Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECIE

nvtoare: Arion Simina - Carmen


Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Mihai Viteazul
Clasa: a II-a
Data: 11.03. 2014
Aria curricular: Limb i Comunicare
Disciplina: Limba i Literatura Romn
Unitatea de nvare: Cartea cu poveti
Subiectul: Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi
Tipul leciei: consolidare i sistematizare
Obiective de referin:

formarea deprinderilor de a recunoate i de a reproduce grupurile de litere che, chi,

ghe, ghi, att izolate, ct i n cuvinte;


utilizarea corect n scris a grupurilor de litere che, chi, ghe, ghi,
formarea deprinderii de scriere corect i caligrafic.

Obiective operaionale:
O1 s enumere literele din care sunt alctuite grupurile de litere;
O2 s asocieze corect sunetul cu literele;
O3 s scrie corect grupurile de litere;
O4 s deosebeasc ntre ele grupurile de litere;
O5 s scrie corect cuvinte care ncep, conin i se termin cu aceste grupuri de
litere;
O6 s scrie caligrafic respectnd cerinele referitoare la distana dintre litere, precum i
a celor legate de elementele componente ale literelor;
O7 s respecte regulile grafice i tehnice ale scrisului;
Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic,
munca independent
Mijloace de nvmnt: manual, culegere, fie de evaluare
Forme de organizare: frontal, individual, n perechi, n lan
Resurse materiale:
a) pentru nvtor:

calculator; CD;

plane cu grupurile de litere;

plicuri cu cuvinte;

cri de lectur;

b) pentru elevi:

fie cu cuvinte ,,alintate;

fia Rezolvai rebusul!;

fi cu ghicitori;

fia ,,Recunoatei intrusul!

fi de lucru pentru alctuirea unor propoziii;

plicuri cu propoziiile tiate;

recompense: floricele pentru Alb-ca-Zpada

c) temporale: 50 minute
d) umane: 25 elevi
e) spaiale: sala de clas
Forme i tehnici de evaluare:

observaia sistematic

evaluarea muncii individuale

autoevaluare

evaluarea de ctre colegi

Material bibliografic:
1. Limba i literatura romn manual pentru clasa a-II-a Marcela Pene, Ed. Ana,
Bucureti, 2000
2. Elena Mioi, Mariana Volintiru, Metodica predrii limbii i literaturii romne n
nvmntul primar, Editura Fundaiei Humanitas, Bucureti, 2001
3. Marcela Pene: Limba romn. Gramatic. Elemente de construcie a
comunicrii,conform noului curriculum colar, clasele I-IV , Editura Ana, Bucureti,
2000;

Scenariul didactic
Strategii didactice
Etapele leciei

Coninut instructiv - educativ


Metode

Asigurarea condiiilor necesare pentru buna


I.
desfurare a leciei
Moment
Pregtirea materialelor necesare
organizatoric
Crearea unei atmosfere plcute
-Spargerea gheii - activitate de ,,nclzire
tiu c vou v plac foarte mult povetile, tocmai de
aceea ne aflm n ,,sptmna povetilor,
II.
Captarea
i
orientarea
ateniei

III.
Anunarea
titlului leciei
i a
obiectivelor

V voi citi fragmente din poveti pentru ca voi s le


recunoatei. (,,Neghini, ,,Povestea lui Chichibio,
Pinocchio,Alb ca Zpada,Degeica).
Ghicitoare:
,,n casa cu lucruri mici
Locuiau apte............. (pitici)
Ai ghicit, piticilor!

- Pentru ca voi s putei citi mai bine orice poveste, azi


vom desfura o lecie de recapitulare la limba romn.
- Se precizeaz titlul leciei: ,,Recapitularea grupurilor
de litere: che, chi, ghe, ghi i obiectivele urmrite.
- Planele cu grupurile de litere vor fi expuse n faa
clasei.

