Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 16.12.2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ”Erou Sergent Grigore Ioan”, comuna Dumbrăveşti
CLASA: a II-a
ÎNVĂȚĂTOR: Inst. Aldea Ionela
UNITATEA TEMATICĂ: Vin Sărbătorile!
SUBIECTUL LECŢIEI: Cuvinte cu înțeles asemănător

DISCIPLINA: Comunicare în limba română


ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată – CLR+MEM+DP+MM
DISCIPLINE INTEGRATE:
Matematică și explorarea mediului
Dezvoltare personală
Muzică și mișcare

TIPUL LECŢIEI: de consolidare


SCOPUL: consolidarea cunoștințelor în ceea ce privește utilizarea cuvintelor cu înțeles asemănător din vocabularul elevilor, în diverse situații de
comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE:

Disciplină dominantă:
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;
2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
Discipline secundare:
Matematică și explorarea mediului
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar;
2.2. Evidenţierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane şi corpurilor geometrice identificate în diferite contexte;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social;

Dezvoltare personală:
1.2. Respectarea unor reguli de igienă personală;

Muzică și mișcare
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1, alcătuite din formule melodice simple și repetate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1.: Să identifice diferite cuvinte pe baza descrierilor succinte dintr-un rebus;
O.2.: Să citească un text, realizând lectura-ștafetă și pe roluri a acestuia;
O.3.: Să formuleze întrebări pe baza lecturii unui text, pornind de la cuvintele ”cine”, ”unde”, ”ce”, ”cum” și ”de ce”;
O.4.: Să identifice cuvinte cu sens asemănător cuvintelor indicate în textul-suport, alcătuind enunțuri noi cu acestea;
O.5.: Să enumere principalele reguli de igienă dentară, pe baza situațiilor prezentate în textul-suport.

RESURSE
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, rebusul, explozia stelară, jocul didactic, exerciţiul, explicaţia, metoda cadranelor, munca independentă.
b) Mijloace de învăţământ: calendarul naturii, tablă inteligentă, flip-chart, marker, planșă-rebus, caiete de scriere tip 2, fişe de lucru, creioane, piese
puzzle, lipici, periuțe de dinți.
c) Forme de organizare : frontală, pe grupe, individuală.

II. TEMPORALE: 45-50 de minute

III. UMANE: 16 elevi

IV. BIBLIOGRAFICE:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin Ordinul
Ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
 ”Poveștile terapeutice vin să ne învețe” – Oradea 2012 (I. Cherechianu, N. Coroiu);
 Comunicare în limba română – manual pentru clasa a II-a – EDP, 2017 (C. Mihăilescu, T. Pițilă);
 Comunicare în limba română – auxiliar didactic – clasa a II-a – Ed. Sinapsis, Cluj-Napoca 2019 (A.V. Tăut, A. Achim).

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE:


