Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.03.2022
Clasa: I B
Unitatea de învăţământ: Colegiul Mihai Viteazul, Ineu
Prof. înv. primar/Învățător/Institutor: Borz Radiana Ancuța
Unitatea de tematică: Magia primăverii/ Din lumea celor care nu cuvântă / Prietenii mei necuvântători
Subtema: La grădina zoologică
Ariile curriculare: Limbă şi comunicare
Matematică și științele naturii
Consiliere şi orientare
Tehnologii
Disciplinele: -Comunicare în limba română
-Matematică și explorarea mediului
-Dezvoltare personală
-Arte vizuale și abilități practice
Competențe specifice:
C.L.R
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
MEM
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, , =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte,
imagini sau reprezentări schematice
DP
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea
AVAP
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
MM
2.2. Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm

Obiective operaţionale:
O.1. să formuleze răspunsuri la întrebări pe baza textului;(1.1/CLR)
O.2. să alcătuiască enunțuri pornind de la un cuvânt dat (1.3/CLR)
O.3. să rezolvae probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100(1.4/MEM)
O.4. să interpreteze cântecul și să bată ritmul; ( 2.2/MM )
O.5 să - aflarea sumei a două numere mai mici decât 100(1.5/MEM)
O.6- să afle diferența a două numere mai mici decât 100(1.5/MEM)
O.7- Să efectueze adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100 (5.2.MEM)
O.8 – să povestească experiențe personale legate de un necuvântător (2.2/DP)
O.9. – să exprime prin desen emoțiile trăite în anumite situații(2.1/DP)
O.10. să rezolve probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100;(1.4./MEM)
O.12- să prezinte propriile impresiile referitoare la lucrările colegilor (2.3/CLR)

Bibliografie: Ilica, Anton, O pedagogie modernă, Editura Universităţii „Aurel Vlaicu”, Arad, 2007;
Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1997
Youtube , PlatformaTwinkl
DETALIERI DE CONŢINUT

Obiective Activităţi de învăţare Conţinutul esenţial Strategii Evaluare


operaţionale
Moment organizatoric -observare
sistematică;
Este solicitată pregătirea
materialelor.
Asigur liniştea şi ordinea pentru
începerea lecţiei.
Verificarea cantitativă și calitativă a
temelor.
o.1. să enumere cât - Exerciții de Scriu pe tablă cuvântul Metode şi procedee: -chestionare
mai multe cuvinte enumerare a NECUVÂNTĂTOARE,iar elevii vor - Conversația orală;
care au legatură cu cuvintelor care le spune tot ce le trece prin minte legat - Explicația
cel menționat vin în minte când de acest cuvânt. - Brainstorming
se gândesc la Propun elevilor să facem o vizită
necuvântătoare imaginară la gradina zoologică. Mijloace de învățământ:
Accesul în grădina zoologica și - Harta grădinii
vizitarea animalelor este posibilă doar zoologice
respectând anumite reguli și rezolvând - TV
anumite cerințe. - Fișe
Pe tablă este desenată harta unei
gradini zoologice. Din loc în loc sunt Forma de organizare:
amplasate plicuri în care se află -frontal
bilețele cu anumite sarcini de lucru.
(Anexa 1)
Începem vizitarea gradinii
zoologice. Vizitarea animalelor constă
în vizionarea unui film scurt despre
specia respectivă. La intrarea in
grădină se află primul plic cu prima
sarcină (Anexa 2):
Sarcina 1:
O.1. să formuleze -exerciții de înțelegere a Citește cu atenție textul de pe fișa Metode şi procedee: -observare
răspunsuri la textului; alăturată, apoi răspunde la întrebări. - Conversația sistematică;
întrebări pe baza Fiecare elev primește o fișă cu - Explicația
textului; textul dat spre lecturare. Se acorda - RAI
timpul necesar lecturării. Se citesc
întrebările și se răspunde la fiecare Mijloace de învățământ:
întrebare. Primul elev care raspunde la - Harta grădinii
prima întrebare, va numi următorul zoologice
elev care va raspunde la a doua - TV
întrebare. Acesta va numi un al treilea - Fișa de lucru
coleg care va răspunde la următoarea Forma de organizare:
întrebare. -frontal

Ne îndreptăm spre țarcul caprelor.


