Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate integrata

Data: 15.09.2022
Nivel 1+2
Prof. înv. preșcolar: Munteanu Mariana
Unitatea de învatamant: Școala Gimnazială Nr. 2, Motru
Tema anuala de studiu: ,,Când, cum si de ce se întâmpla?”
Tema proiectului: ,,Cu parfum de fructe dulci, toamna a sosit la noi! ”
Tema saptamanii: ,,Toamna draga, bun ramas! ”- evaluare proiect
Tema activitatii: ,, Ne jucam, pe Zana o ajutam!”
Tipul de activitate: consolidarea si verificarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor.
Elemente componente ale activitatii integrate: ADP+ADE( DS- AM) + JADA +DOS- (PG)+ALA2
1.Activitati de dezvoltare personala: Întalnirea de dimineata: Noutatea zilei: ,, Suntem veseli, ne jucam, /Pe Zana o ajutam!”

2.ADE:
 Domeniul Stiinta: Activitate matematica- ,, Ne jucam, pe Zana o ajutam!”- joc didactic;
 Domeniul Om si Societate-Activitate practica- gospodareasca: ,,Bogatie si culoare” ( borcane cu compot/ muraturi),
activitate ce se va desfasura la centrul Joc de rol.

3.Jocuri și activtati didactice alese: ( JADA+ DOS)- ,, Bogatie si culoare”


 Arta: - stampilare cu dopuri de pluta;
 Joc de masa: - puzzle;
 Joc de rol: Domeniul Om si Societate-Activitate practica- gospodareasca ( borcane cu compot/ muraturi).

4.ALA- Jocuri si activitati recreative:


,,Goana dupa bogatii!”- joc de miscare.

Dimensiuni ale dezvoltarii:


Motricitate grosiera si motricitate fina în contexte de viata familiare;
Conduita senzorio-motorie, dimensiuni ale dezvoltarii pentru orientarea miscarii;
Conceptul de sine;
Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in activitati);
Activare si manifestare a potentialului creativ;
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Cunostinte si deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme si cunoasterea mediului apropiat.

Comportamente vizate:
Isi pozitioneaza corpul si membrele in mod corespunzator pentru a imita ceva/ pe cineva sau pentru a desfasura activitati variate;
Isi coordoneaza miscarile în functie de ritm, pauza, semnale sonore, melodii;
Exerseaza, cu sprijin, autoaprecierea pozitiva, în diferite situatii educationale;
Finalizeaza sarcini simple de lucru ( puzzle 4 piese);
Manifesta creativitate in activitati diverse;
Exerseaza, cu sprijin, ascultarea activa a unui mesaj, in vederea întelegerii si receptarii lui (comunicare receptiva);
Demonstreaza familiarizarea cu informatii despre marime, forma, culoare.

Obiective operationale:
O1-Sa sorteze bogatiile toamnei dupa criteriul dat (forma, marime, culoare);
O2-Sa se exprime intr-un limbaj matemaic adecvat;
O3-Sa asambleze piesele de puzzle intr-o singura imagine;
O4-Sa realizeze lucrari plastice prin tehnica picturii- amprentare (cu dopuri de pluta);
O5-Sa aseze in borcan legume/ fructe in functie de criteriul dat (forma, marime, culoare);
Sarcina didactica: sortarea florilor/ fructelor/legumelor/frunzelor in functie de criterial dat (forma, marime, culoare).
Reguli de joc:
 Copilul numit prin atingere cu bagheta magica, rostind formula: ,,Bagheta magica soseste /Si pe …….il/o numeste”, va rezolva
sarcina data;
 Copiii trebuie sa raspunda numai cand sunt solicitati;
 Sa raspunda in propozitii si sa utilizeze un limbaj potrivit activitatii matematice;
 Pentru fiecare proba corect rezolvata primesc recompensa o piesa de puzzle;
 Sa aplaude raspunsurile corecte;
 Sa pastreze linistea in timpul jocului.
Elemente de joc: bagheta, formula magica, manuirea materialului didactic, aplauze, aprecieri verbale, recompensa, surpriza- cosurile
pline cu fructe si legume.

