Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: I A
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Patria mea
SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea și scăderea numerelor 0-100 fără trecere peste ordin. Părţile componente ale unei plante.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoştinţe.
DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: Matematică şi explorarea mediului
Comunicare în limba română
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică şi mişcare

COMPETENŢE SPECIFICE:
Matematică și explorareamediului:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;
1.5. Efectuarea de adunări/ scăderi repetate prin numărare, reprezentări obiectuale în concentrul 0-100;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice.

Competențe integrate:
Comunicare în limba română
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare diferite;
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar sau de mână;

Arte vizuale și abilități practice


2.3. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei.

Muzică și mișcare
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1 - să efectueze corect, oral şi în scris, adunări și scăderi cu numere naturale în concentrul 0 - 100;
O.2 - să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
O.3 - să înţeleagă rolul fiecărui element component al plantei;
O.4 - să rezolve exerciţiile şi problemele date;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Tipuri și experiențe de învățare: de exersare, de aplicare.

Metode și procedee: - conversaţia, metoda întrebare –răspuns, exerciţiul, explicaţia, Am învăţat, problematizarea, munca independentă.

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, in perechi.

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare orală, evaluare scrisă,
aprecieri verbale, stimulente.

RESURSE:
Umane: 15 elevi.

Materiale: cardurile cu sarcini, imagine cu flori, fişe de lucru, fişă de evaluare formativă, prezentare power-point, filmuleț, laptop,
planșe A3, markere, baloane.

Spațiale: sala de clasă

Resurse temporale: 40 minute activitatea propriu-zisă /5 minute activităţi recreative.

Bibliografice:
Suport de curs „Didactica matematicii şi explorării mediului la clasa I”, 2015
Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorareamediului”, Aprobată prinordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Act. Ob Timp Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei Integr op procedee didactice organizare
1. Moment Organizarea colectivului de elevi,
organizatoric 1’ pregătirea materialelor necesare, conversaţia frontal
precum şi asigurarea unui ambient
optim pentru elevi.
a) Verificarea cantitativă a temei observaţia caietele
O1 b) Munca independentă (Anexa 1). conversaţa elevilor
10+20 =
MEM 73+ 5=
2.Reactualizare exerciţiul fișă de individual observarea
32+ 6=
a cunoştinţelor O4 7’ lucru sistematică
28- 8=
79- 2=
Verificarea muncii independente.
c) Verificarea calitativa a temei.
O2
Selectiv, verific rezultatele exercitiilor.
Fac aprecieri referitoare la tema
realizata acasa.
d) Verificarea noțiunilor teoretice
Se verifică terminologia matematică conversația PPT frontal capacitatea
cu ajutorul unei prezentări PPT de a
1.Operația matematică al carei rezultat răspunde
se numeste diferenta.... corect la
CLR 2. Numerele care se adună se întrebări
numesc...
3.Rezultatul adunării se numește...
4.În numărul 54, cifra 4 ocupă locul....
5.Operația prin care se află suma se
numește...
6.Semnul matematic folosit la
adunare...
7.În numărul 37, cifra 3 ocupă locul...
8.Rezultatul scăderii se numește....
Ce ați observat în imaginile pe care
le-ați urmărit?(plante)
Le prezint copiilor o zambilă plantată observaţia zambilă frontal Capacitata
3. Captarea O3 5’ într-un pahat transparent și le prezint explicați de receptare
atenţiei părțile componente a plante și rolul a mesajului
lor. transmis
4. Anunţarea Astăzi la ora Matematică și explorarea
subiectului mediului, vom învăța despre plante: conversația frontal capacitatea
lecţiei 1’ care sunt părțile componente a unei de receptare
a mesajului
plane și rolul lor. Vom continua să transmis
efectueze calcule cu numere 0 -100, să
rezolve probleme.

5. Dirijarea Vizionăm filmulețul ,,Poveștile explicația televizor frontal capacitatea


învăţării O3 Naturii- Secretele plantelor”. Care sunt laptop de
părțile componente a unei plante, rolul PPT concentrare
O1
lor și condițiile de îngrijire a plantelor. a atenţiei
MEM O4
Joc: Cursa isteților joc didactic fișe pe grupe
20’ explicația
Fiecare echipă primește o fișă
(anexa 2). Pe fișă sunt operații de exercițiul

scădere. Cel ce primește fișa rezolvă


exercițiul, apoi o va da la alt coleg din
echipă, care va proceda la fel.
Cel care va rezolva ultimul exercițiu
capacitatea
CLR O1 va aduce fișa.
de a
Se verifică și se corectează, dacă
răspunde
este cazul.
O4 corect la
Echipa care rezolvă repede și corect
întrebări
sarcina, va primi prima piesă din
puzzle.
O1 explicația în perechi
exercițiul fișă
Codul secret capacitatea
O4
Elevii primesc o fișă (anexa 3), pe de
care o vor lucra în perechi. Vor avea concentrare
de rezolvat exerciții apoi, ordonând a atenţiei
O1
crescător rezultatele obținute, vor
O4 obține un cuvânt reprezentativ pentru
un prieten (DAR).
Se verifică și se corectează, dacă
O3 este cazul.
Perechea care rezolvă repede și corect
sarcina va primi a doua piesă din explicația
puzzle. exerciţiu individual
capacitatea
problematiza- fișă de
de a rezolva
Suspiciosul rea lucru în perechi
corect
Elevii au de rezolvat trei operații de
exerciții
scădere (anexa 4). După ce au rezolvat
exercițiile, vor face schimb de fișe cu
colegul de bancă.
După ce au schimbat fișele între ei,
vor efectua proba pe fișa colegului.
Se verifică și se corectează, dacă este
cazul.
Perechea care rezolvă repede și corect explicația individual capacitatea
sarcina primește a treia piesă din problematiza- fișă de de a rezolva
puzzle. rea lucru corect
exerciții
Campionul
Elevii au de rezolvat o problemă
(anexa 5).
Se verifică și se corectează, dacă este
cazul.
Elevul care rezolvă repede și corect
sarcina, primește a patra piesă din frontal
explicația
puzzle. planșă
conversația capacitatea
A3 de a
Vom obține următoarea imagine:
răspunde
corect la
întrebări
6. Obţinerea MEM O3 Elevii primesc și rezolvă fișa de lucru Explicația Fișă de individual Observarea
performanţei 5’ (anexa 6). Elevii vor preciza părțile lucru sistematică
CLR componente a unei plante, rolul lor și exerciţiul
condițiile de care are nevoie o plantă
pentru a trăi.

7. Activitate Împart elevilor baloane pe care le vor conversația baloanele individual observarea
în completare 10’ umfla și pe care vor desena emoția pe și carioci sistematică
care o simt.

8. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale


activităţii 1’ asupra participării elevilor la lecţie, conversaţa frontal aprecieri
precum si asupra comportamentului explicația verbale
lor pe parcursul orei.
Tema pentru acasă

S-ar putea să vă placă și