Momentele Comp. Conținutul activității Strategii didactice
lecției Specifice Metode Mijloace Forme de Evaluare
Durata organizare
Moment Se asigură condițiile optime desfășurării activității: Îndrumarea
organizatoric CLR aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic, Conversația Calendarul activității
2 min. 1.1. plasarea organizată a copiilor în spațiul educațional. Explicația naturii Frontal elevilor
 Repere temporale (anotimpul, ziua din
săptămână, data, luna, anul) :
Calendarul naturii – prezentat de meteorologul de
serviciu;
Mesajul zilei: ”Sănătate înainte de toate!”.
Captarea CLR Se verifică tema. Se fac observaţii, scurte generalizări Frontal Aprecierea
atenției 1.1. etc. modului de
3 min. 2.3. În vederea creării unei motivații adecvate pentru Conversaţia Planșă - receptare a
introducerea subiectului lecției, captarea atenției se Explicația rebus mesajului de
realizează prin rezolvarea unui rebus care presupune către elevi
identificarea unor cuvinte pe baza unor explicații/definiții.
Soluțiile rebusului reprezintă elemente din textul pe care
elevii l-au avut de citit acasă. Soluția verticală a rebusului
este ”CUVINTE”. (Anexa 1)
Anunțarea CLR Se ajunge la concluzia că, pe durata acestei lecții, Conversaţia Frontal Observarea
temei și a 1.1. elevii vor descoperi noi cuvinte cu înțeles asemănător, prin Explicaţia sistematică
obiectivelor intermediul textului care le propune și recapitularea a elevilor
3 min. normelor de igienă dentară. Totodată, noile cuvinte
învățate vor fi introduse în diferite situații de comunicare,
pentru fixarea și înțelegerea acestora.
Obiectivele se comunică într-o manieră accesibilă
elevilor.
 Prezentarea textului-suport
Prezentarea Se lecturează frontal de către învățătoare textul-suport Observarea
conţinutului – ”Piticii din măsele” (Anexa 2), în timp ce elevii urmăresc Conversația Textul- sistematică
şi dirijarea cu atenție textul dat. Se realizează lectura-ștafetă și pe suport a elevilor
învăţării roluri, cu ajutorul elevilor. Explicația
20 min. CLR  Explozia stelară
2.1. Pe baza lecturii anterioare se realizează exercițiul explozia Explozia Tabla
2.3. stelară, care presupune formularea a cinci întrebări cu stelară inteligentă
2.4. ajutorul cuvintelor ”cine”, ”unde”, ”ce”, ”cum” și ”de ce”
3.2. și alcătuirea orală a răspunsurilor aferente întrebărilor Exerciții de Flipchart Frontal
4.1. formulate. (Anexa 3) încălzire a
*Înainte de rezolvarea în scris a exercițiului, se execută musculaturii Pe echipe
câteva mișcări de încălzire a musculaturii fine a mâinilor. fine a marker
*Rezolvarea exercițiului se face prin completarea în scris a mâinilor
celor cinci întrebări, atât frontal, cât și individual pe fișele
de lucru.
Exercițiul
Se solicită opiniile elevilor în legătură cu situația
prezentată în text. Dirijarea discuției se realizează astfel
încât elevii să-și prezinte propriile păreri în legătură cu Conversația
CLR importanța igienei dentare.
2.3. Se pun întrebări ajutătoare de tipul: Observarea Periuțe de Frontal
2.4. Voi mâncați multe dulciuri? dinți
Ce produse de curățare a dinților folosiți acasă? Individual
DP De ce este importantă igiena dentară?
1.2. Cum se realizează periajul dentar corect?
*Cu ajutorul unei periuțe noi, un elev prezintă în fața
MEM clasei modul corect de periaj al dinților (mișcări verticale
3.2. și circulare, fără a se neglija măselele și partea dinspre
interior a dinților, curățarea suprafeței limbii etc.).
 Joc didactic: ”Alcătuiește un puzzle!”
Se observă cuvintele subliniate în textul ”Piticii din
măsele”. Prin conversație dirijată se descoperă înțelesul
fiecărui cuvânt și corespondentul cu sens asemănător al
acestuia. Sinonimul fiecărui cuvânt subliniat în text se află
MEM notat pe una dintre piesele unui puzzle. Așezarea pe rând a
1.4. pieselor de puzzle în spațiul indicat de rezultatul unui Planșă –
2.2. calcul maatematic (de la 1 la 12) conduce la realizarea unei puzzle
planșe cu imaginea personajului principal din text, elful
Bulgăre-de-Nea. Acesta este ilustrat zâmbind și ținând în Caietele tip
mâini o periuță și o pastă de dinți. (Anexa 4) 2 ale
*Fiecare pereche de cuvinte cu sens asemănător se notează elevilor
de către elevi pe tablă și pe caietele tip 2.
Obţinerea CLR Fiecare elev primeşte câte o fişă de lucru, cuprinzând Munca Fișe de
performanţei 2.1. exerciții organizate în patru cadrane (Anexa 5). independen- lucru Individual
10 minute 4.1. În rezolvarea acesteia, elevii sunt îndrumaţi în permanenţă tă Tabla Frontal
de către învăţătoare, individual sau frontal, în funcţie de Exercițiul inteligentă
dificultăţile întâmpinate. Ulterior, fișa de lucru se verifică
și se completează frontal, cu ajutorul tablei inteligente.
Activitate MM În funcție de timpul rămas la dispoziție, se realizează Audiție Tabla frontal
recreativă 1.4. audiția muzicală a cântecului ”Dințișorii veseli” din muzicală inteligentă
5 min. repertoriul TraLaLa, însoțită de mișcările elevilor sugerate Conversația
DP de versurile cântecului și conform videoclipului. Totodată,
1.2. cu ajutorul periuțelor de dinți, elevii vor imita periajul
dentar corect în timpul audiției muzicale.
Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra Explicația recompense Frontal Aprecieri
activității participării elevilor la lecție, precum și asupra Conversația verbale
2 min. comportamentului lor pe parcursul orei. Se oferă
recompense: câte un jeton cu imaginea elfului Bulgăre-de-
Nea.
Anexa 1 – REBUS

