Sunteți pe pagina 1din 11

CERC PEDAGOGIC ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR

RESPONSABIL,
PROF. ÎNV. PRIMAR: TECȘA ANDA
An școlar 2023-2024

BENEFICII ALE MUNCII ÎN ECHIPĂ


PENTRU
DEZVOLTAREA ȘI SUCCESUL ELEVILOR

Prof. înv. primar/Institutor/Învățător,


Negoițescu I. Elena-Mariana
Școala Gimnazială „Singidava” Cugir, gradul didactic Definitivat
PROIECT DE LECȚIE

Data: 16. 01. 2024


Clasa: Pregătitoare A- STEP BY STEP
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Singidavaˮ Cugir
Profesor învățământ primar: Negoițescu Elena-Mariana
Disciplina: ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
Tipul de lecție: mixtă – activitate integrată CLR/MEM/AVAP

COMPETENȚE urmărite în cadrul acestei lecții:

a). COMPETENȚE GENERALE:


Comunicare în limba română (CLR):
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

Matematică și explorarea mediului (MEM):


1. Utilizarea numerelor în calcule elementare

Arte vizuale și abilități practice (AVAP):


1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare

b). COMPETENȚE SPECIFICE temei:


Comunicare în limba română (CLR):
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
3.3. Identificarea semnificaţiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar

Matematică și explorarea mediului (MEM):


1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
Arte vizuale și abilități practice (AVAP):
1.2. Identificarea liniei, punctului, a culorii și a formei în ipostaze familiare, în spațiul înconjurător

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul orei elevul va fi capabil:
O1 – să identifice semnificația unor enunțuri sau texte scurte care fac parte din mesajul zilei;
O2 – să citească cuvinte formate din literele învățate;
O3 – să asocieze cuvintele scrise cu imaginile date;
O4 – să precizeze poziția literei S în cuvinte scrise;
O5 – să rezolve sarcini de lucru în echipă ținând cont de cerințele impuse;

STRATEGII EDUCAȚIONALE utilizate:


Metode: conversaţia, lectura, explicaţia, exercițiul, observația, metoda fonetică analitico-sintetică, jocul didactic;
Mijloace de învățământ: planșă Calendarul naturii, jetoane, flipchart, planșă Mesajul zilei, markere, magneți, fișă sac, plic, bilețele cuvinte, lipici,
carioci, tabla, planșă Agenda zilei, scaunul autorului, stikere;
Formă de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
Locul de desfăşurare: sala de clasă;
Durata: 45 minute (35 minute+10 minute activități recreative)
Resurse bibliografice:
1. Programa școlară pentru învățământul primar, clasa Pregătitoare, disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
2. Programa școlară pentru învățământul primar, clasa Pregătitoare, disciplina Matematică și explorarea mediului, Aprobată prin ordin al ministrului
Nr. 3418/19.03.2013;
3. Programa școlară pentru învățământul primar, clasa Pregătitoare, disciplina Arte vizuale și abilități practice, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
4. Ghidul cadrului didactic-clasa Pregătitoare
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele lecției Conținutul instructiv-educativ Strategii educaționale Timp Evaluare


utilizate alocat
(minute)
1. Moment Elevii sunt așezați în semicerc, pe scaune, în fața clasei. Conversația 2 min. Observarea
organizatoric Se pregătesc materialele necesare desfășurării activității didactice, sistematică a
Instrumentele de
se afișează mesajul și agenda zilei. comportamen-
lucru
Se asigură liniștea și disciplina în sala de clasă, un climat propice telor
necesar pentru desfășurarea procesului instructiv-educativ. elevilor
Activitate frontală și individuală

2. Calendarul naturii Se solicită ca unul dintre elevi să vină în fața clasei, la Calendarul Conversația 10 min.
naturii, pentru a–l completa. Elevul va așeza jetoanele potrivite zilei: Explicația Analiza
ziua, luna, anul. Se vor purta discuții tematice și se vor rezolva exerciții Exercițiul răspunsurilor
pe baza: elevilor
- cuvintelor scrise pe jetoane;
- numerelor cu care se completează calendarul, utilizând termeni Planșă Calendarul naturii
matematici precum: crescător, descrescător, număr par/impar, Jetoane
Un alt elev va completa rubrica Meteo.
Activitate frontală și individuală
Se vor stabili absenții clasei.

