Sunteți pe pagina 1din 10

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BĂLUȘEȘTI

PROF. CALDARE ANDREEA- IONELA

PROIECT DIDACTIC

Data: 18. 05. 2021

Clasa: a V- a C

Disciplina de învățământ: Limba și literatura română

Subiectul lecției: „Heidi, fetița munților- Capitolul IX-Stăpânul se întoarce”, de Johanna Spyri

Tipul lecției: de receptare a unui text literar

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea


textului oral

2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de comunicare


explicite şi/sau a comportamentelor care exprimă emoţii din texte narative, monologate sau
dialogate;

1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei,
exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare, de interes
sau pornind de la textele ascultate/citite;

2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue şi
multimodale;

2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse;

2.4. Manifestarea interesului șifocalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme familiare;

4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare


corectă a intenţiilor comunicative.

COMPETENȚE DERIVATE:
 citirea corectă, fluentă, expresivă și conștientă a unui fragment la prima vedere, respectând
punctuația și ortografia cerute de text;
 povestirea conţinutului lecturii, ţinând cont de etapele acțiunii;
 identificarea autorului, naratorului şi personajelor din text;
 precizarea modurilor de expunere folosite în text;
 participarea activă prin răspunsuri corecte la întrebările referitoare la conţinutul textului;
 prezentarea trăsăturilor de caracter ale personajelor;
 extragerea mesajului educativ al textului.

STRATEGIILE DIDACTICE:
 Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, lectura explicativă, observaţia, brainstorming,
explozia stelară, lucrul cu manualul;
 Mijloace didactice: manual, text - suport „Heidi, fetița munților- Capitolul IX- Stăpânul se
întoarce”, de Johanna Spyri, fişe de lucru.
 Forme de organizare: frontal, individual;
 Resurse temporale: 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:
* Dicţionarul explicativ al limbii române, Bucureşti, 1996;
* Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limbă şi literatură română, MEC, Bucureşti,
2004;
* Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele textelor literare, clasa a V-a, Editura Carminis,
Piteşti, 2008;
* Șerban, Anca, Barău, Ana-Maria, Ciobanu, Roxana, Băiașu, Iuliana, Limba și literatura română,
manual pentru clasa a V-a, Bucureşti, Editura CD Press, 2017;
SCENARIUL DIDACTIC
CONȚINUTUL LECȚIEI
ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE ȘI EVALUAREA
ELEVILOR PROCEDEE
0. MOMENT *Salutul,prezența. *Își pregătesc Conversația
ORGANIZATORIC *Pregatirea materialelor necesare la clasă. materialele necesare
1 min. *Distribuirea materialelor elevilor. pentru oră. Activitate
frontală
1. ACTUALIZAREA *Se verifică tema pentru acasă atât cantitativ, cât și calitativ. *Elevii vor prezenta Problematizarea Evaluare orală
CUNOȘTINȚELOR tema pentru acasă.
5 min. *Profesorul antrenează elevii într-o scurtă discuţie: Activitate
- Cum se numeşte lecţia pe care aţi avut-o de pregătit pentru *Elevii vor răspunde la frontală
astăzi? întrebări.
- A citit cineva integral opera „Heidi, fetița munților”, de
Johanna Spyri?

