Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Şcoala gimnazială Nr.1 Ciorogârla


Data: 22.12.2021
Profesor: Crudu Natalia
Disciplina: Limba Engleză (L1)
Clasa: a VII-a B
Unitatea de invatare: Merry Christmas!
Titlul lecţiei: Christmas Time!
Tipul lectiei: de consolidare de cunoștințe
Organizare tematică: Locuri, obiceiuri și tradiții: mâncăruri specifice sărbătorilor tradiționale,
diversitatea spațiului cultural anglo-saxon
Programa școlară : Programe școlare limba engleză clasele a V-a – a VIII-a, limba modernă 1,
aprobate prin ordin al ministrului nr. 5097/09.09.2009

COMPETENTE GENERALE
1. Receptarea mesajelor orale
2. Producerea mesajelor orale
3. Receptarea mesajelor scrise
4. Producerea mesajelor scrise

COMPETENŢE SPECIFICE
1.2. Desprinderea sensului global al unui mesaj rostit în limbaj standard cu viteză normal
1.3. Identificarea, extragerea și înțelegerea informațiilor specifice dintr-un mesaj audiat, pe teme
de interes
2.2. Oferirea unor informații despre sine, despre activități și evenimente
2.3. Exprimarea unei opinii/ punct de vedere pe un subiect familiar
3.2. Deducerea, din context, a sensului unor cuvinte/ sintagme necunoscute
3.3. Extragerea informațiilor de detaliu dintr-un text citit pentru a îndeplini o sarcină de lucru
4.4. Oferirea și solicitarea unor informații în scris despre activități, persoane, evenimente,
experiențe
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
- participarea la chestionar prin formularea unor mesaje scrise;
- vizionarea înregistrării video în vederea dezvoltării interesului pentru diferite aspecte ale
spațiului anglo-saxon;
- lectura textului în vederea identificării sensului global și extragerii de detalii specifice:
descrierea tradițiilor și obiceiurilor privind sărbătoarea de Crăciun specifice spațiului de
cultură și civilizație anglo-saxon;
- participare afectivă : manifestarea interesului pentru activitate prin participarea activă.

RESURSE
1. Materiale didactice: laptop, video proiector, fise de lucru, tabla
2. Locul: sala de clasa
3. Durata: 50 de minute
4. Umane: clasă omogenă din punct de vedere al competențelor lingvistice

STRATEGII DIDACTICE
1. METODE SI PROCEDEE DIDACTICE
- brainstorming, conversaţie euristica, explicaţie, descoperirea, chestionarul

2. FORME DE ORGANIZARE
- activitate indivuală și pe grupe
- interacţiune : frontală, individuală, elev-elev

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Limba moderna 1, Limba engleza – studiu intensiv, clasa a V-a, Ed. Art
2. Merry Little Christmas – The Everything Christmas Activity Book, Ed. Sinapsis, 2012
3. Harmer, J., The Practice of English Language teaching, third edition, Ed. Longman, 2001
4. J. Scrivener, Learning Teaching, Ed. Macmillan, 2013
5. Sitografie: www.mentimeter.com
www.kahoot.com
www.youtube.com
www.manuale.edu.ro
SCENARIU DIDACTIC

MOMENTELE CONȚINUTUL LECTIEI STRATEGIA TIMP


LECȚIEI DIDACTICĂ
Competențe specifice/ Conținuturi Activități de învățare
1. Momentul Profesorul asigură un climat psihopedagogic Pregătirea pentru începerea Instructaj 1 min
organizatoric adecvat desfasurarii lectiei. Noteaza elevii absenti lecţiei. verbal
si pregăteşte materialele necesare pentru derularea
lecţiei.

2. Captarea atenţiei CS 2.2 Formularea de răspunsuri la întrebări Conversatia 1 min


elevilor Profesorul îi întreabă pe elevi ce fac, cum se simt, și notarea datei în caiete. Activitate
le cere detalii referitoare la vreme. frontala
(How are you today? What day is it today?
What’s the weather like?)

CS 4.4
Profesorul propune un joc de spargere a gheții în Accesarea aplicației Menti și Ice-breaking 5 min
vederea introducerii temei principale. Elevii formularea de răspunsuri la Brainstorming
trebuie să răspundă la întrebarea ,,What words do chestionar. Chestionarul
you associate with Christmas? ” folosind aplicația https://www.menti.com/42zkxqxyib Activitate
MENTI. frontala

3. Enunţarea Profesorul anunță titlul lecției Christmas Time și Elevii notează titlul lecţiei în caiete. Activitate 1 min
obiectivelor prezintă obiectivele propuse spre realizare pe frontala
parcursul lecției.
4. Prezentarea noului CS 1.2 Formularea de răspunsuri la Activitate 2 min
conţinut Profesorul propune vizionarea unei înregistrări întrebările profesorului. frontala
video în vederea introducerii noului conținut:
How to say Merry Christmas in different
languages?
https://www.youtube.com/watch?v=fAF0o9ls598

