Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.12.2021

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic ,,Spiru Haret” Focșani

Clasa: a III-a

Profesor metodist: Gheorghe Minodora

Învățător: Grosu Andreea-Nicoleta

Aria curriculară: Tehnologii

Disciplina de învățământ: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea tematică: Unitatea 3. Forme din hârtie și modelaj în lut

Subiectul lecției: Ghetuța lui Moș Nicolae

Tipul lecției: Formare de deprinderi și priceperi

Competențe specifice:
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)
Obiective operaționale:

O1: să decupeze corect conturul ghetuței;

O2: să aplice tehnica îndoirii pe linia punctată;

O3: să decoreze ghetuța prin elemente specifice;

O4: să finalizeze creația.

Strategia didactică

Metode și procedee: conversația, explicația,povestirea, demonstrația, lucrul practic, turul galeriei.

Mijloace de învățământ: cartonașe cu șablonul ghetuței, lipici, elemente decorative, foarfece, vată

Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 50 minute

Forme și tehnici de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică.

Bibliografie:
1. http://programe.ise.ro/Portals/1/Curriculum/2014-12/40-Arte%20vizuale%20si%20abilitati%20practice_clasele%20a
%20III-a%20-%20a%20IV-a.pdf
2. https://afostodata.ro/legenda-lui-mos-nicolae-2/
Etapele lecției Ob. Scenariul didactic Strategii didactice Evaluare
op.
Activitatea propunătoarei Activitatea Metode și Mijloace de Forme de
elevilor procedee învățământ organizare
1.Moment Mă asigur că toți elevii au pe Elevii recunosc Conversația frontal
organizatoric mese materialele necesare pentru pe mese: coală cu
lecția de arte vizuale și abilități șablonul, foarfece,
practice. lipici, elemente
decorative.
2.Reactualizarea Îi întreb ce lucrare au realizat ora Elevii spun că au Conversația frontal observarea
cunoștințelor trecută și ce tehnici de lucru au realizat o expoziție sistematică
folosit. de 1 decembrie în
sala de muzică și că individual
au folosit colajul,
pictarea, decuparea
etc.
3.Captarea atenției Îi întreb dacă aseară a fost Moș Elevii ascultă Explicația frontal
Nicolae la ei și dacă le-a adus Legenda lui Moș Povestirea
daruri/ dulciuri. Nicolae.
Le spun pe scurt Legenda lui Moș
Nicolae. - anexa 1
4.Anunțarea temei și Le spun că astăzi vom realiza Elevii privesc Conversația lucrarea model frontal
a obiectivelor împreună ghetuța lui Moș Nicolae. lucrarea model. Fac
Le arat lucrarea model. Îi întreb ce aprecieri și observă
le place, cum cred ei că am realiza- modul de lucru.
o, ce culori am folosit etc.
5.Desfășurarea Desfășor planșa demonstrativă Elevii privesc cu Lucrul practic lucrarea frontal Aprecieri verbale
activității de pentru a vedea pașii pe care i-am atenție realizarea demonstrativă
învățare urmat spre realizare ghetuței: ghetuței.
- decupăm pe conturul continuu cu Demonstrația
foarfeca ;
O1 - realizăm îndoituri pe liniile
punctate ale ghetuței;
- lipim părțile exterioare pentru a
uni ghetuța;
O2 - realizăm ornarea ghetuței. Elevii pun în
Le urez spor la lucru și ofer aplicare toți pașii. individual
ajutor și indicații doar dacă este
O3 necesar. Lucrul practic
În timp ce lucrează, pun pe fundal
un colaj de colinde pentru o
atmosferă de sărbătoare.
6.Obținerea O4 După ce au realizat lucrarea, Elevii fac Turul galeriei ghetuțe frontal Observarea
performanței și a numesc câțiva elevi pentru a veni în aprecieri și îi sistematică
feedback-ului fața colegilor ca să vorbească aplaudă pe ceilalți.
despre lucrarea sa. ANEXA2 Aprecieri verbale
7.Încheierea Îi felicit pentru modul cum au Elevii sunt Conversația frontal Aprecieri verbale
activității lucrat, le spun că vom realiza o apreciați,
expoziție în clasă și îi recompensez recompensați și ies
cu câte o bombonică. în pauza de 10
minute.
ANEXA 1
Ca toate poveştile şi aceasta începe cu a fost odată… un băieţel pe nume Nicolae. Despre Moş Nicolae s-au scris multe legende şi
povestiri, dar iată ce a ajuns la urechile noastre!
Se spune că Nicolae locuia într-un satuc cu oameni de tot felul. El era tare bun şi special, iar dorinţa sa cea mai mare era să îi ajute pe cei
mai puţin norocoşi, aşa că, atunci când a crescut, a făcut tot posibilul să transforme visurile celor din jur în realitate. Pentru că rămăsese orfan şi
mostenise o avere destul de mare, în fiecare noapte, Nicolae se deghiza şi le oferea oamenilor din satul său mâncare, haine şi ce mai aveau
nevoie.
Timpul a trecut, iar într-una din zile Nicolae a aflat că un tată din satul său era gata să îşi piardă cele 3 fete din cauza faptului că era foarte
sărac şi nu avea să le dea moştenire. Un negustor pusese ochii pe ele şi voia să le ia ca să îi fie sclave.

