Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: .03.2022
Școala:
Clasa: A III-A
Propunător:
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități pratice
SUBIECTUL LECȚIEI:„Teatru de umbre”- Animale
TIPUL LECŢIEI: de formare a priceperilor și deprinderilor
SCOPUL LECȚIEI:
- sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin
desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
- transformarea unui material prin tehnici simple;
- participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază
elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să identifice materialele care vor fi utilizate astăzi la activitate;

O2- să decupeze de pe foi colorate pentru a obţine diferite animale domestice/sălbatice;

O3- să lipească corespunzător elementele pentru a obţine forme propuse;

O4- să asambleze corect elementele decupate de pe foia colorată;

O5- să participe cu atenţie şi interes pe tot parcursul activităţii


O7- să folosească în diverse situații cunoștințe de la alte discipline;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, descrierea, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea, observația;
 RESURSE MATERIALE:, laptop, video-proiector, fișe de lucru, scouci, foarfece,
ghicitori, bețe de lemn, lucrare model;
 FORME DE ORGANIZARE:individual, frontal;
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, evaluare orală,
aprecieri individuale și globale;
Bibliografie:

- Gheorghe Roset, Emilia Roset –Arte vizuale și abilități practice clasa a III-a, Editura
Booklet 2021, București;

Durata lecţiei: 45 minute

Locul desfăşurării lecţiei: sala de clasă;


DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Secvențele Obs. Conținutul instructive-educativ Metode Mijloace de Mod de Evaluare
Crt. lecției și învățământ organizare
procedee
didactice
1. Momentul Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a Conversația Laptop Frontal
organizatoric lecţiei: pregătesc materialele didactice necesare Fișe de lucru Individual
pe tot parcursul lecţiei, asigur liniştea şi ordinea
în clasă, îndemn elevii să-şi aşeze manualul,
caietele şi instrumentele de colorat pe masa de
lucru.

2. Reactualizarea În cadrul acestei etape le voi adresa elevilor o Conversația Frontal Aprecieri
cunoștințelor serie de întrebări din lecția învățată anterior: Individual verbale
- Dați exemple de animale sălbatice?
anterioare
-Dați exemple de animale domestice?
- Care sunt culorile primare, dar cele secundare?

2. Captarea Conversația Frontal Observare


Captarea atenţiei se va face printr-o discuție
atenției și Problematizarea Video- Individual sistematică
despre apariția fenomenului de umbra datorită
introducerea strălucirii soarelui pe cer sau al luminii. Observația proiector Aprecieri
temei noi globale
Elevii sunt anunţaţi că în cadrul lecției de astăzi
la Arte vizuale și abilități practice se va discuta
3 Anunțarea
și lucra despre Umbre. În cadrul acestei
temei și a activități elevii vor decupa diferite personaje din Conversaţia Frontal
lumea animale domestice sau sălbatice/
obiectivelor Explicația
insecte/păsări, pe care le vor lipi pe un băț de
lemn.
Vor recunoaște aceste personaje cu ajutorul unor
ghicitori și se vor juca cu acestea sub forma unei
umbre.
4. Dirijarea Înainte de a ne apuca propriu zis de lucrat le voi Conversația Lucrare Frontal Observarea
învăţării prezenta elevilor o serie de modele ale Explicația model Individual sistematică
obiectelor pe care le vom confecționa astăzi
Observația Laptop Aprecieri
(diferite animale din jurul casei omului dar și
din sălbăticie). Problematizarea Fișe de lucru individuale
Exercițiul Foarfecă
Voi prezenta elevilor etapele de realizare ale
lucrării cu ajutorul unor modele realizare de Scouci
către mine. După ce am terminat de explicat Ghicitori
etapele de lucru voi face câteva exerciții de
încălzire a mâinilor:

-decuparea unor animale/insecte/reptile


cunoscute de aceștia;

-asamblarea prin lipire a componentelor (lipirea


cu scoci a animalelor decupate cu un băț de
lemn );

-strângerea lucrărilor realizate pe catedră și


trecerea la pasul al II-lea al lecției;

Voi supraveghea realizarea lucrărilor de către


elevi și le voi oferi informaţii acolo unde este
nevoie.

În cadrul celei de a II-a etape a lecției elevii vor


trebui să recunoască animalele cu ajutorul unor
ghicitori și să le arate celorlalți elevi răspunsul
cu ajutorul unui model realizat de aceștia la
decorul de umbre.
Anexa (1)
5. Obținerea În cadrul acestei etape elevii vor ieși în fața Conversația Lucrarea Frontal Aprecieri
performanței clasei și vor alege căteva lucrăei realitate de Problematizarea realizată Individual verbale
aceștia care vor fi prezentate în fața clasei cu Video-
ajutorul video-proiectorului vor proiecta ceea ce proiector
au lucrat pe tablă cu ajutorul umbrelor iar
colegii vor trebui să ghicească despre ce animale
este vorba.
6. Asigurarea În cadrul acestei etape voi purta o discuție cu Conversația Frontal Evaluare
retenţiei şi a elevii despre lucrările pe care le-au efctuat Explicația Individual orală
transferului astăzi dar și despre importanța luminii pentru Aprecieri
oameni sau animale. individuale
7. Încheierea Aprecierea participării elevilor la lecţie Conversația Frontal Aprecieri
activităţii „Felicitări! Aţi participat activ, aţi fost atenţi, Individual globale
isteţi, disciplinaţi, spontani....”.
Aprecieri
individuale

S-ar putea să vă placă și