Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 2 martie 2017


CLASA: I A
ŞCOALA Gimnazială ,,Aurel Vlaicu”
PROF. ÎNV. PRIMAR : Novac Alexandra
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în Limba Română (09:00-09:50)
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Țara mea/ Cuvântul.Despărțirea cuvintelor în silabe”
SUBIECTUL LECŢIEI: Recapitularea literelor d, D, ș, Ș, î, Î, â, b, B
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare, sistematizare și consolidare a cunoștințelor
DURATA: 50 min. (40 minute activitate propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative)
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Dezvoltare personală
 Muzică şi mişcare
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
 Dezvoltare personală
2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;
 Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive

Comunicare în limba română:


Oc1: să identifice sunete, silabe, cuvinte, în enunțuri;
Oc2: să formuleze propoziții clare și corecte cu cuvinte date;
Oc3: să citească în ritm propriu corect și conștient silabe, cuvinte, enunțuri;
Oc4: să identifice sensul unor cuvinte, sinonime și antonime;
Oc5: să formuleze răspunsuri orale la întrebări referitoare la conținutul textului citit;
Oc6: să scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunțuri în contexte diferite;
Oc7: să creeze cuvinte cu litere sau silabe date;

Dezvoltare personală:
Oc8: să-și consolideze pe parcursul lecției noțiunile despre prietenie ;

Muzică și mișcare:
Oc9: să interpreteze cântecul, asociind mișcarea sugerată de text și ritm;

b)Psiho-motorii:
OM1 -să păstreze poziţia corectă a corpului, a caietului și instrumentului de scris;

c)Afectiv-atitudinale:
OA1-să manifeste interes pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;
OA2-să colaboreze cu membrii echipei cu scopul de a rezolva sarcinile date;
RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, citirea explicativă, Metoda ciorchinelui.
 Mijloace de învățământ: rebus, ciorchinele, markere, fișe de exerciții, calculator.
 Forme de organizare: frontală, individuală, în echipe de câte 2 elevi.
 Forme de evaluare: observare sistematică, verificare orală, aprecieri verbale, notare cu calificative.

II. Umane
Clasa are un număr de 22 elevi, din care 1 elev cu CES.

III. Bibliografice:

 Barbu, Marian, Metodica predării limbii și literaturii române – învățământul primar , Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003;
 Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, Iaşi, Ed. Polirom, 2006;
 MEN, nr.3418/19.03.2013, Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa I;
 MEN, nr.3418/19.03.2013, Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală;
 MEN, nr.3418/19.03.2013, Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare, Clasa I;
 Mihăilescu, Cleopatra, Pițilă, Tudora, Comunicare în limba română, Manual pentru clasa I, partea a II- a, MEN, Ed. Arthur la
școală, 2014;
 Mihăilescu, Cleopatra, Pițilă, Tudora, Comunicare în limba română, Caiet de scriere pentru clasa I, partea a II- a, MEN, Ed. Arthur
la școală, 2014;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE Ob CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL ACTIVITA- STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI op. LECŢIEI TEA EVALUARE
ELEVILOR Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment Creez condiţii optime pentru o bună Se pregătesc
organizatoric desfăşurare a lecţiei. pentru oră. Aprecieri
(1 min) Verific temele elevilor. pregătesc Conversaţia Frontală verbale
stiloul,
Prezintă tema.
2. Captarea Se va realiza prin rezolvarea unui rebus, a Sunt atenţi la
atenţiei cărui soluţie este mesajul zilei ,,PRIETENIA”. explicații. Conversaţia Verificare
(5 min) (Anexa 1) orală
Oc1 După rezolvare voi solicita elevilor să despartă Descoperă Explicația Rebus Frontală
în silabe cuvintele descoperite, indicând numărul soluțiile.
silabelor. Despart în Exercițiul
silabe.
3. Anunţarea
temei şi a Anunț elevii, că la ora de Comunicare în Limba Sunt atenţi. Frontală
obiectivelor Română, vom recapitula literele d,D, î, Î, â, ș, Ș, Conversaţia Observarea
(2 min.) b, B. Vor citi un text, vor despărți cuvinte în silabe Caiete sistematică
și vom face diferite exerciții.
Scriu titlul pe tablă - ,,Recapitulare”. Scriu titlul în Individuală
caiete.

