Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.01.2023;

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic „Oltea Doamna”;

PROPUNĂTOR: Denisa-Florentina APOSTOL;

CLASA: a II-a A;

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii;

DISCIPLINA: Matematică și explorare a mediului

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Viețuitoare și mediu de viață

TEMA LECȚIEI: Ordinea efectuării operațiilor

TIPUL LECȚIEI: predare – învățare

DOMENII INTEGRATE: MEM, CLR

SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea deprinderilor de calcul matematic în ordinea efectuării


operațiilor;

COMPETENȚE SPECIFICE:

Matematică și explorare a mediului:

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000;


1.5. Efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă,
rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, în rezolvarea de exerciții și probleme;
5.2. Rezolvare de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0 – 1000; a x b=x , în
concentrul 0-100, cu sprijinul în obiecte, imagini sau reprezentări schematice;

Comunicare în limba română:


2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să utilizeze corect terminologia matematică specifică operațiilor matematice în rezolvarea de
exerciții și probleme;
O2: să recunoască situaţiile concrete sau expresiile care cer efectuarea unei anumite operaţii:
„de…ori mai mare/mic”, dublu, jumatate, triplu, treime, împătrit etc.;
O3: să efectueze corect exerciţiile de calcul cu operațiile studiate;
O4: să efectueze corect adunări cu numerele naturale în concentrul 0 – 1000, cu trecere peste
ordinul unităților și zecilor, utilizând corect noţiunile matematice învăţate;
O5: să aplice corect regulile de efectuare a exerciţiilor ce conţin operaţii de ordine diferite,
respectând ordinea efectuării acestor operaţii;
O6: să rezolve probleme cu două operații;

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, expunerea, demonstrația,


problematizarea, observația;
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: cartonașe, plicuri, bilețele, tablă, caiețele, fișe de
lucru, auxiliar MEM;

RESURSE:

 UMANE: 15 elevi
 TEMPORALE: 45 de minute

BIBLIOGRAFIE:

 Cucoș, C., Pedagogie ediția a III a, Editura Polirom, Iași, 2014;


 Havârneanu, G., Didactica matematicii și informaticii pentru învățământul primar,
Editura Polirom, Iași, 2020;
 Popescu, N., Matematică și explorare a mediului – caiet de lucru, Editura Elicart, Argeș,
2022;
 Grigore, A., Culegere de matematică – clasa a II-a, Editura Ars Libris, Argeș, 2018;
 Dinescu, D; Frîncu M., ÎNMULȚIREA – învățăm și exersăm, Editura A.T.U, Sibiu, 2021;
 Nunn, N.T., Matematica elementară, Editura Didactica Publishing House, București,
2019.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele Timp Ob. Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Capacități


crt. lecției Op. evaluate
Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1. Moment 1 min Se asigură climatul favorabil desfăşurării Conversația Materialele Frontal Capacitatea
organizatoric lecţiei, organizarea elevilor, a materialelor necesare elevilor de a
didactice. activității recepta și de a
înțelege mesajul
transmis.
Capacitatea
elevilor de
organizare
2. Verificarea 5 min Se verifică tema pentru acasă, atât cantitativ cât Observația Fișă de Individual Capacitatea de
temei pentru și calitativ. Exercițiul lucru a-și recunoaște
acasă și a-și corecta
eventualele
greșeli
3. Captarea 7 min O1 Pe tabla se vor afla 3 cartonașe ce vor Conversația Tabla Pe grupe Capacitatea
atenției conține câte un cuvânt din titlul noii lecții elevilor de a
O2 (Ordinea efectuării operațiilor). Pe spatele Cartonașe lucra în echipă
cartonașelor, pe fiecare dintre acestea vor fi
O3 scrise numere sau cuvinte ce reprezintă Explicația Capacitatea
O4 răspunsurile cerințelor a trei bilețele (Anexa 1). Bilețele elevilor de a
Clasa de elevi va fi împărțită în 3 grupe, fiecare rezolva rapid și
grupă își va alege câte un reprezentant. Voi da corect cerințele
fiecărei grupe câte un plic ce conține un bilețel Exercițiul
și le voi cere să rezolve rapid cerințele ce se află Capacitatea
pe acesta. După rezolvarea exercițiilor, fiecare elevilor de a
reprezentant va ieși în fața clasei, va citi opera cu
cerințele și răspunsurile aferente, se vor uita pe terminologia
tablă să vadă cărui cartonaș îi corespund matematică
răspunsurile de pe bilețel, va merge și va
întoarce cartonașul, iar eu voi scrie pe tablă
primul cuvânt descoperit. Se repetă și cu
celelalte două grupe. Exercițiile de pe bilețele
vor fi formulate astfel încât elevii vor repeta
terminologia matematică.
4. Anunțarea Voi anunța elevii că vom trece la o noua lecție Conversația Tabla Frontal Capacitatea
temei și a și anume Ordinea efectuării operațiilor. Voi elevilor de a-și
obiectivelor scrie data și titlul pe tablă, iar ei în caiețele. Le Caiețele focaliza și de a-
voi spune că la finalul orei vor ști în ce ordine și menține
vor rezolva operațiile de atenția
adunare/scădere/înmulțire din cadrul diferitelor
exerciții.
5. Dirijarea După ce vom scrie titlul pe tablă, le voi spune
învățării elevilor și de asemenea vom scrie și pe tablă și
pe caiete următoarele:

