Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

MATEMATICA, CLASA I
Instituția: Instituția Publică “Mihai Eminescu”, Orhei
Învățător: Muntean Mariana
Data:19.02.2019
Disciplina: Matematică și științe
Modulul: Adunarea și scăderea în concentrul 0-20.
Nr. lecției în modul: 19 din 28 ore
Subiectul lecției: Aflarea unui termen necunoscut. Consolidare – dezvoltare.
Competențe specifice:
 Identificarea și utilizarea conceptelor matematice și a limbajului matematic în situații de învățare și cotidiene, dând dovadă de corectitudine și
coerență.
 Aplicarea operațiilor aritmetice și a proprietăților acestora în contexte variate, manifestând atenție și interes pentru calcul corect, rațional,
fluent.

Obiectivele lecției Produsul lecției Criterii de succes


Unități de competență

O1 – să identifice prin calcul oral


numerele lipsă din exerciții,
4.5. Aplicarea operațiilor de explicând aflarea acestor. P 5 - Rezolvarea problemelor 1. Citesc cu atenție problema.
adunare, scădere și a simple 2. Precizez care este condiția și
proprietăților acestora pentru: O2 – să determine termenul întrebarea problemei.
compunerea și descompunerea necunoscut în exerciții, efectuând 3. Scriu schema problemei.
numerelor natural 0-20; calculele corecte. 4. Scriu rezolvarea prin exercițiu.
aflarea numerelor necunoscute 5. Scriu răspunsul problemei.
în exerciții, șiruri date. O3 – să rezolve probleme simple
în baza schemei propuse sau a
imaginilor, respectând etapele de
rezolvare. P12 - Enunț lacunar 1. Citesc cu atenție.
(cu numere lipsă) 2. Determin conform cerințelor
4.7. Rezolvarea problemelor
O4 – să aplice proprietățile numărul care lipsește.
simple de adunare și scădere,
operațiilor aritmetice pentru 3. Completez exercițiul.
explicând în cuvinte proprii
1
mersul rezolvării. aflarea unor numere necunoscute
în exerciții.

O5 – Să participe în mod acticv și


eficient în activitatea de
rezolvare a sarcinilor individuale
și de echipă.

Tipul lecției: De formare a capacităților de consolidare a cunoștințelor.


Durata: 45 minute
Strategii didactice:
Metode, tehnici și procedee didactice: conversația, explicația, descoperirea, ștafetă matematică, exercițiul, problematizarea, puzzle “etapele de rezolvare
a problemelor“, joc didactic, dramatizarea, scaunul fierbinte.
Mijloace didactice: manualul de matematică, Alba ca Zăpada, cei 7 pitici, fișe, planșe cu criterii de succes, semnalizatoare - bufnițe, baloane cu heliu,
scaun, Culmile Succesului și fotografii.
Forme de organizare: frontal, echipe, perechi, individual.
Strategii de evaluare: evaluare formativă - interactivă, evaluare reciprocă.
Locul de desfășurare: sala de clasă.

Bibliografie:
 Curriculum național, clasele I-V, Chișinău, 2018.
 Ghid de implementare a curriculumului național, clasele I-IV, Chișinău, 2018.
 Matematica, autori Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi, Manual pentru clasa I.
 Metodologia privind implementarea ECD.

2
DEMERS DIDACTIC
Etapele Ob. Dozarea Strategii didactice Metode de
cadrului lecției timpului Activitatea de bază Metode/ Mijloace Forme de evaluare
ERRE procedee/ didactice organizare
tehnici
Moment organizatoric.
Pregatire elevilor pentru lecţie, a rechizitelor necesare .
1 ,2,Stăm în rânduri câte doi.
1 min. Mesajul de Frontal Observarea
3,4,5 Suntem cei mai ageri pici.
salut comporta
E Oaspeţii îi salutăm mentului
V Şi în linişte ne aşezăm. elevilor

O 1.Răspundeţi la întrebări:
4 min.
C Ce zi din săptămână va fi mâine?(Miercuri)
Care este a patra zi a săptămânii?(Joi)
A Care operaţie aritmetică se asociază cu condiţia mai mult?
R (Adunarea)
Prezentarea Proiector,
Care operaţie aritmetică se asociază cu condiţia mai puţin? PPT calculator
E (Scăderea)

