Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivǎ – Baia Mare


DATA: 15.02.2020
PROFESOR : Lazăr Oana Cristina
CLASA: a IX-a A
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Dialogul
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de formare a unor deprinderi şi abilitǎţi.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diferitelor texte;
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în
diverse situaţii de comunicare.
COMPETENŢE SPECIFICE: La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie să fie
capabili:
C 1 – să definească dialogul ca principală formă de comunicare în
societate;
C 2 – să diferenţieze tipurile de dialog formal şi informal;
C 3 – să aplice regulile dialogului în producerea de mesaje orale şi scrise;
C 4 – să realizeze conversaţii cotidiene, având în vedere elementele
caracteristice.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia,
lectura, descoperirea, problematizarea, exerciţiul, lucrul în echipă.
2. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare; timp
- 50minute.
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe.
4. Mijloace de învăţare: schema lecţiei, fişă de lucru, tabla, creta.
5. Evaluare: continuă.

1
6. Bibliografie:
 Marinescu, Aurelia, Codul bunelor maniere astǎzi, Editura Humanitas,
Bucureşti, 2005;
 Parfenie, C., Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,
Ed.Polirom, 1999;
 Voiculescu, Constantin, Arta de a dialoga – scurte consideraţii -, pe
http://www.argesexpres.ro/old/article_detail.php?idarticle=22482

2
DEMERS DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi mijloace


didactice
Moment Profesorul face prezenţa, asigură un climat Elevii se pregatesc pentru orǎ Conversaţie
organizatoric favorabil desfăşurării lecţiei
(2 min)
Captarea atenţiei Elevii sunt solicitaţi să comunice o opinie Elevii rǎspund solicitǎrii Problematizarea
(5 min) (informaţie, citat, gând) despre importanţa profesorului şi încercǎ sǎ-şi Conversaţia
dialogului. argumenteze rǎspunsurile euristicǎ
Î: Credeţi că putem trăi fără comunicare?
Reactualizarea Elevii au avut de recapitulat situaţia de Elevii rǎspund:
cunoştinţelor comunicare şi factorii acesteia. Factorii comunicării sunt: Conversaţia
(10 min) Î: Ce se poate transmite prin comunicare? emiţătorul, receptorul, mesajul, euristicǎ
Care sunt factorii implicaţi într-o situaţie de codul, canalul, referentul.
comunicare? Prin ce mijloace se poate Un mesaj poate fi constituit din:
comunica? Din ce elemente poate fi constituit cuvinte, muzică, gesturi, culori,
un mesaj? semne şi semnale.
Profesorul propune elevilor un exerciţiu de Elevii rezolvǎ sarcina de lucru şi Exerciţiul

3
identificare a factorilor comunicării. (Anexa 1) discutǎ cu profesorul.
Anunţarea Profesorul anunţă tema noii lecţii şi Elevii sunt atenţi Expunerea
subiectului lecţiei şi a competenţele specifice acesteia.
obiectivelor (3 min)
Dirijarea învăţării Profesorul prezintă elevilor noţiunile de dialog Elevii ascultǎ explicaţiile Expunerea
(15 min) formal şi dialog informal . profesorului şi îşi noteazǎ în Explicaţia
caiete noile informaţii.
Dupǎ expunerea profesorului se realizeazǎ o Elevii rezolvǎ exerciţiile date. Exerciţiul
aplicaţie (Anexa 1)
Profesorul explică elevilor faptul că în
realizarea unui dialog trebuie respectate o serie
de reguli sau principii: să ştim să ascultăm, să
oferim informaţia potrivită, să preluăm ori să
cedăm cuvântul la momentul potrivit.
Profesorul împarte elevilor o fişǎ care cuprinde Elevii citesc de pe fişe, discutând Lectura
reguli şi principii ale unui dialog civilizat. apoi fiecare regulǎ în parte Explicaţia
(Anexa 2)
Obţinerea Profesorul împarte fişe de lucru şi le cere Elevii primesc fişele de lucru şi Exerciţiul
performanţei elevilor sǎ rezolve exerciţiile. (Anexa 3) rezolvǎ exerciţiile cerând

