Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.V.2021
Clasa: a VIII-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Circumstanțialul de cauză și propoziția circumstanțială de cauză
Competențe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi producerea textului oral.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
Competențe specifice:
1.5. Corectarea comportamentelor şi a atitudinilor comunicative ineficiente sau inadecvate în activităţi de comunicare.
4.1. Folosirea achizițiilor privind structuri morfosintactice complexe ale limbii române literare, pentru înţelegere corectă şi exprimare
nuanţată a intenţiilor comunicative.
4.3. Analizarea elementelor de dinamică a limbii, prin utilizarea achiziţiilor de sintaxă, morfologie, fonetică, lexic şi semantică prin
raportare la limbile moderne;
− exerciții de substituire a termenilor, pentru observarea modificării sensului enunțului.

1
Obiectivul fundamental: Familiarizarea activă a elevului cu noțiunile elementare privind circumstanțialul de cauză, în scopul valorificării
acestora în mod corect și eficient în diferite situații de comunicare
Obiective operaționale:
O1: Să definească noțiunea de circumstanțial de cauză.
O2: Să identifice elementele regente ale circumstanțialului de cauză.
O3: Să repereze în frază elementele de relație ale circumstanțialei de cauză.
O4: Să alcătuiască o listă cu părțile de vorbire prin care se exprimă circumstanțialul de cauză.
O5: Să analizeze sintactic o frază în care una dintre propoziții este circumstanțială de cauză.
O6: Să înlocuiască în exerciții conjuncțiile subordonatoare „cum”, „cînd” și „unde” cu locuțiunile conjuncționale potrivite contextului.
Tipul lecției: mixtă (predare-învățare-evaluare)
Strategia didactică:
a) Metode și procedee didactice: metode – expunerea; conversația; exercițiul; învățarea prin descoperire; lectura explicativă; procedee
– portofoliul; tehnica 3/2/1.
b) Mijloace didactice: manualul, culegerea de gramatică a limbii române, schema la tablă, fișele teoretice sub formă tabelară, fișele de
exerciții (vezi anexa 1 și 2), dispozitive electronice (telefonul).
c) Forme de organizare a învățării: activitate frontală, pe grupe, activitate individuală.
Bibliografie
Corcheș, Horia; Davidoiu-Roman, Anca; Dobra, Sofia; Halaszi, Monica; Sâmihăian, Florentina. Limba și literatura română: clasa a VIII-
a. București: Editura Art, 2017.
Brăescu, Raluca; Dragomirescu, Adina; Nedelcu, Isabela; Nicolae, Alexandru; Pană Dindelegan, Gabriela; Zafiu, Rodica. Gramatica
limbii române: pentru gimnaziu. Coord.: Gabriela Pană Dindelegan. București: Editura Univers Enciclopedic Gold, 2019, p. 317-322.

2
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

NR. SECVENȚELE OBIEC CONȚINUTUL INSTRUCTIV- Strategia didactică Evaluare


CRT ACTIVITĂȚII TIVE EDUCATIV
Metode și Mijloace Forme/
. DIDACTICE
procedee didactice Moduri de
organizare a
învăţării
1.  Momentul  Elevii își vor pregăti Conversația Manualul Activitatea Observarea
organizatoric materialele necesare Culegerea frontală directă a
desfășurării lecției: manualul, Caietul capacității
(1 min.) culegerea, caietul și un Instrumentul elevilor de a se
instrument de scris. de scris organiza eficient
2.  Verificarea  Tema privind Conversația Caietul de Activitatea Aprecierea
temei și circumstanțialul și propoziția teme frontală verbală a
reactualizarea circumstanțială de mod va fi corectitudinii
conținuturilor verificată selectiv exercițiilor
anterioare rezolvate pentru
 Ulterior, va avea loc un tema de acasă
(9 min.) moment de reactualizare a
principalelor concepte care
vizează sintaxa frazei:
propoziție regentă, propoziție
subordonată, circumstanțial,
expansiune, contragere
3.  Prezentarea, O1  Anunțarea noului subiect și Conversația Tabla Activitatea Capacitatea
explicarea, a obiectivelor lecției va Expunerea Caietul frontală elevilor de a
valorizarea decurge astfel: voi scrie titlul asculta momentul
noilor lecției pe tablă, îi voi ruga pe în care anunț
conținuturi elevi să îl scrie și ei pe caiet subiectul noii

