Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învăţământ :Gimnaziul Țipletești


Clasa : I
Data : 22.02.2022
Învățător: Prinii Victoria
Aria curriculară : Consiliere și orientare
Disciplina : Dezvoltare personală
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică şi mişcare
Subiectul : Profesia de vis. Desene, imagini, informaţii despre profesia aleasă.
Tipul lecției : formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Scopul: Insușirea cunoștințelor despre profesii și meserii.
Competențe specifice:
1. Afirmarea identităţii personale prin valorificarea sinelui şi a resurselor sociale pentru relaţionarea
armonioasă în familie și cu ceilalți.
2. Demonstrarea unui comportament respectuos și grijuliu, axat pe utilizarea raţională a resurselor.
3. Adoptarea modului de viata sănătos prin implicare în activități de menținere a sănătății proprii.
4. Proiectarea carierei prin cunoașterea potențialului individual, a profesiilor și aprecierii studiilor ca
modalitate de asigurare a perspectivei de realizare în viață.
5. Adaptatrea comportamentului la reguli si contexte care asigura securitatea personală.

RESURSE BIBLIOGRAFICE
1. Curriculum national, clasele I-IV, 2018
2. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa 1, 2017.
3. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Clasa 1. Ghid metodologic. Ediție revăzută și
actualizată, 2017.

Obiective operaționale:
O1 - să recunoască tipul de activitate desfăşurat în realizarea anumitor meserii, prezentate de colegi în timpul jocului de socializare;
O2 - să identifice instrumentele necesare pentru realizarea meseriei prezentate în fişa de lucru (ciorchine);
O3 - să menţină o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării emisiei corespunzătoare a sunetelor;
O4 - să exprime propriile idei referitoare la mesajul transmis de versurile şi melodia cântecului audiat, manifestând interes şi încredere în sine.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, exerciţiul-joc, ciorchinele, observaţia sistematică, autocontrolul, controlul,
aprecierea verbală.
b) Mijloace didactice: cartonaşe, Calendarul naturii, instrumente de scris, lipici, jetoane cu imagini despre meserii, jetoane – mere,
scrisoarea, fişe de lucru, calculatorul.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
d) Evaluare: scrisă, orală

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Secvențele Conținutul informațional al lecției Strategia didactică Evaluare


lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Mijloace și Materiale Forma de
procedee didactice organizar
e
1.Moment Asigur climatul adecvat conversaţia lipici, frontală observația
organizatoric desfăşurării lecţiei și stilou. autocontrolul
pregătesc materialele
necesare: calculator, fişe de
lucru, jetoane, instrumente
de scris.
2.Captarea Prezint mesajul zilei, care conversaţia mesajul Frontal observaţia
atenţiei va fi citit de elevi. sistematică

Descifrează mesajul
prezentat.
Bună dimineaţa copilaşi!
Azi la noi e sărbatoare,
C-avem oaspeţi de onoare.
Cu bucurie îi primim,
În grădina bunicilor îi
poftim,
Despre meserii să vorbim, Calendarul
Povesti să citim, naturii
Şi să socotim.
La final vom arăta
Din fire ce putem lucra.

3. Anunţarea Anunţ elevii că pe parcursul Reţin tema şi obiectivele explicaţia calculator frontal observaţia
temei şi a orei vom discuta despre sistematică
obiectivelor meserii.
Trebuie să recunoască
activităţile pe care le
desfăşoară meseriaşii, şi să
identifice instrumentele de
lucru necesare acestora.
4. Prezint planșa cu meserii, . Planșă cartonaşe Frontal aprecierea
Reactualizarea prin intermediul căruia exerciţiul-joc verbală
cunoştinţelor elevii vor prezenta meseriile
cunoscute (ANEXA 1).
Voi împărți elevii în două
echipe.
Fiecare elev din prima
echip, va primi un cartonaş,
pe care se află scris numele
unei meserii şi un enunţ prin
care se solicită un serviciu.
Elevii din a doua echipă vor
primi cartonaşe, pe care
sunt scrise doar nume de
meserii. Elevii din prima
echipă vor prezenta
cartonaşul ca în exempul
următor: ,,Sunt tâmplarul ...
(Ionică ) şi am nevoie de
cineva care să mă ajute să
transport scaunele la
magazin.“
Copilul din echipa a doua
care are scris pe cartonaş
meseria potrivită, va
răspunde:
,,Te pot ajuta eu, şoferul ...
(Marinică).”

Dirijez desfăşurarea jocului.

