Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 9.02.2022
CLASA: I Step by Step
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Regina Elisabeta” Rădăuţi
PROF. ÎNV. PRIMAR: Hurjui Mihaela
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Știinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Uimitoarele plante”
SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 100,
fără trecere peste ordin
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL: Consolidarea priceperii şi deprinderii de a efectua adunări şi scăderi cu
numerele naturale în concentrul 0-100 prin exerciţii diverse;
Fixarea cunoștințelor despre părțile componente ale unei plante și rolul acestora.
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Arte vizuale şi abilităţi practice
COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică şi explorarea mediului
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100,
recurgând frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total,
diferență, <, >, =, +, -) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 - să opereze cu elemente de limbaj matematic;
O2 - să calculeze mintal exerciţii simple;
O3 - să recunoască părțile componente ale unei plante și rolul acestora;
O4 - să efectueze operaţii de adunare și scădere, cu numere naturale de 0 la 100,
fără trecere peste ordin;
O5 - să recunoască numere naturale după o cerinţă dată (pare/impare);
O6- să afle numărul necunoscut din adunări şi scăderi;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
algoritmizarea.
Mijloace de învățare: ghicitori matematice, rebus, flipchart, imagini, tablă
interactivă, fişe de lucru, creioane colorate.
Moduri de organizare: frontal, individual.
Resurse: - umane: 26 elevi
- temporale: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
Neacşu, I., (2008) - Metodica predării matematicii la clasele I- IV, Editura
Didactică şi Pedagogică.
Dănilă, I., Ţarălungă, E., (2002) - Lecţia în evenimente, ghid de proiectare
didactică, Editura Egal.
Strategii didactice
Nr. Etapele OB. Evaluare
Metode şi Mijloace de Moduri de
crt. lecţiei OP. Conţinutul ştiinţific procedee învăţământ organizare

1. Moment Se asigură un climat de ordine şi


organizatoric disciplină necesar desfăşurării în bune Conversaţia Frontal
condiţii a lecţiei.

2. Captarea Se rezolvă un rebus matematic prin capacitatea


atenţiei O1 intermediul căruia sunt repetate cunoștințe Conversația Rebus Frontal elevilor de a
Exerciţiul matematic completa
legate de terminologie. (Anexa 1)
corect
Soluția rebusului dirijează elevii către rebusul
subiectul lecţiei.

capacitatea
3. Anunţarea Se comunică elevilor tema lecţiei şi elevilor de a
temei şi a obiectivele urmărite în termeni accesibili Conversaţia Frontal recepţiona
obiectivelor mesajul
lor.
transmis

Se realizează prin antrenarea elevilor capacitatea


4. Sistematizarea într-un joc care presupune rezolvarea unor elevilor
și consolidarea sarcini de învățare, considerate probe. Se de a reține
cunoștințelor recompensează elevii pentru fiecare probă Conversația Planșă Frontal regula
îndeplinită cu câte un simbol, ce va fi jocului
adăugat pe o planșă.
Calcul mintal „În lumea lui Dacă”
Dacă:
- mă gândesc la un număr, îl adun Conversaţia Frontal
cu 5 și obțin 25, la ce număr m-am gândit?
O2
- într-o săptămână sunt 7 zile, câte zile sunt Exercițiul
în două săptămâni? capacitatea
- scad din numărul 70 numărul 20, obțin... elevilor
- adun un număr cu 15 obțin 30. Care este Ghicitori de a calcula
numărul ? matematice corect
Se citesc ghicitori matematice. (Anexa 2)
Cu ajutorul unui joc interactiv,
se solicită elevii să identifice
O3 părțile unei plante și să Conversaţia Joc digital Frontal
ordoneze etapele dezvoltării plantei.
(Anexa 3) Tablă
https://www.liveworksheets.com/iq1535927 interactivă
cc capacitatea
O3
Se propune rezolvarea unui Exerciţiul Fișe de lucru Individual elevilor
O4
exercițiu care presupune de a folosi
utilizarea unor noțiuni despre plante și se cunoștințele
dobândite
rezolvă câteva operații de adunare pentru a
despre plante
afla partea plantei prin care circulă Algoritmizarea
substanțele hrănitoare. (Anexa 4)
Se realizează prin efectuarea
5. Asigurarea unor exerciții variate: Exerciţiul Fişe de lucru Individual capacitatea
retenţiei şi a O3 identificarea numerelor pare/ elevilor
transferului O4 Creioane Frontal de a rezolva
impare, utilizarea expresiilor
O5 colorate corect
O6 matematice, aflarea numărului necunoscut, exerciţiile
rezolvarea unei probleme și a unui exercițiu propuse
de imaginație. (Anexa 5)

Prin adăugarea simbolurilor, se obține o


6. Evaluarea și imagine cu toți factorii de mediu ce
încheierea influențează creșterea și dezvoltarea unei Conversaţia Planșă Frontal Aprecieri
activităţii plante.
verbale
Se fac aprecieri cu privire la
desfășurarea lecției.
Anexa 1 REBUS

A
P A R E
T O T A L
D E S C A Z U T
A D U N A R E
S C A Z A T O R
D I F E R E N T A

B
1. 2, 4, 6, 8 sunt numere.....
2. Rezultatul adunării se numește sumă sau......
3. Primul număr la scădere se numește........
4. Expresia mărește ne indică operația de .....
5. Al doilea număr la scădere se numește .....
6. Rezultatul scăderii se numește rest sau....
Anexa 2
Ghicitori matematice

În sera lui moş Pandele


Semănate-s floricele.
Douăzeci lalele albe,
Douăzeci lalele roşii,
Şi cincizeci de ghiocei.
Mult ar vrea şi el să afle,
Câte flori sunt în total?
Ce bine-i va părea
Dacă voi l-aţi ajuta!

Oare câte ar mai avea


Dacă el mie mi-ar da:
Cinci lalele albe și cinci roșii?
Ar fi bine să aflaţi !

Dacă nu-i cu supărare,


V-aş mai pune o întrebare:
Care este diferenţa dintre,
Ce-a avut şi ce mai are?
Anexa 3 9.02.2022
Anexa 4
Nume:................................ 9.02.2022
Anexa 5

Numele:....................... 9.02.2022
EXERSĂM

1. Colorează cu roşu lalelele cu numere pare şi cu galben pe cele cu numere impare:

38 17 26 99 54 19

c) Ordonează crescător numerele date: ____, ____, ____, ____, ____, ____.

2. Se dau numerele 78 şi 11.

a) Calculează suma lor: b) Află diferenţa lor: c) Cu cât este mai mare suma lor decât diferența?

3. Completează cu numerele corecte.

69 - =9 + + 11 = 98 - 10 = 80

4. În grădină au înflorit 29 de zambile. Dintre acestea 17 sunt roz, iar celelalte sunt albe.
Câte zambile albe sunt în grădină?

5. Dacă aș fi o floare, aș vrea să fiu....


Desenează floarea preferată!

S-ar putea să vă placă și