Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Gârbești
CLASA: I A
PROPUNĂTOR: prof.înv.primar, Mihălceanu Mirela
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte vizuale si abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Energia în viața oamenilor
SUBIECTUL: „Vaza cu lalele-colorare-decupare-amsamblare”
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
Arte vizuale si abilităti practice
Matematică și explorarea mediului

SCOPUL: Formarea priceperilor şi deprinderilor de a realiza o lucrare colectivă,


folosind tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile;

Competente specifice:

AVAP
2.1- Identificarea unor caracteristici/proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul
cunoscut;
2.3-Realizarea de obiecte/construcții folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici
accesibile
2.4-Transformarea unui material folosind o tehnica simplă
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se
asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

MEM:
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţia cu mediul apropiat;
CLR:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu
claritate
MM
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să enumere materialele folosite pentru realizarea colajului;
O2: să descrie acţiunile desfăşurate în cadrul fiecărei etape a realizării produsului
O3-să aplice tehnici de lucru adecvate ( decupare, lipire, asamblare);
O4-să decoreze florile, frunzele și vaza folosind culorile propuse și tehnica aleasă
O5-să respecte etapele propuse in realizarea produsului finit
Strategii didactice
a)Metode si procedee :
- conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei
b)Mijloace de învăţământ: polistiren,carton, coli colorate, foarfece, lipici,
floricele, laptop, prezentare ppt, videoproiector;
c)Forme de organizare:
- frontal, individual, pe grupe;
Resurse
- temporale: 45 de minute
- umane: 20 de elevi
- locul de desfășurare: sala de clasă
Evaluare:
- observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale
Bibliografie:
 Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului şi Sportului – Programa şcolară
pentru Clasa pregătitoare,clasa I și clasa a IIa, aprobată prin ordin al
ministrului nr. 3418/19.03.2013
 Mirela Mihăescu, ş.a. Metode activ – participative aplicate în învăţământul
primar, Editura DPH, 2010
Desfășurarea activitătii

Nr Strategii
Ob
. Momentele Forme de
. Eșalonarea conținutului Metode și Mijloace de
crt lecției organizare Evaluare
op. procedee învățământ
. a activității
Moment Organizez colectivul de elevi,
organizatoric pregătesc materialele necesare,
1.
1 min asigur un climat favorabil învăţării.

3. Captarea Se citeste poezia “Povestea unei Explicația Poezia Frontal Aprecieri


atenţiei lalele” „Povestea unei individual verbale
2 min O lalea de pe fereastră lalele” frontale și
Mie îmi zămbește individuale
Și-mi transmite
Tot ce știe și tot ce găndește.
Ea încetișor mă-ntreabă
De ce a fost culeasă
Din gradina cu lalele
Și-a ajuns la mine-n casă.
Eu Îi spun că a fost aleasă
De un prieten drag,
Care mi-a adus-o mie-n dar.
Ea-mi șoptește la ureche
Că a plâns cumplit,
Când a fost tăiată
De lângâ al său iubit.
"- Oare n-a vazut acela
Care m-a tăiat,
Eram albă ca mireasa
Și mă măritam.
Îmi cântau două albine,
Soarele îmi zâmbea
Si iubitul meu în roșu
Alaturi era…"
Aceasta e povestea-ntreagă
A unei lalele
Ce a ajuns la mine-n casă
Si-n mâinile mele.
Se desprinde ideea generalâ a
poeziei.
Anunţ elevii că, în cadrul orei de
arte vizuale, cu ajutorul
materialelor aflate la îndemână, vor
Anunțarea
realiza o vază cu lalele. Cer elevilor
temei și a Explicația Colajul Frontal
4. să se străduiască să realizeze lucrări
obiectivelor
cât mai reusite, precizându-le că se
2 min
pot inspira din modelele prezentate
sau pot concepe ornamente original

5. Prezint elevilor materialele de


Explicarea, O1 lucru. Le vor recunoaşte şi vor
demonstrarea numi caracteristici ale acestora
și realizarea Explicarea şi demonstrarea Individual
lucrării modului de lucru Explicația Pe grupe
30min Explic si demonstrez etapele de Exercițiul
lucru.
Verbalizarea etapelor de lucru
Se vor repeta etapele de lucru, apoi
se vor face exerciţii de încălzire a Aprecieri
muşchilor mâinii. verbale
Realizarea lucrării frontale și
Elevii vor parcurge etapele individuale
O2 necesare realizării
O3 frunzelor,lalelelor etc.
1. Pictarea și decuparea Hârtie cu desen
elementelor șablon,lipici,
hârtie colorata,
2. Lipirea elementelor , foarfece
decorarea Explicația
3. Compoziția finală și analiza Conversația
modului de realizare a
Demonstrația
sarcinii
Observația
Supraveghez şi ajut elevii,
dând indicaţiile corespunzătoare laptop
acolo unde este cazul.
O4 Se urează elevilor „Spor la lucru!”.
O5
Ofer sprijin şi explicaţii acolo
unde este nevoie. Îi voi îndruma pe
copii în timpul executării temei şi
voi trece pe la fiecare, stimulându- individual
le încrederea în forţele proprii şi în-
curajându-i. Aprecieri
videoproiector
Reiau explicaţiile dacă nu au verbale
Exercițiul frontal
fost înţelese şi îi voi ajuta. generale și
individuale
Se lucrează pe fond muzical elevii
cântând melodiile cunoscute.
,,Valsul primăverii” April -
Flowers Show( Andre Rieu
Strauss Medley și Cutiuța
muzicală.
Sunt selecţionaţi elevii care au fi-
nalizat lucrările şi le voi cere
colegilor lor să-şi spună părerea.
Se va realiza un tur al galeriei şi se
vor discuta lucrările în functie de:

Asigurarea -respectarea paşilor în realizarea


retenţiei şi lucrării ;
- calitatea execuţiei, aspectul îngri- Aprecieri
transferului lucrarea Frontal
6. jit şi estetic al lucrării ; Conversația verbale
Evaluarea colectivă individual
lucrărilor -originalitatea îmbinării liniilor şi
5min culorilor alese;
-ordinea şi curăţenia la locul de
muncă.
Fac aprecieri asupra reuşitei lu-
crărilor elevilor, dar si asupra com-
portamentului şi participării
elevilor la lecţie.

8. Conversația colectiv Aprecieri


Încheierea Elevii vor fi solicitați să arăte cum verbale
lecţiei se simt ei la finalul orei, desenând Flori
Activitate o faţă veselă/tristă pe desenul lor recompense
recreativă De asemenea pot număra , compara
5 min. florile, pot crea probleme dacă mai
rămâne timp.

S-ar putea să vă placă și