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, brainstormingul, demonstratia, exercitiul, jocul didactic, problematizarea, experimentul,
lucrul individual , metoda Piramidei, observarea dirijata.
Materiale didactice: fotografii ale copiilor pentru prezenta, panou cu calendarul naturii, imagini brainstorming, puzzle cu imagini de
toamna, imagini cu frunze pentru pictura, acuarele, dopuri pluta, flori/ fructe/legume/frunze, borcane, etichete, cosuri, sorturi, apa,
sare, medalioane.
Forme de organizare: pe grupuri, frontal, individual.
Finalitatea zilei: fructele si legumele aranjate ordonat in camara, borcanele cu muraruri.
Bibliografie:
1.Curriculum pentru educatia timpurie – 2019
2.Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza curriculumul pentru educatie
timpurie-2019
3.Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani

Scenariul zilei

Activitatea debuteaza cu Intâlnirea de dimineata.


Copiii vor intra in sala de grupa in rand cate unul, educatoarea adresand salutul:
,,Dimineata a venit,
Toti copiii au sosit ,
Pe covor ne asezam
Si frumos ne salutam:

,,Buna dimineata ,frunze rosii, galbene si ruginii!”


Copiii vor raspunde salutului adresat de educatoare: ,,Buna dimineata, doamna educatoare!’’
-,, Stiti de ce v-am spus asa?’’ Pentru ca acestea sunt culorile unui anotimp…despre ce anotimp este vorba?(Toamna).
Copiii impreuna cu doamna educatoare vor intona cantecelul ,,Buna dimineata!”.
Pentru a sesiza prin ce se deosebeste aceasta zi fata de celelalte, educatoarea sprijina copiii in evidentierea noutatilor zilei: cosurile
pline cu fructe si legume, multimea de materiale din sala de grupa.
-,,Copii, ieri dupa-amiaza dupa ce ati plecat de la gradinita, Zana Toamna ne-a vizitat si ne-a lasat mai multe cosuri cu legume si
fructe,precum si o multime de materiale pentru activitatea de astazi.’’
Impartasirea cu ceilalti: ,, Cine poarta-n mana
Cos cu fructe si legume
Flori frumoase, colorate
De prin ploaie adunate?”
Copiii vor da raspunsul la ghicitoare, apoi vor lipi ilustratia cu Zana Toamna.

Zana Toamna ne-a lasat aceste materiale dar nu stie cati copii sunt astazi la gradinita. Acesta este momentul in care se realizeaza
prezenta copiilor. Se realizeaza in maniera interactiva, copiii isi vor aseza fotografiile in copacul toamnei, fotografiile copiilor absenti
ramanand pe masa. In felul acesta identificam absentii.
In schimbul acestor materiale Zana Toamna vrea sa ii spuneti cum este vremea afara si ce stiti voi despre anotimpul toamna
(Activitatea de grup- brainstorming).
Atentia copiilor este indreptata spre Calendarul naturii:
,, Calendaru-i incantat,
Ca va fi iar completat
Cu nori, ploaie, vant, chiciura,
Dar eu zic cu vreme buna!”
Se aleg imaginile corespunzatoare timpului de afara si se completeaza calendarul naturii.
,,Suntem in anotimpul ….( toamna)”.
,,Cum v-ati imbracat cand ati venit la gradinita?”
In cadrul Activitatii de grup, copiii vor avea de selectat jetoane cu imagini specifice anotimpului toamna. Vor descrie imginea si vor
aseza jetonul pe panou -brainstorming .
Ne amintim ca toamna vantul este puternic, asa incat frunzele ajung ratacite pe strazi, vom aminti ca toata lumea a strans recolta, iar
gospodinele au pregatit conserve deoarece mai este un pic si vine iarna. Vom imita vantul, iar in momentul imitarii vor cadea si
frunzele de toamna.
,,Bate vantul frunzele”.
Acum, ca a aflat cum este vremea astazi, Zana vrea sa se pregateasca sa plece prin livezi si prin gradini, dar nu inainte de a face
gimnastica de inviorare alaturi de voi.
Dupa acest moment de miscare, educatoarea le propune copiilor sa le citeasca o scurta povestioara (Momentul povestii).
A fost odata ca niciodata ….o Zana minunata, Zana Toamna. Aceasta era tare harnica si bogata avand o multime de fructe si
legume, de flori si frunzulite colorate. Strangea cat era ziua de lunga fructele din livezi si legumele din gradini.