3
și apoi le voi spune faptul că, lecții
după ce am cunoscut cele
trei circumstanțiale
principale și subordonatele
lor (loc, timp, mod),
urmează să cunoaștem o
altă serie de astfel de
propoziții, care sînt, de
a) Anunțarea asemenea, parte constitutivă a
subiectului și a ansambului frazei.
obiectivelor  Astăzi vom vorbi despre
circumstanțialul de cauză Învățarea prin Telefonul Activitatea
și despre propoziția descoperire frontală Capacitatea
b) Introducere în circumstanțială de cauză elevilor de a
tema nouă O1 reacționa rapid și
 Pentru introducerea în noul eficient la cerințe
subiect, îi voi invita pe elevi
Conversația Activitatea
să acceseze DEX online,
individuală
consultînd definiția lexemului
cauzalitate
Exercițiul Tabla
Activitatea
 Un elev care are acces la Caietul
frontală Evaluarea
DEX sau profesorul va citi cu Manualul
corectitudinii
voce tare această definiție; sintaxei frazei
construite
 Ulterior, îi voi invita pe elevi
să construiască o frază care să
conțină două astfel de
propoziții, una care să
reprezinte cauza, iar cealaltă

4
efectul. Voi nota exemplul
mai multor elevi pe tablă.
Exemple:
Lectura Manualul Activitatea
c) Dirijarea  Pentru că se înnoptase, nu Observarea liberă
explicativă Caietul frontală
învățării temei am mai putut ieși afară. a capacității
noi  Îi dăduseră lacrimile, elevilor de a se
deoarece îl usturau ochii. menține atenți la
explicații
 Urmează explicitarea
definiției complementului
circumstanțial de cauză. Exercițiul Fișa de lucru, Activitatea pe
Voi citi cu voce tare definiția Explicația (anexa 1) grupe (grupele Aprecierea
din manual și elevii își vor Conversația Tabla sînt formate lucrului în echipă
nota informațiile pe caiet. din colegii de și a eficienței
Ulterior, o voi explica. bancă) rezolvării
exercițiului
 Alături de colegul de bancă, privitor la
O2, O4 fiecare elev va avea primele trei fraze
aproximativ trei minute să
citească primul exercițiu Expunerea Tabla Activitatea
(vezi anexa 1) și să rezolve pe Explicația Manualul frontală
caiet primele trei fraze. În Observarea liberă
acest timp, scriu și eu la tablă a capacității
următoarele cinci fraze, elevilor de a se
pentru a le rezolva împreună. menține atenți la
explicații
 Urmează explicitarea
d) Fixarea următoarelor elemente care Expunerea Manualul Activitatea
conținutului constituie structura lecțiilor Explicația Caietul frontală
nou despre sintaxa frazei: Tabla
Evaluarea

5
circumstanțialul de cauză – selectivă prin
(35 min.) întrebări, elemente regente, observație directă
părți de vorbire prin care se a capacității de
exprimă, exerciții. menținere a
atenției și de a își
 Înainte de a trece și la nota principalele
rezolvarea altor exerciții, informații în caiet
vom teoretiza și
circumstanțiala de cauză, Lectura
pentru ca partea teoretică să explicativă
aibă o acoperire totală. Expunerea
O3, O5
 Vom defini cauzala: Conversația
Circumstanțiala de cauză
constituie, în frază, o
realizare propozițională a
circumstanțialului de
cauză.
 Vom enumera și
întrebările la care
răspunde: Răspunde la
întrebările: din ce cauză?,
din ce pricină?, din ce Tabla Activitatea
motiv?. Conversația Caietul frontală
 Elementele regente ale Fișa de lucru
circumstanțialei (verb sau (anexa 2) Aprecierea
o locuțiune verbală, implicării elevilor
adjectiv, adverb, interjecție în momentul
predicativă), elementele recapitulativ, a
prin care este introdusă participării lor la
și specificul în frază vor conversație

6
fi următoarele topicuri de
discuție.

