Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data : 11 mai 2012


Clasa: a VII-a
Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII Arini
Obiectul: limba şi literatura română
Propunător: Simona Scurtu
Subiectul: Adverbul interogativ, relativ și nehotărât
Tipul lecţiei: mixtă
Locul lecţiei în modul:
Competenţe generale, sociale şi civice:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de
mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în
scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de
mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Valori şi atitudini

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a


gustului estetic în domeniul literaturii
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu
diversele mesaje receptate
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin
conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin
nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră
pozitivă, responsabilă din punct de vedere social

1
4. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi
recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi
îmbogăţirea orizontului cultural
5. Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală

Competenţe specifice

1.1. identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în


scopul înţelegerii sensului global al acestuia
1.2. identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere
dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a
acestora
1.3. sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în
scopul clarificării acestora
1.4. sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui
enunţ şi/ sau a formelor lexicale
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui
comportament comunicativ adecvat
2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral
2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de
comunicare
2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere
gramatical
2.4. adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/
situaţii de comunicare diverse
2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare
3.1. identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text
3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text
narativ
3.3. identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar
sau nonliterar
3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale
învăţate
3.5. Folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea

2
4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un
plan
4.2. utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate
adecvate temei date
4.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere
gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie
4.4. redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în
contexte variate

Obiective operaţionale:
a) cognitive:

O.C.1.- să definească adverbul;


O.C.2. – să identifice adverbele din exprimarea
orală;
O.C..3. – să clasifice tipurile de adverbe după
criteriile studiate;
O.C.4. – să facă diferența între tipurile de adverb
studiate anterior și cel interogativ, relativ sau nehotărât;
O.C.5 - să recunoască tipurile de adverb învățate în
diferite texte;
b) afective:
O.A.1. – elevii vor dovedi deschidere spre învăţarea
problematizantă;
O.A.2. – elevii vor fi interesaţi de comunicarea prin diferite
feluri de propoziţii;
c) psihomotorii:
O.P.M.1. – să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de
comunicare;
O.P.M.2. – să-şi dirijeze mişcările pentru a folosi în mod
igienic materialul didactic;

Resurse:
Bibliografice:

3
a) oficiale: Programa aprobată de MECI, Bucureşti,
2009;
b) metodico-didactice: Gherghina, Dumitru,
Dănilă, Ioan, Metodica predării limbii şi
literaturii române în şcoala primară, gimnaziu şi
liceu, Editura „DIDACTICA NOVA”, Craiova,
2005;
c) ştiinţifice: Boatcă, Silvestru, Gramatica limbii
române, ediţia a II-a revăzută şi adăugită,
Editura „Cartea şcolii”, Bucureşti, 1997; Dănilă,
Ioan, Limba română – algoritmii analizei
gramaticale, Editura „Egal”, Bacău, 2001

Metodologice:
a) metode şi procedee:
▪ conversaţia;
▪ explicaţia;
▪ problematizarea;
▪ exerciţiul;
▪ tehnica „gândim împreună”;
b) mijloace de învăţământ: tablă, manual, caiete;
c) forme de organizare: frontală, individuală, pe
grupe;
Temporale: 50 de minute;
Umane: clasa de elevi

4
5
SINTEZA LECŢIEI

EVENIMENTELE C.S. CONŢINUTUL ŞI METODE MIJLOACE FORME DE EVALUARE


LECŢIEI SARCINI DE ORGANIZARE
ÎNVĂŢARE
0. Moment - organizarea clasei
organizatoric
1. Captarea 1.1 -discuție cu tema „Ce fac eu Tehnica Tabla Frontală Analiza
atenţiei primăvara?” „gândim Individuală răspunsurilor
-copiii vor realiza enunțuri împreună”
diferite folosind adverbe;
- doi elevi vor scrie pe tablă
doar adverbele din enunțuri;
2. Enunţarea 1.1. - prezentarea subiectului Expunerea frontală
temei şi a 2.5. lecţiei
obiectivelor
3. Actualizarea 1.4. - reactualizarea Conversaţia Frontală Analiza
cunoştinţelor 2.1. cunoştinţelor referitoare la răspunsurilor
2.2. adverb și tipurile studiate
2.3. anterior;
2.4.
4. Prezentarea 1.4. - exemple cu ajutorul cărora Problematiza- Planşe Frontală Analiza
noii învăţări 2.4. elevii îşi vor actualiza rea răspunsurilor
3.4. informaţii despre adverb; Conversaţia
- exemple pentru a Exerciţiul

6
descoperi noile tipuri de
adverb: interogativ, relativ
și nehotărât;
5.Dirijarea - exerciţii de fixare a noilor Exerciţiul Manualul Frontală Analiza
învăţării 1.1. cunoştinţe Conversaţia răspunsurilor
1.4. Tehnica
2.4. „gândim
2.5. împreună”