Sarcina 2:
Formulează o propoziție cu fiecare
O.2.să alcătuiască - exerciţii de alcătuire a cuvânt subliniat din text. Scrie-le pe
enunțuri pornind de propoziţiilor folosind fișă în locul indicat. (Anexa 3- fișă Metode şi procedee: -observare
sistematică;
la un cuvânt dat cuvinte date; pentru rezolvarea sarcinilor) - Conversația
După rezolvarea sarcinii, vom viziona - Explicația
filmul despre capre.
Mijloace de învățământ:
Ne îndreptăm spre țarcul cerbilor.. - Harta grădinii
zoologice
- TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-frontal
O.3. să rezolvae - aflarea sumei/diferenţei Sarcina 3:
probleme simple în a două numere mai mici Rezolvă problema dată în spațiul Metode şi procedee: -observare
care intervin decât 100 indicat. - Conversația sistematică;
operaţii de adunare În cușcă sunt 5 cerbi, iar în afara ei - Explicația
sau scădere în sunt cu 7 mai mulți. - Exercițiul
concentrul 0-100 Câți cerbi sunt în total? Mijloace de învățământ:
- Harta grădinii
După rezolvarea problemei, vom zoologice
urmari secvența cu cerbi.. - TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-frontal

O.4. să interpreteze - marcarea structurii Ne îndreptăm spre țarcul cu elefanți..


cântecul și să bată ritmice a cântecului, prin Sarcina 4: Metode şi procedee: -observare
sistematică;
ritmul; acompaniamentul cu Elefanții dorm acum. E indicat să îi - Conversația
jucării muzicale (tobiţe, admirăm în liniște,cântând cantecelul - Explicația
trianglu, maracas, „Un elefant se legăna”. Bate ușor din - Exercițiul
clopoţel, tamburină, palme și în bancă, respectând ritmul Mijloace de învățământ:
lemne) sau a cantecelului. - Harta grădinii
percuţiei corporale (bătăi În locul elefanților somnoroși, vom zoologice
din palme, bătăi ale vizita urșii. - TV
degetului în bancă, cu - Fișa de lucru
bătăi pe genunchi) Forma de organizare:
-frontal
Ne îndreptăm spre țarcul cangurilor..
Pe traseu dăm de un avertisment:
accesul permis doar grupurilor mici de
persone. Vă rugăm să formați echipe
de 4-5 persoane!
Elevii vor fi împărțiți în echipe.
Fiecare echipă își va alege un nume
haios și va primi o fișă pentru
rezolvarea următoarelor sarcini de
lucru.

O.5 -să afle suma a - aflarea sumei a două Ne apropiem de țarcul cangurilor. Metode şi procedee: observare
două numere mai numere mai mici decât Sarcina 5: - Conversația sistematică;
mici decât 100; 100; Află suma predecesorului și - Explicația
succesorului numărului 34. - Exercițiul
Mijloace de învățământ:
Vizionarea filmului cu canguri. - Harta grădinii
zoologice
Ne îndreptăm spre țarcul maimuțelor. - TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-frontal

O.6- să afle - adăugarea/extragerea de Sarcina 6: Metode şi procedee: observare


sistematică;
diferența a două elemente dintr-o mulţime Ce le place maimuțelor să mănânce? - Conversația
numere mai mici de obiecte, fiecare (banane) - Explicația
decât 100 operaţie fiind însoţită de În țarc sunt 14 maimuțe. Îngrijitorul a - Exercițiul
numărarea obiectelor adus o cutie cu 47 de banane. Câte Mijloace de învățământ:
banane vor rămâne în cutie după ce - Harta grădinii
fiecare maimuță va primi o banană? zoologice
- TV
După rezolvarea sarcinii, vizionăm - Fișa de lucru
filmul cu maimuțe. Forma de organizare:
-frontal
Continuăm traseul, dar atenția ne este
atrasă de un hârciog speriat care ne
cere disperat ajutorul. Vrea să ajungă
la galeria lui, dar drumul este plin de
provocări. Vrând sa aducem un
zâmbet pe fața hârciogului, acceptăm
sarcina următoare.