4
(12 min) ajutorul profesorului dacǎ este Problematizarea
cazul.
Dupǎ expirarea timpului de lucru Descoperirea
se discutǎ rezolvarea corectǎ a
exerciţiilor, fǎcându-se Explicaţia
corectǎriloe necesare.
Aprecieri stimulative La final, profesorul va aprecia stimulativ elevii Conversaţia
(1 min) care au arătat interes deosebit în rezolvarea
sarcinii de lucru.
Tema de casǎ Realizaţi, succesiv, o conversaţie spontană şi o Elevii noteazǎ tema în caiete.
(2 min) discuţie (pe o anumită temă), precizând Exerciţiul
diferenţele dintre cele două modalităţi de
construire a dialogului.

5
Anexa 1
Fişǎ de lucru

I. Sună la numărul afişat pe ecran, numărul la care oricine poate câştiga


o casă! Numărul care îţi aduce casa ta!
Răspunde la întrebarea: „Ce culoare are părul tinerei din imagine?” şi
poţi câştiga casa visurilor tale! Sună acum!
...Aceasta este casa ta!... Mica ta mare casă!... Oricine poate câştiga o
casă... Sună acum!
Stabiliţi factorii implicaţi în situaţia de comunicare.

II. Argumentaţi căruia dintre cele două tipuri (formal sau informal) îi
aparţin dialogurile de mai jos, referindu-vă la: formula de salut şi de adresare,
limbajul folosit, relaţiile dintre parteneri, contextul în care se desfăşoară
conversaţia.

a. - Salut, maestre!
– Salut, băi!
– Ai fost la concert ?
– Daaa ! Marfă, nenică!
– Meserie, nu glumă...Sunt tari băieţii!
– Păcat că organizarea a fost varză...

b. - Bună ziua, sunt agentul X. Vă rog să prezentaţi actele la control!


- Bună ziua! Sigur! S-a întâmplat ceva ?
- Nu. Totul este în ordine. E doar un control de rutină.
- Poftiţi actele.
- Mulţumesc.

6
Anexa 2
Arta de a dialoga

Cuvântul dialog provine din limba greacă, de la cuvintele dia - prin şi


logos - vorbire. Termenul se defineşte ca fiind o conversaţie între două sau
mai multe persoane. Dialogul sau conversaţia este, aşadar, o formă a
comunicării orale, o modalitate  de a intra în contact verbal cu o persoană sau
cu mai multe.  Dialogul poate lua mai multe forme, în funcţie de situaţia de
comunicare, de scopul comunicării, de numărul participanţilor. Indiferent ce
formă are, dialogul presupune  respectarea câtorva principii şi reguli de către
interlocutori. Altfel, dialogul se transformă în vorbărie, iar participanţii la
dialog se irită în mod inutil.
Principiile dialogului sunt:
1. Principiul cooperǎrii se referă la furnizarea de informaţii necesare în
situaţia dată şi în raport cu natura conversaţiei. Interlocutorii nu trebuie să
spună nici mai mult, nici mai puţin decât cere situaţia; să se abţină de a da
amănunte despre viaţa personală, să evite tot ce poate plictisi.
2. Principiul ascultǎrii active. Dialogul nu este o sumǎ de monologuri!!!
Aşadar este nevoie sǎ-ţi asculţi interlocutorul pentru a-i putea rǎspunde atunci
când este cazul, însǎ doar pentru a aduce în discuţie elemente noi în
conformitate cu tema pusǎ în discuţie. Nu trebuie sǎ divaghezi de la subiect
sau sǎ afirmi lucruri despre care nu dispui de dovezi sau despre care se ştie cǎ
sunt false. Nu întrerupe, ascultǎ ideea pǎnâ la capǎt, dupǎ care spune-ţi punctul
de vedere.
3. Principiul politeţii. Într-un dialog normal participanţii trebuie sǎ aibǎ un
limbaj respectuos, fǎrǎ sǎ încalce regulile generale ale civilizaţiei. De
asemenea, trebuie evitat limbajul vulgar sau cuvinte jignitoare la adresa
interlocutorului sau cu referire la ideile expuse de acesta. Nu trebuie niciodatǎ
sǎ foloseşti afirmaţii precum: „e o porcǎrie ce-ai spus” sau „esti un prost!”. În

