Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 07.02.2024

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Hida

Clasa: a III-a B

Profesor Învățământ Primar: Noje Andreea-Victoria

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Obiectul de învățământ: Matematică

Unitatea de învățare: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-10 000, fără
și cu trecere peste ordin

Subiectul lecției: Aflarea numărului necunoscut

Tipul lecției: consolidare

Competențe specifice:

2.4. Efectuarea de adunări și scăderi cu numere naturale în concentrul 0-10 000;

5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și / sau


compunerea unor probleme cu raționamente simple.

Obiective operaționale:

La sfârșitul orei elevii trebuie:

O1: să afle numărul necunoscut din exercițiile date, utilizând modelul mersului invers;

O2: să specifice denumirea științifică a numărului care trebuie aflat: termenul,


descăzutul, scăzătorul

O3: să rezolve exerciții și probleme cu grade de dificultate diferite.

Strategia didactică:

 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, învățarea prin descoperire,


exercițiul, munca independentă, jocul didactic
 Materiale didactice și mijloace de învățământ: fișe de lucru, manual
 Forme de organizare: frontal, individual
 Resurse umane: 15 elevi
 Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:

 M.E.N.- „Programa școlară pentru disciplina Matematică, clasele a III-a și a IV-a”,


București, 2014;
 Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Camelia Coman, „Matematică”, manual
pentru clasa a III-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2021;
 http://www.didactic.ro;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Secvențele Timp 1 Strategii didactice


crt lecției Conținut informațional Evaluare
. Metode și Resurse Forme de Instrumente/
procedee materiale organizare indicatori
1. Moment 1’ Pregătirea materialelor, a instrumentelor de instructaj Caiete, frontal Capacitatea de
organizatoric lucru manuale, fișe organizare
2. Verificarea 10’ Se verifică atât cantitativ, cât și calitativ Conversația Caietul de Individual Aprecieri orale
temei de acasă și tema de acasă a elevilor matematică
a cunoștințelor
însușite anterior
Exerciții de calcul mintal ( Anexa 1) Jocul Frontal Capacitatea de a
interactiv rezolva exerciții
de scădere în timp
limitat
3. Captarea atenției 5’ Se rezolvă rebusul din fișa de lucru. Elevii Cunoașterea și
utilizează terminologia matematică Explicația Fișa-REBUS Frontal capacitatea de
adecvată: sumă, scăzător, adunare, scădere, utilizare a
descăzut, rest, termeni. (Anexa 2) terminologiei
matematice
învățate

4. Anunțarea temei 1’ - Astăzi vom rezolva mai multe exerciții Expunerea Frontal Aprecieri orale
și a obiectivelor prin care o să aflăm numărul necunoscut
dintr-o adunare sau scădere folosind
metoda mersului invers.
5. Desfășurarea 10’ Exerciții aplicative pentru aflarea Demonstrare Capacitatea de a
lecției termenilor, a descăzutului, a scăzătorului. Explicația Frontal recepționa
Fisa de lucru (anexa 3) Exercițiul informații
In paralel se va lucra pe o alta fisa cu elevii
cu dificultati de invatare.
6. Fixarea 10’ Exerciții aplicative- Exercițiul Fișa de lucru Capacitatea de a
cunoștințelor 1. Aflați numărul necunoscut, Frontal rezolva exerciții
folosind metoda mersului invers și probleme de
exercitiul 4: aflare a
a) a+560= 780 325+f= 330 termenului
b) d-345=1 300 6 500-g=2 300 necunoscut

2. Rezolvaţi următoarele exerciții:


a) a+25+7=35
b) 25-b-3=17
c) 28-c+3=20
3. Problemă : Mă gândesc la un
număr. Îl adun cu 3 200 și obțin 4
000. La ce număr m-am gândit?

7. Obținerea 10’ Ofer elevilor spre rezolvare o fișă de Munca Fișe de


performanței activitate de muncă independentă. independentă muncă Capacitatea de a
independentă Individual aplica algoritmul
de calcul învățat
8. Încheierea 2’ Anunțarea temei pentru acasă:continuarea Conversația Frontal Calificative și
lecției fisei de lucru. de încheiere aprecieri verbale
Se apreciază contribuția elevilor la lecție.
Rezolvând corect rebusul, pe verticala AB veți descoperi denumirea unei operații matematice.

B
1. Rezultatul adunării se numește...

2. Al doilea număr al scăderii se numește...

3. Operația matematica prin care mărim se numește...

4. Numărul din care se scade se numește...

5. Rezultatul scăderii se numește...

6. Numerele care se adună se numesc...

7. A 11-a lună din an se numește...


Fișă de activitate individuală

1. Află valorile literelor:

a) 1 512 + a = 2 308
a=
a=
b) b – 218 = 1 321
b=
b=

2. Mă gândesc la un număr. Îl adun cu 1 521 și obțin 3 204.


La ce număr m-am gândit?

3. La cercul de pictură erau înscriși 1 085 de copii.


Câți copii s-au mai înscris dacă acum sunt 1 312 copii?

4. Află numărul necunoscut:

2 315 + r = 7 503

S-ar putea să vă placă și