Sunteți pe pagina 1din 4

– Plan de Lecție –

Detalii CLASĂ

Scoala Gimnaziala
Profesor: Corbu Dumitru Dată: Școală:
Mironeassa

Aria Matematica si stiintele


Disciplina: Matematica Clasa: III - B
Curriculară: naturii

Titlul Recapitulare Unitati Nr de elevi prezenți ??/15


Unitatea: Masurare si Masura
Lecției: de Masura Nr de elevi înscriși

Recapitulare
Tipul lecției: Predare-învățare Dezvoltare abilități practice Evaluare
și Consolidare

Viziune și obiective anuale


Viziunea clasei:
Noi suntem cei curiosi,
Si comunicam curajosi
Emotii, intamplari, de toate,
Stim ca impreuna se poate.
Obiectivele viziunii:
Până la finalul Academiei Copiilor, cu ajutorul unui plan oferit de profesor, fiecare elev va fi capabil să redea firul unui întâmplări
traite in perioada Academiei, respectând ordinea cronologică a acțiunilor. Obiectivul va fi atins dacă fiecare elev va avea maxim 2
greseli de logica sau cronologie a evenimentelor.
Conexiunea UP cu VIZIUNEA obiectivele ei – Cum ne ajută aceasta unitate să atingem obiectivele viziunii?
Pe parcursul acestei unitati, elevii vor exersa identificarea unitatilor de masura pentru lungime, timp si a unitatilor monetare, vor
formula opinii cu privire diverse subiecte in legatura cu folosirea unitatilor de masura in viata de zi cu zi, in final vor participa la
completarea “Hartii invatarii”, a calendarului emotiilor si la “treasure hunt-ul” de final.

Competențe
1.1. Observarea unor modele/regularități din mediul apropiat, pentru crearea de raționamente proprii
4.1. Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete
OBIECTIVELE DE ÎNVĂȚARE ȘI EVALUAREA PROGRESULUI Niveluri taxonomice
Obiective de învățare:
DIFERENȚIERE
1. A se crea condiții pentru toți copiii pentru ca toți să realizeze sarcinile finale
2. Fiecare elev va participa cu ceea ce stie mai bine la lectie
  
NIVEL 3: Sa incorporeze intr-o activitate cel putin doua unitati de masura invatate. Obiectivul va fi
atins daca toti elevii reusesc sa incorporeze intr-o activitate cel putin doua din unitatile de masura
invatate.

NIVEL 2: Sa aplice la clasa cunostintele despre unitatile de masura. Obiectivul va fi atins daca toti
elevii reusesc sa aplice la clasa cunostintele despre unitatile de masura.

NIVEL 1: Sa recunoasca unitatile de masura pentru distanta, lichide, timp si monetare. Obiectivul va fi
atins daca toti elevii recunosc unitatile de masura pentru distanta, lichide, timp si monetare.

Cum dezvolți literația? Cum incluzi elemente de autoreglare si autonomie?


Ce faci pentru a atinge obiectivele de unitate pentru a dezvolta
literația? Prin implementarea regulilor si a consecintelor ajungem la
autoreglare. Aducem jocul „stingem lumanarea” sau “Racim
placinta”. Jocuri scurte de autoreglare si atragere a atentiei.
Crearea contextului in care elevii folosesc in viata reala unitatile de masura Obiectivele SEL pentru unitate (autoreglare, atenție, management al
monetare le dezvolta literatia. clasei, colaborare):
- elevii își vor însuși metode de autoreglare prin practicarea la nevoie
a unor exerciții de respirație (floare-lumânare)
- elevii își vor dezvolta capacitatea de concentrare pe sarcini prin
practicarea zilnică (rutină) a unui joc motric de exersare a atenției
(elevii trebuie să meargă în sensul opus comenzii - doi pași la stânga -
ei vor face doi pași la dreapta, un pas în spate - ei vor veni un pas în
față, etc.);
- elevii își vor însuși regulile clasei prin metode de management al
clasei (borcanul cu năut, inimioare ascultătoare, limbajul clasei
pentru „am terminat sarcina);
- elevii își vor consolida sentimentul de apartenență la grup și scop
comun, prin repetarea zilnică (rutină) a viziunii clasei (în oglindă);
-elevii vor lucra frecvent în echipe cu ajutorul metodelor didactice
care dezvoltă colaborarea (mozaicul, explozia stelară, brainstorming,
diagrama Venn, cubul, turul galeriei, etc.).