2. CAPTAREA *Elevii vor fi rugați să vizioneze o secvență dintr-un desen *Elevii privesc cu Conversația Evaluare orală
ATENȚIEI animat inspirat din textul citit ora anterioară. atenție secvența și
3 min. https://www.youtube.com/watch?v=eVAjGpFUslc răspund la întrebări.. Activitate
frontală
*Profesorul antrenează elevii într-o scurtă discuţie, pornind
de la imaginile vizionate:
- Ce reprezintă secvența urmărită?
- Personajele din desenul animat se asemănă cu cele pe
care vi le-ați imaginat atunci când ați citit textul din manual?
4. ENUNȚAREA *Se anunţă elevii că astăzi vor dovedi cât de bine şi-au *Scriu în caiete titlul Explicația Evaluare orală
TEMEI ȘI A însuşit fragmentul care face parte din opera „Heidi, fetița lecției și sunt atenți.
COMPETENȚELOR munților”, de Johanna Spyri. Activitate
2 min. frontală
*Se vor enunța competențele vizate ale lecției.
5. PREZENTAREA *Profesorul le propune elevilor un exercițiu pentru *Notează pe fișe Problematizarea Observarea
OPTIMĂ A actualizarea firului narativ al textului studiat. răspunsurile. sistematică a
CONȚINUTULUI - Puneţi ideile principale din dreapta tabelului în ordinea Activitate comportamentului
10 min. desfăşurării evenimentelor în text, notând în stânga tabelului, *Elevii vor ieși la tablă frontală elevilor
litera corespunzătoare etapelor acţiunii. (ANEXA 1) pentru a completa Evaluare orală
tabelul.
*Profesorul îî oferă elevului cu CES o fișă de lucru pe care o
va rezolva pe parcursul orei. (ANEXA 4) *Elevii vor răspunde la Metoda soarelui
întrebări.
*Profesorul invită apoi elevii să răspundă la câteva întrebări
referitoare la înțelegerea textului. (ANEXA 2)

6. DIRIJAREA *Profesorul le propune elevilor rezolvarea exercițiilor din Exercițiul


ÎNVĂȚĂRII Fișa de lucru 2 cu ajutorul cărora vor demonstra cât de bine Evaluare orală
18 min. au înțeles fragmentul citit anterior. (ANEXA 3)
Observarea
1. Care dintre următoarele teme consideri că este *Notează pe fișe sistematică a
răspunsurile. comportamentului
redată în fragmentul citit?
elevilor
Activitate
NATURA IUBIREA FAMILIA individuală

CĂLĂTORIA PRIETENIA TIMPUL

CUNOAȘTEREA COPILĂRIA *Elevii vor răspunde la


întrebări. Conversația
2. Notează o structură din text care să susțină prezența
temei alese.
3. La ce persoană sunt relatate întâmplările din text?
Justifică-ți răspunsul, transcriind cinci cuvinte
Activitate
potrivite din text.
frontală
4. Care sunt modurile de expunere prezente în text?
Transcrie câte un scurt fragment pentru a le
evidenția.
5. Prezintă câte două trăsături de caracter ale
domnului Sesemann și ale Clarei, așa cum reies din
faptele și vorbele lor.
6. Completează tabelul dat cu trăsăturile lui Heidi. Ce
observi, comparând aprecierile personajelor?
Trăsăturile lui Trăsăturile lui
Heidi, așa cum Heidi, așa cum
o vede doamna oconsideră
7. Povestește, pe
Rottenmeier Clara și Herr
scurt, secvența
Sesemann
din text care te-a
impresionat cel
mai mult.
7. OBȚINEREA *Profesorul antrenează elevii într-o scurtă discuţie: *Elevii răspund la Conversația Evaluare orală
PERFORMANȚEI/ întrebări.
FEEDBACK-UL - Ce sentimente v-a transmis lecturarea fragmentului? Activitate Observarea
2 min. - Care credeţi că a fost mesajul transmis Johanna Spyri? frontală sistematică a
- Cu care dintre cele două fetițe ați dori să vă împrieteniți? comportamentului
De ce? elevilor

*Profesorul amintește elevilor că au avut de făcut un desen


pe tema prieteniei și îi invită să urmărească o prezentare
realizată din lucrările lor.

