Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

 Unitatea de învăţământ:
 Profesor: Crăciun Sergiu
 Data: 29.11.2016
 Clasele: a VIII-a
 Aria curriculară: Limbă şi comunicare
 Disciplina: Limba şi literatura română
 Subiectul lecţiei: Predicatul nominal (actualizare)
 Tipul lecţiei: Predare-învăţare-evaluare
 Durata: 50 de minute
 Scop fundamental: Actualizarea cunoştinţelor despre categoria sintactică de predicat nominal şi
aplicarea cunoştinţelor asimilate în situaţii de comunicare date.

Competenţe specifice:
1.4. Sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2. 3. Utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
4.2. Utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintactice, folosind adecvat semnele
ortografice şi de punctuaţie.

1
- Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii de învăţare elevii vor fi capabili:

O1 – Să definească predicatul nominal;


O2 – Să precizeze structura acestui tip de predicat;
O3 – Să evidenţieze verbele copulative;
O4 – Să arate părţile de vorbire ale numelui predicativ;
O5 – Să identifice predicatul nominal în texte diverse;
O6 – Să construiască propoziţii sau enunţuri cu predicate nominale;
O7 – Să ortografieze predicatul nominal.
- Strategii didactice utilizate:
Metode şi procedee: Conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, definirea, învăţarea prin
descoperire, clasificarea, argumentarea;
Moduri de organizare: Frontal, pe grupe, individual;
Mijloace de învăţământ: Manualul de limba română, tabla, caietele elevilor, culegeri de exerciţii,
fişe de lucru, portofoliul, planşe, lucrări de specialitate.
- Surse bibliografice:
Dobra, Sofia; Crişan, Alexandru, Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2012;
Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative,Ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Editura Polirom 2008;
Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, Programe şcolare pentru gimnaziu, în vigoare,
Bucureşti, 2009, (Clasa a V-a);
Popa, Ion; Popa, Marinela, Limba română pentru gimnaziu, Editura Niculescu, Bucureşti,
2014;
Rusu, Mina-Maria, Exerciţii practice de limba română. Competenţă şi performanţă în
comunicare, Clasa a V-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009;
Topan, Claudia (coord. teste), Evaluarea Naţională, Ghid complet. Limba şi literatura
română. Editura Delfin, Bucureşti, 2016.
2
Scenariu didactic

Nr. Etapele Ob. Dur Conţinuturi Strategii didactice Forme de


crt. Activităţii Op. a-ta vizate Metode şi Moduri Mijloace evaluare
procedee de de înv.
organizar
e

1. Organizarea 2` - Se creează cadrul propice activităţii de predare, Organizare şi Manual


clasei pentru învăţare şi evaluare; mobilizare Frontal Tabla
activitatea - - Se efectuează prezenţa şi se consemnează Fişe -
didactică absenţii Caiete

2. Verificarea - 5` - Sunt verificate şi corectate caietele de teme Verificare şi Individu- Caiete de


temei de acasă şi acasă şi cunoştinţele parcuse în lecţiile corectare al teme acasă Scris
a cunoştinţelor precedente; Evaluare şi frontal Fişe de Oral
- Se oferă explicaţii şi lămuriri iniţială lucru

3. Anunţarea - 2` - Se continuă cu predicatul, Predicatul nominal; Introducere Tabla


subiectului - Profesorul anunţă titlul lecţiei şi prezintă realizată de Frontal Caiete de -
lecţiei şi a obiectivele operaţionale din cadrul activităţii. către profesor teme în
obiectivelor clasă

4. Captarea O1 6` - Pentru început elevii au de alcătuit câteva


atenţiei enunţuri cu următoarele cuvinte: profesor, Conversaţie Caiete de
elev, şofer, inginer, cântăreţ, strungar etc. euristică teme în Scris şi
- Un număr de propoziţii vor fi scrise şi la tablă. Frontal clasă Oral
Sunt luate în discuţie părţile constitutive ale Observarea
propoziţiei: Subiect-Verb copulativ-Nume sistematică
predicativ.
- El este un profesor sufletist. (Cum este?)
- În acelaşi context profesorul va scrie pe tablă o
altă propoziţie în care să existe Complementul
circumstanţial de mod, care conţine aceeaşi
întrebare, Cum?; El merge repede. (cum

3
merge?)

5. Conducerea O1 20` - În această moment al lecţiei profesorul va scrie


învăţării Se vor
pe tablă cuvintele-cheie, aduse în discuţie în completa
exemplele date anterior apoi le va încercui; spaţiile
O2 goale din
- Predicat nominal, structură, verbe copulative, Frontal schema de
Definirea pe tablă
nume predicative, conceptele trebuie organizate Clasificarea Tabla
Oral şi scris
O3 şi explicate. Se creează o conexiune între Exemplifica- Caietele
re de clasă Evaluarea
concept şi semnificaţie; Informaţiile astfel (Anexa se va realiza
obţinute vor fi consemnate şi pe caiete de către nr.1) şi pe
O4
elevi. În acelaşi timp, tot elevii, ghidaţi de Exerciţiul de parcursul
fixare activităţii de
profesor, se vor implica în completarea În echipe recapitulare
O5 schemelor de pe tablă;
- Pe durata completării cadranelor profesorul va
oferi explicaţii şi va corecta acolo unde
situaţiile sunt neclare. Vezi structura schemei
în anexa nr.1, Oglinda tablei.

6 Asigurarea O3 12` - În echipe de câte doi elevi, se vor parcurge Exerciţiul de Scris
feefback-ului O4 exerciţiile din fişa de lucru (Anexa nr. 2); consolidare a Individu- Fişă de şi
- Fişele se vor completa de către elevi cu cunoştinţelor al lucru- prezentare
O5 expert
intervenţiile de corectură a profesorului. orală
(Anexa oral
nr. 3)
- Eseul de 5 minute (Anexa nr. 3) Autoevaluare
7. Asigurarea O5 5` - Tema de acasă: Din manual, de la pagina 82, Tema acasă Manualul Cerinţele
retenţiei şi a O6 exerciţiile 1, 3 şi 5. Evaluare Individu- şi caietele vor fi
transferului O7 - Se vor face aprecierile la finalul orei, notarea finală al de acasă rezolvate în
elevilor care s-au implicat în activitate scris

4
Anexa nr. 3 – Oglinda tablei

29.11.2016
Predicatul nominal

 Definiţia predicatului nominal;


 Structura predicatului nominal;
 Verbele copulative;
 Prin ce se exprimă numele predicativ;
 Exemple şi aplicaţii.

S-ar putea să vă placă și