7
cele mai grave cazuri de încǎlcare grosolanǎ a regulilor dialogului se ajunge la
ameninţǎri sau la violenţǎ verbalǎ, psihicǎ ori fizicǎ.
 În orice dialog, un rol important îl au elementele nonverbale: gesturi,
mimică, poziţia corpului, precum şi elementele paraverbale: accent, intonaţie,
debit verbal, ritmul vorbirii etc. Toate acestea trebuie să fie adecvate
contextului în care are loc conversaţia, statutului interlocutorilor şi eticii
profesionale.
 La buna desfăşurare a dialogului contribuie şi arta tăcerii, care poate
semnifica: aprobare, dezaprobare, ezitare, îndoială, necunoaştere. Aşadar:
1. TACI, dacă nu ai de spus ceva valoros!
2. TACI, atunci când ai vorbit destul!
3. TACI, până când îţi vine rândul să vorbeşti!
4. TACI, atunci când eşti provocat!
5. TACI, atunci când eşti nervos şi iritat!
6. TACI, atunci când intri în biserică, pentru a auzi Cuvântul lui Dumnezeu!
7. TACI, atunci când pleci de la biserică, pentru ca Duhul Sfânt să poată
imprima în mintea ta lucruri pe care le-ai auzit!
8. TACI, când eşti ispitit să vorbeşti!
9. TACI, atunci când eşti ispitit să bârfeşti!
10. TACI, atunci când nu ai timp să gândeşti înainte de a vorbi!

8
Anexa 3
Fişă de lucru

1 Repede mă arunc într-o birjă şi alerg la Ionescu, profesorul de latineşte.


- Dragă Costică, vin la tine sigur că n-ai să mă refuzi; ştiu că pot conta pe
amiciţia ta şi nu-mi permit a mă îndoi un moment, că în cazul de faţă, fiind
vorba, mă-nţelegi, de o chestiune care mă interesează în aşa grad, încât dacă
n-aş fi pe deplin convins că tu, care mi-ai dovedit întotdeauna, fără să
dezminţi niciodată o afecţiune, ce pot zice că la rândul meu... în fine...
- În fine – zice Ionescu – am înţeles... Nu trebuie să mă iei aşa pe departe. Vii
să mă rogi pentru vreo loază de elevi de ai mei!
- Nu e loază, Costică; e un băiat dintr-o familie dintre cele mai bune: mi-e
rudă.
- Cine ştie ce leneş, ce dobitoc!
- Nu-i adevărat, dragă Costică: este un băiat prea cumsecade... Să nu mă
laşi!... Vin la tine sigur că n-ai să mă refuzi; ştiu cât pot conta pe amiciţia ta
şi nu-mi permit să mă îndoiesc un moment, că în cazul de faţă, fiind vorba,
mă-nţelegi, de o chestiune...

(I.L.Caragiale, Lanţul slăbiciunilor)


a. Stabiliţi factorii implicaţi în situaţia de comunicare.
b. Comentaţi respectarea sau dimpotrivă, încălcarea principiului cooperării.
c. Comentaţi respectarea sau dimpotrivă, încălcarea principiului politeţii.

2. Imaginaţi-vă că un coleg a făcut o faptă rea (ex: a spart tabla, geamul sau a
agresat un alt elev). El discută, pe rând, despre eveniment cu doi colegi, cu
dirigintele şi cu părinţii. Împărţită în grupe, clasa va evidenţia diferenţele de
limbaj.

3. Construiţi dialoguri pentru următoarele situaţii:


- Un adolescent încearcă să-şi convingă părinţii să-i dea voie să meargă la
aniversarea unui prieten ;
- Un elev o roagă pe secretara liceului să îi vizeze carnetul de note ;
- Doi prieteni discută la o petrecere despre ospitalitatea gazdei.

S-ar putea să vă placă și