8. EVALUAREA * Se vor face aprecieri asupra modului în care au răspuns *Sunt atenți la Conversația Evaluare finală
PERFORMANȚEI elevii, se acordă note, se fac recomandări. indicațiile profesorului. Activitate
2 min. frontală
9. RETENȚIA ȘI *Profesorul le solicită elevilor să realizeze ca temă exercițiul *Își notează tema în Explicația
TRANSFERUL 37 de la pagina 151. caiete. Activitate
2 min. frontală
ANEXA 1

FIȘA DE LUCRU 1

Pune ideile principale din dreapta tabelului în ordinea desfăşurării evenimentelor în text,
notând în stânga tabelului, litera corespunzătoare etapelor acţiunii.

ETAPELE ACŢIUNII IDEILE PRINCIPALE

a. Fiind întrebată dacă dorește ca Heidi să fie trimisă


acasă, Clara insistă că este foarte fericită alături de
prietena ei.
Situaţia iniţială..............................................
b. Herr Seseman observă chipul supărat al domnișoarei
Rottenmeier și o invită la o discuție.

Cauza care perturbă echilibrul inițial......... c. Herr Sesemann o informează pe domnișoara


Rottenmeier că Heidi va rămâne la ei, alături de Clara.

d. Domnișoara Rottenmeier îi povestește stăpânului


Desfăşurarea acţiunii.................................... despre comportamentul nepotrivit al lui Heidi.

e. Clara îi relatează tatălui său întâmplarea cu


animăluțele aduse în casă de Heidi, stârnindu-i râsul.
Situația-problemă și rezolvarea ei...............
f. În casa lui Herr Sesemann este multă agitație din
cauza sosirii stăpânului acasă.

Încheierea faptelor........................................ g. Herr Sesemann discută cu fiica sa Clara despre agitația


provocată de Heidi în casă în lipsa lui.

h. Herr Sesemann o îmbrățișează pe Clara și discută cu


Heidi despre prietenia dintre ea și fiica sa.
ANEXA 2 Când
are loc
acțiune
a
relatat
Unde se petrece ă?
acțiunea?
Ce personaje
participă la
acțiune, în
ordinea apariției
lor?

„HEIDI,
FETIȚA
MUNȚILOR”
Capitolul IX
de Johanna Spyri

Cum îi
îndepărtează
Clara Cine este personajul principal al
îndoielile operei?
tatălui său?
De ce crede
domnișoara
Rottenmeier că
Heidi nu este un
exemplu potrivit
pentru Clara?

ANEXA 3
FIȘA DE LUCRU 2

1. Care dintre următoarele teme consideri că este redată în fragmentul citit?

NATURA IUBIREA FAMILIA COPILĂRIA

CĂLĂTORIA PRIETENIA CUNOAȘTEREA TIMPUL

2. Notează o structură din text care să susțină prezența temei alese.


__________________________________________________________________________________
3. La ce persoană sunt relatate întâmplările din text? Justifică-ți răspunsul, transcriind cinci
cuvinte potrivite din text.
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
4. Care sunt modurile de expunere prezente în text? Transcrie câte un scurt fragment pentru a
le evidenția.
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
5. Prezintă câte două trăsături de caracter ale domnului Sesemann și ale Clarei, așa cum reies
din faptele și vorbele lor.
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
6. Completează tabelul dat cu trăsăturile lui Heidi. Ce observi, comparând aprecierile
personajelor?
Trăsăturile lui Heidi, așa cum o vede Trăsăturile lui Heidi, așa cum o consideră
doamna Rottenmeier Clara și Herr Sesemann

7. Povestește, pe scurt, secvența din text care te-a impresionat cel mai mult.

ANEXA 4
FIȘĂ DE LUCRU ELEV CU CES

1. Urmărește filmulețul, apoi trasează săgeți între imagini și numele


pesonajului reprezentat. Care este personajul tău preferat? Încercuiește-l.

Herr Sesemann

Heidi

Domnișoara Rottenmeier

Clara

2. Colorează imaginile de mai jos și scrie dedesubtul acestora câte o propoziție


care să le descrie.

S-ar putea să vă placă și