Intr-o zi, se planse catre prietenul ei, Vanticel, ca este tare, tare obosita si nu are pe nimeni sa o ajute. Treaba mai avea in
continuare multa, multa de facut: fructele si legumele nu erau sortate, conservele nu erau preparate, camara nu era aranjata.

Auzind toate acestea, lui Vanticel ii veni o idee. Stia ca la gradinita sunt multi copilasi harnicuti care ar dori sa o ajute pe
Zana Toamna. Din acel moment, Vanticel a mers si a cautat din gradinita in gradinita, pana a ajuns la noi. Vazand cat isteti si
priceputi sunteti voi, a venit sa ne ceara ajutorul. Ne roaga sa o ajutam pe Zana sa isi termine treburile la timp. Pe scurt are
mare nevoie de ajutorul vostru.

Ce parere aveti copii? O putem ajuta?

Vanticel fericit de raspunsul copiilor, a plecat fuga- fuguta, considerand ca misiunea lui a fost indeplinita.

Pentru ca ati fost de acord sa o ajutati, Zana are un measj pentru voi.

Mesajul Zanei pentru copii:


,,Ma bucur tare mult sa va cunosc si va multumesc ca ma puteti ajuta!

Langa cosuri am lasat si o cutie pentru voi, pe care o veti putea deschide la finalul activitatii dupa ce veti termina de lucrat. Pentru
fiecare proba corect rezolvata veti castiga o piesa de puzzle, daca la sfarsitul activitatii veti avea stranse toate piesele de puzzle le veti
asambla si veti putea deschide cutia, unde sunt mai multe surprise. Stiu ca sunteti tare harnici si isteti, precum mi-a povestit Vanticel,
si ma bucur ca astazi sunteti ajutoarele mele!’’

Mesajul zilei: ,, Suntem veseli, ne jucam, Corect noi rezolvam, Pe Zana o ajutam!”

Mai inainte de a incepe lucrul, se subliniaza existenta unor reguli de care trebuie sa se tina cont, pentru a reusi sa o ajute pe Zana in
activitatea de astazi: ,,Trebuie sa fiti buni colegi, sa va ajutati intre voi atunci cand aveti nevoie, sa vorbiti pe un ton potrivit,
aseptandu- va randul, pentru a nu deranja persoanele din jur’’.

Tranzitie: ,, Daca vesel se traieste ”


Copiii vor sorta fructele si legumele, le vor aseza in cosuri in camara.

Se desfasoara ADE-Domeniul Stiinta- Actictivitate matematica- ,,Ne jucam, pe Zana o ajutam! ”- Joc didactic
Explicarea jocului
 Copiii vor desfasura jocul didactic matematic ,,Ne jucam, pe Zana o ajutam! ”, avand ca sarcina didactica sortarea florilor,
fructelor, legumelor, frunzelor in functie de criteriul dat ( forma, marime, culoare).
 Copilul numit prin atingere cu bagheta magica, rostind formula: ,,Bagheta magica soseste /Si pe …….il/o numeste”, va rezolva
sarcina data;
 Educatoarea citeste sarcina ce va fi rezolvata de catre prescolarul solicitat.
 Pentru probele corect rezolvate vor primi cate o piesa de puzzle.
Se vor preciza regulile jocului:
 Copiii trebuie sa raspunda numai cand sunt solicitati;
 Sa raspunda in propozitii si sa utilizeze un limbaj potrivit activitatii matematice;
 Sa aplaude raspunsurile corecte.
 Sa pastreze linistea in timpul jocului.
Jocul de proba –se verifica modul de intelegere a regulilor jocului.
Sarcina de rezolvat: Asaza in vaza doar florile care au aceeasi culoare.
Dupa jocul de proba se trece la desfasurarea propriu zisa a jocului didactic.
PROBA I: ,, Asaza cum iti spun!” (O1, O2)
Varianta 1: Gaseste perele mari si asaza- le in cosul verde.
Varianta 2: Asaza legumele de aceeasi forma ( alungite) in cosul rosu ( castravete, morcov, vanata, ardei kapia).
Varianta 3: Gaseste frunzele mici si rosii si decoreaza covorasul.
PROBA II: ,, Adevarat sau Fals?” (Complicarea jocului).
 Am asezat in cos un mar mare. (F)
 Am asezat in cos o legume care are forma rotunda ( rosia). (A)
 Am asezat pe covoras o frunza care are culoare rosie. (F)
Tranzitie: ,, A fost odata un castel”
Copiii se vor deplasa la baie pe versurile:
,, Repejor ne adunam,
Trenul repede formam
Spre baie ne indreptam.”

