Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.01.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială, sat.Udrești, Comuna Dănicei, Vâlcea
Prof.înv.primar: Angheru Gh.Trăneci Daniela
Clasele: Pregătitoare, clasa I, clasa a II-a, clasa a III-a, clasa a IV-a

Prof.înv.primar: Angheru Gh.Trăneci Daniela


INSPECȚEI SPECIALĂ, GRAD DIDACTIC I, SESIUNE 2019-2021

Ora 3 (Matematică și explorarea mediului și Matematică)

Clasa Pregătitoare Tema lectiei: Numerele naturale 0 – 10 Recapitulare


Clasa I Tema lectiei: Adunarea și scăderea numerelor naturale 0-31 fără trecere peste ordin - Recapitulare
Clasa a II-a Tema lectiei: Exerciţii şi probleme recapitulative – Recapitulare
Clasa a III-a Tema lectiei: Exerciţii şi probleme recapitulative - Evaluare
Clasa a IV-a Tema lectiei: Exerciţii şi probleme recapitulative- Evaluare
CLASA CLASA I CLASA a II-a CLASA a III-a CLASA a IV-a
PREGĂTITOARE
Aria curriculară: Aria curriculară: Aria curriculară: Aria curriculară: Aria curriculară:
Matematică și științele Matematică și științele Matematică și științele Matematică și științe Matematică și științe
naturii naturii naturii
Disciplina de Disciplina de
Disciplina de Disciplina de învățământ: Disciplina de învățământ: Matematică învățământ:Matematică
învățământ: Matematică Matematică și explorarea învățământ:
și explorarea mediului mediului Matematică și Unitatea tematică: Unitatea tematică:
Unitatea tematică: Unitatea tematică: Povești explorarea mediului Rezolvarea de probleme Organizarea și
Obiceiuri și tradiții de la gura sobei în situații familiaere reprezentarea datelor.
iarnă Unitatea tematică: Probleme
Subiectul: Fenomene ale naturii Subiectul:
Subiectul: Numerele Adunarea și scăderea Exerciţii şi probleme Subiectul:
naturale 0 - 10 numerelor naturale 0-31 Subiectul: recapitulative Exerciţii şi probleme
fără trecere peste ordin Exerciţii şi probleme recapitulative
Tipul lecției: mixtă recapitulative Tipul lecției:
Tipul lecției: Recapitulare Evaluare Tipul lecției: Evaluare
Formă de realizare: Tipul lecției:
Activitate integrată Formă de realizare: Recapitulare Competente generale: Competențe specifice:
Activitate integrată 2.Utilizarea numerelor în 3.1 Localizarea unor
Discipline integrate : Competențe specifice: calculele elementare; obiecte în spațiu și a
Comunicare în limba Discipline integrate: : 5.Rezolvarea de unor simboluri în diverse
română Comunicare în limba 1.Utilizarea numerelor probleme pornind de la reprezentări
română în calculele elementare; situații familiare; 5.1 Utilizarea
Competențe specifice: Competențe specifice: terminologiei specific și
1.1 Recunoașterea și Competențe specifice: 2.Evidențierea 2.5 Efectuarea de a unor simboluri
scrierea numerelor în 1.4 Efectuarea de adunări și caracteristicilor unor înmulțiri de numere în matematice în rezolvare
concentrul 0 -31; scăderi, mental și în scris, în obiecte localizate în concentrul 0-10000 și de și/sau compunerea de
5.1 Sortarea /clasificarea concentrul 0-100, recurgând spațiul înconjurător; împărțire folosind tabla problem cu
unor obiecte/material frecvent la numărare; împărțirii; rașionamente diverse
etc…, pe baza unui 1.6 Utilizarea unor denumiri 3. Generarea unor 5.1 Utizarea 5.2 Organizarea datelor
criteriu dat; și simboluri matematice explicatii simple prin terminologiei specifice și în tabele și reprezentarea
folosirea unor elemente a unor simboluri lor grafica
Competențe integrate Competențe integrate de logica; matematice în rezolvarea 5.3 Rezolvarea de
1.1 Identificarea 1.1 Identificarea 4.Rezolvarea de și/sau compunerea de probleme cu operații
semnificației unui mesaj semnificației unui mesaj problem pornind de la probleme cu aritmetice studiate în
scurt, pe teme familiar, oral, pe teme accesibile, sortarea si reprezentarea raționamente simple; concentrul 0-1 000000
rostic clar și rar rostit cu claritate; unor date. 5.3 Rezolvarea de
Obiective operaționale Obiective operaționale probleme cu operații Obiective operaționale
