Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.05.20201
Unitatea de învăţământ:
Clasa: I
Prof. înv. primar: Tihan Marilena Daniela
Aria curriculară: Consiliere si orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Cu primăvara ne jucăm
Subiectul lecţiei: Igiena locuinţei, a sălii de clasă
Tipul lecţiei: mixtă
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică şi mişcare
Scopul lecţiei:
 formarea deprinderilor elementare de igiena si a unor comportamente ecologice

Competenţe specifice vizate:

DP:
1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de
viaţă
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate

Competenţe specifice integrate:

CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute manifestând interes pentru comunicare.

MM:
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind cu mişcarea sugerată de text;
Obiective operaţionale:

Cognitive:
OC1 - să formuleze răspunsuri pe baza unor experiențe proprii/ materiale didactice; obiectivul
se consideră realizat dacă toți elevii formulează cel puțin un enunț pe baza experiențelor
proprii/ materialelor puse la dispoziție;
OC2 - să exemplifice activitǎţi ce trebuie realizate pentru a pǎstra igiena locuinţei şi a clasei;
obiectivul se consideră realizat dacă elevii exemplifică activități realizate pentru a menține
igiena clasei și a locuinței;
OC3 – să numeascǎ obiecte ce pot fi utilizate pentru menţinerea curǎţeniei locuinţei şi a
clasei, pe baza materialelor și prezentărilor vizionate; obiectivul se consideră realizat dacă
elevii numesc cel puțin trei obiecte;
OC4 –să aprecieze valoarea de adevăr a unui enunţ folosind simbolul/ răspunsul
corespunzător; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii apreciază valoarea de adevăr a
enunţurilor date.
OC5 - să ordoneze corespunzător cuvintele de pe etichete pentru a forma proverbe; obiectivul
se consideră realizat dacă toți elevii descoperă proverbele date.

Afective:
OA1- să participe cu interes la lecţie.

Psiho-motorii:
OM1 - să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru;
OM2 - să adopte o poziţie corectă pe tot parcursul lecţiei.

Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: observația, conversaţia, învățarea prin descoperire,
explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, spinner-ul, jocul de mișcare
Mijloace de învăţământ: TV, laptop, prezentare PPT, fișe de lucru, plicuri colorate, lipici,
planșe AO - Artificii, Baloane de săpun, Semaforul, jetoane - steluțe, jetoane-cuvinte,
magneți, aplicația Wordwall, ghicitori, creioane colorate/ carioca, cântece
Forme de organizare: frontal, individual
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare orală
Resurse: - temporale: 30 min.
- umane: 14 elevi

Bibliografie:
- Dumitru, A., Dumitru, V. G. (2009). Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul
primar – jocuri didactice. Piteşti: Editura Paralela 45
- Vernon, A. (2004). Consilierea în școală. Dezvoltarea inteligenței emoționale prin educație
rational emotivă și comportamentală. Clasele I-IV , Cluj-Napoca: Editura ASCR
- Gavrilă, R. M., Nicolae M. (2015). ABC-ul organizatorilor grafici. București: Editura:
DIDACTICA PUBLISHING HOUSE
Desfașurarea activitatii

Nr. Etapele Resurse Ob. Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


crt. lecţiei temporal Op. Metode şi Mijloace de Forme de
e procedee învăţământ organizare
1. Moment 1 min. Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a conversaţia Observarea
organizatoric activităţii: aerisirea sălii de clasă, amenajarea spaţiului sistematică
de desfăşurare a activităţii şi pregătirea materialului
didactic.
2. Reactualizarea 2 min. Se solicită elevilor să-și amintească care a fost tema de conversația steluțe frontal Observarea
cunoştinţelor discuție de ora trecută (Norme de igienă). Artificii lipici sistematică
din lecția Se propune spre completare un organizator grafic - planșă A0
anterioară Artificiile - cu cuvinte cu sens asemănător pentru
cuvântul igienă (Anexa 1). Cuvintele fie vor fi date
exemple de către elevi, fie vor fi citite și lipite pe
organizatorul expus la tablă.
3. Captarea 3 min. OC1 Se propune spre vizionare o prezentare PPT. observația laptop frontal Observarea
atenţiei Se poartă discuții (formularea de răspunsuri pentru conversaţia TV individual Sistematică
întrebări) pe baza materialului vizionat despre învățarea prin prezentare
activitățile ce mențin curățenia acasă și la școală. descoperire PPT Evaluare
orală
4. Anunţarea 1 min. Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele lecţiei, în mod cât explicaţia
temei şi a mai accesibil.
obiectivelor Se notează titlul lecţiei pe tablă.
operaţionale
propuse
5. Dirijarea 12 m Se explică elevilor că vor rezolva niște sarcini de lucru explicația plicuri fontal Observarea
învățării in. sau joculețe în funcție de culoarea plicului ales - plicuri colorate individual sistematică
colorate. fișe de lucru
OC1 - Plicul roșu - ghicitori despre obiecte pe care le putem conversația Evaluare
OC2 folosi pentru păstrarea igienei locuinței și a clasei ghicitori orală
OC3 (Anexa 2). exercițiul Aprecieri
OC4 - Plicul galben - ordonarea cuvintelor de pe flipchart jetoane verbale
OC5 pentru a forma proverbe (Anexa 3). jocul didactic cuvinte
- Plicul albastru - jocul ,,Eu spun greșit, spuneți voi magneți
bine!,, (Anexa 4).
- Plicul roz - jocul ,,Semaforul,, - colorează semaforul planșe A0
din fiecare casetă pentru a indica modul în care desfășori fișe de lucru
activitățile din tabel (Anexa 5). creioane
- Plicul verde - jocul ,,Baloanele de săpun,, - asocierea colorate/
activității de curățenie cu spațiul corespunzător (clasă carioca
sau locuință) (Anexa 6).
6. Obţinerea 5 min. OC1 Se propune elevilor participarea la un joc prin explicația laptop frontal Evaluare
performanţei OC2 intermediul aplicației Wordwall folosind spinner-ul. Se jocul didactic TV individual orală
OC3 învârte spinner-ul, se va citi cerința de pe spinner și se spinner
va răspunde formulând răspunsuri corecte. Wordwall
7. Activitate 5 min. Joc de mișcare- Musicograma - Clap Clap Sound - exercițiul TV frontal Aprecieri
recreativă MUSICOGRAMA - Percusión Corporal - YouTube. jocul de laptop verbale
mișcare cântec
8. Încheierea 1 min. Se fac aprecieri generale și individuale asupra modului în converaţia frontal Aprecieri
activităţii care au răspuns, s-au comportat elevii. explicația verbale

S-ar putea să vă placă și