Dupa ce copiii au sortat fructele si legumele si le-au asezat ordonat in cosuri, este momemtul sa ii pregateasca Zanei conserve pentru
iarna, sa ii realizeze o carticica cu aspect ale acestui minunat anotimp si o ghirlanda cu care sa decoreze camara.
Copiii vor alcatui trenuletul toamnei, care trece prin fiecare gara (centru), unde vor intui materialele cu care vor lucra; educatoarea
va oferi explicatii referitoare la activitatea ce urmeaza sa se desfasoare in fiecare centru, explicand sarcinile si demonstrand tehnicile
de lucru.
Se realizeaza activitatea din Domeniul Om si Societate- Activitate practica- gospodareasca +JADA
- ,, Bogatie si culoare” ( PROBA III), activitate in cadrul careia, copiii o vor ajuta pe Zana sa isi decoreze camara si sa- i puna
muraturi pentru iarna.
 Arta: - stampilare cu dopuri de pluta(O4);
 Joc de masa: - puzzle(O3);
 Domeniul Om si Societate-Activitate practica-gospodareasca ( borcane cu compot/ muraturi) (O5).
La centrul Joc de rol copiii vor desfasura activitatea din Domeniul Om si Societate-Activitate practica- gospodareasca ( borcane cu
compot/ muraturi)- ADE, copiii au ca sarcina sa aseze in borcan legume/ fructe in functie de criteriul dat( forma, marime, culoare),
pentru a o ajuta pe Zana sa–si umple camara pentru iarna.
In cadrul acestei activitati se vor valorifica deprinderile practice- gospodaresti insusite, corelate cu sarcini ce apartin Domeniului
Stiinte-A.M.

Prescolarii trebuie sa descrie unele comportamente in raport cu normele de igiena cunoscute. Vor spala patlagelele, morcovii,
castravetii/ strugurii, prunele, urmand sa le aseze in borcane.

Educatoare impreuna cu prescolarii va pregati saramura-( apa+sare), necesara conservarii legumelor peste iarna(1litru apa- o lingura
de sare), siropul-( apa+zahar), pentru compot.

Copiii vor trebui sa observe ce s-a intamplat cu sarea/zaharul dupa ce au fost introduse in apa.(s-au topit, s-au dizolvat).

-,, Ce gust are acum apa?”( este sarata, apa are gust de sare/ dulce).

-,,Cum se numeste amestecul dintre apa si sare (saramura)/ dintre apa si zahar (sirop)? experiment/ invatarea prin descoperire.

La centrul Arta –copiii vor picta si se vor bucura de bogatiile si culorile toamnei, folosind tehnica stampilarii, cu dopuri de pluta.
La centrul Joc de masa- copiii vor asambla piesele de puzzle intr-o singura imagine, obtinand imagini reprezentative anotimpului
toamna.
Tranziție:
,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne ră sucim
Si la centre noi pornim.”
Copiii se asaza ordonat la centre, in limita scaunelelor disponibile.
Dupa ce s-au prezentat centrele si sarcinile de lucru, copiii incep sa lucreze, educatoarea supravegheaza si oferă explicatii si ajutor
acolo unde este nevoie. Inainte de a incepe lucrul la centre, se fac cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii:
Ploua, bate vantul, inchidem si deschidem pumnii, etc.
Se precizeaza copiilor comportamentul dezirabil in cadrul acestor activitati: vorbim in soapta pentru a nu-i deranja pe ceilalti, lucram
ingrijit, utilizam cu grija materialele, apreciem si protejam lucrarile facute de colegi, fiecare sarcina trebuie terminata.