– Nu se poate aşa ceva, s-a gândit Nicolae. Aşa că s-a furisat într-o noapte în casa lor şi a aruncat o pungă plină cu bani în camera fetei
celei mai mari.
– Uite, tată, cineva ne-a trimis aceşti bani şi voi putea să mă mărit! Si aşa a fost. Fata s-a măritat cu un băiat care îi era drag şi a fost
fericită.
La fel s-a întâmplat şi cu fata mijlocie. Bătranul tată era foarte fericit, dar şi foarte curios să vadă cine era binefăcătorul familiei sale. Aşa
că, peste încă un an, s-a hotarât ca, înainte de căsătoria celei mici, să pândească noaptea ca să vadă cine era cel care îi ajuta familia.
Ca să nu fie descoperit, Nicolae s-a suit încet pe acoperiş şi a aruncat săculeţul cu bani pe hornul casei. Acesta a căzut într-un ciorap care
era pus la uscat la gura focului. De aici şi obiceiul ca micuţii să primească multe cadouri în şosetele agăţate la sobă sau in pantofiori, lângă uşă,
pentru cei care stau la bloc şi nu au sobă.
– Om bun, cum te numeşti? Vreau să ştiu şi eu cine este cel care mi-a adus atât de multă bucurie, să-ţi multumesc pentru salvarea fetelor
mele! a spus bătrânul tată.
– Nicolae este numele meu, dar te rog să nu mai spui nimănui ce am facut! Pentru o faptă bună nu se aşteaptă răsplată.
Atunci bătrânul s-a întors la copilele sale, multumindu-i în gând zilnic lui Nicolae pentru bunătatea sa. Iar Nicolae, a continuat toata viata
sa sa faca bine de fiecare data cand a putut.
Spre deosebire de Moş Crăciun, Moş Nicolae nu li se arată niciodată copiilor. Se spune că este bătrân şi, când îşi scutură barba deasă, cad
şi primii fulgi de zăpadă pe pământ. El îşi dă seama cine a fost cuminte şi cine nu printr-o simplă privire pe fereastra casei şi are cadouri pentru
toţi copiii. Cu o singură conditie. Aceştia să-şi lustruiască ghetuţele şi cizmuliţele, să le lase noaptea la uşă şi să spere ca Moşul le aduce mere,
nuci, portocale, jucarii şi chiar şi câte o bombonică, deşi dulciurile se manâncă doar cu măsură. Cei neascultători primesc o nuieluşă de măr şi
trebuie să aştepte până anul următor ca să găsească în pantofi daruri frumoase.

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și