Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.01.2023;

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic „Oltea Doamna”;

PROPUNĂTOR: Denisa Florentina APOSTOL;

CLASA: a II-a A;

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare;

DISCIPLINA: Comunicare în limba română;

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Farmecul iernii;

TEMA LECȚIEI: Scrierea corectă a cuvintelor sa/s-a;

TIPUL LECȚIEI: predare – învățare;

SCOPUL LECȚIEI: formarea deprinderilor de utilizare corectă a cuvintelor sa și s-a în


contexte variate;

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;

3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;

4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să ordoneze corect cuvintele pentrru a obține enunțuri;

O2: Să dea exemple de sintagme corecte ce conțin cuvintele sa/s-a;

O3: Să alcătuiască propoziții ce conțin ortogramele sa/s-a, ținânt cont de regulile nou învățate;

O4: Să completeze lacunele unor enunțuri cu forma corectă a cuvintelor sa/s-a;

O5: Să transforme corect propoziții după modelul dat.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, exercițiul, observația, ciorchinele;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: jetoane, tablă, caiețele de lucru, auxiliar CLR, fișă
de lucru

MODURI DE ORGANIZARE: frontal, individual

RESURSE:

 UMANE: 15 elevi
 TEMPORALE: 45 de minute

BIBLIOGRAFIE:

 Ilie, E., Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2020;
 Hobjilă, A., Limbă și comunicare – perspective didactice. Aplicații pentru învățământul
primar, Editura Universității A.I. Cuza, Iași, 2017;
 Damian, A., Comunicare în limba română – caiet de lucru, Editura Elicart, Argeș, 2022.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției Timp Ob. Conținut instructiv - educativ Strategia didactică Capacități
Crt Op. evaluate
. Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1. Moment 1 min Se creează condiţiile optime pentru Conversația Frontal Capacitatea
organizatoric desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului elevilor de a
didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea recepta și de a
elevilor în activitatea de pregătire. înțelege
mesajul
transmis
2. Verificarea 5 min Se verifică tema atât cantitativ cât și calitativ. Observația Auxiliare Individual Capacitatea de
temei pentru Exercițiul CLR a-și recunoaște
acasă și a-și corecta
eventualele
greșeli
3. Captarea 5 min O1 Pe tablă se vor afla niște jetoane ce conțin niște Conversația Jetoane Frontal Capacitatea
atenției cuvinte; cuvintele sunt amestecate. Le voi Tablă elevilor de a
spune elevilor că misiunea lor este de a pune în Exercițiul ordona
ordine cuvintele pentru a obține două enunțuri. cuvintele ce
Enunțurile vor fi: alcătuiesc un
1. Pe mâna băiatului s-a așezat un fulg de enunț.
nea.
2. Cartea sa conține multe povești
interesante.
Se va purta o scurtă discuție despre cele două Observația
cuvinte ( sa/s-a) care se pronunță la fel dar se
scriu diferit.
4. Anunțarea 1 min Se anunță titlul lecției și se scrie pe tablă. La Conversația Tablă Frontal Capacitatea
temei și a sfârşitul orei elevii vor putea să utilizeze corect Caiețele de elevilor de a
obiectivelor cuvintele sa și s-a în contexte variate, vor ști să lucru recepta și de a
explice de ce s-a folosit cuvântul sa/s-a. înțelege
mesajul
transmis
5. Dirijarea 20 Pornind de la enunțurile obținute vom stabili Conversația Tablă Frontal Capacitatea
învățării min regulile de utilizare a cuvintelor sa/s-a, iar apoi Caiețele de elevilor de a
se vor scrie atât pe tablă cât și în caiețele. Explicația lucru recepta și de a
 Se scrie sa când cuvântul poate fi înțelege
înlocuit cu unul din cuvintele: ei sau Exercițiul mesajul
lui. Exemplu: casa sa – casa ei, casa transmis
lui;
 Se scrie s-a când nu poate fi înlocuit cu
ei sau lui. Exemplu: s-a jucat;
 Cuvintele sa și s-a sunt ortograme. Individual Capacitatea
O2 Cu ajutorul metodei ciorchinelui (unul pentru Ciorchinele elevilor de a
sa, unul pentru s-a) îi voi ruga pe elevi să dea Tablă aplica reguli
și ei câteva exemple pentru utilizarea noi învățate în
ortogramelor. Caiețele de diverse
O3 Îi voi ruga apoi să alcătuiască singuri, în Exercițiul lucru contexte
caiețele, două propoziții, una să conțină Individual
cuvântul sa și cealaltă să conțină cuvântul s-a.
Voi merge printre bănci pentru a verifica, iar
apoi voi numi câția copii pentru a spune
propozițiile alcătuite și le vom scrie pe tablă.

6. Obținerea 10 O4 Elevii vor primi o fișă de lucru. (Anexa 1) Conversația Fișă de lucru Individual Capacitatea
performanței min O5 Exercițiul elevilor de a
opera cu
ortogramele
sa/s-a în
diferite
contexte
7. Încheierea 3 min Îi voi întreba pe elevi titlul lecției de astăzi, îi Conversația Frontal Capacitatea
activității voi ruga să spună oral regulile de utilizare a elevilor de a
ortogramelor sa/s-a nou învățate și îi voi explica regulile
anunța că vom continua ora următoare să de scriere
lucrăm diferite exerciții. corectă a
cuvintelor sa/s-
a
Managementul timpului: Conţinuturile proiectate vor fi selectate în funcţie de limitările temporale, urmând a fi atinse în activităţile
ulterioare.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și