Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.12.2020
Ora: 8.50-9.30 (online, pe platforma GoogleMeet)
Școala Gimnazială ”Federico Garcia Lorca”
Clasa a III-a D
Prof. înv. primar: FLOREA Georgiana-Livia
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică
Tipul lecției: Consolidare de cunoștințe
Unitatea de învățare: Împărțirea numerelor naturale în concentrul 0-100
Subiectul: Exerciții și probleme
Scopul:
 S1: Consolidarea algoritmului de împărţire a unui număr la 2, 3,4,5,6,7,8,9 și a terminologiei matematice (deîmpărţit, împărţitor, cât, „de atâtea
ori mai mic”, jumătate, treime,sfert);
 S2: Consolidarea deprinderilor de calcul oral şi scris, prin efectuare de exerciţii şi probleme;

Competențe specifice:

 Matematică
2.4.Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-10.000
2.5.Efectuarea de înmulțiri de numere în concentrul 0-10.000 și de împărțiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii
5.1.Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de probleme cu raționamente simple
5.3.Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0-10.000

1
Obiective operaționale:
Pe parcursul derulării demersului didactic elevii vor fi capabili:

 O1 să folosească corect limbajul matematic; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reușesc să rezolve cel puțin 4 sarcini de lucru din 7
descifrând conceptele matematice specifice;
 O2 să rezolve corect operațiile matematice învățate, pe baza experienței anterioare; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reușesc să
rezolve corect cel puțin 3 din 4 operații matematice învățate;
 O3 să afle numărul necunoscut dintr-o expresie matematică; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii sunt capabili să rezolve corect cel
puțin 2 exerciții din 4, folosind regulile învățate;
 O4 să scrie rezolvarea problemei printr-o expresie matematică, obectivul se consideră realizat dacă toți elevii reușesc să rezolve problema cu
plan de rezolvare, apoi să scrie exercițiul problemei.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: explicația, algoritmizarea, exercițiul, conversația euristică, problematizarea, instructajul
 Forme de organizare: online individual, frontal
 Materiale și mijloace: aplicația Wordwall,laptop, aplicația Chatterpix, aplicația Thinglink, slide-uri PPT, tableta grafică
 Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, orală, scrisă
Bibliografie:
Programa pentru clasele III-IV ( aprobată prin ordinul ministrului educaţiei nr. 5003/2014)
Manual de matematică pentru clasa a III-a, Mihaela-Ada Radu, Rodica Chiran, ed. Aramis, București, 2016
Metodica predării matematicii pentru colegii universitare de institutori, Mihail Roșu, ed. CREDIS, 2004
https://www.didactic.ro/
https://wordwall.net/ro/resource/8067685
https://www.thinglink.com/scene/1392214575272689667

2
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele lecției Obiective Activități de învățare Metode și Materiale și Forme de
operaționale procedee mijloace organizare/
Evaluare
-pregătirea materialelor necesare pentru desfășurarea -conversația -observarea
1.Moment orei; sistematică
organizatoric -asigurarea unui climat optim desfășurării activităților
2 min. online propuse
-verificarea temei pentru acasă -probe orale
-se organizează activități de calcul mintal sub formă -explicația Aplicația
2.Verificarea de joc: Roata matematicii (exemple: terminologie Wordwall
cunoștințelor O1 matematică (Cum se numesc numerele care se
predate anterior O2 înmulțesc? Cum se numește rezultatul împărțirii?); -frontal
6 min. calcule diverse (Care este sfertul lui 28? Care este -jocul didactic
înzecitul lui 5? Află jumătatea lui 18.); probleme -instructajul -aprecieri
simple ( Câte roți au 6 mașini? ). -exercițiul verbale

Se ascultă mesajul primit de la un brăduț, invitatul - Aplicația -aprecieri


3.Captarea atenției surpriză al lecţiei. problematizarea Chatterpix verbale
și motivarea
pentru învățare frontal
3 min.
Dragii mei,

Îmi place tare mult matematica.Am


auzit de la bunul meu prieten, Factorel,
că voi vă descurcați foarte bine la
această materie și m-a invitat să particip
alaturi de el la lecția de azi. În curând va
veni ziua mea de naștere și mi-aș dori să
o serbăm împreună. Cel mai frumos
cadou de la voi ar fi răspunsurile bune la
lecția de azi.

Succes!
4.Anunțarea temei -li se comunică elevilor tema de astăzi : Exerciții și -explicația -observarea
și a obiectivelor probleme sistematică

3
2 min.
-se lucrează frontal exercițiile propuse cu ajutorul -explicația -aprecieri
aplicației Thinglink Aplicația verbale
a) La șeptimea numărului 56, adaugă sfertul Thinglink
5.Dirijarea numărului 40. -exrcițiul
învățării noului O1 b) Cu cât este mai mare triplul numărului 8 față de frontal
conținut doimea sa?
15 min. O2 c) Aflaţi deîmpărţitul, dacă împărţitorul este treimea -conversația
lui 27 şi câtul este cincimea lui 40. euristică Tableta grafică -observarea
O3 sistematică
d) Pentru decorarea bradului de Crăciun, Marina a
cumpărat un set de globuri cu 42 de lei, o stea de -algoritmizarea
O4
șapte ori mai ieftină decât setul de globuri şi un
îngeraș care a costat de două ori mai puţin decât
steaua.
Câți lei au costat decorațiunile în total?

Joc didactic: Baloane colorate -instructajul Slide-uri PPT -aprecieri


6. Obținerea „Efectuează sarcinile scrise pe baloane. Aşază, -jocul didactic verbale
performanței apoi, rezultatele în ordine crescătoare pentru a -probă
10 min. O1 descoperi o urare pentru ziua invitatului surpriză.” scrisă
Tableta grafică
O2
Adaugă la individual
O3 sfertul
Dublul Împarte
numărului
unui numărul
36 cel mai
număr este 36 la
mare
16. Află jumăta-
număr de
doimea sa. tea lui 8.
patru cifre
diferite.
ANI! LA MULȚI

-se explică tema pentru acasă -explicația -aprecieri


7.Încheierea -se fac aprecieri generale cu privire la desfășurarea verbale
activității demersului didactic frontal

4
2 min.

S-ar putea să vă placă și