Mijloace
didactice

Forme de
organizare

plane cu
grupurile de
litere

frontal

conversaia
euristic

Evaluare
capacitatea de
a pregti cele
necesare orei

frontal

observaia
dirijat
explicaia

fie cu
fragmente din
lecturi

capacitatea de
a recunoate
povetile

problematizarea

capacitatea de
a dezlega corect
ghicitoarea

conversaia
expunerea

plane cu
grupurile de
litere

frontal

IV.
Organizarea jocului-concurs
Consolidarea
Stabilirea regulilor :
i
Ora de limba romn se va desfura sub form de
sistematizarea joc-concurs. Fiecare dintre voi e un pitic. Piticii au de
cunotinelor rezolvat exerciiile aduse n plicuri de fiecare pitic din
poveste. Cine termin repede i bine sarcina de lucru va
primi o floare. Trebuie s strngei ct mai multe flori
pentru Alb-ca-Zpada pn la sfritul leciei.
Pe tabl sunt aezai cei apte pitici din poveste.
Elevii vor primi cte o fi de lucru ce cuprinde
sarcinile din fiecare plic.
S vedem ce ne-a adus primul pitic.(Anexa1)
Toi elevii vor urmri:
1. Prezentarea Power Point
Grupurile de litere: che, chi, ghe, ghi
Toi elevii vor primi:
Al doilea plic de la al doilea pitic (Anexa2)
2. Fia de lucru cuvinte ,, alintate
buchet bucheel
cheie - chei
rochie rochi
urechi - urechiue
ghete ghetue
ghem - ghemule
ghiozdan ghiozdnel
unghii - unghiue

capacitatea de
a respecta
regulile unui joc

instructajul verbal
jocul didactic
explicaia

capacitatea de
a recepta
mesajul oral

frontal
exerciiul

prezentare n
Power Point
individual
fie de lucru

munca
independent

Munca pe grupe:
Clasa va fi mprit n 4 grupe de cte 6 elevi.
Fiecare grup va primi cte o fi de lucru.
Grupa I
Al treilea plic de la al treilea pitic (Anexa 3)
Completarea unui rebus: ACHIU
(1.ochelari; 2.castel; 3.chitar; 4.ghete;

capacitatea de
receptare a
mesajului scris

capacitatea de
a recepta
mesajul oral
pe grupe
fia de lucru
careul cu litere

capacitatea de
receptare a
mesajului scris

5.ghind; 6.chibrituri; 7.ngheat; 8.rachet)


Grupa a II-a
Al patrulea plic de la al patrulea pitic (Anexa 4)
4. Fia de lucru ghicitori
,,Biciclet cu proptele
St pe nas, nu pe osele.
(ochelarii)
,,Ea nchide i deschide
i cnd pleac i cnd vine.
(cheia)

capacitatea de
a dezlega corect
ghicitorile

fia de lucru
problematizarea
pe grupe

lectura n lan

,,Voinicel cu haina alb


Iese primul din zpad.
(ghiocelul)

capacitatea de
receptare a
mesajului scris

,,Mrgelue armii
Poart-n cap nite tichii.
(ghindele)
Grupa a III-a
Al cincilea plic de la al cincilea pitic (Anexa 5)
5. Recunoatei ,,intrusul!
Grupa a IV-a
Al aselea plic de la al aselea pitic (Anexa 6)
6. Propoziii
Scrie cte dou propoziii n care urmtoarele
cuvinte s aib nelesuri diferite: ,,rachet, ,,ochi.
Cele patru fie de lucru de la munca pe grupe vor fi

fia de lucru
capacitatea de
comunicare
n scris

problematizarea
pe grupe
fia de lucru
activitatea
creativ
polistiren
turul galeriei

frontal

capacitatea de
evaluare i de
autoevaluare

afiate pe polistiren, n faa clasei.


