Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Chimie
Data:
Şcoala:
Profesor:
Clasa: a VIII-a B
Nr.ore/săpt.: 2
Unitatea de învăţare: BAZE
Subiectul lecţiei: Baze- definiţie, formulă generală, denumire, clasificare .
Tipul lecţiei:Lecție de comunicare de noi cunoștințe.
Scopul lecţiei:verificarea cunoștințelor legate de acizi și acumularea unor
informații noi despre baze .
Bibliografie (manual): Sanda Fătu, Felicia Stroe, Constantin Stroe "Chimie -
manual pentru clasa a VIII-a" , Ed. CORINT.
Obiective operaționale
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:
1. să definească bazele;
2. să scrie formula generală a bazelor precum şi exemple de baze;
3. să denumească şi să clasifice bazele;
4. să aplice cunoştinţele acumulate în rezolvarea de exerciţii si probleme.
Obiective formative:
- dezvoltarea capacitaţii de a valorifica cunoștinţele însuşite anterior;
- formarea deprinderilor de muncă intelectuală;
- formarea unui limbaj specific chimiei.

Metode didactice utilizate: conversația euristică, experimentul, observaţia,


descoperirea dirijată, harta conceptuală ierarhică,modelarea, rezolvarea de exerciţii şi
probleme.

Materiale didactice: , substanţe şi ustensile de laborator , tablă, manual, fişă de


evaluare –rebus.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode si Forme Evaluare


lecţiei (min) elevilor mijloace de
didactice activitate
Moment 1min Salutul Se pregătesc Conversaţia Frontal
organizatoric Verifică ţinuta elevilor si notează absenţele pentru lecţie.
Actualizarea 5min Adresează elevilor întrebări legate de Completează la Conversaţia Frontal Observarea
cunoştinţelor clasificarea substanţelor chimice şi îi tablă o hartă Harta sistematică
asimilate pofteşte să prezinte la tablă această conceptuală conceptuală
anterior clasificare într-o hartă conceptuală. referitoare la
clasificarea
substanţelor
Captarea 6min Profesorul are pe masă două pahare Efectuează Experimentul Frontal Observarea
atenţiei Berzelius cu două soluţii diferite(un acid și experimentul şi Observaţia, sistematică
o bază) şi pofteşte un elev să adauge câteva precizează tipul Explicaţia
picături de indicator acido – bazic. fiecarei soluţii în
funcţie de culoare.
Anuntarea 1min Scrie pe tabla titlul lectiei: Baze- Definiţie, Ascultă, Expunerea Frontal
temei si a formulă generală, denumire şi clasificare receptează şi Explicaţia
obiectivelor Anunţă obiectivele lecţiei notează tema
lectiei lecţiei.
Dirijarea 30 min Profesorul scrie la tablă mai multe formule Elevii răspund Explicaţia Frontal Observarea
învăţării de baze si cere elevilor câteva informaţii pe întrebărilor. Observaţia Individu sistematică
care aceştia le cunosc sau pe care le pot al
desprinde doar văzând formulele (ce fel de
substanţe sunt, cum se numeşte gruparea
-OH şi ce valenţă are ea, ce fel de substanţe
sunt situate în faţa grupării -OH).
Obţinerea În funcţie de răspunsurile date la întrebări Cu ajutorul Descoperirea
performanţei elevii sunt solicitaţi, sub îndrumarea profesorului, dirijată
profesorului, să definească bazele ca mai definesc bazele şi
apoi, tot ei, să deducă şi să scrie formula scriu formula
generală a acestora. generală a
Profesorul prezintă regula de denumire a acestora;
bazelor (hidroxid de+ numele metalului -
dacă metalul are valenţă variabilă se elimină
prepoziţia de şi se adaugă la numele
metalului sufixul - os sau -ic, după cum
este valenţa metalului, inferioară sau
Conexiunea superioară). Denumesc bazele
inversă Solicită elevilor să denumească bazele scrise pe tablă;
scrise de acesta pe tablă.
Profesorul clasifică bazele(după culoare: Scriu în caiete
albe şi colorate, după solubilitate: solubile, noţiunile noi.
greu solubile şi insolubile şi după tărie: tari
şi slabe).
Evaluarea 5 min Pentru a verifica dacă noţiunile au fost Completează Descoperirea Frontal Observarea
înţelese, propune elevilor completarea unui rebusul pe fișa de dirijată sistematică
rebus din fișa de lucru. lucru.
Se fac aprecieri asupra întregii activităţi.
Anunţarea 2 min Pagina 69 “Verifică-te singur” . Notează tema Explicaţia
temei pentru pentru acasă
acasă
REBUS
1.-se dizolvă in apă;
2.-culoare de recunoaştere a bazelor cu ajutorul turnesolului;
3.-utilizare importantă a soluţiei saturate, numită lapte de var;
4.-substanţă care îşi modifică culoarea, în roşu, în mediu bazic;

Rezolvarea rebusului

S-ar putea să vă placă și