Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

 Unitatea de învăţământ:
 Profesor: Crăciun Sergiu
 Data: 29.11.2016
 Clasele: a VI-a
 Aria curriculară: Limbă şi comunicare
 Disciplina: Limba şi literatura română
 Subiectul lecţiei: Paronimele
 Tipul lecţiei: Predare-învăţare-evaluare
 Durata: 50 de minute
 Scop fundamental: Actualizarea cunoştinţelor despre Paronime şi confuziile create de acestea.

Competenţe specifice:

1.2. Sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context;

1.4. Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;

2.2. Utilizarea relaţiilor de sinonimie, antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral.

1
- Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii de învăţare elevii vor fi capabili:

O1 – Să definească paronimele;
O2 – Să ilustreze prin exemple înţelegerea paronimelor;
O3 – Să construiască enunţuri adecvate cu această categorie lexicală;
O4 – Să creeze jocuri de rol având ca temă confuziile paronimice;
O5 – Să identifice paronime în situaţii de comunicare întâlnite;
O6 – Să explice termenii din cadrul confuziilor paronimice.
- Strategii didactice utilizate:
Metode şi procedee: Conversaţia euristică, problematizarea, jocul de rol, exerciţiul, definirea,
învăţarea prin descoperire, clasificarea, argumentarea;
Moduri de organizare: Frontal, pe grupe, individual;
Mijloace de învăţământ: Manualul de limba română, tabla, caietele elevilor, culegeri de
exerciţii,dicţionare, fişe de lucru, portofoliul, planşe, lucrări de specialitate.

- Surse bibliografice:
Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative,Ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Editura Polirom 2008;
Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, Programe şcolare pentru gimnaziu, în vigoare,
Bucureşti, 2009, (Clasa a VI-a);
Popa, Ion; Popa, Marinela, Limba română pentru gimnaziu, Editura Niculescu, Bucureşti,
2014;
Şerban, Anca; Şerban, Sergiu, Limba română, Manual pentru clasa a VI-a, Editura ALL
Educational, Bucureşti, 2005;
Rusu, Mina-Maria, Exerciţii practice de limba română. Competenţă şi performanţă în
comunicare, Clasa a V-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

2
Scenariu didactic

Nr. Etapele Ob. Timp Conţinuturi Strategii didactice Forme de


crt. Activităţii Op. vizate Metode şi Moduri Mijloace evaluare
procedee de de înv.
organizar
e

1. Organizarea 2` - Se creează cadrul propice activităţii de Organizare şi Manual


clasei pentru predare, învăţare şi evaluare; mobilizare Frontal Tabla
activitatea - - Se efectuează prezenţa şi se consemnează Fişe -
didactică absenţii Caiete

2. Verificarea - 5` - Sunt verificate şi corectate caietele de teme Verificare şi Individu- Caiete de


temei de acasă şi acasă şi cunoştinţele parcuse în lecţiile corectare al teme acasă Scris
a cunoştinţelor precedente; Evaluare şi frontal Fişe de Oral
- Se oferă explicaţii şi lămuriri iniţială lucru

3. Anunţarea - 2` - Profesorul prezintă titlul lecţiei şi obiectivele Introducere Tabla


subiectului ce se vor parcurge în cadrul activităţii realizată de Frontal Caiete de -
lecţiei şi a didactice; către profesor teme în
obiectivelor - Sescrie titlul pe tablă. clasă

4. Captarea O1 6` - Pentru început profesorul le cere elevilor să Dialogul Caiete de


atenţiei fie atenţi la cele două imagini din manual, euristic Frontal teme în Scris şi
pag.54. Se vor citi propoziţiile după care se clasă Oral
vor oferi explicaţii cu privire la cele două Observarea
situaţii de comunicare ivite; sistematică
- Cele două imagini din manual se vor discuta.

