Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr.1, Dragomirești- Vale

PROF. ÎNV. PRIMAR: Cojocea Aura Melania

DATA:05.03.2020

CLASA: Pregătitoare

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

TEMA ZILEI: Animale și păsări domestice

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

TEMA LECȚIEI: Gospodăria lui nenea Gogu

TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL LECȚIEI: realizarea unei lucrări colective utilizând tehnici simple (colorare, lipire, îndoire)

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

O1 - să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;

O2 - să coloreze animale și păsări domestice decupate;

O3 - să lipească animalele și păsările colorate de un bețișor, pentru a obține produsul final;


O4 – să distribuie animalele și păsările decupate pe toată suprafața lucrării;

O5- să evalueze lucrările colegilor urmărind criteriile anunșate la începutul lecției.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, exercițiul

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: animale și păsări domestic decupate, scobitori, lipici, creioane colorate.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE: - Programa școlară pentru clasa pregătitoare, MEN, 2013


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Materiale Forme de Evaluare
op. procedee şi organizar
mijloace e
Momentul Asigurarea unui climat favorabil
organizatoric desfăşurării lecţiei conversaţia frontal

Captarea Captarea atenției se face printr-o discuție conversația frontal


atenției introductivă. Copiii vor fi întrebați dacă
le-ar plăcea și lor să aibă o curte așa
frumoasă, cu păsăsri și animale, ca a lui
nenea Gogu.
Anunțarea Vom face o machetă, o mică gospodărie a conversația frontal
subiectului clasei noastre, dar la dimensiuni mai mici,
lecției cu păsări și animale. Vom confecționa
păsări și animale din hârtie, apoi le vom
așeza în mica noastră curte.
Desfășurarea  Distribuirea materialelor necesare
activității O1 pentru desfăşurarea lecţiei. conversaţia
- Ce materiale s-au folosit pentru pe grupe
realizarea lucrării? ( imagini cu animale și
păsări domestice, culori, lipici) apreciez
Elevii vor prezenta materialele pe care le capacitatea
vom folosi: decupaje, lipici, culori, de a selecta
scobitori frontal imaginile

 Explic modul de realizare al acestei observaţia


lucrări.
 În faţa clasei se va fixa macheta pe care
copiii o vor dota cu animale domestice frontal apreciez
colorate și lipite pe o scobitoare. Pe planşa capacitatea
machetă se va pune un model de explicaţia de a numi
pasăre deja realizat, care va rămâne în demonstra- lipici materialele
câmpul vizual al elevilor pe tot ţia imagini folosite
parcursul activităţii. scobitori în realizarea
lucrării
După repartizarea materialelor se explică
etapele de lucru. frontal

Etapa I – se colorează imaginile date;


Etapa a II-a - se lipește scobitoarea de
imaginea colorată;
Etapa a III-a – se înfig scobitorile in
planșa de polistiren fixată în fața clasei. apreciez
capacitatea
 Voi solicita elevi pentru a explica şi de a analiza
repeta etapele de lucru. planşa cu
conversaţia individual etapele de
 Copiii sunt împărțiți în două grupe: o lucru
O2 grupă lucrează păsări domestice și alta
O3 grupă lucrează animale domestice.
 Începerea activităţii elevilor.
 Se crează ambianţa necesară prin
asigurarea
fondului muzical.
 Voi coordona lucrul şi voi avea în munca

vedere întregul colectiv de elevi. Se independen apreciez


O4 va interveni cu explicaţii şi chiar tă capacitatea

asistenţă unde este necesar. Se va audiţia de a realiza

insista în timpul lucrului pe muzicală lucrarea

respectarea criteriilor stabilite anterior. respectând


etapele de
lucru
Aprecierea și
evaluarea  La semnalul meu copiii vor înceta
lucrărilor lucrul. Echipele vin în fața clasei și își Aprecierea
vor analiza și evalua lucrările ( grupa capacităţii
păsărilor și grupa animalelor) de a realiza
 Se va crea un cadru propice analizării evaluarea şi
lucrărilor rezultate. conversaţia Lucrarea frontal autoevalua-
O5 realizată rea
 Lucrările vor fi evaluate şi autoevaluate lucrărilor pe
pe baza criteriilor stabilite la începutul baza
activităţii. criteriilor
 Aprecieri colective şi individuale stabilite
asupra desfăşurării întregii activităţi
didactice pe baza cerinţelor enunţate
pe parcursul lecţiei.

 Se interpretează cântecul ”Old


MM McDonald had a farm” ( varianta în
limba română)
PROCES TEHNOLOGIC

Tema lecţiei: Animale și păsări domestice


Tema lecţiei: Gospodăria lui nenea Gogu
Tehnici de lucru: colorare, lipire, aranjare pe planșă.
Materiale şi ustensile: scobitori, lipici, palșa din polistiren,

ETAPE DE LUCRU:

Etapa I – se colorează imaginile date;


Etapa a II-a - se lipește scobitoarea de imaginea colorată;
Etapa a III-a – se înfig scobitorile in planșa de polistiren fixată în fața clasei.

S-ar putea să vă placă și