Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.10.2022
Clasa: a III-a B
Propunatoare: Paraschiv Floriana
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-10000, fara trecere si cu trecere peste
ordin
Subiectul lectiei: Recapitulare
Tipul lectiei: Recapitulare
Obiective operationale:
O1: sa efectueze adunari si scaderi cu numerele 0-10000;
O2: sa utilizeze terminologia specifica operatiei de adunare si scadere, in rezolvarea exercitiilor;
O3: sa rezolve problemele, respectand etapele de lucru corespunzatoare;
O4: sa afle numerele necunoscute.
Strategii didactice:

a) Metode și procedee : conversația, explicația, exercițiul.


b) Mijloace de învățământ:fișă de lucru, videoproiector, flip chart.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 50 de minute
Nr Etapele lecției Ob. Conținutul instructiv-educativ al lecției Metode de Mijloace de Forme de Evaluare
. op învățământ învățământ organizare
crt
.

1. Moment Asigurarea unui climat educational favorabil si pregatirea Conversatia Frontal

organizatoric materialelor necesare desfasurarii lectiei.

2. Captarea O2 Captarea atentiei se realizeaza prin rezolvarea sarcinilor


atenției propuse in rebusul urmator:
Rezolvati corect rebusul, pe verticala AB veti descoperi un
cuvant care denumeste ce tip de exercitii vom rezolva:

Conversatia Rebus Frontal Observatia


Problematizarea (Anexa 1) sistematica
exercitiului

1.Rezultatul adunarii, se numeste total sau ..... .


2.Folosesc ’’-’’ pentru operatiile de ..... .
3.”+” este semnul pentru ..... .
4.Rezultatul scaderii, se numeste rest sau ..... .
5. Operatia prin care aflu un numar ’’ cu ... mai mic’’ , se
numeste ..... .
6.Orice exercitiu are un ..... .
7.Numerele care se aduna, se numesc ..... .

3. Anunțarea O1 Se anunta titlul lectiei : Adunarea si scaderea numerelor 0- Frontal


10000
temei și a
obiectivelor -Exercitii si probleme-, se scrie pe tabla, apoi se prezinta, pe
intelesul, elevilor obiectivele operationale.

4. Prezentarea O3 1.Se realizeaza o verificare teoretica a cunostintelor: Activitate frontala Frontal

noului O4 -cum se numesc numerele care se aduna? Exercitiul


conținut și
-cum se afla descazutul?
dirijarea
învățării -care este suma numerelor 2036+7892=?

-aflati numarul cu 500 mai mic decat 6080....

2.Aflati rezultatul numerelor:

a)1238+6784=

b)6000-4305=
c)8769-7030=

d)4050-1894=

e)4677+6574=

3.Se lucreaza la tabla urmatoarea problema:

La o ferma sunt 8300 curci, gaini si rate. Stiind ca 3700 nu sunt


rate, iar 7100 nu sunt curci, afla cate pasari sunt de fiecare fel.

4. Aflati numarul necunoscut:

a-3164+930-1460=306

5. Obținerea O3 1.Am adunat un numar cu dublul sau, la suma obtinuta am Problematizarea Frontal
adaugat 2000, din noua suma am scazut 3999, apoi am scazut
performanței Exercitiul
inca 101, obtinand astfel 900. Care este numarul initial?

2.Intr-o padure s-au plantat 1389 tei, stejari s- au plantat cu 335


mai multi, iar restul pana la 500 fagi.

Cati fagi sunt in total?

6. Evaluarea Se fac aprecieri verbale asupra modului de participare al Frontal


elevilor.

Elevii primesc recompense.

S-ar putea să vă placă și