6. Obţinerea 2.5. - exerciţii pe baza fişelor de Exerciţiul Fişe de lucru Frontală Analiza
performanţei 4.2. lucru, folosind metoda Metoda Coli Individuală răspunsurilor
„cubului”; „cubului” Cubul Pe grupe
7.Feedbackul 2.1. - valorificarea răspunsurilor Conversaţia Fişe de lucru Frontală Analiza
2.2. Coli răspunsurilor
2.4
2.5.
8. Evaluarea 1.1. - aprecieri privind Individuală
2.3. activitatea didactică Discuția
4.1.
4.3.
9. Retenţia 2.1. - realizarea sintezei lecţiei Conversaţia Frontală Analiza
2.4. într-un cuvânt sau o Discuţia răspunsurilor
2.5 propoziţie
10. Transferul 2.1. - tema pentru acasă Discuţia Frontală
2.4. - consolidarea
cunoştinţelor;

7
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Competenţe Conţinutul şi sarcini Metode Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei specifice de învăţare organizare
0. Moment - organizarea condiţiilor
organizatoric necesare desfăşurării
demersului didactic;
1. Captarea 1.1 - realizarea unor Tehnica Tabla Frontală Analiza
atenţiei enunțuri pe tema „Ce fac „gândim Individuală răspunsurilor
eu primăvara?” în care împreună”
2 minute elevii să folosească și să
identifice tipurile de
adverbe studiate;
- doi elevi vor nota pe
tablă adverbele
respective;
2. Enunţarea 1.1. - vom vorbi despre expunerea Frontală
temei şi a 2.5. adverb și despre alte
obiectivelor tipuri de adverbe:
1 minut interogativ, relativ și
nehotărât;
3. 1.4. - reactualizarea Exerciţiul, Frontală Analiza
Actualizarea 2.1. cunoştinţelor referitoare conversaţia răspunsurilor
cunoştinţelor 2.2. la adverb (definiţie,

8
5 minute 2.3. trăsături, tipuri)
2.4.
4. 1.4. - exemple cu ajutorul Problematiza- Planşe Frontală Analiza
Prezentarea 2.4. cărora elevii vor reuşi să rea răspunsurilor
noii învăţări 3.4. definească noile tipuri de Conversaţia
adverb și să le Exerciţiul
5 minute delimiteze în contextul
celor studiate anterior;
- notarea observaţiilor pe
caiete;
5.Dirijarea 1.1. - exerciţii de fixare a Exerciţiul, Manualul Frontală Analiza
învăţării 1.4. noilor cunoştinţe, prin Conversaţia Fișe de răspunsurilor
2.4. construirea de enunțuri Tehnica lucru
2.5. cu cele 3 tipuri studiate; „gândim
5 minute - exerciţii de analiză împreună”
sintactică a diverselor
adverbe;
6. Obţinerea 2.5. - exerciţii pe baza fişelor Exerciţiul Fişe Pe grupe Analiza
performanţei 4.2. de lucru, folosind Problematizarea Coli răspunsurilor
metoda „cubului”;
- exerciţiile vor fi
15 minute structurate pe diverşi
itemi;
-fiecare față a cubului va
conține o fișă de lucru cu
un anumit tip de item:

9
1. descrie
2. compară
3. asociază
4. analizează
5. aplică
6. argumentează
- se vor forma echipe de
câte trei elevi, fiecare
echipă va avea un
„purtător de cuvânt”;
7.Feedbackul 2.1. - valorificarea Conversaţia Fişe Frontală Analiza
2.2. răspunsurilor oferite la Coli răspunsurilor
2.4 fişele de lucru;
5 minute 2.5. - rezolvarea eventualelor
divergenţe;
8. Evaluarea 1.1. - aprecieri privind Fişă de evaluare Foi Individuală
2.3. activitatea didactică;
7 minute 4.1.
4.3.
9. Retenţia 2.1. - întrebări cu privire la Conversaţia Frontală Analiza
2.4. conţinutul lecţiei; Discuţia răspunsurilor
3 minute 2.5 - realizarea sintezei
lecţiei într-un cuvânt
sau o propoziţie;
10. 2.1. - tema pentru acasă – Discuţia Frontală
Transferul 2.4. exerciții din manual;

10
11
Cursivul global

Obiective Sarcini didactice Instrume Evaluare


ntar
O.C.1.- să definească S.1.O.C.1- Se dă textul: „ Ionel fugi Proble- I.1.O.C.1- Se dă textul: „Va veni mâine
prepoziţia şi să repede înaintea mamei si întrebă de sora matiza- conform așteptărilor și datorită soției.”
identifice trăsături ale lui.” Identificaţi prepoziţiile din text. rea Identificaţi prepoziţiile din text.
acesteia; S.1.O.C.2. – Arătaţi felul lor. I.2.O.C.1.- Arătaţi felul lor.
.
O.C:2.-să identifice S.1.O.C.2-Se dă propoziţia: „Soarele va Discuţia I.1.O.C.2.- Se dă propoziţia „Am
părţile de vorbire răsări imediat și pe strada noastră.” vorbit cu tata despre mama.”
studiate dintr-un text; Identificaţi părţile de vorbire Conversa Identificaţi și analizați prepozițiile din
neflexibileși spuneți felul lor. ţia text.

O.C.3.- să alcătuiască S.1.O.C.3. –Să alcătuiască o compunere Expune- Analiza temei


o compunere cu titlul: „În lumea cărților”, în care să rea
folosească și să sublinieze diferite
prepoziții învățate; la finalul temei,
fiecare va analiza 5 prepoziții, la
alegere;

12
Axa temporală

Etapele lecţiei minute

C E A P D O F E R T

2 1 5 5 5 15 5 7 3 2

13

S-ar putea să vă placă și