O.7. Să efectueze - rezolvarea de adunări şi Sarcina 7: Metode şi procedee: observare


adunări repetate/ scăderi, mental şi în Drumul până la galeria hârciogului - Conversația sistematică;
scăderi repetate scris, cu şi fără trecere este plin de provocări. Rezolvă cu - Explicația
prin numărare şi peste ordin, respectând atenție exercițiile de pe cartonașe, - Exercițiul
reprezentări algoritmul şi aşezarea apoi colorează rezultatul corect în Mijloace de învățământ:
obiectuale în corectă a unităţilor şi culoarea indicată. - Harta grădinii
concentrul 0-100 zecilor Continuăm traseul spre țarcul zoologice
păsărilor de curte. - TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-frontal

O.8 – să - verbalizarea ideilor, Sarcina 8 Metode şi procedee: observare


sistematică;
povestească gândurilor, emoţiilor faţă Este timpul de pauză. Până vă - Conversația
experiențe de anumite situaţii date odihniți puțin picioarele, povestiți - Explicația
personale legate de colegilor o amintire haioasă sau tristă - Exercițiul
un necuvântător din viața voastră petrecută cu un - povestirea
prieten necuvântător. Mijloace de învățământ:
Va fi numit pe rând câte un - Harta grădinii
membru din fiecare echipă pentru a zoologice
povesti întâmplarea personală. - TV

Forma de organizare:
-pe echipe
Desenează-ți chipul pe care l-ai avut Metode şi procedee:
O.9. – să exprime -Roata emoțiilor pentru în acel moment. Fiecare membru al - Conversația observare
prin desen emoțiile diferite situații- echipei își va desena chipul pe fișa, - Explicația sistematică;
trăite în anumite apoi își va scrie numele pentru a nu se - Exercițiul
situații confunda. Mijloace de învățământ:
- Harta grădinii
zoologice
- TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-frontal

observare
-cântarea vocală și mișcarea sistematică;
O.4. să interpreteze Acum e momentul să ne înveselim Metode şi procedee:
cântecul și să bată pe muzică; puțin intonând cântecul ,,Dacă vesel - Conversația
ritmul; se trăiește,, - Explicația
- Exercițiul
Mijloace de învățământ:
- Harta grădinii
zoologice
- TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-frontal

Ne îndreptăm spre țarcul păsărilor de


curte.
observare
Sarcina 9: Metode şi procedee: sistematică;
O.10. să afle un - exerciții de aflare a Tragedie!O vulpe a intrat în cotețul - Conversația
termen necunoscut termenului necunoscut păsărilor și a furat 13 pui.Câți pui au - Explicația
dintr-o problemă fost la început dacă acum cloșca mai - Exercițiul
are 6 pui? Mijloace de învățământ:
- Harta grădinii
zoologice
- TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-pe grupe
-observare
O.11.-să - confecţionarea de jocuri În semn de compasiune față de Metode şi procedee: sistematică;
confecționeze şi jucării din diverse cloșcă, realizează puișori și o cloșcă - Conversația
puișori din hârtie materiale, prin tehnici din cercurile și elementele puse la - Explicația
prin tehnici accesibile dispoziție în plic. Te poți juca cu ei, - Exercițiul
accesibile - realizarea unor imaginându-ți că ești un gospodar. Nu Mijloace de învățământ:
compoziţii, individual/în uita să le dai mâncare ! - Harta grădinii
perechi/în grup, folosind zoologice
tehnici variate - TV
- Fișa de lucru
Forma de organizare:
-pe grupe
observare
O.12- să prezinte -exerciții de observare și La sfârșitul activității, vom expune sistematică;
propriile impresiile analiză a lucrărilor fișele destinate rezolvării sarcinilor de Metode şi procedee:
referitoare la lucru în fața clasei,urmând a fi - Conversația
lucrările colegilor observate si analizate de fiecare - Explicația
echipă - Exercițiul
Mijloace de învățământ:
Elevii vor fi recompensați cu dulciuri. - Fișa de lucru
Forma de organizare:
-frontal

S-ar putea să vă placă și