3. Mesajul Cadrul didactic citește Mesajul zilei. Elevii vor fi solicitați să își Conversația 20 min. Analiza
zilei/Noutățile exprime părerea despre salut, apoi să rezolve sarcinile date, împreună Lectura răspunsurilor
cu cadrul didactic. Explicația elevilor
Sarcini: Exercițiul
1. Descoperă personajul din ghicitoare! Metoda fonetică analitico-sintetică
Elevii vor asculta textul citit de cadrul didactic, apoi vor fi solicitați Jocul didactic
să ghicească obiectul la care face referire acesta. Observația

2. Asociază cuvintele cu imaginile!


Planșă mesaj (Anexa 1)
Pe mesaj a fost aplicat un sac pe care au fost lipite cuvinte care
Flipchart
conțin litera S (stea, castron, ananas, sită, sonerie, cocos, susan, scuter).
Markere
În jurul sacului au fost lipite imaginile reprezentative cuvintelor.
Elevii vor fi solicitați, pe rând, să citească și să asocieze cuvintele Planșă mesaj
scrise pe sac cu imaginile corespunzătoare acestora. Fișă sac
Plic
3. Formează-ți echipă și umple „Sacul cu secrete”! Bilețele cuvinte (Anexa 2)
Această sarcină presupune un joc didactic. Elevii vor fi împărțiti în Lipici
patru echipe, a câte patru membrii. Fiecare echipă va primi materialele Tabla
necesare, un sac din hârtie și un plic în care sunt cuvinte care conțin Magneți
litera S. Fiecare echipă va alege și va lipi pe sac, astfel:

Echipa I: cuvinte în care litera S se află poziționată la început.


Echipa II: cuvinte în care litera S se află poziționată în interior.
Echipa III: cuvinte în care litera S se află poziționată la final.
Echipa IV: cuvinte în care litera S se află în mai multe poziții.

Ca și activitate recreativă, elevii vor contura cuvintele lipite cu


carioci.
Carioci 10 min.
Planșele realizate de fiecare echipă se vor afișa pe tablă, iar echipa Stikere
care a terminat prima activitatea pe echipe va fi recompensată cu
stikere zâmbitoare. Scaunul autorului
Elevii înscriși la Noutăți sunt invitațiă vină la Scaunul autorului. Activitate frontală, individuală, pe grupe
Colegii le pot adresa întrebări sau pot face aprecieri.
4. Agenda zilei Se va citi Agenda zilei de către cadrul didactic și se va discuta Conversația 2 min. Observarea
programul activităților didactice pentru ziua în curs. Explicația sistematică a
comportamen-telor
Magneți elevilor
Tabla
Planșă Agenda zilei (Anexa 3)
Activitate frontală

5. Încheierea activității La finalul activității se vor face aprecieri verbale generale asupra Conversația 1 min. Aprecieri verbale
modului în care elevii au participat la activitatea didactică desfășurată generale
Activitate frontală
în clasă.
Anexa 1 MESAJUL ZILEI
BUNĂ DIMINEAȚA,
ȘTRUMFI SECRETOȘI!
16 IANUARIE 2024

SUNT DIN PÂNZĂ ȘI AM ȘNUR,


STRÂNS LA GURĂ-S ... SĂ NU SPUN
CE SURPRIZE PORT MEREU
ȘTIȚI, COPII, CINE SUNT EU?

STEA SONERIE

SCOICĂ
CASTRON
COCOS
ANANAS SCUTER

SITĂ SUSAN

SARCINI:
1. DESCOPERĂ PERSONAJUL DIN GHICITOARE!
2. ASOCIAZĂ CUVINTELE CU IMAGINILE!
3. FORMEAZĂ-ȚI ECHIPĂ ȘI UMPLE „SACUL CU SECRETE”!

