Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

 Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Vornicu Simion Tăutu” Comăneşti

 Profesor: Crăciun Sergiu

 Data: 17.10.2016 (S 6, Sem. 1)

 Clasele: a VIII-a

 Aria curriculară: Limbă şi comunicare

 Disciplina: Limba şi literatura română

 Subiectul lecţiei: Derivarea ca mijloc de îmbogățire a vocabularului

 Tipul lecţiei: Actualizarea cunoștințelor

 Durata: 50 de minute

 Scop fundamental: Actualizarea cunoştinţelor despre mijlocul intern de îmbogățire a vocabularului,


derivarea.

Competenţe specifice:

1.3. Sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat;

2.2. Utilizarea în mod nuanțat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral;

1
3.2. Sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogățire a vocabularului și a
categoriilor semantice studiate.

- Obiective operaţionale:

La sfârşitul activităţii de învăţare elevii vor fi capabili:

O1 – Să precizeze mijloacele de îmbogățire a vocabularului;


O2 – Să clasifice aceste mijloace de îmbogățire a vocabularului;
O3 – Să definească clasa lexicală a derivării;
O4 – Să arate modalitățile de derivare a unor cuvinte date;
O5 – Să recunoască tipurile derivării învățate;
O6 – Să ortografieze acest mojloc de îmbogățire a vocabularului.
- Strategii didactice utilizate:
Metode şi procedee: Conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, definirea, învăţarea prin
descoperire, clasificarea, exemplificarea;
Moduri de organizare: Frontal, pe grupe, individual;
Mijloace de învăţământ: Manualul de limba română, tabla, caietele elevilor, culegeri de exerciţii, fişe
de lucru, portofoliul, planşe, lucrări de specialitate.
- Surse bibliografice:
Dobra, Sofia; Crişan, Alexandru, Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2012;
Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative,Ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Editura Polirom 2008;

2
Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, Programe şcolare pentru gimnaziu, în vigoare,
Bucureşti, 2009, (Clasa a VII-a);
Popa, Ion; Popa, Marinela, Limba română pentru gimnaziu, Editura Niculescu, Bucureşti,
2014;
Rusu, Mina-Maria, Exerciţii practice de limba română. Competenţă şi performanţă în
comunicare, Clasa a V-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009;
Topan, Claudia (coord. teste), Evaluarea Naţională, Ghid complet. Limba şi literatura
română. Editura Delfin, Bucureşti, 2016.

Scenariu didactic
Nr. Etapele Ob. Timp Conţinuturi Strategii didactice
crt. Activităţii Op. vizate Moduri de
Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizar de înv. evaluare
e

1. Organizarea clasei 2` - Se creează cadrul propice Manual


pentru activitatea activităţii de predare, învăţare şi Organizare şi Frontal Tabla
didactică - evaluare; mobilizare Fişe -
- Se efectuează prezenţa şi se Caiete
consemnează absenţii

2. Verificarea temei de - 5` - Sunt verificate şi corectate Verificare şi Individu- Caiete de


acasă şi a cunoştinţelor caietele de teme acasă şi corectare al teme acasă Scris
cunoştinţele parcuse în lecţiile Evaluare şi frontal Fişe de Oral
precedente; iniţială lucru
- Profesorul intervine și explică
acolo unde elevii au întâmpinat
dificultăți.

3
3. Anunţarea subiectului - 2`
lecţiei şi a obiectivelor - Un capitol foarte important în
studiul lexicului îl constituie
mojloacele de îmbogățire a Introducere Tabla
vocabularului. Ca atare, astăzi se realizată de Frontal Caiete de
va pune accent pe derivarea ca către teme în -
mijloc intern de îmbogățire a profesor clasă
vocabularului; Planșe
- Profesorul va scrie la tablă titlul
lecției și le va aminti că aceasta
este o lecție de actualizare a
cunoștințelor întrucât a fost
parcursă și în clasele anterioare.

Spargerea ghieții...
4. Captarea atenţiei O1 6` - Pentru început, profesorul le va
solicita elevilor de clasa a VIII-a Culegere
să răsfoiască culegerea de de pregătire
pregătire privind Evaluarea Conversaţie
Scris şi
Națională (a se vedea sursele euristică Caiete de
Oral
bibliografice din partea I a Frontal teme în
Elevii
proiectului de față); clasă
răspund oral
- Mai exact, se vor parcurge Individ. Fișe de
și scris la o
cerințele din partea I a modelului Observarea recapitulare
serie de
de evaluare. Prin deducere, elevii sistematică
întrebări
au de observat, constatat faptul că
o serie de cerințe fac trimitere
direct la aspectul lexical al
derivării sau alte exerciții de
vocabular.
- Se poartă câteva discuții pe
această temă, inclusiv rezolvarea
cerințelor.
Actualizarea și aplicarea
6 Asigurarea feefback-ului O3 12` - Parcurgerea unei fișe individuale Scris
de lucru, fișa-expert; şi prezentare
O4
- Itemii din cadrul fișei de lucru vor orală
O5 fi de tip obiectiv și semiobiectiv. Culegere oral
Astfel, elevii clasei a VIII-a vor Exerciţii de Individ. Manual
4
avea de parcurs exerciții cu consolidare a
privire la derivarea unor cuvinte, cunoştinţelor
tipurile derivării, să prezinte
mijloace de îmbogățire a unor
termeni identificați în texte\
fragmente date. (Vezi anexa nr.
3)
- Eseul de cinci minute (Vezi Autoevaluare
7. Asigurarea retenţiei şi a O5 5` anexa nr. 4); Cerinţele vor
transferului O6 - Tema de acasă: Exercițiile din Tema acasă Individu- Caietele de fi rezolvate
culegere de la pagina 10 și 11 dar Evaluare al acasă, în scris
și din manual de la pagina 27; finală culegere
- Se vor face aprecierile la finalul
orei, notarea elevilor care s-au
implicat în activitate.

Anexa nr. 1 – Oglinda tablei

17.01.2016
Derivarea ca mijloc de îmbogățire a vocabularului

Ce urmărim ora aceasta?

 Precizăm și definim mijloacele de Anexa nr. 2

îmbogățire a vocabularului; Învățăm prin metoda Ciorchinelui

 Clasificăm aceste mijloace de îmbogățire


a vocabularului;
 Defininim clasa lexicală a derivării;
 arate modalitățile de derivare a unor
cuvinte date;
5
 Recunoaștem tipurile derivării învățate;
 Ortografiem mojloacele de îmbogățire a
vocabularului.

 Alte discuții, observații și exerciții la tablă:

S-ar putea să vă placă și