Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Ion Irimescu Fălticeni, Suceava


Profesor: Onesim Cristina-Maria
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VIII-a A
Subiectul lecţiei: Complementul circumstanţial de cauză
Tipul lecţiei: de însușire de noi cunoștințe
Data: 08 04 2019
Competenţe generale: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse

Valori şi atitudini:
 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia
de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi
îmbogăţirea orizontului cultural
 Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală

Competenţe specifice:
1.4 sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice
studiate;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie;

Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să definească corect complementul circumstanţial de cauză;
O2 – să indice întrebările complementului circumstanţial de cauză;
O3 – să identifice corect complementele circumstanţiale de cauză;
O4 – să evidenţieze ce părţi de vorbire determină complementul circumstanţial de cauză;
O5 – să precizeze părţile de vorbire prin care se exprimă complementul circumstanţial de cauză;
O6 – să construiască enunţuri respectând cerinţele date;

Resurse educaţionale:
- capacităţile receptive normale ale elevilor de clasa a VIII-a B;
- timp: 50 min.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, ciorchinele, învăţarea prin descoperire, problematizarea, exerciţiul
de analiză gramaticală, lucrul cu manualul
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişele de lucru, caietele elevilor, coli de flip-chart, marker, tabla, creta, manualul,
auxiliarul
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală şi pe grupe
FORME DE EVALUARE: orală (întărirea răspunsurilor); autoevaluare, interevaluare

Bilbliografie: - Limba româna. Manual pentru clasa a VIII-a, ed. Humanitas, Bucureşti, 2000
Autori: Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian
- Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed. Dacia Educaţional, Cluj-Napoca,
2002
SCENARIUL DIDACTIC

Secvenţe Timp Conţinuturi vizate Activităţi de Strategii didactice Itemi de


didactice învăţare evaluare
Obiective
operaţionale Forme de Resurse Resur-
organiza- proce- se
re durale mate-
riale
I. Moment 2 min. Se consemnează prezenţa Frontal Conversaţia
organizatoric elevilor. introductivă
Se asigură un climat optim
pentru desfăşurarea lecţiei.

II. Verificarea 5 min. Este verificată cantitativ şi Exerciţii de Frontal Conversaţia Auxi- Auxiliar
temei calitativ tema avută pentru împărțire a liarul
acasă. frazelor în
propoziții
III. Captarea 6 min. Profesorul notează pe tablă Exerciţiu de Precizaţi ce parte
atenţiei şi un enunţ, iar elevii trebuie să spargerea de propoziţie
anunţarea precizeze ce parte de gheţii reprezintă
titlului şi a propoziţie este cuvântul Conversaţia cuvintele
competenţe- subliniat. Tabla subliniate în
lor aşteptate Învăţarea Creta enunţurile
EVOCA- Se anunţă titlul lecţiei – Frontal prin următoare:
REA Complementul circumstanţial descoperire Andrei suferă de
de cauză, se notează pe tablă şi sete.
în caiete, apoi se precizează Am întârziat din
obiectivele vizate. cauza celor doi.

IV. Dirijarea - Profesorul împarte fişe de Fişa


învăţării şi lucru (fişele nr.1, 2), urmând să Frontal nr.1
asigurarea se lucreze pe trei grupe. Exerciţiul de Ce este
feed-back-ului Profesorul le solicită elevilor formulare a Fişa complementul
REALIZA- să formuleze definiţia definiţiei Conversaţia nr.2 circumstanţial de
REA complementului circumstanţial euristică cauză?
SENSULUI de cauză, apoi să o noteze în
O1 23 ciorchinele realizat pe fişă, dar Tabla
O2 min. şi pe coala de flip-chart. Care sunt
Urmărind enunţul notat la Problemati- Coala întrebările
începutul lecţiei pe tablă, se Exerciţiu de zarea flip- complementului
O3 identifică întrebările identificare Învăţarea chart circumstanţial de
complementului circumstanţial Pe grupe prin cauză?
de cauză. Se completează descoperire Marker
ciorchinele. Identificaţi ce
Ciorchinele Fişa părţi de vorbire
Cele trei grupe lucrează nr.1 determină
exerciţiile de pe fişe, apoi Conversaţia complementul
completează ciorchinele cu Exerciţiul de Problemati- Fişa circumstanţial de
O4 părţile de vorbire determinate indicare a Pe grupe zarea nr.2 cauză.
O5 de complementul părţilor de Învăţarea Precizaţi prin ce
circumstanţial de cauză şi vorbire prin părţi de vorbire se
părţile de vorbire prin care se determinate descoperire exprimă
exprimă complementul de Frontal complementele
circumstanţial de cauză. complementul circumstanţiale de
circumstanţial cauză.
de cauză

V. Fixarea şi 14 Profesorul împarte fişe de Individual Fişa


asigurarea min. lucru, urmând ca elevii să Exerciţii de Învăţarea nr.3
posibilităţilor lucreze exerciţiile. formulare de prin Auxili- (auxiliar-pg.218-
de transfer a Se rezolva exerciţii din enunţuri descoperire arul 219, ex. 1, 2, 3)
cunoştinţelor auxiliar. Frontal Conversaţia Realizează analiza
Se analizează sintactico- euristică sintactico-
REFLECŢIA morfologic complementele Exerciţii de morfologică a
O6 circumstanţiale de cauză din analiză complementelor
O3 anumite secvenţe literare. gramaticală circumstanţiale de
O4 Câte un elev prezintă ceea ce a cauză.
O5 scris, iar un coleg de clasa
evaluează răspunsurile.
manual

Aprecierea activităţii elevilor Conversaţia Caiete- auxiliar - pg.219,


Frontal le ex. 4, 5
Indicarea temei pentru acasă elevilor
Grupa 1

Fişa nr. 1

1. Identifică complementele circumstanţiale de cauză şi precizează ce parte de vorbire determină:

a) A pierdut din cauza voastră.

b) Nu-şi mai încape în piele de fericire.

c) Oamenii sunt revoltaţi de nedreptatea făcută.

d) Ei n-au mâncat de ruşine.

e) El a luat-o la fugă de frică.

f) Era roşu din pricina furiei.


Grupa 2

Fişa nr. 1

1. Identificaţi complementele circumstanţiale de cauză şi precizaţi prin ce parte de vorbire se exprimă


fiecare dintre ele:

a) Tremură de frig.

b) A lipsit din cauză de boală.

c) A plâns din cauza certurilor.

d) Nu moare din asta.

e) A întârziat din cauza lui.

f) Pentru cei trei te-a certat.

g) A greşit din pricina celor doi.


Grupa 3

Fişa nr. 1

1. Identificaţi complementele circumstanţiale de cauză şi precizaţi prin ce parte de vorbire se exprimă


fiecare dintre ele:

a) Râdea de fericită ce era.

b) De mâhnit, nici nu vorbea.

c) A pierdut maşina din cauza voastră.

d) Îmbolnăvindu-se, a lipsit.

e) De bine ce trăieşte, n-are nici haine.

f) Plouă şi de aceea stau acasă.

S-ar putea să vă placă și