5. Dirijarea Cer elevilor să interpreteze Interpretează cântecul.


învăţării cântecul ,,Ce miros au calculatorul observaţia
meseriile “ în timp ce se vor frontal sistematică
aşeza în băncile grupate
pentru 4 echipe.
Ofer elevilor o scrisoare Citesc scrisoarea primită, descifrează exerciţiul
sosită de la bunici, pe care o mesajul.
vor citi.

14 mai 2014, Vânători scrisoarea frontal aprecierea


Dragi nepoţei, verbală
Iarna care abia s-a
sfârşit a fost grea şi ne-a
pricinuit multe necazuri.
Vântul a stricat poarta
de la grădina cu flori, gerul
a crăpat peretele de la
magazie, cizmele bunicului
au tălpile dezlipite iar
paltonul bunicii s-a
descusut.
Vă rugăm să ne găsiti
meşterii pricepuţi, care ne explicaţia jetoane – frontal observaţia
pot ajuta. meserii
Vă aşteptăm să veniţi cu
ei cât mai curând.
Cu drag,
Bunicii
ciorchinele fişa de lucru pe grupe aprecierea
Explic elevilor sarcinile de verbală
lucru.
Le împart câte o fişă-
ciorchine, pe care se află
scrisă problema pe care o
vor rezolva. recompensa
Supraveghez modul în care
echipele rezolvă sarcina.
Fiecare echipă trebuie să exerciţiul fişă de lucru individual aprecierea
rezolve una din problemele verbală
expuse de bunici în
scrisoare:
1. Repară poarta.
2. Zideşte peretele.
3. Repară ghetele.
4. Coase paltonul.
Vor selecta dintre jetoanele
aflate în castronelul grupei,
doar pe cele care cuprind
imagini cu persoana care
practică meseria potrivită şi
cu instrumentele specifice
(ANEXELE 2, 3, 4,5)
Prezintă fişa-ciorchine şi
primesc recompensa.

Prezintă meseriile alese


şi motivează alegerea lor.

Dăruiesc câte un ,,măr” din


partea bunicilor, elevilor
care au rezolvat corect
sarcina de lucru din fişa-
ciorchine.

Cer elevilor să realizeze un


clasament al meseriilor
preferate. (ANEXA 6)
6.Activitate în Audiţie – cântecul Ascultă cântecul. conversaţia calculatorul frontal observaţia
completare “Pantofarul”
Implic elevii într-o Îşi exprimă opiniile cu privire la
conversaţie despre mesajul mesajul transmis de textul şi melodia
transmis de textul şi melodia audiată.
audiată.

7.Aprecierea Fac aprecieri cu privire la Reţin aprecierile şi sugestiile oferite conversaţia fişă de lucru frontal aprecierea
lecţiei raspunsurile oferite de elevi pentru îmbunătăţirea activităţii verbală
pe parcursul lecţiei, la şcolare şi îmbogăţirea bagajului de
modul în care s-au implicat cunoştinţe.
în rezolvarea sarcinilor pe
echipe şi individual.

ANEXA 1
Tâmplar

Am nevoie de cineva, care să-mi Şofer


transporte mesele.

Brutar

Morar
Cine poate să-mi facă făină?

Medic

Cine poate face injecţii bolnavilor Asistentă


mei?

Ghid

Profesor
Cine mă învaţă o limbă străină?
Actor

Vreau ca cineva să-mi facă un Croitoreasă


costum nou.

Bucătar
Agricultor
Cine-mi poate da legume
proaspete?
Fermier

Cine îmi îngrijeşte animalele Veterinar


bolnave?

Poştaş
Cizmar
Cine îmi repară ghetele?
Pescar
Marinar
Cine mă duce în largul mării?

Zidar
Zugrav
Cine-mi văruieşte casa pe care am
construit-o?

Pompier
Poliţist
Cine poate opri circulaţia pe strada
cu incendiu?

Anexa nr. 2

zidar mistrie cărămidă roabă


cancioc
Metru de tâmplărie

Anexa nr. 3
Ciocan de tâmplărie

Rindea tâmplar cuie Cleşte Banc (masă) de tâmplărie


ANEXA 4

metru de croitorie fier de călcat

croitoreasă

ace şi aţă

maşină de cusut

foarfec
ANEXA 5

Tălpi de ghete Ciocanul cizmarului


cizmar

Ac de găurit pielea
calapod
Cuţite pentru cizmărie
ANEXA 6

_________________________

2 3

_________________________ _________________________

S-ar putea să vă placă și