Dup ce diferitele sarcini de lucru au fost rezolvate,
grupele se rotesc la panou pentru a citi i a aproba sau
pentru a corecta eventualele greeli.
Munca n perechi:
Al aptelea plic de la al aptelea pitic (Anexa 7)
7. Reconstituirea propoziiilor, aflate n plicuri, pe
banc
Elevii vor ordona cuvintele n propoziii cu neles, le
vor citi, apoi le vor transcrie. Cuvintele vor fi
numerotate.
Se vor ordona zece propoziii:

fie de lucru

n perechi

gndii/
lucrai n perechi/
comunicai
mna oarb
problematizarea
fia de lucru

1. unchiul ochelari Costache poart


(Unchiul Costache poart ochelari.)

lectura n lan

2. Neghini despre Voichia citete


(Voichia citete despre Neghini.)

activitate creativ

3. cu Gheru se ghemul joac


(Gheru se joac cu ghemul.)
4. Enache un caut i ghid Ghi
(Enache i Ghi caut un ghid.)

gndii/
lucrai n perechi/
comunicai
problematizarea

5. are liliachie o Achiu jachet


(Achiu are o jachet liliachie.)
6. delicioas Vasilache o mnnc ngheat
Vasilache mnnc o ngheat delicioas.)
lectura n lan

capacitatea de
receptare a
mesajului scris
n perechi

7. ghiveci ngrijete Chira din floarea


(Chira ngrijete floarea din ghiveci.)
8. Anghelinei ghetele vechi sunt
(Ghetele Anghelinei sunt vechi.)

n perechi

9. stejarului este fructul ghinda


(Fructul stejarului este ghinda.)
10. n echip Achim cu lucreaz Gheorghe
(Achim lucreaz n echip cu Gheorghe.)

recompense
(floricele)
lectura n lan

pe grupe
capacitatea de
receptare a
mesajului scris

textele din
manual

Elevii care au rezolvat corect cerina vor primi ca


recompens cte o floare pentru Alb-ca-Zpada.
citirea selectiv
V.
Evaluarea

Munca pe grupe:
Citirea textelor (Anexa 8)
Fiecare grup va citi cte un text.
- Prima grup - che
La concert

n lan
povestirea
discuia colectiv

capacitatea de
comunicare oral

- A doua grup - chi


La teatru
frontal

- A treia grup - ghe


Privighetoarea
- A patra grup - ghi
La bibliotec
Dup citirea fiecrui text se va evidenia aspectul
educativ.

conversaia
capacitatea de
evaluare i de
autoevaluare

VI.
ncheierea
leciei

V-am anunat la nceputul leciei despre un personaj


din poveti care va veni la noi n clas. l vei colora
acas. Se prezint fia.
Centralizez numrul de floricele adunat de fiecare
elev n parte i declar care sunt piticii cei mai harnici.
Fac aprecieri generale i individuale asupra ntregii
activiti.

Tema pentru acas

desen de
colorat
frontal
conversaia de
ncheiere

capacitatea de
evaluare i de
autoevaluare

ANEXA 1

Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi


1. Identific grupul de litere chi n cuvnt:
Ochi, chibrit, rechin, schi
2. Desparte cuvintele n silabe i spune cte silabe are fiecare cuvnt:
ghete ..
ngheat .
privighetoare.
veghe
3. Completeaz cuvntul cu grupul de litere ghi, apoi formeaz propoziii cu fiecare n
parte:
_____- o cei

un - _____- e

___n de

bur - ____u

_____-
4. Citete, apoi subliniaz grupurile de litere che, chi, ghe, ghi:
Chiar voi primi o pereche de ghete pentru schi.
Tatl lui Gheorghi este pdurar.
Ai ghicit tu cine, eti chiar tu.
Ochii cei mai dragi din lume
5. Completeaz cuvintele cu che, chi, ghe, ghi
la nceput
__ie
__n
__orghe,
__ ocei

la mijloc
o __lari
re__n
E-van__lie

la sfrit
ure__
o__
genun__,

n__at,

Gheor__,
__ citoare

Ghior__

6. Desparte n silabe cuvintele:


cheltuieli -. chem-......
rinichi -...................................................... chitar -.............................................
ghem - Gheorghe -...........................................
ghiocel- .......................................................... Ghi - ................................................