3
Cum se numeşte numărul care se scade?(Scăzatorul)
Cum se numeşte numarul din care se scade?(Descăzutul)
Cum se numesc numerele care se adună?(Termeni)
Cum se numeşte rezultatul scăderii?(Diferenţa)
Cum se numeşte rezultatul adunării?(Suma)
Prin ce operaţie se află scăzătorul necunoscut?(Scădere) Discuția Individual Aprecieri
Prin ce operaţie se afla un termen necunoscut?(Scădere) dirijată verbale
Alcătuiţi cuvântul din literele evidenţiate.
Ce cuvânt aţi obţinut?(CONSOLIDARE)

Subiectul lecţiei de astăzi este:


Aflarea unui termen necunoscut.
Consolidare.
Anunțarea Descoperirea 4 mere cu Frontal Aprecieri
obiectivelor lecției. obiectivele verbale
Astăzi la lecție vom lecției
încerca să:

- Identificăm
numerele necunoscute;
- Determinăm termenul necunoscut;
- Rezolvăm probleme simple;
- Aplicăm proprietățile operațiilor aritmetice. Prezentarea Mascota Individual Observația
PPT lecției Alba comporta
La lecţia de matematică au venit în ospeţie Alba-ca ca Zăpada mentului
Zăpada şi ceii 7 pitici ( învățătoarea este Alba ca Zăpada). și cei 7 elevilor
Fiecare pitic a pregătit câte o sarcină de lucru pentru elevi. pitici

4
Conversația

Mesajul Albei ca Zăpada:


Dragi copii, cu toții mă cunoașteți. Pentru a mă salva și
a-mi dezlega vraja, va trebui să fiți astăzi foarte isteți,
ingenioși și atenți. Dacă până la sfârșitul orei reușiți să
îndepliniți toate sarcinile – eu voi fi salvată!

La tablă stau afișați cei 7 pitici. Fiecare pitic a pregătit


3 min. următoarele sarcini
R Sarcina I-ui pitic. Calcul mintal.
Prezentare Proiector, Frontal Supraveghe
E PPT calculator rea
realizării
A sarciii
corecte
L Rușinosul
I Compuneţi şi descompuneţi numărul 14.
Ce fel de numar este?(Par)
Z Câte unitaţi conţine?(4)
A Câte zeci conţine?(o zece)
5
Care sunt vecinii numărului 14? (13, 15)
R Alcătuiţi exerciţii de adunare cu suma 14. Ce concluzie Exercițiul Plicuri, cei Individual Aprecieri
E deducem aici? 7 pitici verbale

A Alcătuiţi exerciţii de scădere cu diferenţa 14.

Sarcina celui de-al II-lea pitic. Rezolvaţi exerciţii de


adunare si scădere.
5min.
O1
O2

O2 Mutulică

O3 Sub fiecare din cei 7 pitici este plasat câte un exerciţiu.


Calculând corect rezultatele,veţi afla numarul de flori cules de
O4 fiecare pitic pentru Alba-ca Zăpada. Pentru o verificare Descoperirea Fișe cu Frontal Aprecieri
eficientă, rezultatele sunt lipite la tablă sub forma de flori. exerciții și verbale
Elevii calculează rezultatele exerciţiilor în caiete. florile cu
numere
11 + 5 = 16

19 – 10 = 9

S 15 + 4 = 19

E 20 – 10 = 10

N 18 – 13 = 6

S 12 + 5 = 17

U 10 + 3 = 13

L Sarcina celui de-al III-lea pitic. Ştafeta matematică.


U
6
I
Ștafetă Planșă cu Frontal Aprecieri
Bucurosul matematică criterii de verbale
succes
În continuare vom lucra în echipe. I echipă – Curioșii; a II-a
echipă vor fi – Ingenioșii; a III- a echipă – Erudiții.
Fiecare rând de bănci formează o echipă. Pe primele bănci
se aranjează o fişă cu exerciţii.
La semnal, prima pereche de elevi află termenul lipsă a
primului exerciţiu şi transmit fişa perechii urmatoare.Ultima
pereche din echipă aduce fişa la tablă. Echipa care a rezolvat
cel mai rapid şi corect, învinge ştafeta.

Anunțarea criteriilor de succes.


Produsul lecției Criterii de succes Puzzle Fișe cu Echipe Observarea
Exercițiu lacunar cu 1. Citesc cu atenție. Etapele de exerciții comporta
numere lipsă 2. Determin conform rezolvare a mentului
cerințelor numărul care problemei Markere elevilor
lipsește.
3. Completez exercițiul.