a)cognitive a) cognitive Obiective operaționale aritmetice studiate în
O1- să recunoască O1- să efectueze calcule de b) cognitive concentrul 0-10000. O1 să identifice și să
numerele 0-10 adunare și scădere 0-31 O1- să efecueze adunări analizeze datele din
O2-să realizeze O2 – să rezolve corect și scăderi în concentrul 0 Obiective operaţionale: ipoteza unei probleme;
corespondența între problemele, – 1 000;
elementele mulțimii și O3 să realizeze O2-să rezolve corect O1: să utilizeze O2 să identifice
cifra corespunzătoare corespondența între problemele date ; terminologia specifică expresiile și cuvintele în
O3- să coloreze conform organelor interne majore și O3- să identifice pentru a denumi enunțurile problemelor
codului de culori rolul acestora actiunile pozitive ale numerele şi operaţiile în care sugereaza operațiile
b)Afectiv-atitudinale omului asupra mediului exerciţii variate; aritmetice studiate;
O4. Să se mobilizeze în b) Afectiv-atitudinale înconjurător.
vederea rezolvării O4. să se mobilizeze în b) Afectiv-atitudinale O2: să efectueze exerciții O3 să-şi însuşească şi să
sarcinilor propuse; vederea rezolvării sarcinilor O4. să se mobilizeze în de calcul mintal; aplice procedee rapide
c)psiho-motrice propuse; vederea rezolvării de calcul mintal ;
O5 - să păstreze poziție c) psiho-motrice sarcinilor propuse; O3: să rezolve exerciţii
corectă a corpului în O5- să păstreze poziție d) psiho-motrice respectând ordinea O4 să aplice în calcul
timpul scrierii, corectă a corpului în timpul O5 -să păstreze poziție efectuării operaţiilor; înţelegând semnificaţia
scrierii, corectă a corpului în relaţiei matematice „de
Resurse: timpul scrierii, O4: să aplice corect atâtea ori mai mare „
Resurse: Resurse: algoritmul de rezolvare a
a)Metode și procedee:
exerciţiilor şi O5 să scrie rezolvarea
a)Metode și procedee: a)Metode și procedee:
Conversația, explicația, problemelor propuse ; unei probleme sub forma
Conversația, explicația,
Conversația, explicația, de exerciţiu cu mai
demonstrația, exercițiul
O5: să lucreze frontal, multe operaţii
povestire, demonstrația,
b) Materiale: individual, pentru O6 să alcatuiască
b) Materiale:
exercițiul realizarea sarcinilor probleme dupa exerciţii
c) Forme de
c) Forme de organizare: b) Materiale: organizare: primite. date ;
Frontal, individual, Resurse procedurale: O7 să rezolve probleme
Frontal, individual, c) Forme de organizare:
d) Forme și tehnici de conversaţia, jocul cu doua sau mai multe
d) Forme și tehnici de
Frontal, individual. evaluare: didactic, exerciţiul, operaţii ;
evaluare:
d) Forme și tehnici de obervarea sistematică a munca independentă, Resurse procedurale:
obervarea sistematică a
evaluare: comportamentului algoritmizarea; conversaţia, jocul
comportamentului
obervarea sistematică a elevilor, aprecieri Resurse organizatorice: didactic, exerciţiul,
elevilor, aprecieri
comportamentului elevilor, verbale, autoevaluare, - frontal, individual; munca independentă,
verbale, autoevaluare,
aprecieri verbale, analiza produselor Resurse materiale: algoritmizarea;
autoevaluare, analiza activității fişe de muncă Resurse
e) Temporale : 30 min
produselor activității e) Temporale : 30 independentă, rebus, organizatorice:
online
e) Temporale : 30 minute minute exerciţii şi probleme; - frontal, individual;
online f) Umane : 2 elevi Resurse temporale: Resurse materiale:
f) Umane : 5 elevi
f) Umane : 3 elevi 30 de minute. fişe de muncă
Bibliografie: Bibliogrfie: Resurse umane : independentă, rebus,
Bibliografie:
*Planificarea calendaristică *Planificarea 3 elevi exerciţii şi probleme;
*Planificarea
și proiectarea integrată a calendaristică și Resurse temporale:
calendaristică și
unităților tematice; proiectarea integrată a Bibliografie: 30 de minute.
proiectarea integrată a
*Programa școlară pentru unităților tematice; Programe şcolare pentru Resurse umane :
unităților tematice;
