Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

 Unitatea de învăţământ:
 Profesor: Motişan Laura
 Data: 5.12.2019
 Clasele: a VI-a
 Aria curriculară: Limbă şi comunicare
 Disciplina: Limba şi literatura română
 Subiectul lecţiei: Etapele acţiunii în naraţiunea ,,Căprioara” de Emil Gârleanu
 Tipul lecţiei: Predare-învăţare
 Durata: 50 de minute

Motivaţia: această lecţie este valoroasă deoarece dezvoltă gândirea critică a elevilor, oferindu-le posibilitatea de
a-şi exprima punctul de vedere în legătură cu un text literar, de a se implica activ prin formularea unor opinii
personale, de a-şi împărtăşi ideile celorlalţi colegi. Lecţia formează abilităţi de comunicare orală şi de
redactare.

Competenţe specifice:

1
2.1. Înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral;
2. 4. Adaptarea vorbirii la partenerii şi la situaţia de comunicare/situaţii de comunicare diverse;
3. 1. Identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;
4. 4. Redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi contexte diferite.

- Competenţe derivate:
La sfârşitul activităţii de recapitulare elevii vor fi capabili:

C1 – Să recunoscă personajele participante la acţiune;


C2 – Să prezinte etapele acţiunii din naraţiunea dată;
C3 – Să exemplifice în textul-suport etapele acţiunii;
C4 – Să evidenţieze momente semnificative ale naraţiunii;
C5 – Să arate rolul unor termeni în desfăşurarea acţiunii;
C6 – Să exprime opinia despre mesajul general din textul citit.
- Strategii didactice utilizate:
Metode şi procedee: Conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, definirea, învăţarea prin
descoperire, clasificarea, argumentarea;
Moduri de organizare: Frontal, pe grupe, individual;
Mijloace de învăţământ: Manualul de limba română, tabla, caietele elevilor, culegeri de exerciţii,
fişe de lucru, portofoliul, planşe, lucrări de specialitate.

- Surse bibliografice:
Andrău, Ioan, Elemente de teorie literară pentru elevi, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1986;
Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative,Ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Editura Polirom 2008;

2
Popa, Ion; Popa, Marinela, Limba română pentru gimnaziu, Editura Niculescu, Bucureşti,
2014;
Rusu, Mina-Maria, Exerciţii practice de limba română. Competenţă şi performanţă în
comunicare, Clasa a V-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

Scenariu didactic

Nr. Etapele Com Dur Conţinuturi Strategii didactice Forme de


crt. Activităţii deriv a-ta vizate Metode şi Moduri Mijloace evaluare
procedee de de înv.
organizar
e

1. Organizarea 2` - Se creează cadrul propice activităţii de predare, Organizare şi Manual


clasei pentru învăţare şi evaluare; mobilizare Frontal Tabla
activitatea - - Se efectuează prezenţa şi se consemnează Fişe -
didactică absenţii Caiete

2. Verificarea - 5` - Sunt verificate şi corectate caietele de teme Verificare şi Individu- Caiete de


temei de acasă şi acasă şi cunoştinţele parcuse în lecţiile corectare al teme acasă Scris
a cunoştinţelor precedente; Evaluare şi frontal Fişe de Oral
- Se oferă explicaţii şi lămuriri iniţială lucru

3. Anunţarea - 2` - Pornind de la textul parcurs în lecţia precedentă Tabla


subiectului profesorul prezintă în continuare titlul Introducere Frontal Caiete de -
lecţiei şi a activităţii şi obiectivele ce se vor parcurge în realizată de teme în
obiectivelor cadrul orei: Etapele acţiunii în naraţiunea către profesor clasă
,,Căprioara” de Emil Gârleanu

4. Captarea C1 6` - În această etapă profesorul va solicita în scris, o Dialogul Caiete de


atenţiei scurtă descriere a unui animal sălbatic pe care euristic Frontal teme în Scris şi
l-au văzut într-o excursie la pădure sau într-o clasă Oral
grădină zoologică; Observarea
- Se discută câteva descrieri ale elevilor. sistematică

3
Profesorul

5. Conducerea C1 20` - Înainte de a trece la etapele acţiunii profesorul Explicaţia


învăţării Se vor
face o trecere în revistă a ideilor principale din
completa
textul literar-suport şi personajele care participă Frontal spaţiile
C2 goale din
la acţiune;
schema de
- Vor fi consemnate în caiete şi pe tablă, Definirea pe fişă
Clasificarea Tabla Oral şi scris
schematic, denumirea etapelor acţiunii într-o
C3 Exemplifica- Caietele
naraţiune; re de clasă Evaluarea
Fişe de se va realiza
- Plecând de la datele discutate, profesorul va
lucru şi pe
C4 distribui elevilor, grupaţi în echipe de câte doi, (Anexa parcursul
Exerciţiul de În echipe nr.2) activităţii de
o fişă de lucru, un tabel cu spaţii goale, pe care
fixare recapitulare
trebuie să le completeze. Pe tablă există câte un
C5
spaţiu liber pentru fiecare etapă. Aceste spaţii
vor fi completate de către elevi în timpul
discuţiilor pe baza fişei;(Vezi Anexa nr. 2)
- Tabelul se va completa cu ajutorul textului-
suport.

6 Asigurarea C3 12` - Pentru fixare şi consolidare, elevii au de Exerciţiul de Scris


feefback-ului parcurs o fişă de lucru-expert cu întrebări din consolidare a Individu- Fişă de şi
C4
naraţiunea ,,Căprioara” cunoştinţelor al lucru- prezentare
C5 - Se vor asculta răspunsuri date de elevi şi se expert
Observare orală
oferă explicaţiile necesare. sistematică (Anexa oral
nr. 3)
- Despre ce am discutat astăzi? Care sunt etapele
7. Asigurarea C5 5` acţiunii? Tema acasă Culegere Cerinţele
retenţiei şi a C6 - Tema de acasă: Din culegere, de la pagina 40, Evaluare Individu- de vor fi
transferului C7 exerciţiile de la Naraţiune; finală al exerciţii şi rezolvate în
- Se vor face aprecierile la finalul orei, notarea caietele de scris
4
elevilor care s-au implicat în activitate acasă

Anexa nr. 1 – Oglinda tablei

5.12.2019
Etapele acţiunii în naraţiunea ,,Căprioara”
De Emil Gârleanu

 Personaje participante la acţiune;


 Etape ale acţiunii în opera literară;
 Identificarea etapelor acţiunii în textul dat;
(Spaţiu pentru explicaţii ale profesorului)
 Exemple şi aplicaţii.

Etapele unei naraţiuni sunt:


1. Situaţia iniţială
_____________________________________________________
_
2. Cauza care modifică situaţia iniţială
_____________________________________________________
_
3. Desfăşurarea acţiunii
_____________________________________________________
_
4. Depăşirea situaţiei dificile
_____________________________________________________
5. Situaţia finală
_____________________________________________________
_

S-ar putea să vă placă și