Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.05.2023
CLASA: I A
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂMT: Școala Gimnazială Gârbești
PROPUNĂTOR: Prof.în înv primar,Mihălceanu Mirela
ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : ,, Eroi de poveste”
SUBIECTUL: Grupurile de litere: che, chi, ghe, ghi
TIPUL LECŢIEI: Consolidarea şi sistematizarea cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
DOMENII INTEGRATE: DP,MM, AVAP
SCOPUL: identificarea, în diverse contexte, a cuvintelor ce conţin grupurile de
litere „che, chi, ghe, ghi” şi utilizarea corectă a acestor grupuri, în scris;

COMPETENȚE SPECIFICE:
CLR:
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
4.1. Scrierea literelor de mână
AVAP:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat
printr-o varietate de forme artistice
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se
asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
MM:
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de
exprimare, în funcţie de conţinutul şi caracterul muzicii
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
DP:

2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile


experienţe de viaţă
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
- să recunoască fragmente din diferite poveşti;
- să scrie şi să citească diferite cuvinte care conţin grupurile de litere,
pronunţând corect sunetele corespunzătoare;
- să rezolve un careu cu litere unde sunt ascunse cuvinte care conţin
grupuri de litere;
- să răspundă la diverse ghicitori, să identifice ,,intrusul”, să alcătuiască
propoziţii în care acelaşi cuvânt să aibă înţelesuri diferite;
- să formuleze propoziţii logice şi corecte din punct de vedere gramatical, cu
ajutorul cuvintelor;
- să povestească pe scurt conţinutul textelor citite;
- să perceapă mesajul oral formulat de învăţător / mesajul textului scris în
abecedar;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, jocul didactic;ciorchinele;


problematizarea; brainstormingul;
turul galeriei;

Forme de organizare: individual; în perechi; frontal;

Resurse materiale: calculator; CD; planşe cu grupurile de litere;cărți de


povești; plicuri cu cuvinte; fişe cu cuvinte ,,alintate”; fişa
„Rezolvaţi rebusul!”; fişă cu ghicitori; fişa ,,Recunoaşteţi
intrusul!” fişă de lucru pentru alcătuirea unor propoziţii; plicuri
cu propoziţiile tăiate;floricele pentru Albă-ca-Zăpada
Forme şi tehnici de evaluare: observaţia sistematică; autoevaluare;
evaluarea de către colegi

BIBLIOGRAFIE:
 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi
literatura română. Bucureşti, 2005;
 Daniela Berechet, Florian Berechet, Maria Gardin, Florin Gardin: Limba
română, clasa I, ediţia a VI-a, Editura Paralela 45, Bucureşti, 2005;
 Elena Miţoi, Mariana Volintiru, Metodica predării limbii şi literaturii
române în învăţământul primar, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti,
2001
 Ioan Surdu, Ioan Dănilă, Abecedar.Îndrumătorul învăţătorului, Editura All,
Bucureşti, 2000;
 Matei Cerchez, Victoria Pădureanu, Mihaela Singer, Competenţe şi
calificative la clasa I, Editura Sigma, 1999;
 Marcela Peneş: Limba română. Gramatică. Elemente de construcţie a
comunicării,conform noului curriculum şcolar, clasele I-IV , Editura Ana,
Bucureşti, 2000;
 Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Abecedar, Editura Aramis, Bucureşti,
2006;
 www.didactic.ro
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvenţele Conţinut instructiv - Strategii didactice


Evaluare
lecţiei educativ Mijloace Forme de
Metode
didactice organizare
• Asigurarea condiţiilor planşe cu frontal
necesare pentru buna grupurile de
I.
desfăşurare a lecţiei litere
Moment
• Pregătirea materialelor
organizatoric
necesare
• Crearea unei atmosfere plăcute
II. - Se prezintă importanţa
Captarea participării elevilor la conversaţia frontal
atenţiei desfăşurarea lecţiei. euristică Observarea
-„Spargerea gheţii” - activitate sistematică a
de ,,încălzire” observaţia cărți de compotramentulu
▪ Ştiu că vouă vă plac foarte dirijată povești elevilor
mult poveştile, tocmai de aceea
ne aflăm în ,,săptămâna
poveştilor” explicaţia fişe cu
fragmente
▪ Vă voi citi fragmente din din lecturi
poveşti pentru ca voi să le
recunoaşteţi. problematizarea
(,,Neghiniţă”, ,,Albă-ca-Zăpada
şi cei şapte pitici”).
▪ Ghicitoare:
,,În casa cu lucruri mici
Locuiau şapte.............
(pitici)
Aţi ghicit, piticilor!