5. Conducerea O1 20` - Pe baza situaţiilor discutate şi a altor Definirea Se vor


învăţării Clasificarea completa
exemple oferite din clase anterioare, elevii
Exemplifica- spaţiile
citesc şi consemnează, schematic, în caiete, re Frontal goale
O2 Oral şi scris
3
definiţia Paronimelor şi câteva exemple de
Explicaţia
confuzii paronimice;
Evaluarea
O3 - Pentru fixarea cunoştinţelor, elevii au de se va realiza
şi pe
parcurs exerciţiul din manual de la Exprimaţi-
Exerciţiul de parcursul
vă corect! Propoziţiile şi spaţiile cu semnul fixare Tabla activităţii de
O4 Caietele recapitulare
întrebării vor fi scrise atât la tablă cât şi în
În echipe de clasă
caiete; Manualul
- În cadrul rezolvării cerinţelor, elevii se vor
O5
folosi şi de dicţionare care să conţină cuvinte
şi confuzii paronimice;
- În continuare se vor efectua şi exerciţiile de la
Spuneţi-vă părerea.

6 Asigurarea O3 12` - În această etapă elevii, grupaţi câte doi, vor Exerciţiul de Scris
feefback-ului primi pe un bileţel cuvinte paronimice. consolidare a Individu- Fişă de şi
O4
Pornind de la cuvintele scrise pe bileţel, cunoştinţelor al lucru- prezentare
O5 aceştia au de alcătuit un scurt dialog în acre să expert
Observare orală
includă cei doi termeni aflaţi în situaţie de sistematică (Anexa oral
confuzie paronimică. Prezintă primele cinci nr. 2)
echipe care au terminat.
- Despre ce am discutat astăzi la ora de limba
7. Asigurarea O5 5` română? Profesorul le atrage atenţia elevilor Culegere Cerinţele
retenţiei şi a O6 despre necesitatea învăţării acestei lecţii. Tema acasă Individu- de vor fi
transferului - Tema de acasă: Alcătuiţi un dialog de maxim Evaluare al exerciţii şi rezolvate în
zece rânduri, o situaţie de comunicare, în care finală caietele de scris
să utilizaţi confuzii paronimice. Se va acasă
parcurge şi exerciţiul din manual de la
exersaţi.
- Se vor face aprecierile la finalul orei, notarea
elevilor care s-au implicat în activitate

4
Anexa nr. 1 – Oglinda tablei

29.11.2016
Paronimele

 Definim paronimele;
 Aducem exemple pentru înţelegerea
acestora;
 Identificăm confuzii paronimice în
anumite situaţii de comunicare;
 Aplicăm aspectele învăţate.

Definiţie: Paronimele sunt cuvinte


foarte apropiate ca formă, dar cu
înţeles diferit.
Exemple: campanie∕companie;
familiar∕familial; literar∕literal;
eminent∕iminent etc.

Exerciţii:
1. Profesorul a ? corect ăspunsurile
elevilor.
2. La fereastră a fost montat un ?
nou.
3. Rândul scris mai în interior se
numeşte ?
5
4. Iarna este un anotimp ?

Anexa nr. 2

 Paronimele, situaţii de comunicare

Calitate∕caritate
Geantă/jantă
Solitar∕solidar
Pronume∕prenume
Numerar∕numeral
literar∕literal
Fisă∕fişă
Familiar∕familial
Atenţie la dialogul colegilor!
Investi∕învesti
Scrieţi pe caiete paronimele auzite!
Insera∕însera
Corectaţi eventualele greşeli în utilizarea
Anual∕anuar termenilor!

Temporal∕temporar Explicaţi de ce unii vorbitori se confruntă cu


aceste situaţii
Eminent∕iminent
Ce soluţii s-ar putea găsi pentru a stopa acest
Atlas ∕atlaz fenomen lexical?

Ce alte greşeli se mai întâlnesc foarte des în


comunicare?

S-ar putea să vă placă și