Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

SUBIECTUL LECŢIEI
Adunarea Și scĂderea în
concentrul 0 – 1000.
Aplicare

Crețu Tatiana ,
gradul didactic superior,
Gimnaziul nr.102,
satul Brăila,municipiul Chișinău

Clasa: a III-a
Numărul lecţiei în modul (conform proiectării de lungă durată): de ex. 27/32
Numărul lecţiei conform orarului: 2
Durata lecţiei:     45 minute
Unitatea de învățare Adunăm rezervând și scădem împrumutând.
Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 1000.
Subiectul  lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 1000. Aplicare

Unități de competențe:
2.1. Efectuarea adunării și scăderii în concentrul 0 – 1 000, fără şi cu treceri peste ordin.
2.4. Rezolvarea problemelor cu plan sau cu justificări, prin exerciţiu.
2.5. Formularea problemelor, cu sprijin în: enunţ incomplet; schemă; operaţii aritmetice;
exerciţiu.
Obiectivele  lecţiei :
O1:- să efectueze adunări și scăderi în concentrul 0-1000, fără și cu trecere peste ordin;
O2: - să afle numerele necunoscute utilizând limbajul matematic;
O3: - să rezolve probleme cu justificări și prin exercițiu;
O4: - să manifeste atenție și interes pentru calcul corect;
Tipul lecţiei: 
     Lecţia de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Tehnologii didactice:
                   а) forme:      -   frontal; - în perechi; - individual; în grup
                   в) metode: -  -ciorchinele, exercițiul, dictare matematică,problematizarea,
brainstorming ,analiza sinteză
                   с) materiale didactice:
1. Curriculumul național, învățământul primar, Chişinău, MECC, 2018
2. UrsuL., Lupu I., Iasinschi Iu., Matematică, manual pentru clasa a III-a, Chișinău,
Prut, 2020
3. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, Chișinău,
MECC, 2018.
4. Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori, clasele I-IV, IȘE, 2019.
5. Repere metodologice privind organizarea procesului educational în învățământul
primar în anul de studii 2021-2022, Chișinău, MEC, 2021

Evaluarea:  formativă punctuală, autoevaluare

P 10 Rezolvarea problemelor compuse


1.Citesc problema.
2. Precizez care este condiția și întrebarea problemei.
3. Scriu schema problemei.
4. Elaborez planul de rezolvare a problemei.
5. Scriu rezolvarea cu plan/cu justificări/prin exercițiu.
6. Scriu răspunsul problemei.
 
SCENARIUL  LECŢIEI

№ Secvenţe Timpul Obiective Activitatea învăţătorului şi a elevilor Strategia Evaluarea


le lecţiei didactică

1 Evocare 7 Anunțarea subiectului și a obiectivelor lecției. Ciorchine Frontal


1.Ghici ce este ?
Completați ciorchinele răspunzând la întrebări.
Reactualizarea terminologiei matematice.

Rezolvarea
exercițiilor în Individual
lanț
O1 2.Calcul oral:
2 Realizarea 25 O1 3.Dictare matematică. Dictare Individual
sensului O4 Scrieți exercițiile potrivite. Bifați dacă ați rezolvat corect sau corectați dacă ați matematică. Autoevaluare
greșit.
a)Primul termen 478, al doilea termen 156 aflați suma (634).
b)Micșorați numărul 800 cu 166. Care este rezultatul (634)
c)Aflați suma numerelor 206 și 496. ( 700)
d)Măriți cu 328 numărul 172 (500)
e)Descăzutul este 910 scăzătorul 297 Aflați diferența (613)
3.Ștafete veselă
4.Calculați în lanț Completarea Pe variante
unor șiruri de
numere naturale
O1

5.Rezolvați problema Frontal


O3 Reactualizarea pașilor de success Problematizarea P 10
1.Citesc problema. Rezolvarea
2. Precizez care este condiția și întrebarea problemei. problemelor
3. Scriu schema problemei. compuse
4. Elaborez planul de rezolvare a problemei.
5. Scriu rezolvarea cu plan/cu justificări/prin exercițiu.
6. Scriu răspunsul problemei. Lectura
Individual
Pentru sărbătorile de iarnă s-au vândut 265 brazi.Brazi s-au vândut cu 87 conștientă a
mai puțini decât pini.Câți arbori s-au vândut în total? problemei

