Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecție

Data: 02.02.2024
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Ghimbav
Clasa: Clasa pregătitoare B- Clasa exploratorilor
Prof. înv. primar: Bălău Mălina-Andreea
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Călătorind prin Univers
Subiectul lecției: Ne jucăm cu literele spațiale (literele S, L, P)
Tipul lecției: Recapitulare și sistematizare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice

Competențe specifice:
Comunicare în limba română
1.3.Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
1.4.Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală


Matematică și explorarea mediului
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

Arte vizuale și abilități practice

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat,
care reflectă un context familiar;

Obiective operaționale:

Cognitive

OC1. Să identifice sunetele studiate.

OC2. Să precizeze poziția sunetelor învățate.


OC3. Să ordoneze corect cuvinte pentru a forma propoziții.

OC4. Să ordoneze corect litere pentru a forma cuvinte.

Afective:
OA1. Să dobândească satisfacții în urma rezolvării sarcinilor de instruire;
OA2. Să formuleze judecăți de valoare simple pe parcursul lecției.

Strategii didactice

 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, metoda RAI.


 Mijloace didactice: tabla interactivă, laptop, minge, tăblițe, carioci, jocuri WORDWALL, recompense.
 Temporale: 35 de minute+10 minute activități în completare
 Spațiale: sala de clasă
 Umane: 24 de elevi
 Forme de organizare: frontal, individual
 Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.

Bibliografie:

BIBLIOGRAFIE:
- Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a,
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
- Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI, Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
- Programa şcolară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa
a II-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

- https://wordwall.net/ro/resource/8471285/formeaz%c4%83-enun%c8%9buri-cu-urm%c4%83toarele-cuvinte

- https://wordwall.net/ro/resource/67461266/rezolv%c4%83-sarcina-c%c3%a2t-mai-rapid

- https://wordwall.net/ro/resource/67460439/denume%c8%99te-obiectele-din-imagini-desparte-%c3%aen-silabe-cuvintele

- https://wordwall.net/ro/resource/67462308/aranjeaz%c4%83-literele-pentru-a-forma-cuvinte
Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice
Ob. Materiale și
Momentele lecției Metode și Forme de Evaluare
Op. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor mijloace
procedee organizare
didactice
1. Moment Ne pregătim pentru începerea orei, mă Pregătesc materialele conversaţia frontal Ob. sistematică
organizatoric voi asigura că toată lumea este în sala de necesare desfășurării
clasă. activității .
2 min
Mă voi ocupa de asigurarea climatului
necesar desfășurării lecției si pregătirea
de către elevi a celor necesare lecției.

2. Reactualizarea Reactualizarea cunoștințelor dobândite Elevii găsesc cuvinte Conversația Minge Frontal Ob. sistematică
cunoştinţelor anterior și captarea atenției se va realiza, care să înceapă cu cele Explicația Aprecieri verbale
dobândite
pentru început, prin metoda RAI. Rog trei sunete. Exercițiul
anterior și
captarea elevii să arunce mingea de la unul la altul Metoda
atenției și să rostească cuvinte care încep cu cele RAI
trei sunete pe care dorim să le repetăm:
6 min
L, S și P. Elevul care aruncă mingea
trebuie să-i spună elevului care o va
prinde care este sunetul pe care trebuie să
îl folosească.

Dar și printr-o discuție cu elevii. Le voi Elevii participă la


spune că Paxi consideră cele trei litere (L, discuții.
S, P) ca fiind niște LITERE
SPAȚIALE.

Sunt considerate litere spațiale deoarece


vin de la trei cuvinte cheie: LUNĂ,
SOARE ȘI PLANETĂ.

3. Anunţarea temei Voi anunța elevii că ne vom juca o suită


şi a obiectivelor de jocuri spațiale trimise de Paxi prin Elevii ascultă indicațiile Explicaţia frontal Ob.sistemativă
1 min care vom încerca să identificăm sunetele și răspund eventualelor Conversația
studiate, să precizăm poziția sunetelor, să întrebări.
ordonăm cuvinte pentru a forma
propoziții și să ordonarăm litere pentru a
forma cuvinte.
Vom începe cu primul joc trimis de Paxi.
4. Recapitularea și Acesta presupune deschiderea unor Elevii vor rezolva conversaţia
sistematizarea casete care ascund diverse cerințe, cerințele. Tabla Frontal aprecierea
cunoștintelor OC1 precum: exerciţiul interactivă verbală
dobândite anterior OC2 Laptop Individual
- Denumirea unor obiecte
OC3 explicația Jocuri ob.sistematică
- Despărțirea unor cuvinte în silabe
15 min wordwall
- Precizarea poziției sunetelor
Tăblițe
învățate.
Carioci

După finalizarea primului joc, Paxi ne


provoacă să ne jucăm cu Roata aleatoare.

Elevii vor ieși pe rând la tablă, vor învârti


de roată și vor rezolva o suită de sarcini,
precum:

- Desparte în silabe cuvântul


PITIC.
- Precizează câte cuvinte are
propoziția: MIMI ARE O STEA.
- Spune care este prima silabă din
cuvântul MERCUR.
- Spune un cuvânt care conține
sunetul S.
- De câte ori se aude sunetul l în
cuvântul LUPĂ?
- Rostește un cuvânt care are trei
silabe.
- Alcătuiește o propoziție care
conține trei cuvinte pe baza
imaginii (SOARE).
- Câte litere are cuvântul STELE?
Paxi îi va provoca pe elevi și cu o
anagramă. Le voi explica elevilor că
trebuie să gliseze literele în pozițiile lor
corecte pentru a decoda cuvinte. De Elevii vor rezolva
asemenea, îi roagă să le noteze și pe cerințele. Vor nota
tăblițele cu liniatură. cuvintele descoperite pe
tăblițele cu liniatură.
5. Obţinerea OC4 Paxi îi va provoca pe copii și cu un joc Elevii ies pe rând la Conversația Tabla Individual aprecierea verbală
performanţei numit REARANJEAZĂ. tablă și rezolvă sarcinile. Explicația interactivă Frontal observarea
Exercițiul Laptop sistematică
Aceștia trebuie să gliseze și să fixeze
7 min Jocuri
cuvintele pentru a rearanja fiecare
wordwall
propoziție în ordinea corect.
7. Asigurarea 03 Rog elevii să-mi spună cum s-au simțit în Elevii vor spune cum s- Conversația Recompensă Frontal Aprecieri verbale
retenției și a această oră utilizând cuvinte care să au simțit.
transferului
conțină cele trei sunete spațiale
3 min
Paxi le oferă elevilor drept recompensă
pentru interesul manifestat în timpul
activităților un alt element pe care îl vor
folosi la ora de AVAP.

8. Încheierea Voi face aprecieri generale asupra Ascultă aprecierile Conversația frontal aprecierea verbală
activității comportamentului elevilor în cadrul făcute. individual
1 min lecţiei.
Activitate recreativă (10 minute)- realizarea unui pașaport spațial

S-ar putea să vă placă și