4.Consolida- Cer elevilor să rezolve următoarele sarcini


rea şi orale: Conversaţia
sistematizarea Oc1
1. Alcătuiți o propoziție cu cuvântul ,,România”. 1. Propoziția
cunoştinţelor Oc2 Din ce este alcătuită propoziția? este alcătuită Verificare
(21 min) din cuvinte. Frontală orală

Oc1 2. Din ce este alcătuit un cuvânt? Desparte în 2.Un cuvânt Problemati-


silabe cuvântul ,,România” și spune numărul de este alcătuit zarea
silabe. din silabe.

 Făcând referire la mesajul zilei – ,,Despre Sunt atenți la


prietenie”, comunic elevilor că vom citi textul cu ce li se Conversația Observarea
titlul ,,Cel mai bun prieten”, iar apoi vom rezolva explică. sistematică
diferite exerciții pe o fișă și pe caiete.
(Anexa 2).
Rezolvă
*Sarcină diferențiată pentru eleva cu CES.(Anexa sarcinile din Fișă de lucru
3) fișă.
Citesc textul
Oc3
Sarcina 1 -Citirea textului de către fiecare elev. în gând sau în
șoaptă.
Individuală
1.1.Citire în lant. Citire în lant. Fișă de lucru
cu textul
Verificare
orală
1.2.Citesc textul în întregime.

1.3.Explicarea cuvintelor neînțelese. Dacă Explică


elevii nu identifică cuvinte al căror sens nu îl semnificația Citirea
înțeleg, solicit explicații pentru cuvintele: cuvintelor. explicativă
Oc4 ciobănesc= nume dat unei rase de câine, Observarea
întâmpină = iese înainte. Spun titlul sistematică
textului, Frontală
1.4.Discuții pe marginea textului: identifică
-Care este titlul textului? personajele și Citirea
-Care sunt personajele și cum se numesc ele? ideile textului. explicativă Verificare
Oc5 -Despre ce este vorba în text? Transcriu. orală
-Citiți propoziția care are legătură cu mesajul zilei.
Oc3 Numărați cuvintele. Transcrieți-o pe caiet. Subliniază și Fișă de lucru Observarea
Oc6 spun cuvintele cu textul sistematică
Sarcina 2 – Citește și subliniază în text cuvintele găsite.
în care se găsesc literele ,,D, Ș, B”.

Prin metoda ciorchinelui elevii vor exemplifica Dau exemple Frontală


oral alte cuvinte în care literele ,,ș, d, b”, se găsesc de cuvinte cu Explicația
Oc7 la începutul, în mijlocul respectiv la sfârșitul literele date. Ciorchinele ciorchinele și
cuvintelor. Voi desena ciorchinele pe tablă și voi
scrie cuvintele spuse de elevi.(Anexa 4) individuală
Oc3 Verificare
Sarcina 3 - Taie varianta scrisă incorect. Taie varianta orală
greșită.
Oc1 Sarcina 4 – Schimbă litera indicată cu litera ,,b”, Scriu și citesc
Oc3
ca în model. Citește cuvintele formate. noile cuvinte.
Fișă de lucru
Oc6 Sarcina 5 – Completează cu silaba potrivită pentru Rezolvă cu textul
a forma cuvinte. sarcinile. Explicația
Oc7 Sarcina 6 - Realizează corespondența între cuvânt
și numărul de silabe. și
Oc1
Sarcina 7 – Desparte în silabe cuvintele date și Scriu pe Caiet, stilou
Oc6 scrie-le pe caiet. caiete. Exercițiul Observarea
Sarcina 8 - Formează perechi Frontală sistematică
a) de sinonime;
b) de antonime; și
Oc4
Sarcina 9 - Ordonează cuvintele pentru a obține o
Pun cuvintele
propoziție, apoi transcrie propoziția pe caiet.în ordinea individuală Încurajări
Oc6 logică și verbale
transcriu
Oc1 *Sarcină diferenţiată pentru eleva cu CES (Anexa propoziţia pe Fişă de lucru Observarea
5) caiet. individuală sistematică
5. Obţinerea Vom desfăşura jocul silabelor. Pe o planşă sunt Verificare
performanţei scrise silabele ,,în-”, şap-”, ,,bu-”, ,,da-”. (Anexa 6) Explicaţia orală
(3 min) Aleg o silabă, iar elevii vor forma cu ea câte şi planşă, marker
Oc6 două cuvinte care încep cu acea silabă. Exerciţiul Frontală
Procedez la fel şi cu celelalte silabe.
6. Asigurarea Fişă de lucru - Formarea cuvintelor cu silabele Elevii citesc Exerciţiul Fişe Lucru în Evaluare
feed-back-ului date. (Anexa 8) silabele, echipă formativă prin
(5 min) Voi verifica prin sondaj ce cuvinte au scris. formează fişe
Oc cuvinte şi le secvenţiale
scriu pe
liniatură.
7. Activitate Muzică şi mişcare pe cântecul ,,Jocul silabelor”.
recreativă Oc (Anexa 7) Interpretează Conversaţia calculator Frontală Observarea
(10 min) cântecul. sistematică