Obiectivele SEL incluse în lecție: (managementul clasei, colaborare):


- elevii vor utiliza inimioarele ascultătoare pentru a-și anunța
intervenția

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Evaluare
Obiec Strategii didactice
Momente și Activitatea de învățare (Ce trebuie să facă elevii pentru a
tivele (metode, mijloace și resurse)
Timp lecției demonstra că au atins
obiectivele/au progresat?)

Ma asigur ca toti alevii au tot ce le Conversatia Elevii se autoevalueaza


Moment
organizatoric trebuie pentru desfasurarea orei.
Verificarea Caiet, instrument de scris.
cantitativa a (2 min)
temei

Recapitulam notiunile predate cu o zi Conversatia Observare sistematica

inainte.
1. Sensing Dragilor, in ultimele zile noi am vorbit
Captarea
despre unitati de masura. Astazi vom
atentiei recapitula ceea ce am invatat.
Anuntarea Vom avea o discutie despre ce am
temei si invatat pana acum si le spun ca
obiectivelor aceasta este o lectie de recapitulare.

Conversatia
Exercitiul
Munca independenta
2.Integrating Jocul didactic
Explicatia
Comunicarea
noilor Fisa de lucru
cunoştinţe Plansa cu unitatile monetare

O1 1. Apoi vor avea de recunoscut Conversatia


unuitatile de masura pentru
3.Acting O2 Fisa de lucru
lungime, capacitate, timp si
Sistematizarea O3 monetare. Explicatia
şi fixarea 2. Ii impart in echipe de cate 2. Vor Munca in echipa
cunoştinţelor avea la dispozitie cate o ruleta de
in situatii
echipa si vor trebui sa isi masoare
reciproc inaltimea si lungimea
bratelor, pe care le vor trece intr-
un tabel. In realizarea sarcinii vor
terbui sa se si cronometreze.
practice 3. Vor avea de raspuns la intrebari
aplicative despre unitatile de masura
invatate si cum le folosim in viata
de zi cu zi.(oral)
Copii vor completa fisele si vor
raspunde la intrebari, vor fi activi
si in sarcina.
Fisa de evaluare va fi compusa din 6 Fisa de lucru
interbari, cate una pentru fiecare zi de
predare:
1. Care este unitatea principala de
masura pentru lungime?
2. Cu ce masuram diferite obiecte?
3. Care este unitatea de masura
Evaluare
pentru capacitate?
(integrating
4. Care este unitatea de masura
and acting)
principala pentru timp?
5. Cu ce masuram timpul? Cateva
exemple.
6. Care este unitatea monetara in
Romania? Dar in Uniunea
Europeana (Spania, Italia,
Germania)?
Cu ce ramanem dupa aceste doua Conversatia
4.Embedding saptamani? Ceea ce a-ti invatat va va ajuta
pe viitor?
(tema pentru
acasa cu
relevanta in
lumea reala/
Lectie de
consolidare)

Cum adresezi posibilele bariere și performanța ridicată


(lucru diferențiat cu elevii)
Prin fise construite pe cele trei nivele taxonomice ale lui Bloom (obiectivele lectiei). In timpul orei lucram diferentiat dand sarcini pe niveluri
diferite, astfel incat cei care nu au reusit sa isi termine anumite sarcini sa reuseasca acasa.