Legătura
transdisciplinară

Brainstorming
O3 6.Schimbă condiția problemei, astfel încât rezolvarea să se efectuieze printr- Frontal
o scădere și o adunare.
Pentru sărbătorile de iarnă s-au vândut 265 brazi.Brazi s-au vândut cu 87
mai mulți decât pini.Câți arbori s-au vândut în total?
crearea și În grup
rezolvarea de
7.Creați o problemă după desen. Scrieți exercițiul de rezolvare în caiet . problemă

O1
O4

3 Reflecție 8 O2 8.Aflați numerele necunoscute conform imaginii alese În echipe


Analiza

9.Bilanțul lecției Sinteză Frontal

4 Extindere 2 10.Alcătuiește împreună cu părinții lista produselor necesare pentru seara de Problematizare Individual
Revelion și calculează de ce sumă de bani veți avea nevoie pentru a le procura
11.Autoevaluare

Temă pentru acasă

Exercițiile 5,6
Problema 7 (a)
Manual pagina 54
Grupul 1

1.Alegeţi din şirul dat doar adjectivele: Subliniați-le 2.Scrieţi pentru fiecare adjectiv selectat câte un
substantiv.
Anotimp, soare, bucuros, sclipitori, mângâie, zboară,covor,
____________________________________bucuros
argintie, miraculoase.
___________________________________sclipitori

___________________________________argintie

________________________________miraculoase

3.Schimbaţi locul adjectivelor de la exercițiul 2 în faţa 4. Formaţi de la adjectivele date substantive.


substantivelor.
bucuros – bucurie
Bucurosul ___________________________________
sclipitori – ___________________________
_____________________________________________
argintie – ____________________________
______________________________________________
miraculoase - ___________________________
__________________________________________

Grupul 2
1.Alegeţi din şirul dat doar adjectivele: Subliniați-le 2.Scrieţi pentru fiecare adjectiv selectat câte un
substantiv.
geroasă, soare, îngheţat , luceşte, mângâie, zboară,
______________________________geroasă
zăpadă, fericite , cenușii.
_____________________________îngheţat

____________________________fericite

____________________________cenușii

3.Schimbaţi locul adjectivelor de la exercițiul 2 în faţa 4. Formaţi de la adjectivele date substantive.


substantivelor.
geroasă- ger
Generoasa ___________________________________
îngheţat – ___________________________________
_____________________________________________
fericite – _______________________________________
______________________________________________
cenușii ___________________________________
__________________________________________

Grupul 3

1.Alegeţi din şirul dat doar adjectivele: Subliniați-le 2.Scrieţi pentru fiecare adjectiv selectat câte un
ger, însorită, a îngheţat , licurici, poleite, zboară, nea, substantiv.

jucăuşi , liniştit. ____________________________________însorită

____________________________________ poleite

_______________________________________jucăuşi

__________________________________________ liniştit

3.Schimbaţi locul adjectivelor de la exercițiul 2 în faţa 4. Formaţi de la adjectivele date substantive.


substantivelor.
însorită- soare
Însorita ___________________________________
poleite _____________________________
_____________________________________________
jucăuşi _____________________________
______________________________________________
liniştit ___________________________
__________________________________________

Poleite-Acoperit cu un strat subțire de metal (prețios) sau cu un praf de bronz; făcut să


strălucească

Grupul 4

1.Alegeţi din şirul dat doar adjectivele: Subliniați-le 2.Scrieţi pentru fiecare adjectiv selectat câte un
Iarnă, tristă, soare, gheaţă , troiene, ninse, zboară, viscol, substantiv.

nemilos, minunaţi . ____________________________________tristă

_________________________________ninse

______________________________________nemilos

______________________________________minunaţi

3.Schimbaţi locul adjectivelor de la exercițiul 2 în faţa 4. Formaţi de la adjectivele date substantive.


substantivelor.
tristă –tristețe
Trista ___________________________________
ninse __________________________
_____________________________________________
nemilos _________________________
______________________________________________
minunaţi ___________________________
__________________________________________

S-ar putea să vă placă și