Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea: Şcoala Gimnazialᾰ „Gheorghe Ţiṭeica”


Data:
Clasa Pregătitoare
Propunător:
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică:La pescuit
Subiectul: Scăderea cu 1-5 unități
Tipul lecṭiei: Ȋnsușire de noi cunoștințe
Discipline integrate: Comunicare în limba română
COMPETENȚE SPECIFICE
Matematică şi explorarea mediului
 1.4- Recunoașterea cifrelor de la 0 la 9, ca simboluri convenționale ale numerelor mai mici decât 10
 1.5-Rezolvarea de exerciții de adunare și scădere cu 1-5 unități în concentrul 0-10 și verificarea operațiilor efectuate prin numărarea de
obiecte/ imagini
 1.6 - Aflarea sumei/ diferenței a două numere mai mici decât 10
 5.1- Rezolvarea de probleme cu suport intuitiv

Comunicare în limba română


 1.1 . Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive:
OC1 – să calculeze scăderi , folosind suport intuitiv şi numărare
OC2 – să rezolve probleme, precizând operaţia cerută de acestea
OC3-sa identifice semnificaṭia unui mesaj scurt
Psiho – motorii:
OPM – să adopte o poziţie corectă în timpul activităţii.
Afective:
OA – stimularea participării active în desfăşurarea scenariului didactic.
Resurse:
 umane: 25 elevi;
 temporale: 30+ 10 minute recreative

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia,munca independentă,analiza
Materiale şi mijloace didactice:fișa de lucru; caiet de creaţie;creioane colorate;video-proiector
Moduri de organizare: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE
*** MECTS-„Programa pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013;
Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura Edu, 2020, Autori:Corina Istrate, Dora Mᾰcean,Manuela Oana
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Momentele Ob. Unităţi de Strategii Evaluare
Crt. lecţiei op. conţinut Metode şi Mijl. de Moduri de
procedee învăţământ organizare
1. Moment organizatoric Se asigură cadrul necesar desfăşurării în conversaţia frontal
2min condiţii optime a orei de Matematică şi
explorarea mediului:
 Aerisirea sălii de clasă
 Amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii
 Pregătirea materialului didactic

2. Captarea și orientarea CLR Învățătoarea va face reactualizarea conversaţia Plansa cu frontal Observarea
atenției cunostințelor dobândite anterior prin cifra 6 sistematică
5 min urmatoarele întrebari făcand astfel legătura cu Calculatorul
noul conținut.
Elevii vor răspunde la întrebări:
OA -Care sunt operațiile pe care le-am învățat
pană acum?(Operațiile învățate pană acum
sunt adunarea și scăderea)
-Cu cate unitați am învățat adunarea,dar
scăderea?(Am învățat adunarea cu 1-5
unități ,iar scăderea cu 2 unități).
Astăzi vom învăța scăderea cu 1-5 unități.

3. Anunțarea temei și a - Pe parcursul acestei activități sper că veți explicaţia frontal Observarea
obiectivelor participa cu mult interes, deoarece vom rezolva sistematică
2 min
scăderi cu 1-5 unitaṭi si probleme simple,vom
colora si vom forma multimi.

4. Dirijarea învăţării Î nvățătoarea va prezenta o ghicitoare: conversaţia caiet de individual Observarea


20 min OC3 „În grădina mamei mele creaţie sistematică
explicaţia
Au înflorit 8 lalele.
5 le rup pentru bunica,
Iar restul pentru mămica.
Elevii vor răspunde la următoarele întrebări
Câte flori va primi mama?(Mama va primi
3flori)
Oare cum vom calcula?( Vom calcula prin
OC1 operaṭie de scᾰdere).
Înlocuiţi florile cu beţişoare sau creioane. Câte
au fost la început?(Au fost 8 lalele) Câte rup
pentru bunica?(rup 5 lalele) Ce operaţie
facem? (Operaṭie de scᾰdere.)Cum vom scrie?
Raspunsul aşteptat:8-5=3
- Care este rezultatul?(3 lalele)
OC2 - Elevii vor deschide caietul de creaţie nr.3 şi
vor rezolva impreuna cu învățătoarea
exercitiile de la paginile 30-31.
- Elevii vor rezolva urmatoarele exercitii:Din
cei 9 pesti pe care i-a prins,Mişu ȋi da lui
Rareş,3.Câṭi peşti i-au rᾰmas lui Mişu?(9-3=6).
- Când a ajuns acasᾰ,Mişu avea 6 peşti.Mama
pregᾰteşte pentru cinᾰ 4. Câṭi peşti mai rᾰmân?
(6-4=2).
- Taie atâtea elemente din fiecare mulṭime
astfel încât să rᾰmână câte aratᾰ numerele din
casete.
- Aflᾰ câṭi peştişori albaştri sunt in acvariu
dacă ,3 sunt verzi,3 sunt galbeni,iar 3 sunt
roșii.(10-3-3-3=1).
-Elevii vor rezolva fişa de lucru pentru a fixa
informațiile primite (Anexa 1).
1.Rezolvă exercițiile:
5-4=1
OC1
7-3=4
3-3=0
2. 2. Rezolvӑ problemele:
-In grădina lui Andrei
Panseluţe sunt vreo trei
Harnic , el a mai plantat
Incă patru, pe-nserat.
Câte panseluţe sunt?
OC2 3+4=7
-Într-un copac se jucau 8 veveriţe. 3 s-au
speriat şi au fugit în pădure. Câte veveriţe mai
sunt în copac?
8-3=5
3.
3.Calculeazӑ:
7 -3 = 4 10 – 2 = 8 5- 5 =0
4-4=0 8–3=5 6 - 5 =1
8-5=3 9 – 4 =5 10- 5 =5
5 -1= 4 8 - 2 =6 9 – 2 =7
4.Compune şi rezolvᾰ problema dupᾰ imagini:
Elevii vor rᾰspunde:Iepuraşul avea 7 morcovi,a
mâncat 1.Câṭi morcovi i-au mai rᾰmas?
7-1=6
5. Asigurarea feed-backului OC4 -Pt. obtinerea feed-back-ului copiii vor primi conversaţia individual Observarea
10 min o fişᾰ de colorat cu scᾰderi cu 1-5 unitați în sistematică
explicaţia
concentrul 0-10.(Anexa 2)

6. Încheierea activității - Se fac aprecieri generale și individuale conversaţia frontal Aprecieri


1 min asupra participării elevilor la lecție, precum și verbale
munca
asupra comportamentului lor pe parcursul
orei. independentă

Anexa 1
Fişӑ de lucru

1. Rezolvӑ exerciţiile:

- =

– =

- =

2. Rezolvӑ problemele:
 In grădina lui Andrei
Panseluţe sunt vreo trei
Harnic , el a mai plantat
Incă patru, pe-nserat.
Câte panseluţe sunt?

 Într-un copac se jucau 8 veveriţe. 3 s-au speriat şi au fugit în pădure. Câte veveriţe mai sunt în copac?

3.Calculeazӑ:
7 -3 = 10 – 2 = 5- 5 =
4-4= 8–3= 6-5=
8-5= 9–4= 10- 5 =
5 -1 = 8- 2= 9–2=

4.Compune si rezolva problema dupa imagini:


Anexa 2

S-ar putea să vă placă și