Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.02.2022
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a II-a
Prof. înv. primar: Tihan Marilena Daniela
Aria curriculară: Consiliere si orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Învățăm să ne comportăm
Subiectul lecţiei: Interacțiuni simple cu ființe și obiecte familiare. Constelația celor politicoși
Tipul lecţiei: mixtă
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică şi mişcare
Scopul lecţiei: stimularea copiilor pe direcţia unei exprimări emoţionale deschise, autentice, spontane
şi descoperirea abilităţilor empatice, antrenarea conduitelor prosociale şi de socializare

Competenţe specifice vizate:

DP:
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

Competenţe specifice integrate:

CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare

MM:
2.2.Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm şi de măsură
Obiective operaţionale:

Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor fi capabili să:


Cognitive:
OC1 - să formuleze răspunsuri la întrebările adresate, pe baza unor experiențe proprii/ materiale
didactice prezentate; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii formulează cel puțin un enunț pe
baza experiențelor proprii/ materialelor puse la dispoziție.
OC2 - să identifice comportamentele adecvate și neadecvate întâlnite în enunțuri, grupându-le conform
codului de culori; obiectivul se consideră realizat dacă elevii grupează corespunzător toate tipurile de
comportamente întâlnite în enunțurile date.
OC3 – să numeascǎ cuvintele magice și regulie de comportament civilizat, pe baza materialelor
didactice puse la dispoziție; obiectivul se consideră realizat dacă elevii numesc cel puțin trei cuvinte
magice și reguli de comportament civilizat.
OC4 –să enumere elementele principale care stau la baza unei bune prietenii; obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii alcătuiesc o rețetă a prieteniei.
OC5 – să aplice provocările despre un comportament corect, cu ajutorul spinnerului; obiectivul se
consideră realizat dacă toți elevii răspund practic provocărilor de pe spinner.

Afective:
OA1- să participe cu interes la lecţie.

Psiho-motorii:
OM1 - să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru și pentru
acompanierea unor jocuri muzicale;
OM2 - să adopte o poziţie corectă pe tot parcursul lecţiei.

Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: observația, conversaţia, învățarea prin descoperire, explicaţia,
exerciţiul, jocul didactic, spinner-ul, jocul de mișcare, munca independentă
Mijloace de învăţământ: TV, laptop, manual digital, filmuleț educativ, fișe de lucru, jetoane - steluțe,
magneți, aplicația Wordwall, mesaje, cercuri, cartonașe și creioane colorate, cântec
Forme de organizare: frontal, individual
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare orală
Resurse: - temporale: 40 min.
- umane: 17 elevi

Bibliografie:
- Dumitru, A., Dumitru, V. G. (2009). Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul
primar – jocuri didactice. Piteşti: Editura Paralela 45
- Vernon, A. (2004). Consilierea în școală. Dezvoltarea inteligenței emoționale prin educație
rational emotivă și comportamentală. Clasele I-IV , Cluj-Napoca: Editura ASCR
- Gavrilă, R. M., Nicolae M. (2015). ABC-ul organizatorilor grafici. București: Editura:
DIDACTICA PUBLISHING HOUSE
- https://www.youtube.com/watch?v=bbWieENYOkU - Stelele
- https://www.manuale.edu.ro/
- https://wordwall.net/ro/resource/11279286/dp-roata-provocarilor
- https://www.youtube.com/watch?v=71OGgsmVwH0 - Bum bum la la! – Do-re-micii
- didactic.ro
Desfașurarea activității
Nr. Etapele Resurse Ob. Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
crt. lecţiei temporal Op. Metode şi Mijloace de Forme de
e procedee învăţământ organizare
1. Moment 1 min. Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a conversaţia Observarea
organizatoric activităţii: aerisirea sălii de clasă, amenajarea spaţiului sistematică
de desfăşurare a activităţii şi pregătirea materialului
didactic.
2. Reactualizarea 3 min. Se solicită elevilor să-și amintească care a fost tema de conversația frontal Observarea
cunoştinţelor discuție de ora trecută (Respect, bune maniere, prietenie sistematică
din lecția și conflicte).
anterioară
3. Captarea 5 min. OC1 Se propune spre vizionare un filmuleț despre stele – observația laptop frontal Observarea
atenţiei constelații. conversaţia TV individual Sistematică
filmuleț
Se poartă discuții (formularea de răspunsuri pentru învățarea prin educativ Evaluare
întrebări) pe baza materialului vizionat. descoperire orală
4. Anunţarea 1 min. Se anunţă titlul lecţiei ”Constelația celor politicoși” şi explicaţia
temei şi a obiectivele lecţiei, în mod cât mai accesibil.
obiectivelor Se notează titlul lecţiei pe tablă.
operaţionale
propuse
5. Dirijarea 21 min. Se explică elevilor că vor descoperi lucruri noi despre explicația frontal
învățării cum să ne comportăm, plimbându-ne printre stele. Se individual
cere elevilor să descopere steluțele lipite pe flipchart. observația
Fiecare steluță reprezintă o sarcină de lucru/ un joc.
Pentru a ne plimba printre stele, va trebui să rezolvăm
sarcinile/ joculețele de pe steluțe.

