Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 01.02.2023
Clasa a V a
Obiectul: Limba romana
Subiectul: Predicatul verbal
Tipul lectiei: Insusirea de noi cunostinte
Profesor:
Durata: 45 min.

Obiective cadru:

 Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral


 Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili sa :

- sa defineasca predicatul;
- sa identifice predicatul verbaldin exprimarea orala si scrisa;
- sa identifice partea de vorbire prin care este exprimat predicatul
verbal;
- sa construiasca propozitii si fraze corecte d.p.d.v. grammatical;
- sa identifice valoarea predicative a verbului a fi;

Strategie didactica:

Metode si procedee:- conversatia, exercitiul(de completare,de analiza


gramaticala, creator), explicatia, munca in echipa, invatarea prin descoperire

Materiale si mijloace: fise de lucru, schema lectiei,texte lingvistice


Scenariul didactic

Momentele
lectiei si Timp Continuturi Forme Metode si Resurse Probe de
obiectivele de procedee evaluare
operationale organiza
re
- verificarea
prezentei elevilor
Moment - asigurarea
organizatoric 2’ conditiilor optime Frontal Conversatia
ptr.desfasurarea in
mod eficient a
evenimentelor
instruirii
- verificarea temei
ptr acasa si
corectarea Frontal Conversatia Caietele Elevilor li se
Verificarea eventualelor elevilor solicita sa-si
temei si greseli; aminteasca
actualizarea 5’ - elevii sunt notiunile
cunostintelor solicitati sa-si Individual Expunerea generale despre
insusite aminteasca predicat
anterior aspecte generale
privind
predicatul(definiti
e, clasificare,
intrebari)
- elevii sunt
solicitati sa Jocul didactic
sublinieze verbele Elevii identifica
Captarea dintr-o serie de Pe grupe Lucrul in Fisa de verbele din lista
atentiei 4’ cuvinte si sa echipa lucru de cuvinte
incercuiasca nr.1
initialele fiecarui Invatarea prin
verb, descoperind descoperire
titlul noii lectii
-se scrie pe tabla
Conducerea un text dupa
invatarii si 38’ dictare si se
asigurarea solicita elevilor sa Observatia Tabla
feed-back- sublinieze Individua
ului predicatele si sa l
identifice partile Caietele
O1; O2; O3; de vorbire prin Elevii identifica
O4; O5; O6; care sunt predicatele din
O7 exprimate; Descoperirea text
-elevii subliniaza si partile de
si identifica vorbire prin care
partile de vorbire; Frontal Explicatia se exprima
-elevii descopera
ca predicatul
verbal se exprima
prin verbe la
moduri personale
predicative;
descopera astfel si Conversatia Elevii identifica
definitia si definitia si
intrebarile intrebarile
predicatului predicatului
verbal; verbal
- profesorul scrie
pe tabla definitia,
intrebarile si
partile de vorbire
prin care se
exprima
predicatul verbal;
- elevii sunt Individua
solicitati sa l Fisa de
rezolve exercitii lucru
de pe fisa nr.2; Elevii rezolva
- elevii stabilesc exercitiile din
topica si Observatia fisa nr. 2
punctuatia
predicatului Descoperirea
verbal;
- elevii sunt Exercitiul
solicitati sa Individua
completeze l
spatiile punctuate Descoperirea
cu verbe la Observatia Tabla
modurile si Exercitiul
timpurile indicate
- elevii rezolva Individua Analiza
ex.3, fisa nr.2 l gramaticala
- elevii vor
rezolva si ex 4, Observatia Fisa de Elevii rezolva
fisa nr.2 exercitii exercitiul 4 din
identificand Lucrul in Exercitiul fisa nr.2 si
valoarea perechi identifica
predicative a Descoperirea valoarea
verbului A FI predicative a
verbului A FI

Asigurarea Tema pentru acasa: Realizeaza o reclama distractiva si subliniaza


retentiei si a 1’ predicatele.
transferului
Fisa de lucru nr. 1

Subliniati verbele din lista de cuvinte de mai jos si incercuiti initiala fiecarui
verb:

acasa viata
povestesc vaneaza
noi lamaie
radeau eram
masina randunica
este rontaie
rosu bea
doream bivol
unsprezece alearga
intra cotofana
cauta latra
amar Harry Potter
alegeti miau!
Banica astronaut
terminasera
Fisa de lucru nr. 2

1. Subliniati predicatele si stabiliti locul acestora in propozitie:

a) Invata elevul pentru o nota mai buna.


b) Baiatul silitor invata cu placere.
c) Copiii din clasa a V a au invatat.

a)………………………………………………………..
b)………………………………………………………..
c)………………………………………………………..

2. Transcrieti textul cu predicatele corespunzatoare punand verbele la


modurile si timpurile indicate in paranteza:

(mod indicativ,timp perfect compus ) primavara. Toata natura (mod


indicative,timp prezent) la viata. De acum soarele(mod indicative, timp viitor)
mai puternic. Ghioceii incep (mod conjunctiv,timp prezent) in crang, iar eu
(mod cond. optativ, timp prezent) sa-I culeg.

3. Analizati predicatele din textul urmator:

“ Si odata pornesc ei teleap teleap!”


(I.Creanga, Amintiri din copilarie)
“ Rasunau dealurile si vaile si apele raurilor pe unde trecea mandra ceata
de voinici.”
(Al. Odobescu, Pseudokynegeticos)
“ Cum am zis, mergea incet si ganditor.”
( C. Negruzzi, Sobieski si romanii)

4. Identificati valorile verbului A FI din urmatoarele enunturi:

Sunt in parc si admir florile.


Cartile si caietele sunt in ghiozdan.
Pasarea era in colivie.
Copilul este istet.

Textul ptr dictare la tabla:


“ Ea isi infingea furca cu caierul de in in brau si incepea sa traga si sa
rasuceasca un fir lung si subtire. ( Barbu Delavrancea, Bunica)

S-ar putea să vă placă și