1. Numele sărbătorii Nașterii Domnului;


2. Denumirea gustărilor pe bază de zahăr;
3. Ceva care nu se vede sau nu se poate vedea;
4. Personaje din povești, mici de statură;
5. A ridica o clădire sau o casă;
6. Medic care tratează bolile de dinți;
7. Suferință fizică suportată de cineva.
Anexa 2 – Text-suport
Piticii din măsele

Bulgăre-de-Nea era unul dintre elfii lui Moș Crăciun. Cea mai mare plăcere a lui era să mănânce dulciuri. De dimineața până seara nu lipseau din
mâna lui ciocolata, caramelele, bomboanele, jeleurile.
Într-o seară, ce să vezi? Pe Bulgăre-de-Nea îl dureau foarte tare dinții și măselele. S-a retras în odaia lui și a început să plângă de zici că era
sfârșitul lumii.
Auzind Moș Crăciun plânsetele elfului, a dat fuga la el să-l verifice:
- De ce plângi așa de tare, Bulgăre-de-Nea?
- Mă dor dinții și măselele, Moșule!
- Ia să vedem, deschide gura mare!
- Ai grijă, Moșule! Mă dor tare!
- Vai, pe gura ta au pus stăpânire piticii microscopici!
- Cine sunt piticii microscopici??
- Sunt niște creaturi atât de mici, că nu pot fi văzuți cu ochiul liber, ci doar cu microscopul.
- Moș Crăciun, dar tu porți ochelari pe nas, nu un microscop!
- Ehee..., Bulgăre-de-Nea, ai uitat câte pot face eu? Doar sunt Moș Crăciun!
- Dar cum au intrat piticii microscopici în gura mea?
- De fiecare dată când ai mâncat ceva dulce, tot mai mulți pitici au năvălit spre dinții tăi. Ei locuiesc aici, se pare, de foarte mult timp. Își
construiesc castele din măselele tale, iar asta pe tine te doare. Poți să îi alungi spălându-te pe dinți cu periuța și pasta de dinți cumpărate de doamna
Crăciun. Spre deosebire de ceilalți elfi, tu nu le-ai folosit, iar acum...
- Ai dreptate. Dacă știam ce dureri de dinți mă așteaptă, le-aș fi folosit din prima zi!
- Acum eu trebuie să plec! Mai am multe scrisori de citit. Ah, dar am uitat să-ți zic ceva foarte important: trebuie să faci neapărat o vizită
medicului stomatolog.
- Dar mi-e frică să merg la dentist!
- De ce să-ți fie frică? El doar se uită cu o oglindă mică la dinții tăi, urmând să repare ce au distrus piticii microscopici. Nu are ce să te
înspăimânte.
- Mulțumesc mult, Moșule!
Și uite-așa, elful Bulgăre-de-Nea a ascultat sfaturile lui Moș Crăciun, spălându-se pe dinți de două ori pe zi, vizitându-l mai des pe medicul
dentist și reducând porția de dulciuri.
(adaptare după povestea terapeutică Piticii lui Gigel)
Anexa 3 – Explozia stelară: Notează pe fiecare colț al steluței câte o întrebare, pe baza informațiilor din textul citit.
Anexa 4 – Puzzle (Elful Bulgăre-de-Nea)
Anexa 5 – Fișă de lucru (metoda cadranelor)

S-ar putea să vă placă și