- Pentru ca voi să puteţi citi mai Observarea


bine orice poveste, azi vom sistematică a
desfăşura o lecţie de planşe cu frontal comportamentului
recapitulare la limba română. grupurile de elevilor
III. conversaţia
- Se precizează titlul litere
Anunţarea
lecţiei: ,,Recapitularea
titlului lecţiei
grupurilor de litere: che, chi,
şi a expunerea
ghe, ghi” şi obiectivele
obiectivelor
urmărite.
- Planşele cu grupurile de litere
vor fi expuse în faţa clasei.

IV. Organizarea jocului-concurs


Consolidarea Stabilirea regulilor :
şi ▪ Ora de limba română se va instructajul Observarea
sistematizarea desfăşura sub formă de joc- verbal sistematică
cunoştinţelor concurs. Fiecare dintre voi e un
pitic. Piticii au de rezolvat jocul didactic
exerciţiile aduse în plicuri de
fiecare pitic din poveste. Cine explicaţia
termină repede şi bine sarcina
de lucru va primi o floare.
Trebuie să strângeţi cât mai
multe flori pentru Albă-ca-
Zăpada .Pe o planșă va fi Alba-
ca-zăpada.iar la sfarșitul lecției
vom lipi forile în jurul ei.
▪ Pe tablă sunt aşezaţi cei exerciţiul prezentare frontal
şapte pitici din poveste. în Power Observarea
▪ Elevii vor primi câte o fişă Point sistematică
de lucru ce cuprinde sarcinile
din fiecare plic.
individual
Să vedem ce ne-a adus fişe de
primul pitic. munca lucru
Toţi elevii vor independentă
urmări:
 1. Prezentarea Power
Point Probă scrisă
Grupurile de litere: che,
chi, ghe, ghi
fişa de
Toţi elevii vor primi: lucru
Al doilea plic de la al doilea
pitic
 2. Fişa de lucru –
cuvinte ,, alintate”
buchet – bucheţel cheie - careul cu litere autoevaluare
cheiţă
rochie – rochiţă urechi
- urechiuşe
ghete – ghetuţe ghem -
ghemuleţ
ghiozdan – ghiozdănel
unghii - unghiuţe
problematizarea pe grupe
Munca pe grupe:
▪ Clasa va fi împărţită în 4 fişa de
grupe de câte 5 elevi. Fiecare lucru
grupă va primi câte o fişă de
lucru.

Grupa I
Al treilea plic de la al treilea
pitic lectura în lanţ pe grupe
Completarea unui rebus:
AŞCHIUŢĂ Evaluare

(1.ochelari; 2.castel; 3.chitară;


4.ghete;
5.ghindă; 6.chibrituri;
7.îngheţată; 8.rachetă)

problematizarea fişa de
lucru
Grupa a II-a
Al patrulea plic de la al
patrulea pitic
 4. Fişa de lucru –
ghicitori
activitatea pe grupe
,,Bicicletă cu proptele creativă
Stă pe nas, nu pe şosele”. fişa de
(ochelarii) lucru

,,Ea închide şi deschide


Şi când pleacă şi când turul galeriei
vine”.
(cheia)

,,Voinicel cu haina albă frontal


Iese primul din zăpadă”. capacitatea de
(ghiocelul) polistiren receptare a
mesajului scris
,,Mărgeluţe arămii
Poartă-n cap nişte tichii”. în perechi
(ghindele)

Grupa a III-a
Al cincilea plic de la al problematizarea
cincilea pitic fişe de
 5. lucru
Recunoaşteţi ,,intrusul”!
comunicare orală
Grupa a IV-a
Al şaselea plic de la al
şaselea pitic
 6. Propoziţii
▪ Scrie câte două propoziţii
în care următoarele cuvinte să
aibă înţelesuri
V. diferite: ,,rachetă”, ,,ochi”.
Evaluarea Pe grupe evaluare şi de
▪ Cele patru fişe de lucru de fişa de autoevaluare
la munca pe grupe vor fi lucru
afişate pe polistiren, în faţa
clasei.

