Sunteți pe pagina 1din 7

coala General cu clasele I-IV Cuied - Pnet

PROIECT DE LECIE
-MATEMATICDATA: 21.03.2012
CLASA: a III- a
NVTOARE: Arion Simina- Carmen
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine
DISCIPLINA: Matematic
UNITATEA DE NVARE: Proprietile nmulirii i mpririi
TEMA: Ordinea efecturii operaiilor
TIPUL LECIEI: Consolidare i sistematizare de cunotine
OBIECTIVE DE REFERIN:
O.R.1: S efectueze operaii de adunare i scdere cu numere mai mici dect 1000;
O.R.2: S efectueze operaii de nmulire i mprire cu numere mai mici dect 100.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s efectueze exerciii cu mai multe operaii, respectnd ordinea efecturii lor;
O2: s utilizeze terminologia specific operaiilor de adunare, scdere, nmulire, mprire
O3: s aplice proprietile nmulirii i mpririi n rezolvarea exerciiilor;
O4: s rezolve probleme cu una sau mai multe operaii;
O5: s compun probleme dup un exerciiu dat;
OBIECTIV AFECTIV:
Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul matematicii n contexte variate.
RESURSE PROCEDURALE:
Conversaia, exerciiul, explicaia, problematizarea, munca independent, jocul didactic
RESURSE MATERIALE:
Fie de lucru, manualul, flipchart, marker, coli A1, plan cu copacul suprat, frunze cu
exerciii(realizate la ed. plastic)
RESURSE UMANE: 13 elevi
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE SPAIALE: sala de clas
FORME DE ORGANIZARE: frontal
individual
pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

M.E.C.T, C.N.F.- Programa scolara pentru clasa a II-a- Matematica, Bucuresti,


2003;
Birgean, Simona & Luta, Rodica n ara matematicii- Exerciii i probleme pe
nivele de dificultate, Editura Paralela 45, Piteti, 2007;
Dimulescu, Maria & Dimulescu, Raluca Culegere de exerciii i probleme Clasa a
III-a, Editura ErcPress Educativ, Bucureti, 2006;
Neagu, Mihaela & Mocanu, Mioara Metodica predarii matematicii in ciclul
primar, Editura Polirom, Iasi, 2007.

Momentele
leciei

Ob.
Op.

Coninuturi
Metode

Moment
organizatoric
1

Asigur un climat de ordine i disciplin Conversaia


necesar desfurrii n bune condiii a leciei.
Verific existena materialelor necesare
desfurrii orei de matematic.

Verificarea
temei
2

Verific calitativ i cantitativ tema corectnd Conversaia


eventualele greeli.
Explicaia

Captarea
ateniei
3

Captarea ateniei se realizeaz cu


ajutorul unui copac adus n clas de Conversaia
anotimpul primvara. Copacul este trist
deoarece nu i-au crescut nc frunze i nu
a nflorit. Copiii vor pune frunzele verzi i
flori n copac, dup ce vor efectua
exerciiile de pe spatele acestora.

Anunarea temei
i enunarea
obiectivelor
1

O1
Consolidarea i
sistematizarea
cunotinelor
30 min

O2
O3

O3
O3

O4

Conversaia
Astzi, la ora de matematic vom efectua Explicaia
exerciii cu mai multe operaii, respectnd
ordinea efecturii lor, ne vom reaminti
terminologia specific operaiilor de adunare,
scdere, nmulire i mprire vom aplica
proprietile nmulirii i mpririi,vom
rezolva i vom compune probleme, dar vom
desfura i cteva jocuri, att individual ct
i pe grupe.
Se scrie data i titlul la tabl, iar elevii vor
scrie n caiete.
Conversaia
Voi solicita elevilor s calculeze oral Exerciiul
exerciiile:
7x2=
4x8=
10 : 6 =
5x6=
9x9=
40 : 5 =
42 : 7 =
16 : 4 =
64 ; 8=