 După aceste 15-17 de minute


de teorie, lectură explicativă
și exerciții, urmează să
diversificăm specificul
activității, propunînd:
a) o succintă recapitulare a
elementelor fixe care
privesc circumstanțialul
cauzal și propoziția
circumstanțială cauzală; Activitatea
voi adresa întrebări de Exercițiul Fișa de lucru frontală
felul Cine poate oferi un Conversația (anexa 2) Activitatea
exemplu de Caietul individuală Aprecierea
circumstanțială cauzală Tabla
implicării în
introdusă prin Manualul
conversație, a
„deoarece”?/ Enumerați curajului de a
minim trei părți de răspunde, de a
vorbire prin care se ridica mîna etc.
exprimă circumstanțialul
de cauză;
b) alt tip de exerciții, bazat
pe expansiune și
O6
contragere.

 Vom rezolva și exercițiile e)


și f) din fișa de portofoliu Activitatea
Exercițiul
(vezi anexa 2), pentru a Fișa de lucru individuală

7
înțelege eficient modul în Conversația (anexa 1) Activitatea
care întrebările Explicația frontală
complementului au o Aprecierea
aplicabilitate practică, implicării în
regăsită și în specificul conversație,
elementelor de relație, dar și receptivitatea la
modul în care are loc întrebările
expansiunea unui adresate de către
complement circumstanțial. mine etc.
 Cu ajutorul meu, patru
elevi vor realiza
expansiunea în cadrul
exercițiului e), iar alți
patru vor realiza
contragerea în cadrul
exercițiului f).

 După momentul „expansiune


și contragere”, rămîn
aproximativ 5-7 minute
pentru discutarea
exercițiului 3 (vezi anexa 1),
care va fi eficient și pentru
rezolvarea temei pentru
acasă.
 trei elevi vor citi, pe rînd,
cele trei fraze și, ulterior,
vom rezolva împreună
cerințele, mizînd pe un ton
explicativ și, desigur,

8
permițînd intervenția
elevilor, în caz că unii
doresc să răspundă la
cerințe, înainte de a
efectua sarcinile cu
ajutorul meu.
4.  Asigurarea  În urma acestor exerciții, se Conversația Activitatea Ascultarea cu
legăturii plasează momentul feedback- Tehnica 3/2/1 frontală atenție sporită a
inverse/ ului, cînd mă asigur că a avut părerilor elevilor,
Feedback-ul loc etapa retenției și, în acest acesta fiind și
(3-4 min.) sens, voi utiliza următorul momentul
scenariu discursiv, bazat pe autoreflexiv, în
tehnica didactică 3/2/1: care atît elevii, cît
 Deoarece lecția noastră se și eu, ne raportăm
apropie de final, vă rog să la procesul de
vă gîndiți și să îmi predare-învățare
spuneți: trei noțiuni pe ca atare.
care le-ați învățat în
cadrul acestei lecții; două
idei privitoare la ceea ce
veți învăța în continuare;
o capacitate pe care ați
deprins-o în urma
activității de astăzi.
 Voi asculta și una sau
două păreri ale elevilor, pe
care îi voi fi rugat anterior
să le formuleze în mod
succint.

9
5.  Încheierea  Discursul meu va cunoaște o Conversația Activitatea
activității formulare aproximativă, de Explicația frontală
(tema pentru tipul: Portofoliul
acasă)  Dragi elevi, lecția s-a
(1-2 min.) încheiat. Ca temă pentru
acasă, vă rămîn
exercițiile 2 și 4 din prima
fișă, precum și exercițiile
a, b, c și d din fișa pentru
portofoliu. În cazul în
care nimeni nu mai are
întrebări, eu vă spun la
revedere și vă doresc o
săptămînă ușoară!

