Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA –
CLASA – a III-a
DISCIPLINA – Matematică
DISCIPLINE INTEGRATE- Limba și literatura română
Muzică și mișcare, Arte vizuale și abilități practice;
TITLUL – „ Măsurarea timpului”
PROPUNĂTOR – Prof. înv. primar, State Georgiana Amalia
TIPUL LECȚIEI – dobândire de noi cunoștințe;
SCOPUL- Stabilirea conexiunilor între unitățile de timp mai mici decât ziua;
COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului:
4.1- Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete;
4.2- Operarea cu unități de masură standardizate;
4.3- Ordonarea unor date în funcție de succesiunea derulării lor în timp.
COMPETENȚE INTEGRATE:
Comunicare în limba română:
2.5- Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare în funcție de partenerul de dialog;
Muzică și mișcare:
2.1- Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a
acompaniamentului instrumental;
Arte vizuale și abilități practice:
2.1- Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru
adecvate;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1– să stabilească legături între unităţile de măsură pentru timp mai mici decât ziua ( secundă, minut, oră);
O2 – să poziţioneze corect limbile ceasului, indicând ora exactă;
O3 – sa citească corect ceasul, reprezentarea pe un ceas model a diverselor ore;
O4 – să ordoneze anumite imagini în funcție de succesiunea derulării lor în timp;
O5 – să transforme intervale de timp in functie de momentul zilei;
O6 – să aplice cunoștințele noi în rezolvarea de probleme practice;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE – conversația, observația, explicația, exercițiul, problematizarea, învățarea prin


descoperire, metoda ” Ciochinele” ;
MATERIAL DIDACTIC – ceasul din carton, planșe, cartonașe, jetoane, fișe de lucru, filmuleț , TV;

FORME DE ORGANIZARE – frontală, individuală, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE :
● Programa școlară pentru clasa CP-II – București, 2013;
● Gardin M., Gardin F., Berechet D., Badea C.-“Matematică, culegere de exerciții şi probleme”, Ed. Carminis,
2004;
● Pacearcă Șt., Mogoș M.- ”Matematică „- manual pentru clasa a III-a”, Ed. Aramis, 2009.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Strategii didactice


crt. Secvențele lecției O Conţinut instructiv-educativ Evaluare
O Metode şi Materiale Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Se organizează colectivul de elevi organizare observarea
organizatoric prin asigurarea liniştii şi disciplinei
conversația frontală sistematică
în sala de clasă.
Se pregătesc materialele didactice
necesare desfăşurării lecţiei.

2. Reactualizarea Se verifică cunoștințele


cunoștințelor dobândite în lecțiile anterioare, conversația planșa organizare evaluare
însușite anterior folosindu-se Metoda „Ciochinelui”. exercițiul frontală orală
(Anexa 1) explicația
Se verifică calitativ și aprecieri
cantitativ tema pentru acasă; verbale

observația
sistematică
3. Captarea și Introducerea în tema noii lecții conversația TV organizare Evaluare
orientarea se face prin intonarea cântecelului frontală orală
atenției „ Ceasul”.

4. Anunțarea temei “Astăzi, la ora de matematică, conversația Caietele organizare Observare


noi vom învăța să măsurăm din nou. elevilor frontală sistematică

De data aceasta vom măsura timpul


și ne vom opri la unități de măsură
mai mici decât ziua”.
Se scrie titlul la tablă și caiete.
5. Prezentarea Elevii sunt anunțați că au un Conversația Scrisoare organizare Evaluare
optimă a musafir la lecție. Este vorba despre Explicația Planșe frontală orală
conținuturilor Exercițiul Plicuri
Moș Timp, care le aduce o
scrisoare. (Anexa 2)
Se citește scrisoarea elevilor,
apoi sunt desemnați trei dintre ei
pentru a deschide plicurile aduse de
musafir:
Plicul 1:
„ Încă din perioada celor mai vechi
civilizații, omul a fost preocupat de
măsurarea timpului și aceasta
pentru a-și putea organiza viața
socială, economică și religioasă.
Trecerea timpului este măsurată cu
ajutorul unor ceasuri, mai mult sau
mai puțin precise.”
Plicul 2:
Există mai multe categorii de
Învățarea
ceasuri: prin organizare Observare
- Ceasuri solare; descoperire frontală sistematică
- Clepsidre;
- Ceasuri mecanice,
electronice, deșteptătoare;
- Ceasuri de mână, de perete,
de buzunar;
- Ceasuri pentru scufundători,
pentru piloți;
- Ceasuri astronomice;
- Orologii.
Plicul 3:
Întoarce planșele lipite pe tablă și
arată colegilor ce ai descoperit.
Se prezintă elevilor un filmuleț
despre ceas. Se scriu la tablă și în Observare
Explicația Televizor Organizare sistematică
caiete noțiunile noi descoperite.
Învățarea Filmuleț frontală
Orele, minutele și secundele sunt
prin
unități care măsoară trecerea timpului. descoperire
1h= 60 min
1 min= 60 sec
1h= 60 min= 3600 sec

Se prezintă elevilor un ceas de


Învățarea
carton. Se formează diferite ore prin Ceas din Organizare Observare
descoperire carton frontală sistematică
propuse de învățător.
Exercițiul
( ex: 2.00, 4.15, 9.30, 6.45)
Pornind de la ideea că 1zi=
24ore , elevii află că, într-o zi,
orarul face două rotații. Astfel: ora
3.00 devine ora 15.00, ora 5.00=
17.00, etc.