Steluța nr. 1:
Se propune spre vizionarea filmulețul din manualul explicația Jetoane-
OC1 digital de la pagina 76 – Constelația celor politicoși. steluțe Observarea
OC2 Pe tablă este expusă Constelația respectului (Anexa 1). observația sistematică
OC3 Se propune un joc. Pe rând, câte un elev, va fi legat la TV
OC1 ochi cu o eșarfă si se va plimba prin Constelația conversația manual
OC4 respectului spunând: ”Mă plimb prin Constelația digital
OC5 respectului și îmi aleg această stea!”. Un alt copil din învățarea prin Evaluare
clasă va citi mesajul de pe steluță. Ceilalți vor aplauda. descoperire filmuleț orală
Se discută pe baza informațiilor descoperite în filmuleț educativ
și în Constelația respectului (formulări de răspunsuri la jocul didactic Aprecieri
întrebări): cercuri verbale
1. Ce înseamnă să fim punctuali? colorate
2. Ce înțelegeți prin cuvântul ”opinie”? De ce este
necesar să respectăm opiniile celor din jur? mesaje
3. De ce este necesar să ne respectăm cuvântul dat?
etc.

Steluța nr. 2:
Se propune un nou joculeț descoperit pe următoarea jocul didactic cartonașe Evaluare
steluță din constelație – Roșu sau verde? colorate orală
Se citesc enunțuri despre comportamente corecte sau nu. (verde, roșu)
Elevii vor ridica cartonașul verde pentru un Aprecieri
comportament corect și cartonașul roșu pentru un verbale
comportament neadecvat (Anexa 2).

Steluța nr. 3:
Se cere elevilor să lectureze poezia Am aflat cuvântul Evaluare
magic de Bucur Milescu (Anexa 3). conversația Fișe cu orală
Se discută pe baza acestor versuri despre regulile de explicația poezia
comportament cu cei din jur: exercițiul Aprecieri
1. Descoperă cuvinte magice în poezia citită! verbale
2. Propune alte cuvinte magice care te ajută să ai o
bună interacțiune cu cei din jur!
3. Identifică două calități pe care le are copilul din
text!
4. Ce reguli de comportament amintește poetul?
Se pot da și alte exemple prin care elevii își exprimă
politețea.
Se aduc explicații despre respect, politețe.

Steluța nr. 4:
Se propune elevilor să creeze o rețetă a prieteniei explicația
Observarea
(Anexa 4). exercițiul fișe de lucru sistematică
Elevii vor alcătui o rețetă a prieteniei, precizând: munca creioane
ingrediente și cantități (o linguriță de veselie, multe independentă colorate Evaluare
zâmbete etc.), mod de preparare (se amestecă etc.) și orală
desen – un simbol (un chip, o floare etc.).
Se citesc și se expun câteva rețete ale prieteniei. Aprecieri
verbale
Steluța nr. 5:
Se propune elevilor participarea la un joc prin explicația Evaluare
intermediul aplicației Wordwall folosind spinner-ul – jocul didactic laptop orală
Roata provocărilor. Se învârte spinner-ul, se va citi conversația TV Aprecieri
cerința de pe spinner și se va răspunde formulând Wordwall verbale
răspunsuri corecte sau realizând provocările de pe spinner
spinner.
6. Obţinerea 5 min. OC3 În constelația sarcinilor de lucru prezentată la începutul explicația frontal Evaluare
performanţei orei, elevii vor lipi un post-it (steluță) pe care vor scrie exercițiul individual orală
un cuvânt sau mai multe/ un desen despre ora de azi de
la DP.
Se citesc câteva cuvinte.
7. Activitate 3 min. Joc de mișcare – Bum, bum, la, la! – Do-re-micii exercițiul TV frontal Aprecieri
recreativă jocul de laptop verbale
mișcare cântec
8. Încheierea 1 min. Se fac aprecieri generale și individuale asupra modului în converaţia frontal Aprecieri
activităţii care au răspuns, s-au comportat elevii. explicația verbale
Anexa 2 – ROȘU sau VERDE? – joc

1. Întârzii la ore.
2. Alergi în clasă ori pe holul școlii!
3. Ieși din clasă fără permisiunea doamnei învățătoare.
4. Colaborarea cu celelalte persoane se bazează pe respect.
5. Îți bruschezi și îți lovești colegii.
6. Ajuți când cineva are nevoie de sprijin.
7. Jignești și îți ameninți colegii.
8. Mulțumești ori de câte ori este cazul.
9. Strici lucrurile colegilor.
10. Saluți la școală pe oricine îți iese în cale.
11. Distrugi sau strici lucruri prin clasă.
12. Comportamentul tău poate fi un exemplu pentru ceilalți.
13. Întrerupi profesorii și colegii când vorbesc.
14. Vorbești frumos cu toată lumea.
15. Îți aștepți rândul.
16. Îți ceri iertare când greșești.
Anexa 3
Am aflat cuvântul magic
de Bucur Milescu
Am aflat cuvântul magic –
E cuvântul mulțumesc.
Îl rostesc, pornit din suflet.
Am ajuns să-l îndrăgesc.

O formulă și mai scumpă


Oamenilor, e vă rog.
De n-o spun, nu-s luat în seamă,
Cât aș fi de pisălog.

Când te văd, spun bună ziua,


Iar când plec, la revedere.
Când vorbești, eu nu-ți tai vorba.
Dacă dormi, păstrez tăcere.

Nu te fac să-aștepți vreodată


Și mă port frumos la masă.
Eu respect pe toată lumea.
Am cei șapte ani de acasă.

S-ar putea să vă placă și