NOUTĂȚI:
Anexa 2
STAR START SOC SAC STOC SERĂ SEARĂ SCUTER SCUTEC SERIOS
SUNET SECRET STRICAT STEA SOMN STEMĂ SETE SENIN SOI SONIA
SARE SCARĂ SISTEM SCOICĂ STRUNĂ SIMINA SCANAT STAN SCAI SENTIMENT
SECARĂ SATE SUMĂ SUMAR SĂTEAN SIMONA SIMION SINAIA SOARE SATURN
SĂTUC SA SĂU SAU SAUNĂ SUC SOARTĂ SENIOR SORĂ STENT
SACOU SATIN SĂRAC SANIE SARMA SĂRATĂ SORANA SOCRU SOACRĂ SUTĂ
SĂRAT SĂRITOR SĂTURAT SCAMĂ SCANAT STATURĂ SCURTĂ SCUTIT SUNT SUNTEM
SEARĂ SARA STAT STAU SUITĂ SET STARE SUSAN SOACRĂ SUITĂ
SUNET SOMN SITĂ SONERIE STRĂIN STĂ SORINA SORIN STOMAC SECRETOS
NASTURE USTUROI CUSCRU STEA STIMATĂ MISTER ACASĂ COSMIN CANISTRĂ MARISA
ROASĂ CASCĂ CRESTAT CĂSCAT MAISTRU CASĂ ARSĂ STIMATĂ TURIST COASTĂ
ATESTAT MASCĂ CASCĂ EST RETRASĂ ESCROC TEST NOASTRE TERESTRU MĂSURĂ
MORSĂ RAISA NISA CASTRON USCAT CARCASĂ RĂMASĂ TRASĂ ESTUAR NATURIST
ARISIA ANISIA RASĂ MONSTRE NASTURE ESTE EST CROSĂ ESTIC NĂSCUT
CASIAN CASTOR CASTAN CASTRON UNSOARE ARSĂ TUNSĂ CUSUT ASUMAT ESTIMAT
ASTRE ISTORIE ISTORIC ATRASĂ RETRASĂ ISUS OSANA COSTUM OSTENIT CRESCUT
ISCAT MESERIE MESE ARSURĂ USCĂTOR MUSCĂ MOISE TISA ISON ENESCU
CRESTE TEST CRESCUT ISCSIT MONSTRE ASTRONAUT RETRASĂ TUNSOARE IMENS COCOS
UNS ARIS IRIS MARIUS NINS RETRAS INS CREMOS ARES OMIS
NAS CAIS ATINS RAS IANIS INTERES TRAS ATRAS ARS MIEROS
URS ARĂTOS MUCOS INIMOS AS RĂMAS REMUS COCOS TONUS URANUS
NOROIOS NOROS CURS TĂIOS MINUS RUS TERMOS MUNTOS TENIS NUMEROS
UNIVERS CĂRNOS CONCURS TITUS MERS EMIS TETANOS ARMONIOS ASUS ASUS
CACTUS MUCUS OS ROS COS TORS TUNS NOROCOS ANANAS NES
OSOS SCURS MISS URSUS UNSUROS SCONCS STRES STORS ASISTENT ASISTENTĂ
SUSAN COSMOS SERIOS INSISTENT SOMNOROS SCRIS STINS SAS ANASTASIA MISTERIOS
SCOS SENS SETOS STAS SECRETOS STOARSĂ STINSĂ SCRISĂ SUS STRESANTĂ
Anexa 3 AGENDA ZILEI

800 – 845 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ


845 – 900 Pauză
900 – 945 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ: Literele S și s
945 – 1000 Pauză
1000 – 1045 MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI:
Scăderea cu 1
1045 – 1100 Pauză
1100 – 1145 LIMBA ENGLEZĂ
1145 –1200 Pauză
1200 – 1245 PRÂNZUL
1245 – 1300 Pauză
1300– 1345 DEZVOLTARE PERSONALĂ: Programul zilnic al
școlarilor
1345 – 1400 Pauză
1400 – 1445 MUZICĂ ȘI MIȘCARE: Luci, soare, luci!
1445 – 1500 Pauză
1500 – 1545 EVALUAREA ACTIVITĂȚII
REZULTAT ACTIVITATE
CONCLUZII FINALE

Materialul de față reprezintă un proiect de lecție pentru Întâlnirea de dimineață, care este specifică claselor din alternativa educațională Step by
Step. Astfel, am dorit să evidențiez ca resursă educațională deschisă o parte integrantă a acesteia, și anume Mesajul zilei. Am ales această activitate,
deoarece:

 prin intermediul său elevii sunt pregătiți pentru activitățile educaționale din ziua în curs;
 oferă elevilor posibilitatea de a participa activ la procesul instructiv-educativ, prin implicare directă în rezolvarea sarcinilor de lucru.

Urmărind materialul, se poate observa că una dintre sarcinile mesajului prevede desfășurarea unui joc didactic, pe echipe, intitulat „Sacul cu
secrete ”. Asrfel, am putut concluziona câteva beneficii ale muncii în echipă, și anume:

 învățarea prin cooperare (schimbul de competențe și cunoștințe între elevi)


 dezvoltarea abilităților de comunicare (implicarea elevilor mai puțini activi la ore a făcut posibilă comunicarea eficientă între membrii
echipelor)
 stimularea spiritului competitiv (recompensarea echipei câștigătoare imbold pentru optimizarea rezultatului final).

S-ar putea să vă placă și