● Joc didactic: „ Zi sau Exercițiul Palete cu Observare


Munca soare, organizare sistematică
noapte?” frontală
independentă palete cu
Scopul: Utilizarea elementelor de Explicația lună, cutie
limbaj matematic aferent cu jetoane
conceptelor de măsurare;
Sarcina didactică: Transformarea
intervalelor orare date;
Desfășurarea jocului: Un elev iese
la tablă și extrage un jeton. Citește
ora scrisă pe jeton, apoi întreabă
colegii: „ Este zi sau este noapte?”.
Dacă ora indică ziua elevii ridică
soarele, dacă ora indică noaptea ei
ridică luna.
Material: palete cu soare și lună,
cutie cu jetoane.

● Activitate pe grupe: organizare


Exercițiul Fișe de Evaluare
Elevii sunt împărțiți în cinci explicația lucru pe grupe orală
grupe ( fiecare rând de bănci este o pentru cele
5 grupe
grupă). Primul elev din fiecare rând
primește o coală pe care este scrisă
o problemă. Foaia va fi dată la
colegul din spate până va ajunge la
ultimul elev. ( Anexa 3)
● Activitate în completare: Exercițiul, planșă Evaluare
organizare
Se prezintă o planșă pe care explicația orală
frontală
sunt scrise mai multe intervale
orare. Elevii au ca sarcină de a lipi
ora opusă ca și moment al zilei.
( Anexa 4)
5. Obținerea Activitatea se finalizează cu Exercițiul, Fișe de Organizare Evaluare
performanțelor o fișă de muncă independentă. explicația, lucru individual, scrisă
(Anexa 5) munca diferențiată diferențiată
Elevii au ca sarcină de a
independentă
rezolva individual primii doi itemi
ai fișei.
● Activitate diferențiată: ex. 3
din fișă.
● Se evaluează fișele.

6. Încheierea lecției Se fac aprecieri asupra modului


în care s-a desfășurat lecția. Conversţia Culegere organizare Aprecieri
explicaţia de frontală verbale
Se dă tema pentru acasă. (ex.
matematică a
1 și 2, pag. 138)
ANEXA 1:
ANEXA 2:

„ Bună ziua, dragii mei!


Sunt un bătrânel simpatic, mereu punctual, care adoră să spună povești. Sunt înconjurat de mulți prieteni.
Unul dintre aceștia este ceasul, un tovarăș pe cinste, care crede că timpul nu poate fi oprit. Astăzi vă spun o poveste
despre el. De aceea, am nevoie de trei dintre voi pentru a deschide plicurile aduse de mine.
Succes în activitatea ce o desfășurați!
Cu drag,
MOȘ TIMP”
ANEXA 3:
GRUPA 1 Un elev începe temele la ora 14.00. El are de rezolvat 5 exerciții și alocă 15 minute pentru
fiecare exercițiu. Scrieți ora la care termină tema.
GRUPA II Monica pleacă cu trenul la ora 12.15. Trenul trece prin 5 stații. Acesta oprește la fiecare 15
minute în fiecare stație. Scrieți ora sosirii ei.
GRUPA III Concursul de alergare începe la ora 16.30. Acesta constă în 5 probe. Fiecare probă durează 15
minute. Scrieți ora la care se termină concursul.
GRUPA IV Un muncitor începe o lucrare din 5 cutii de căramizi la ora 15.45. La fiecare 15 minute adaugă
câte o cutie. Scrieți ora la care termină lucrarea.
GRUPA V Alin pleacă în parc la ora 17.00. La fiecare 15 minute trece pe la casa celor 5 prieteni ai săi.
Spuneți care este ora la care ei se reunesc.
ANEXA 4:

1.30
19.45
12.15
6.00
3.45
22.30
16.00
11.30
ANEXA 5: ACTIVITATE INDEPENDENTĂ

1. Completaţi:

O zi are ________ ore, o oră are _________ minute, iar un minut are _________ secunde.

Acul mare indică Acul mic indică


....................... ....................

2. Scrie în dreptunghi orele indicate:

12 12
11 1 11 1

10 2 10 2

9 3 9 3

8 4 8 4

7 5 7 5
6 6
AI TERMINAT ÎNAINTEA COLEGILOR? REZOLVĂ MAI DEPARTE!

3. Fixaţi acele indicatoare:

15: 00 5: 15 20: 30

S-ar putea să vă placă și