CS 1.2
Prima activitate vizează receptarea de mesaje Vizionarea episodului cu atenție. Activitate 3 min
orale. Profesorul propune elevilor la vizionarea frontala/
înregistrării video din cadrul lecției (Christmas in individuală
the Uk – Christmas in Romania )
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-
a/Limba%20moderna%20engleza/Art/#book/x-
10-u10-p160-161

CS 3.2
În vederea identificării sensului global și Lecturarea textului cu voce tare. Activitate 4 min
extragerea unor detalii specifice, elevii sunt rugați frontala/
să citească textul. Se verifică atât pronunția, cât și individuală
intonația elevilor.

6. Conducerea CS 1.3, 2.2, 3.3 Identificarea diferențelor și Conversatie 15 min


învăţării si asigurarea 1.Pentru a verifica gradul de înțelegere a textului, formularea de răspunsuri. frontala de
retentiei profesorul cere elevilor să răspundă la diverse verificare
întrebari în vederea extragerii de informații cu Activitate
privire la diferențele de tradiții dintre cele două frontala
țări – reading comprehension questions:
What day is more important?
When is the Christmas tree decorated?
How is Santa called?
Where doaes Santa leave the presents?
What do families have for lunch?
Where do people sing carols?
What famous carols do you know?

CS 2.3, 4.4 Prezentarea poemelor acrostice. Explicația 10 min


2.Group work - Christmas Acrostic Poem Activitate pe
Profesorul cere elevilor să compună un poem grupe
acrostic pornind de la cuvântul CHRISTMAS.
Elevii vor lucra pe rânduri, fiecare elev adaugând
câte un vers până la completarea poeziei.

7. Intensificarea Profesorul propune elevilor jocul de cunoștințe Accesarea aplicației www.kahoot.it și Conversația 7 min
retenţiei Kahoot. alegerea variantelor corecte de Activitate
Tema jocului – Christmas in the UK and in răspuns. frontală și
Romania individuală
Joc digital

8. Asigurarea Profesorul anunţă tema pentru acasă și le oferă Notarea temei în caiete. Explicatia 1 min
transferului explicațiile necesare. Activitate
Homework - Christmas in my family frontala
9. Asigurarea Pe parcursul conducerii învăţării, profesorul face Autoevaluarea activității la oră și a
feedback-ului – aprecieri verbale. progresul realizat.
aprecieri generale si (Este foarte bine! Bine! Da! Exact)
individuale De asemenea, profesorul face evaluări individuale
concretizate formal prin notare.
Prof. Crudu Natalia
Are you naughty or nice ?

QUESTIONS:

1. Do you help your parents with the chores?

2. Do you go to bed after 11 o’clock?

3. Do you do your homework every time?

4. Do you look after your pet?

5. Do you tell lies?

6. Have you ever cheated on your test papers?

7. Do you tidy up your bedroom?

8. Do you play computer games more than 2 hours a day?

9. Do you help your friends when they need you?

10. Do you have good grades at school?


Christmas in the UK
Christmas in Romania

QUESTIONS:

1. What day is more important?

2. When is the Christmas tree decoated?

3. How is Santa called?

4. Where does Santa leave the presents?

5. What do families have for lunch?

6. Where do people sing the carols?

7. What famous carols do you know?


Jingle Bells

Dashing through the…………..

In a one-horse open sleigh

O'er the fields we …………….

Laughing all the way

Bells on bobtail ring'

……………… spirits bright


fun
What fun it is to ride and ……….

A sleighing song tonight!


two

Jingle bells, jingle bells ride


horse
Jingle all the …………….

Oh! what …….. it is to ride


making
In a one-horse open sleigh (BIS)

snow

A day or …………..ago

I thought I'd take a …………


way
And soon, Miss Fanny Bright

Was seated by my side go

The ……… was lean and lank


sing
Misfortune seemed his lot

He got into a drifted bank

And then we got upsot.


Jingle Bells

Dashing through the snow


In a one-horse open sleigh
O'er the fields we go
Laughing all the way
Bells on bobtail ring'
Making spirits bright
What fun it is to ride and sing
A sleighing song tonight!

Jingle bells, jingle bells


Jingle all the way
Oh! what fun it is to ride
In a one-horse open sleigh
Jingle bells, jingle bells
Jingle all the way;
Oh! what fun it is to ride
In a one-horse open sleigh

A day or two ago


I thought I'd take a ride
And soon, Miss Fanny Bright
Was seated by my side
The horse was lean and lank
Misfortune seemed his lot
He got into a drifted bank
And then we got upsot

S-ar putea să vă placă și