This Photo by
Cultura reușitei – recomandări
Unknown
Rutine, proceduri și obiectivul/obiectivele pe SEL care sunt integrate în unitate, să fie transpuse în lecție.
Author is
Diferențierea elevilor cu dificultate în învățare și cu performanță sau la un mediu cultural diferit. licensed
Regulile se vor aplica consecvent- 3-4 săptămâni la rând pentru a avea un rezultat. under
Sugestii metodologice CC BY-NC
Sensing
● Oferă opțiuni pentru motivare, perseverență și dezvoltarea inițiativei și auto-controlului.
● Invită elevii să se gândească la absența unui element important și initiază o discuție de grup.
Cum ar fi lumea/viețile noastre diferite dacă nu ar exista…?
● Folosește momente de reflecție si autoevaluare.
Pe o scală de la 1 la 10, cât de bine mă descurc să…?
● Gândește experiențial. Creează o simulare care conectează elevii cu ideile principale ale orei, într-o manieră personală.
● Folosește improvizația. Invită elevii să pună în scenă un concept.
● Prezintă elevilor bibliografii educaționale.
● Incearcă experimente la orele de științe, materiale didactice pentru orele de matematică și intrumente științifice.
● Mergi cu elevii în excursii la fabrica/spital/bancă/antreprenori locali și invită elevii să ia interviuri angajatilor/clienților.
Integrating
● Prezintă/explică/demonstrează toate cunoștințele/abilitățile/atitudinile subordonate obiectivului vizat, astfel 
încât elevii să înceapă procesul de internalizare a punctelor cheie 
● Verifică înțelegerea clară a materialului; clarifică nelămuririle elevilor 
● Folosește materiale de facilitare / cuvinte-cheie
● Oferă opțiuni pentru demonstrarea abilităților de exprimare si a fluenței
● Oferă opțiuni pentru percepție (alternative pentru informații audio)
● Personalizează modul de prezentare a informației
● Oferă opțiuni pentru definirea vocabularului, decodarea textului, înțelegerea conceptelor cheie.
Acting
 Oferă opțiuni pentru activarea cunoștințelor anterioare
 Facilitează context în care elevii exersează toate cunoștințele și abilitățile vizate de obiectiv
 Implică toți elevii; remediere/extindere 
Embedding
● Determina elevii să rezume ce au învățat și să evidențieze importanța noțiunilor învățate
● Utilizează tehnici de facilitare a reflecției si auto-evaluării.

Embedding
 Combină teme de artă cu gândirea vizuală, învățare asistată de calculator.
 Invită elevii să creeze postere care să conțină concepte cheie, instrumente cheie.
 Incearcă cercetarea tematică.
 Combină biologia, zoologia, ecologia cu programe de conștientizare și excursii în natura.
 Implică elevii în proiectarea unor produse reale și promovarea lor.
 Dezvoltă împreună cu elevii un joc de rol despre cum o anumită invenție/acțiune/decizie a schimbat lumea.
 Invită elevii să facă un blog personal pe o anumită temă.
 Invită elevii să facă un eseu bazat pe fotografii pe o anumită temă.
 Invită elevii să realizeze proiectarea conceptului unei invenții/decizii/acțiuni care ar putea contribui la beneficiul ecologic al planetei.

Recomandări pentru lucru în online:

 Interacțiune cu elevii la max 5 min (dau răspuns pe chat la o întrebare la un semnal, toți odată, în jamboard, kahoot sau menti- nu mai mult de
două instrumente pe lecție);
 Suport grafic și text puțin cu animație (nu apare tot textul în același timp);
 Conexiune emoțională- storytelling;
 Conectarea cu ceea ce știu deja, să antreneze cât mai multe simțuri;
 Elevii să fie puși în situația în care să experimenteze și să greșească;
 Practica să aibă loc imediat după transmiterea de conținut nou- nu mai mult de o săptămână- partea de acting să fie făcută în online;
 Să fie create oportunități de lucru colaborativ;
 Să țină copiii camerele deschise;
 Copilul să aibă un loc al lui din care să participle la sesiunile online (recomandat să fie singur în camera pe cât posibil);
 Profesorul să știe înainte de pe ce se va conecta elevul la sesiune (telefon, laptop, tabletă)- să adapteze activitățile de învățare.

S-ar putea să vă placă și