învățământul primar, *Programa școlară clasa a III-a, conform 3 elevi
*Programa școlară pentru
aprobată prin OMEN pentru învățământul OMEN nr.3371 din
învățământul primar,
nr.3418 din 19 martie 2013; primar, aprobată prin 12.03.2013 Bibliografie:
aprobată prin OMEN
OMEN nr.3418 din 19 Manual de matematică Programe şcolare pentru
nr.3418 din 19 martie
*Metodica predării martie 2013; pentru clasa a III-a – clasa a IV-a, conform
2013;
matematicii la clasele I-IV, ed. *Metodica predării Editura Aramis, OMEN nr.3371 din
Carminis,Pitești matematicii la clasele I- București, 2016 12.03.2013
*Matematică, Jocuri didactice IV, ed. Carminis,Pitești Manual de matematică
și probleme de perspicacitate pentru clasa a IV-a
pentru preșcolari și școlarii Editura Intuitext
claselor I-IV, ed Universal
Pan, București;
Demers didactic Demers didactic Demers didactic Demers didactic Demers didactic
1. Moment 1. Moment organizatoric 1. Moment 1. Moment 1. Moment
organizatoric * Conectare pe platforma organizatoric organizatoric organizatoric
* Conectare pe platforma Microsoft Teams, * Conectare pe * Conectare pe platforma * Conectare pe
Microsoft Teams, verificarea microfoanelor, platforma Microsoft Microsoft Teams, platforma Microsoft
verificarea microfoanelor, video, reguli de desfășurare Teams, verificarea verificarea Teams, verificarea
video, reguli de a lecției online. microfoanelor, video, microfoanelor, video, microfoanelor, video,
desfășurare a lecției reguli de desfășurare a reguli de desfășurare a reguli de desfășurare a
online. 2. Reactualizarea lecției online. lecției online. lecției online.
2. Reactualizarea cunoștințelor anterioare 2. Reactualizarea 2. Recapitularea unor 2. Recapitularea unor
cunoștințelor anterioare Activitate directă cunoștințelor noțiuni uzuale. noțiuni uzuale.
Activitate directă * se adresează câteva anterioare Se propun următoarele Adresez elevilor
* se adresează câteva întrebări referitoare la lecția Activitate directă exerciţii de recapitulare întrebări orale :
întrebări referitoare la anterioară * se adresează câteva de la pag 68 din manual: - Ce operatii aţ învăţat
lecția anterioară 3. Captarea atenției întrebări referitoare la voi până acum?
3. Captarea atenției Activitate directă lecția anterioară 1.Înmulțind nr. 124×23 -Cum se numeşte
Activitate directă * se va realiza printr-un 3. Captarea atenției vom obține: rezultatul adunării?
* se va realiza printr-un scurt joc Activitate directă -Cum se numesc
scurt joc https://wordwall.net/ro/ * se va realiza printr-un a)Sumă numerele care se
https://wordwall.net/ro/ resource/4902012/ghicitori- scurt joc b)Produs înmulţesc?
resource/4902012/ fenomene-ale-naturii https://wordwall.net/ro/ c)Cât - Cum se numeşte
ghicitori-fenomene-ale- 4. Anunţarea teme și a resource/4902012/ d)Diferență rezultatul înmulţirii ?
naturii obiectivelor ghicitori-fenomene-ale- - Cum se numeşte
4. Anunţarea teme și a Activitate directă naturii 2. În exercițiul numărul care se împarte?
obiectivelor * se anunța tema și 4. Anunţarea teme și a 132×25-72:8+5000, se - Cum se numeşte
Activitate directă obiectivele obiectivelor vor efectua mai întâi: numărul la care se
* se anunța tema și Recapitulare Activitate directă împarte ?
obiectivele Numerele naturale 0-100 * se anunța tema și a) adunarea și scăderea Se fac exerciţii de calcul
Recapitulare Fenomene ale naturii obiectivele b) înmulțirea si oral :
Numerele naturale 0-10 5. Dirijarea învăţării Recapitulare împărțirea 1. 7x2 = 5x5=
Fenomene ale naturii Activitate directă Pag 82 c) operațiile în ordinea 2x7= 6x7=
5. Dirijarea învăţării * lucrăm împreună în Fenomene ale naturii în care sunt scrise 4x2= 6x6=
Activitate directă caietul de lucru 5. Dirijarea învăţării 2. Aflaţi dublul
* lucrăm împreună la 6. Obținerea performanței Activitate directă 3.Rezolvă rapid: numerelor: 102, 200,
pagina 51 în caietul de Activitate indirectă * lucrăm împreună la 125.
lucru * se solicită elevilor să pagina 82 în caietul de (150×27+3000+90÷9)×0 3. Aflǎ triplul numerelor:
6. Obținerea lucreze la pagina 82 lucru 15×2?÷10?×9?= 103, 32, 40, 50.
performanței 7. Aprecieri și concluzii 6. Obținerea
Activitate indirectă Activitate directă performanței 4.Din împârțirea unui 3.Anunţarea temei și a
* se solicită elevilor să * se fac aprecieri verbale cu Activitate indirectă număr la 2 se obține câtul obiectivelor
lucreze la pagina 52 privire la modul de lucru al * se solicită elevilor să 14. Află deîmpărțitul. Astăzi la ora de
7. Aprecieri și concluzii fiecărui elev, cât și a lucreze la pagina 82 matematică avem de
Activitate directă implicării în activitate. 7. Aprecieri și 3. Captarea atenţiei rezolvat . Evaluarea de
* se fac aprecieri verbale * temă în caietul de scriere concluzii Se va face prin la pag 79
cu privire la modul de Activitate directă completarea unui rebus Activitate individuală
lucru al fiecărui elev, cât * se fac aprecieri Activitate directă Evaluare
și a implicării în verbale cu privire la 4.Anunţarea temei și a 1. Carina vrea să
activitate. modul de lucru al obiectivelor realizeze un tablou din
* temă în caietul de fiecărui elev, cât și a Activitate directă dopuri colorate . Ea are
scriere la pagina 77, JOC, implicării în activitate. Astăzi la ora de 112 dopuri roșii. Dopuri
de conturat * temă în caietul de matematică avem de verzi are de trei ori mai
scriere la pagina , rezolvat . Evaluarea de la multe decat roșii. Dopuri
8,9,10/82 pag 68. mov are un sfert din
celor verzi. Dopuri
Activitate individuală albastre are cât dublul
Ce știu? Cât știu? numărului de dopuri
roșii.
1.Calculează: Câte dopuri din fiecare
a) 1148-45×(18+2)=? fel are ?
b) (50:2+75×2 )×8=?
c) 5×(8+8×8+8:8)=? 2. Realizează un tabel în
care să cuprinzi
2.Alege estimările informațiile din enunțul
corecte ale rezultatelor. următor: Pentru
Verifică. realizarea produselor,
elevii au colecționat
A).87×6= nasturi mici și mari
500/600 astfel: 24 nasturi verzi,
dintre care 4 mari și
B).268×3= restul mici, 32 nasturi
800/900 mari albaștri, 12 nasturi
mari roșii, 15 nasturi
C).80:8= mici și albastri și tot
100/10 atăția nasturi mici roșii.
3, La produsul numerelor
117 și 4 adună câtul 3. Radu, Sara, Delia,
numerelor 90 și 10. Mona și Sorin au realizat
oameni de zapadă din
4. Diana si Cosmin citesc pahare de unică
cate o carte de 315 folosință. Ei au
pagini. În prima zi Diana reprezentat numărul de
a citit 65 de pag ,iar pahare folosite în
Cosmin a citit 80 de pag diagrama de alături.
A doua zi, fiecare dintre a.Cine a folosit cele mai
copii a parcurs dublul nr multe pahare?
de pag citite în prima zi b.Câte pahare a folosit
Câte pagini mai are Sorin?
lecturat fiecare copil? c.Câte pahare a folosit în
Alege varianta corecta plus Delia față de Sara?
pentru fiecare copil?
Diana : 120 195 130 4. Pentru a premia elevii,
Cosmin: 240 75 175 s-au cumparat 3 cutii cu
câte 12 carti de povești,
5)Completează de 2 ori mai puține
următoarele două numere enciclopedii , iar
din șirurile de mai jos: dicționare cu 15 mai
a) 2; 6; 18; 54 ... …. puține decât
b) 3;9;27;81 ... … enciclopedii.
c) 80;40 ... …. Câte dicționare s-au
4. Obținerea performaței cumpărat?
Elevii rezolvă evaluarea
în caiete urmând a fi 5. La o expozitie s-au
verificată în ora expus 153 de produse
următoare. realizate din hârtie,
5. Aprecieri și concluzii plastic și sticlă.
Activitate directă Produsele realizate din
* se fac aprecieri verbale plastic sunt de două ori
cu privire la modul de mai multe decât cele din
lucru al fiecărui elev, cât sticlâ și de trei ori mai
și a participării la puține decât cele din
activitate. hârtie. Realizează
reprezentarea grafică,
apoi află numărul de
produse de fiecare fel.

4. Obținerea performaței
Elevii rezolvă evaluarea
în caiete urmând a fi
verificată în ora
următoare.
5. Aprecieri și concluzii
Activitate directă
* se fac aprecieri verbale
cu privire la modul de
lucru al fiecărui elev, cât
și a participării la
activitate.

S-ar putea să vă placă și