Echipa I – Curioșii Echipa II – Ingenioșii

___ + 2 = 16 4 + ___ = 18
___ + 11 = 18 13 + ___ = 17 Explicația
___ + 5 = 17 12 + ___ = 19
___ + 13 = 19 6 + ___ = 16
___ + 14 = 15 10 + ___ = 12

Echipa III – Erudiții

5 min. ___ + 12 = 15
___ + 11 = 14

7
10 + ___ = 20
19 + ___ = 20 Observația Semnalizato Individual Evaluarea
___ + 15 = 17 are – reciprocă
bufnițe
Va ieși câte un reprezentant al grupului și va citi exercițiile.
Folosind semnalizatoarele apreciem activitatea echipelor.
Prima echipă apreciază activitatea sa, a doua echipă –
activitatea sa și a III-a la fel.

Sarcina celui de-al IV-lea pitic. Rezolvați problema.

Înțeleptul
Până a rezolva probleme, haideți mai întâi să vedem care Planșe cu Frontal Aprecieri
sunt pașii pentru a rezolva cu succes o problemă: produsul și verbale
Produsul Criterii de succes: critertiile de
Rezolvarea problemelor 1. Citesc cu atenție problema.
succes
simple 2. Precizez care este condiția
Puzzle
și întrebarea problemei.
3. Scriu schema problemei. Etapele de
4. Scriu rezolvarea prin rezolvare a
exercițiu. problemei
5. Scriu răspunsul problemei.
Se prezintă etapele de rezolvare a problemelor.
Problemă – Condiție – Întrebare – Schemă –
Rezolvare – Răspuns.

În curte sunt 19 copii. Câte fete sunt, dacă băieții sunt 16?
Problemă
Băieți... 12 copii 19 copii
4 min. Fete... ? copii

Rezolvare:
8
19 – 12 = 7 (fete)
Răspuns: sunt 7 fete în curte.
Explicația Semnaliza Individual Observarea
Înțeleptul și Rușinosul au strâns împreună 16 diamante. toarele – comportam
Câte diamante a strâns Rușinosul, dacă Înțeleptul are 11? bufnițe entului
Problemă elevilor

Înțeleptul ....11 diamante 16 diamante


Rușinosul....? diamante

Rezolvare:
16 – 11 = 5 (diamante)
4 min. Răspuns: Rușinosul a adunat 5 diamante.
Semnalizăm folosind Bufnițele: Dacă am scris și am
rezolvat corect și independent; ghidat, cu ajutor; cu mult
ajutor, cu multe greșeli.

Sarcina celui de-al V-lea pitic. Alcătuieșțe condiția și


întrebarea problemei în baza exercițiilor propuse.

3 min.

Problematiza Baloane cu Individual Aprecieri


Somnorosul. rea heliu, fișe vebale
Alba ca Zăpada aduce în sala de clasă o legătură cu baloane.
Pe fiecare balon sunt exerciții. Alcătuiți condiția și întrebarea
problemei.
14 + 6 = 18 – 8 = 13 – 11 =

9
Sarcina celui de-al VI-lea pitic . Aranjarea numerelor în șir
5 min. crescător.
R Conversația Cartonașe, Frontal Aprecieri
E O5 magneți verbale
F
L
E Hap – Ciu
C Aranjaţi numerele în ordine cescătoare şi veţi descoperi cum
Ț v-au apreciat cei 7 pitici.
I 10, 13,15, 19, 20, 14, 17, 12
E E C L N T E E X
EXCELENT!

SCAUNUL FIERBINTE
*Astăzi la lecție am…
*Cel mai interesant a fost… Scaunul Scaun Individual Observarea
*M-a captivat momentul… fierbinte comportam
*Am întâlnit dificultăți… entului
elevilor

Sarcina celui de-al VII-lea pitic. Calculează în lanț și află


numerele care lipsesc.
4 min.
E Exercițiul Panglici Individual Aprecieri
X numerice verbale
T
E Supărăciosul.
Deschidem manualul la pag. 89, găsim ex. 7 (a,b).
N
S 12 +6 - 15 +12 - 10 +5 -5
I
19 -17 +12 -3 +7 -14 +13
E
10
Acum vă propun să ne apreciem activitatea în cadrul lecției, Explicația Foto, planșă Frontal Evaluarea
plasând cartonașele cu poză pe Culmile Succesului. Culmile formativ -
Succesului informativă
Astăzi ați fost activi și isteți. De aceea, cei 7 pitici au
pregătit pentru voi o lădiță cu monede din aur, drept răsplată
pentru munca voastră!
Se împarte elevilor dintr-o lădiță monedele de aur.

Anunțarea și explicarea temei pentru acasă: de alcătuit și de


rezolvat o problemă în baza exercițiului 16 – 14 =

11

S-ar putea să vă placă și