8.Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale Conversaţia recompense Frontală Aprecieri
activităţii asupra modului în care au răspuns, s-au comportat Individuală verbale
(3 min) elevii. Calificative
Tema pentru acasă.(Anexa 9)
Voi nota cu calificative elevii care s-au
remarcat în mod deosebit.
Anexa 1 REBUS
1. Cum se numește meșterul care face păpuși?
2.Steag, drapel sau ................... .
3.Țara noastră se numește ................... .
4.Locul din țara noastră unde păsările sunt ocrotite.
5.Opusul cuvântului tânăr.
6.Capitala țării noastre este .......... .
7.Bucur, a fost un ............ .
8.Noi suntem ............ .
9.Dunărea se varsă în ............. .

Anexa 2
Fișă de recapitulare - Literele d, D, ș, Ș, î, Î, â, b, B

1.Citește cu atenție textul:

Cel mai bun prieten


Eu sunt Denisa. El este Bobi. Este câinele meu. Bobi e
un câine ciobănesc. E dăruit de bunica.
După ore, mă întâmpină vesel acasă. Ieșim la plimbare în
parc. Ne întâlnim cu Șandru.
- Cum se numește câinele?
- Se numește Bobi. Este cel mai bun prieten.

2. Citește și subliniază în text, cuvintele în care găsești literele D,


Ș, B.

3. Taie varianta scrisă incorect:

* întuneric/ ântuneric * âmpărat/ împărat

4. Schimbă litera indicată cu litera ,,b ” ca în model. Citește noile


cuvinte.

5. Completează cu silaba potrivită pentru a forma cuvinte:


câi - Bo - Șan –

6. Realizează corespondența între cuvânt și numărul de silabe.


câinele în Șandru întâlnim

1 2 3
7. Desparte în silabe cuvintele date și scrie-le pe caiet.

devenit prieteni

8. Formează perechi de cuvinte


a. cu înțeles asemănător: b. cu înțeles opus:
prieten vesel dușman rău

bucuros amic bun prieten

9. Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi


transcrie propoziția pe caiet.

întâmpină mă Bobi acasă .


Anexa 3 – CES

1.Unește cu o linie litera de mână cu litera de


tipar.
D î â d B b Ș ș

2.Coloreaz-o pe Denisa și pe Bobi.


Anexa 4

CIORCHINELE

mijloc

început sfârșit
ș

CUVINTE
CU

început sfârșit
d b

mijloc sfârșit început mijloc


Anexa 5 - CES

Încercuiește literele indicate și apoi colorează imaginile!

Anexa 6
JOCUL SILABELOR

în - șap -

bu - da -
Anexa 7

JOCUL SILABELOR

Într-un cerc rotund ca luna,


Noi ne dăm cu toții mâna
Bucuroși ne învârtim,
Ne jucăm....silabisim.

R: O silabă, două, trei,


Chiar și patru, cinci de vrei
Cin` le face și desface x 2 ori
În cerc vesel o să joace.

Bravo, ai știut la joc,


Treci pereche la mijloc. x 2 ori

R: O silabă, două, trei,


Chiar și patru, cinci de vrei
Cin` le face și desface x 2 ori
În cerc vesel o să joace.

N-ai știut îmi pare rău, x 2 ori


Chem pe altu-n locul tău

O silabă, două, trei,


Chiar și patru, cinci de vrei
Cin` le face și desface x 2 ori
În cerc vesel o să joace.
Anexa 8

ACTIVITATE ÎN PERECHI – FORMEAZĂ CUVINTE

Varianta 1

1) mân , ro nic, bu

2) pu, pă, șa ta, Del

Varianta 2

1) cu, ros, bu dru, Șan

2) nă, Du, rea coș, co


Anexa 9

Temă

1. Citește cuvintele,a apoi copiază-le pe liniatură.

2. Desparte cuvintele în silabe, apoi scrie în căsuțe


numărul lor.

3. Transcrie cuvintele despărțite în silabe:

4. Alcătuiește o propoziție cu 4 cuvinte, cu unul din


cuvintele de pe fișă.

S-ar putea să vă placă și