Strategii didactice
Mijloace
Forme de
organizare
Manuale
Frontal
Caiete

Caiete
Un
copac
desfrunzit
n
miniatur
(realizat dintr-o
creang pus ntrun ghiveci)

Caiete

Voi solicita elevilor rspunsul la urmtoarele


ntrebri :
Cum se numesc numerele care se nmulesc?
Cum se numete rezultatul nmulirii?
Explicaia
Cum se numesc numerele care se adun?
Conversaia
Cum se numete primul numr la scdere?
Exerciiul
Cum se numete rezultatul mpririi?
Cum se numete al doilea numr la mprire?
Care este dublul lui 8? Dar triplul lui 6?
Care este jumtatea lui 20? Dar sfertul lui 36?
Voi solicita elevii pentru a iei la tabl s Jocul didactic
rezolve exerciiile care se gsesc pe spatele Explicaia
unor frunze i flori.
( ANEXA 1)
Conversaia
Exerciiul

Frontal

Frontal

Frontal
Individual

Frunze i flori

ANEXA 1
1. Calculeaz:
7 x 5 +200 =
45 : 5 + 91 =
9x96x5=
43 + 3 x 9 =
28 : 4 x 9 =
7 x 9 + 64 : 8 =
2. Scrie adevrat sau fals:
7 + 3 x 9 = 10 x 2 + 3
100 + 5 x 7 = 135 7 x 5
6 x 6 : 9 = 54 10 x 5
60 : (14 8 ) = 56 : 7 + 87

ANEXA 2:
Clepsidra
Reguli de joc:
1)
2)
3)
4)
5)

Fiecare elev lucreaz independent;


Evaluarea se face la ncheierea jocului;
Timp de lucru: 5 minute;
Elevii care scriu corect toate operaiile i rezultatele vor fi recompensai;
Elevii care greesc jumtate din operaii vor fi penalizai (vor reface operaiile
acas).

Desfurare:
Elevii sunt anunai c vor juca jocul Clepsidra. Se anun scopul jocului, se prezint
plana i se distribuie fiele de lucru. Se explic regulile jocului. Jocul propriu-zis ncepe la
semnalul Start!.
Dup expirarea timpului, se ntrerupe jocul, se face autoevaluarea. Elevii care au lucrat
corect fia vor fi aplaudati. Elevii care greesc dou operaii vor fi apreciai cu Bine, dar nu vor
fi aplaudati, iar cei care greesc jumtate din operaii vor reface operaiile acas.
2 X3 X 5 =
8 X 5 + 10 =
100 + 7 X 6 =
3X9X0=
10 X 9 40 =

ANEXA 3:
Isteel
Reguli de joc:
1) Evaluarea jocului se face la ncheierea jocului;
2) Fiecare elev rezolv o singur operaie, urmrind sgeata;
3) Urmtorul elev nu pleac din banc dect n momentul n care cel din faa lui a
scris rezultatul i are dreptul s modifice ultimul rezultat, dac e greit;
4) Rezultatul final este scris n extremitatea irului, unde este Isteel;
5) Ctigtorii vor fi cei care termin primii irul i obin rezultatul corect.
Desfurare
Elevii sunt mprii n patru grupe. Se desemneaz liderul fiecrei grupe. Se anun titlul
jocului i sarcina didactic. Se prezint materialul didactic i se explic regulile jocului.
Se face un joc de prob, apoi ncepe jocul propriu-zis la un semnal stabilit.
Dac rezultatul final va fi corect, nvtorul va desena pe Isteel rznd, iar dac s-a greit,
Isteel va fi desenat plngnd. Dac toate grupele lucreaz corect, va ctiga grupa care a terminat
prima i va fi aplaudat de celelalte grupe

....

....

-10

+37

- 25
+ 12
x7
x6
x2
x3
x1

x1

Soluii:

56

82

?
..

....

.....

- 25
- 13
+ 115
+25
X0
:6
x4
x4
x1

x2

Soluii:
14

90

S-ar putea să vă placă și