Se urmareste corectitudinea, acuratetea lucrarilor, cooperarea intre copii.


Se realizeaza rotirea in centre cu cerinta ca toti copiii sa desfasoare activitatea din cadrul Domeniul Om si Societate-Activitate
practica- gospodareasca ,, Bogatie si culoare”- ( borcane cu compot/ muraturi).
Cand majoritatea copiilor vor termina, se va semnala incetarea lucrului.
,,V-ati gandit, v- ati consultat,
Si corect voi ati lucrat,
Dar timpul a expirat,
Acum ne ridicam,
Camara Zanei o incarcam !”
Se realizeaza autoevaluarea si evaluarea activitatii pe centre.

Dupa finalizarea sarcinilor de la sectoare se vor face aprecieri privind modul de lucru si comportamentul copiilor pe parcursul
activitatii. Prescolarii vor aseza in camara borcanele cu muraturi, cu compot si vor decora camara Zanei cu frunzele pictate si
tablourile obtinute.
Zana s- a inveselit vazand cati copii harnici sunt in grupa mica, camara ordonata si borcanele cu muraturi.
Tranzitie : ,,Fetita harnicuta”
,,Noi nu am obosit,
Si momentul a sosit,
Forte noi sa capatam,
Si inca o proba sa rezolvam.”
Educatoarea le prezinta un poster ce reprezinta palaria Zanei Toamna- Piramida ( PROBA IV )- metoda interactiva. Aceasta nu mai
are nici un element decorativ pe ea, din cauza vantului, care i le-a suflat pe toate.Educatoarea ii roaga pe copii sa o ajute la decorarea
palariei, sortand fructele/legumele in functie de criteriile precizate.
Aranjarea fructelor si legumelor incepe de la partea de jos, baza, la parte de sus, varful.

Sarcina 1:Alege si asaza fructele de culoare galbena.


Sarcina 2:Alege si asaza fructele care au forma rotunda.

Sarcina 3:Alege si asaza1ardei mic.

1 ardei mic

mar mar (forma)

para mar gutuia (culoare)

Tranzitie: ,,Danseza hopa- hopa!”

Activitatea zilei se incheie cu adunarea copiilor pe covor. Copiii isi vor aminti activitatile zilei, vor completa Jurnalul zilei, asezand
jetoanele potrivite pentru fiecare dintre activitatile desfasurate. Copiii isi vor exprima parerea despre activitatea preferata a zilei, care
le-a placut cel mai mult ( Momentul de reflectie).

Evaluarea activitatii se realizeaza printr-un joculet ,,Plimba marul!”. Copiii vor plimba marul din mana in mana pana la auzirea
semnalului ,,Stop!’’. Copilul care va avea marul in mana isi va exprima parerea despre activitatea desfasurata pe parcursul intregii
zile. Se asambleaza piesele de puzzle, copiii sunt recompensati cu ecusoane( fructe/ legume) si se emit aprecieri generale si
individuale din partea educatoarei referitoare la comportamentul copiilor si la activitatea desfasurata. Se va intona cantecelul ,,Am o
casuta mica”.

,, Pan-acum voi ati lucrat

Si Zana s-a bucurat,

Hai acum sa ne distram,

Impreuna sa ne jucam.

Unu- doi, unu- doi,

Mergem toti in pas vioi.


Pentru joc ne pregatim

Si noi primii sa sosim!”.

Joc in aer liber

Copiii sunt anuntati ca se vor juca un Joc de miscare care se numeste: ,,Goana dupa bogatii”.

Se explica regula jocului si impreuna cu ei se demonstreaza desfasurarea acestuia- Jocul de proba.

In curtea gradinitei sunt ascunse bogatii ale toamnei ( fructe, legume, conuri, castane). La auzirea semnalului sonor copiii vor porni in
cautarea acestora. In momentul in care vor gasi un fruct/legume/ con/castana vor veni repede sa o puna in cos.

In desfasurarea jocului propriu- zis, educatoarea va interveni numai daca va fi cazul, va stimula copiii si ii va indemna sa respecte
regula jocului.

Jocul se va incheia in momentul in care cosurile sunt pline.

S-ar putea să vă placă și