Trebuie să știm că:


1. Adunarea și scăderea sunt operații de Conversația Tabla Frontal Capacitatea
ordinul 1. elevilor de a
2. Înmulțirea și împărțirea (chiar dacă nu Explicația Caiețele recepta și a
am învățat-o încă) sunt operații de înțelege mesajul
ordinul 2. Expunerea transmis.
3. În diverse exerciții întâlnim și paranteza
( ). Capacitatea
elevilor de a
opera cu
Întotdeauna rezolvăm în următoarea ordine: terminologia
- mai întâi PARANTEZA; matematică
- apoi operațiile de ordinul 2
(ÎNMULȚIREA ȘI ÎMPĂRȚIREA);
- în final operațiile de ordinul 1
(ADUNAREA ȘI SCĂDEREA).
Voi exemplifica prin două exerciții Demonstrați Tabla Frontal
asemănătoare și le voi rezolva împreună cu ei: a Caiețele

5 + 3 x 2 = 5 + 6 = 11
Exercițiul
(5 + 3) x 2 = 8 x 2 = 16
Se va observa diferența între exercițiul cu Frontal Capacitatea de a
paranteză și cea fără paranteză. Explicația Individual rezolva exerciții
cu operațiile
O1 Vor ieși, apoi, 2 sau 3 copii la tablă pentru a matematice
O2 rezolva exerciții asemănătoare. studiate
O3
O4 În cele din urmă le voi împărți elevilor o fișă de Exercițiul Fișă de Frontal Capacitatea de a
O5 lucru. (pentru copiii care sunt mai rapizi voi lucru Individual lucra
pregăti o fișă în plus) (Anexa 2, Anexa 3). independent
exerciții cu
ordinea
efectuării
operațiilor

6. Obținerea O6 Se va realiza prin rezolvarea unei probleme, pe Problematiz Tablă Frontal Capacitatea de a
performanței caiețel. area Caiețele rezolva o
Suma a 4 numere este 102. Primul număr este problemă, de a
9, al doilea este triplul lui, iar al treilea este cu lucra cu
38 mai mare decât primul. Cât este al patrulea terminologia
număr? matematică și de
a efectua
exerciții cu
operațiile
matematice
studiate
7. Încheierea Se dă temă pentru acasă. Conversația Auxiliar Frontal Capacitatea
activității Se reaminteşte titlul lecției de astăzi și ordinea MEM elevilor de a
în care să rezolvă operațiile. recepta și a
Se fac aprecieri generale asupra prestaţiei înțelege mesajul
elevilor pe parcursul orei, se apreciază modul transmis.
de desfăşurare al lecţiei.

Managementul timpului: Conţinuturile proiectate vor fi selectate în funcţie de limitările temporale, urmând a fi atinse în activităţile
ulterioare.
Anexa 1

OPERAȚIILOR

24 37
ÎNMULȚIRE
14 25
Biletul 1

1. Semnele „ · ” și „ x ” sunt semnele operației de ____________ .


2. Triplul lui 8 este ________ .
3. Numărul cu 7 mai mare decât 30 este ________ .
4. Dublul lui 7 este ________ .
5. 40 este cu 15 mai mare decât _______ .
EFECTUĂRII
45 28
FACTORI
30 32
Biletul 2

1. Numerele care se înmulțesc se numesc _____________.


2. Împătritul lui 7 este _________ .
3. Numărul de 9 ori mai mare decât 5 este _______ .
4. Înșesitul lui 6 este ______ .
5. Cu 10 mai mic decât 42 - ______ .
ORDINEA
TRIPLUL PRODUS 18
24 38
Biletul 3

1. Rezultatul a două numere înmulțite se numește ________________ .


2. Numărul 9 este __________ numărului 3.
3. Dublul lui 9 este ____ .
4. De 6 ori mai mare ca 4 - ______.
5. Cu 9 mai mare decât 29 - ______ .
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și