonstreze abilităţi de creativitate proprie;
b. afective:
 să manifeste interes pentru realizarea sarcinilor
c) psihomotorii:
 să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de la clasă
Metode și procedee: conversația euristică, învățarea prin descoperire, munca individuală, cadranele,
metoda RAI.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
Evaluare: formativă
Resurse temporale: 50 min
Resurse spațiale: sala de clasă
Bibliografie: Limba şi literatura română, manual de clasa a V-a, Marin Iancu, Ioan Dumitru, Vasile
Molan, Gabriel Chelaru, editura Petrion, Bucureşti, 2004;
Pamfil, Alina, Limba si literatura romana în gimnaziu –structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45,
Pitești, 2003;
Ilie, Emanuela, Didactia literaturii române, Ed. Polirom, Iași, 2005;
Scenariul didactic

Activitatea de învățare
Momentele lecției Metode și Organizare Timp Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului
procedee evaluare

1. Moment Se asigură condițiie necesare Elevii se pregătesc Conversația Activitate 1 min


organizatoric desfășurării optime a activității: pentru lecție. frontală
pregătirea materialului didactic,
notarea absenților.

2. Captarea atenției Prin metoda RAI (Răspunde – Aruncă Elevii pun întrebări Conversația, Activitate Frontală
și reactualizarea – Interoghează) profesorul solicită și răspund metoda RAI frontală 10
cunoștințelor învățate elevii să pună întrebări și să răspundă întrebărilor puse de min
anterior întrebărilor din subiectul operei colegi dovedind
Vizită, pentru ca aceștia să-și astfel că știu despre
amintească despre ce este vorba. ce este vorba în
Vizită

4. Anunțarea temei și Profesorul anunță lecția nouă, scrie Elevii scriu titlul în Conversația Activitate 1 min Orală
a obiectivelor titlul pe tablă și anunță obiectivele caiete și ascultă frontală
lecției. obiectivele lecției
5. Prezentarea noului Profesorul împarte elevilor o fișă de Elevii rezolvă
conținut și dirijarea lucru (Anexa 1). Rezolvând exercițiile cerințele de pe fișa Conversația Activitate 25 Observare
noii învățări de pe fișa de lucru, elevii vor de lucru, dau citire Explicația Frontală min sistematică
descoperi unde și când se petrece enunțurilor Cadranele Activitate
acțiunea, care sunt principalele verificându-se individuală
întamplări și care sunt personajele corectitudinea
care iau parte la acțiune. acestora.
După rezolvarea exercițiilor de pe fișa Se vor scrie la tablă
de lucru, este solicitat câte un elev să rezolvările, iar
iasă la tablă să completeze fiecare elevii vor nota în
cadran cu informațiile necesare. caiete.
(Anexa 2)

6. Asigurarea feed- Pentru asigurarea feed-back-ului, elevii Elevii vor primi câte Conversația, Activitate 12 Scrisă
back-ului primesc o fișă individuală de lucru o fişă (anexa 3) și vor Exercițiul, individuală min
(Anexa 3) rezolva cerința. Munca Activitate
Profesorul verifică activitatea elevilor Se citesc independentă frontală
și corectează eventualele greșeli. rezolvările și se
corectează dacă
este necesar.
7. Asigurarea retenţiei Profesorul face aprecieri despre Elevii sunt atenți la Conversația Observația 1 min Orală
şi a transferului gradul de participare a elevilor la observațiile euristică, sistematică Frontală
activitate. profesorului Explicația
Anexa 1

1. Precizați unde și când se petrece acțiunea în opera Vizită de I.L.Caragiale. De ce credeți că autorul
nu insistă atât de mult asupra acestor aspecte?
2. Pe ce dată se sărbătorește Sfântul Ion la români?
3. Puneți ideile principale de mai jos în ordinea corectă a desfășurării acțiunii
 Ajuns acasă, naratorul constată că Ionel îi pusese dulceaţă in şoşoni
 Mama este încântată de felul cum fumează Ionel.
 Ionel face un zgomot asurzitor cu toba şi trâmbiţa.
 Jucându-se cu sabia, Ionel o loveşte pe mama sa în obraz.
 Jucându-se cu mingea, Ionel răstoarnă cafeaua musafirului.
 Băiatul leşină, speriind-o pe mama sa.
 Naratorul face o vizită doamnei Popescu, cu ocazia onomasticii fiului ei.
 Ionel se întoarce cu cheseaua de dulceaţă goală din vestibul.
 Ionel o deranjează pe jupâneasă, fiind gata să răstoarne maşina de făcut cafea şi să verse spirtul.
4. Identificați personajele din text, în ordinea apariției, apoi în ordinea importanței.
Anexa 2
Spațiu Timp

Acțiune Personaje

Anexa 3
Imaginează-ţi că eşti Ionel şi ai un fiu; acum ai 28 de ani ( douăzeci de ani după
întâlnirea cu musafirul);
Redactează un text pornind de la reperele:
 Ce-ţi aminteşti în legătură cu a ta copilărie?
 Ce nu poţi uita nici astăzi din acele zile ale copilăriei tale? De ce?
 Regreţi că erai atât de obraznic?
 Îi povesteşti fiului tău despre copilăria şi adolescenţa ta?
 Cum este fiul tău, mai obraznic şi mai needucat decât tine la vârsta copilăriei

S-ar putea să vă placă și