▪ După ce diferitele sarcini de recompense


lucru au fost rezolvate, grupele (floricele)
se rotesc la panou pentru a citi lectura în lanţ
şi a aproba sau pentru a corecta
eventualele greşeli.

problematizarea
Munca pe grupe: textele din Pe grupe
Al şaptelea plic de la al manual
şaptelea pitic
7. Reconstituirea
propoziţiilor citirea selectivă
▪ Elevii vor ordona cuvintele
în propoziţii cu înţeles, le vor
citi, apoi le vor transcrie.
Cuvintele vor fi numerotate. povestirea

▪ Se vor ordona patru


propoziţii:

1. unchiul ochelari Costache


poartă
(Unchiul Costache poartă pe grupe evaluare şi de
ochelari.) autoevaluare

2. Neghiniţă despre Voichiţa


citeşte discuţia
(Voichiţa citeşte despre colectivă
Neghiniţă.)

3. cu Gheruţă se ghemul joacă


(Gheruţă se joacă cu ghemul.) fişă pentru în lanţ
conversaţia temă
4. Enache un caută şi ghid Ghiţă
(Enache şi Ghiţă caută un
ghid.)

▪ Elevii care au rezolvat


corect cerinţa vor primi ca
recompensă câte o floare pentru
Albă-ca-Zăpada. frontal
VI.
Încheierea Munca pe grupe: conversaţia de
lecţiei  Citirea textelor încheiere
▪ Fiecare grupă va citi câte un
text din manual.

- Prima grupă - che


La concert, pagina
100

- A doua grupă - chi


La teatru, pagina 106

- A treia grupă -
ghe frontal
Privighetoarea,
pagina 110

- A patra grupă -
ghi
La bibliotecă, pagina
114

▪ După citirea fiecărui text


se va evidenţia aspectul
educativ.
▪ Centralizez numărul de
floricele adunat de fiecare elev
în parte şi declar care sunt
„piticii” cei mai harnici.

Tema pentru acasă


▪ Găsiţi cât mai multe nume
pentru cei doi copii, care să
conţină grupurile de litere
repetate azi: che, chi, ghe, ghi.

▪ Fac aprecieri generale şi


individuale asupra întregii
activităţi.
FIŞĂ DE LUCRU

Cuvinte ,, alintate”

buchet - __________________ rochie - __________________

gheată - ______________________ ghiozdan – ___________________

chei - _________________________ gheme - ______________________


urechi - _______________________ unghii - _______________________

Rezolvaţi rebusul!
1

7
8
8

3
6
5
8

417
2
►În ce lecţie aţi întâlnit acest personaj?
►De ce se numeşte astfel?

FIŞĂ DE LUCRU

Ghicitori

Bicicletă cu proptele Ea închide şi deschide


Stă pe nas, nu pe şosele. Şi când pleacă şi când vine.

______________________
____________________

Voinicel cu haina albă Mărgeluţe arămii


Iese primul din zăpadă. Poartă-n cap nişte tichii.
_____________________________ ____________________________

FIŞĂ DE LUCRU

Recunoaşte ,,intrusul”!

chenar, cerneală, etichetă, Costache pitici, Chiriac, schimbare, genunchi

Gheorghe, baghetă, veghe, Angela ghicitoare, Sighişoara, regină, triunghi


FIŞĂ DE LUCRU

Spune/scrie propoziţii în care următoarele cuvinte să aibă înţelesuri diferite: ,,rachetă, ,,ochi”.

...........................................................................................................................................................................................................................................
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
__
...........................................................................................................................................................................................................................................
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
__
...........................................................................................................................................................................................................................................
.
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
__
...........................................................................................................................................................................................................................................
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
__
unchiul ochelari Costache poartă

Neghiniţă despre Voichiţa citeşte

cu Gheruţă se ghemul joacă

Enache un caută şi ghid Ghiţă

are liliachie o Aşchiuţă jachetă

delicioasă Vasilache o mănâncă îngheţată

ghiveci îngrijeşte Chira din floarea


PITICII vor fi expuşi (lipiţi) pe tablă pentru a supraveghea activitatea elevilor.

S-ar putea să vă placă și