7. Completeaz n coloana I, II, sau III cuvintele dup numrul de silabe:


Baschet, banchet, Chiria, Ghi , ghete, cheltuieli, chit, chenar, genunchi, chin,
ghicitori, ghem, chitar.
I

II

III

ANEXA 2
Gsii cuvintele ,, alintate pentru:
buchet ...................

cheie - ..

rochie .

urechi - ..

ghete

ghem - .

ghiozdan

unghii -

ANEXA 3

1
2
3
4
5
6
7
8
8

ANEXA 4

Ghicitori
Biciclet cu proptele
St pe nas, nu pe osele.

______________________

Voinicel cu haina alb


Iese primul din zpad.

_____________________________

Ea nchide i deschide
i cnd pleac i cnd vine.

____________________

Mrgelue armii
Poart-n cap nite tichii.

____________________________

ANEXA 5
Recunoate ,,intrusul!

chenar, cerneal, etichet, Costache

Gheorghe, baghet, veghe, Angela

pitici, Chiriac, schimbare, genunchi

ghicitoare, Sighioara, regin, triunghi

ANEXA 6

Scrie propoziii n care urmtoarele cuvinte s aib nelesuri diferite: ,,rachet, ,,ochi.
........................................................................................................................................................................................................................................
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
........................................................................................................................................................................................................................................
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
........................................................................................................................................................................................................................................
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
........................................................................................................................................................................................................................................
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
........................................................................................................................................................................................................................................
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
........................................................................................................................................................................................................................................

ANEXA 7

unchiul

ochelari

Neghini
cu

despre

Gheru

Enache
are

se

un

caut

liliachie

ngrijete

Anghelinei

este

Achim

echip

Voichia

citete

ghemul

joac

ghid

Ghi
jachet

o mnnc
Chira

ghetele

stejarului

poart

Achiu

delicioas Vasilache
ghiveci

Costache

din

vechi

fructul
cu

ngheat
floarea

sunt
ghinda

lucreaz

Gheorghe

ANEXA 8
La concert
Enache merge la concert. El ndrgete muzica. Acolo se ntlnete cu
Vasilache. Acesta poart o jachet neagr.
Intr n sal. ncepe concertul. O pereche de tineri cnt la vioar..
Orchestra i acompaniaz. Dirijorul este Chelaru Costache.
Spectacolul se ncheie. Dirijorul primete un buchet mare de narcise.
La teatru
Chiriac i Chira merg la teatru.
Se deschide cortina. Toat sala aplaud. Apare o ppu. Ea se numete
Achiu. Ppua are un chip vesel i gura larg deschis. Ea are nite ochi
jucui. Pe cap poart o tichie. Jacheta ei este liliachie.
Achiu spune o poveste.
Privighetoarea
Se nsereaz. Gheorghe i Anghelina stau ghemuii lng bunica. Btrna
lucreaz la gherghef. Are multe gheme colorate. Ea spune nepoilor o poveste
despre privighetoare.
Privighetoarea este o pasre micu. Ea are un glas fermector. E
miastr n triluri.
Gheorghe i Anghelina sunt vrjii de poveste.
La bibliotec
Gherghina i Ghi sunt frai. Gherghina este elev n clasa a doua. Ghi
e mai mare. Ei se duc la bibliotec. Gherghina cere o carte cu ghicitori. Ghi
citete despre stejar. El afl c fructul stejarului este ghinda. Biatul caut un
ghid turistic.
Doamna bibliotecar i ajut cu plcere.

S-ar putea să vă placă și