10
ANEXA 1

Exerciții de consolidare a cunoștințelor

1) Identifică propozițiile circumstanțiale de cauză din 3) Citește frazele următoare, apoi răspunde cerințelor de mai
enunțurile de mai jos și menționează ce parte de vorbire determină și jos.
prin ce sînt introduse: Cum a început ploaia, am renunțat la plimbare.
Cînd m-ai mințit de atîtea ori, mai putem vorbi despre
a. Fiindcă se temea pentru soarta lui, a rupt-o la fugă.
încredere?
b. Nu vrea să-l mai vadă, pentru cîte i-a făcut.
Unde n-a învățat, a luat notă mică.
c. Din cauză că avea emoții, a ratat intrarea în scenă.
d. Cum să-și aducă aminte de noi, dacă a trecut atîta timp? a. Cu ce cuvînt poți înlocui elementele de relație marcate
e. De asta a primit premiul, fiindcă a inventat o formulă nouă. cu italic?
f. Uite o schiță, că n-am timp de altceva! b. Ce fel de propoziție subordonată crezi că introduc
g. Odată ce ai înțeles, poți să continui singur. acestea?
h. Criticat pentru că a impus multe taxe de mediu, guvernul a c. menționează ce parte de vorbire crezi că reprezintă cum,
retras unele măsuri. cînd și unde, alegînd dintre variantele:
 adverbe relative cu funcție sintactică;
2) Desparte frazele de mai jos în propoziții, apoi precizează  conjuncții subordonatoare fără funcție
felul lor și al elementelor care le introduc. sintactică.
Copacii sînt ființe vii și inteligente, pentru că ei știu să-și
formeze, în subsol, cu ajutorul unor ciuperci, adevărate rețele, pe 4) Construiește cîte trei enunțuri cu conectorii cum, unde, cînd
care oamenii de știință le-au numit „internetul arborilor”. Fiindcă și că, în care fiecare dintre acești conectori să introducă o propoziție
prin aceste rețele fac schimb de apă și hrană și comunică între ei, circumstanțială de cauză și alte două tipuri de propoziții. Precizează
copacii reușesc să suporte mai bine iernile grele sau seceta. care sînt tipurile de propoziții pe care conectorii cum, unde, cînd și
că le introduc în exemplele date, valoarea morfologică a conectorilor
și funcția lor sintactică atunci cînd este cazul.

11
ANEXA 2

Fișă de portofoliu – Exerciții circumstanțialul de cauză și propoziția circumstanțială de cauză

Amintește-ți ce am discutat în clasă!

Răspunde în scris la următoarele sarcini de lucru: e) Realizează expansiunea următoarelor propoziții, astfel încît
una dintre acestea să fie circumstanțială de cauză:
a) Cum poți defini circumstanțialul de cauză?
• Nu am așteptat autobuzul de frig.
_________________________________________________
__________________________________________________
_________________________________________________
• De fricos, nu a putut răspunde la întrebarea adresată.
b) La ce întrebări răspunde această parte de propoziție? __________________________________________________
_________________________________________________ • L-a ajutat de milă.
_________________________________________________ __________________________________________________
• De dragul amîndurora am renunțat la ideea plecării.
c) Dați exemple în care circumstanțialul de cauză să se
__________________________________________________
exprime, pe rînd, printr-un:
f) Realizează contragerea următoarelor propoziții, astfel încît
substantiv: ________________________________________
circumstanțialei de cauză să îi corespundă un circumstanțial de
adjectiv: __________________________________________
cauză:
locuțiune adverbială: _______________________________
• Nu ți-am mai dat telefon, pentru că se făcuse tîrziu.
d) Construiește fraze în care propoziția circumstanțială de
_________________________________________________
cauză să fie introdusă prin următoarele elemente de relație:
• Deoarece era emoționat, copilul a uitat versurile poeziei.
deoarece: _________________________________________ _________________________________________________
întrucît: __________________________________________ • A cîștigat concursul datorită susținerii prietenilor.
pe motiv că: _______________________________________ _________________________________________________
dacă: _____________________________________________ • A făcut accident din cauza vitezei mari.
cum: _____________________________________________ _________________________________________________
(de) cîte: __________________________________________

12

S-ar putea să vă placă și